نویسنده مینا معین

آبان ۲۱, ۱۳۹۹

معرفی کتاب کودک، خانواده، انسان

توسط | آبان ۱۷, ۱۳۹۹ | کتاب و ادبیات

معرفی کتاب کودک، خانواده، انسان

توسط | آبان ۱۷, ۱۳۹۹ | کتاب و ادبیات

نویسنده مینا معین

آبان ۲۱, ۱۳۹۹

تربیت صحیح کودک، دغدغه همه والدین و مربیان است و آن‌ها در این مسیر بارها موفقیت و شکست را تجربه می‌کنند. از آنجایی که این کار ساده نیست، همه افراد نیاز به راهنما برای تربیت مناسب کودک دارند. هدف کتاب کودک، خانواده، انسان نیز در میان گذاشتن اطلاعات درست و روش‌های اصولی تربیت کودک با والدین و معلمان است.

کتاب کودک، خانواده، انسان توسط دو مادر و در نتیجه تجربیات آن‌ها در مورد شرکت در جلسات یک گروه فرزندپروری نوشته شده است. دکتر هایم جینات، یک روانشناس کودک است که اقدام به تاسیس این گروه کرده و در آن به والدین، معلمان و مربیان، روش تربیت کودک را آموزش می‌دهد. ادل فیبر و ایلین مزلیش نیز نتیجه این جلسات گروهی را به صورت کتاب درآورده‌اند تا نشان دهند که تربیت کودک، کاری پیچیده است و نیاز به یادگیری مهارت‌ها و کسب اطلاعات بسیار زیادی دارد. در ادامه با این کتاب بیشتر آشنا می‌شوید.

درباره کتاب کودک، خانواده، انسان

در این کتاب که صادقانه و روشنگرانه نوشته شده است، ادل فیبر و ایلین مزلیش، متخصصان فرزندپروری تحسین‌شده در سطح بین‌المللی ، اصول روانشناس مشهور کودک، دکتر هایم جینات را زنده می‌کنند و نشان می‌دهند که چگونه نظریات او موجب تغییرات میان رابطه آنه‌ها با فرزندانشان شده است.

ادل فیبر و ایلین مزلیش با به اشتراک گذاشتن تجربیات خود و همچنین تجربیات سایر والدین، شواهد قانع‌کننده‌ای را برای حمایت از رویکرد جدید دکتر هایم جینات ارائه می‌کنند و بر اساس آن، کارگاه‌هایی آموزشی را برای والدین ایجاد کرده‌اند که توسط هزاران گروه والد و کودک در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است. خرد، شوخ طبعی و توصیه‌های عملی از ویژگی‌های بارز این کتاب هستند. این کتاب، نوعی ارتباط را با خواننده ایجاد می‌کند که از طریق آن موجب رشد عزت نفس، اعتماد به نفس، تشویق مسئولیت‌پذیری و افزایش ثبات خانواده‌ها می‌شود.

درباره نویسندگان کتاب

خانم ادل فیبر، یکی از نویسنده‌های این کتاب دارای درجه لیسانس در رشته تئاتر و هنرهای نمایشی و فوق لیسانس علوم تربیتی از دانشگاه نیویورک است. او سه فرزند دارد و در مدارس نیویورک، تدریس می‌کند. همچنین، خانم ادل فیبر، یک متخصص بین‌المللی و برنده جایزه در زمینه ارتباط میان بزرگسال و کودک است. او در سراسر کشور سخنرانی می‌کند و برنامه‌های کارگاهی او در سراسر جهان برای بهبود ارتباط میان بزرگسالان و کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خانم ایلین مزلیش که در سال ۲۰۱۷ از دنیا رفت نویسنده دیگر این کتاب است که دارای درجه لیسانس در رشته تئاتر بود و در موسسات پرورش کودکانی که دارای مشکلات تربیتی هستند مشغول به کار بود. او نیز سه فرزند داشت و مانند خانم ادل فیبر، بر اشاعه رویکرد تربیتی دکتر جینات از طریق برگزاری کارگاه‌ها تمرکز می‌کرد.

سرفصل‌های کتاب

در کتاب کودک، خانواده، انسان پس از طرح پیشگفتار و مقدمه و فصلی با عنوان «… و در آغاز کلام بود»، دو بخش کودکان انسان‌اند و والدین نیز انسان‌اند مطرح شده که در بخش اول به این مباحث پرداخته شده است:

 • احساسات کودک برای آن‌ها واقعی است
 • احساسات و جلوه‌های مختلف آن
 • وقتی کودک به خود اعتماد می‌کند
 • رها شدن بحثی درباره استقلال
 • آفرین! کافی نیست: روش جدید تمجید کردن
 • نقش‌هایی که به کودکان تحمیل می‌کنیم
 • شخصیت را تغییر ندهید: حالت را عوض کنید

در بخش دوم که مربوط به والدین است به این موضوعات پرداخته شده است:

 • هرچه احساس می‌کنیم، واقعی است
 • حمایت از من، از آن‌ها – از همگی ما
 • احساس گناه و عذاب
 • خشم
 • چهره نوین یک والد

بخش‌هایی از کتاب کودک، خانواده، انسان

«زیر فشار مداوم بچه‌ها، کم کم متوجه شدیم دوباره به روش‌های قدیمی متوسل می‌شویم. درخشندگی موفقیت‌های نخستین رنگ می‌باخت، دیگر انعطاف خود را از دست داده بودیم. دکتر جینات همیشه گفته بود: این روش مثل یادگیری یک زبان جدید است، مثل فرانسه، چینی. حالا می‌فهمیدیم که ما کاری بس مشکل‌تر در پیش داریم. همراه با یادگیری یک زبان جدید، می‌بایستی از شر یک روش قدیمی که از نسل‌های قدیم، سینه به سینه، به ما رسیده بود خلاص می‌شدیم.» (صفحه ۴۴)

«کاش می‌توانستم والدین را متقاعد کنم که درد کشیدن، رشد بچه‌ها را تسریع می‌کند و مبارزه، شخصیت آن‌ها را می‌سازد. والدین آنقدر دلشان می‌خواهد فرزندانشان را خوشحال ببینند که آن‌ها را از تجربه رشددهنده‌ای مانند یاس، محرومیت و غم، محروم می‌کنند. می‌گویند: غصه نخور، یک سگ دیگر برایت می‌آوریم. اگر والدین می‌توانستند با گفتن چیزی مانند می‌دانم که دلت برای سگت تنگ شده، می‌دانم که احساس دل‌شکستگی می‌کنی… می‌دانم، می‌دانم روحیه بچه‌ها را تقویت کنند متوجه می‌شوند که این بهترین کمکی است که می‌توانند در حق فرزند خود انجام دهند.» (صفحه ۶۹)

«بنابراین سعی کردم بیاموزم چگونه از احساسات خود به بهترین وجه مراقبت کنم، چطور از مقاصد خودم مراقبت کنم. به خاطر رفاه همگی‌مان سعی خواهم کرد به ندای احساسم پاسخ دهم؛ سعی خواهم کرد زیاده از خون مایه نگذارم، مگر اینکه توانایی‌اش را داشته باشم؛ سعی خواهم کرد گهگاه تا سر حد خست پیش بروم تا بتوانم در موردی دیگر دست و دلباز باشم؛ سعی خواهم کرد آرامشم را حفظ کنم تا از آن به عنوان سرچشمه قوت و قدرت همه خانواده استفاده کنم.» (صفحه ۳۵۹)

همانطور که احتمالا با خواندن بخش‌های از کتاب متوجه شده‌اید کتاب کودک، خانواده، انسان، به زبانی ساده و روان نوشته شده است و اصطلاحاتی علمی در آن به کار نرفته است. به همین دلیل می‌تواند برای هر فردی فارغ از سطح تحصیلات، کاربردی و قابل فهم باشد. اگرچه این کتاب در فرهنگی دیگر نوشته شده است اما بسیاری از روش‌هایی که در آن مطرح شده‌اند جهان شمول است و می‌تواند برای والدین در سراسر جهان مفید باشد.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید