نویسنده مینا معین

آذر ۰۱, ۱۳۹۹

معرفی کتاب ۱۰ روز تا داشتن کودکی سازگارتر و آرامتر

توسط | آبان ۲۹, ۱۳۹۹ | کتاب و ادبیات

معرفی کتاب ۱۰ روز تا داشتن کودکی سازگارتر و آرامتر

توسط | آبان ۲۹, ۱۳۹۹ | کتاب و ادبیات

نویسنده مینا معین

آذر ۰۱, ۱۳۹۹

والد بودن کار سختی است و بسیاری از والدین با مسائل لجبازی، ناآرامی و خودسری و بدخلقی کودکان روبرو هستند. به همین دلیل، بسیاری از مادر و پدرها به دنبال راه حلی برای این مشکلات می‌گردند. آن‌ها سردرگم‌اند و نمی‌دانند باید در مقابل رفتارهای منفی فرزندشان چگونه واکنش نشان دهند. کتاب ۱۰ روز تا داشتن کودکی سازگارتر و آرامتر به همین منظور برای والدین نوشته شده است و بنابراین، می‌تواند برای کاهش مشکلات رفتاری کودکان بسیار موثر باشد. در ادامه با این کتاب بیشتر آشنا خواهید شد.

درباره کتاب ۱۰ روز تا داشتن کودکی سازگارتر و آرامتر

برخوردهای گاه و بیگاه بین والدین و فرزندان، مسئله‌ای نامعمول نیست. اما هنگامی که رفتارهایی مثل سرپیچی، مقاومت در برابر انجام کارها و قشقرق به پا کردن کودکان مزمن شود می‌تواند مشکلات بزرگی را برای خانواده‌ها ایجاد کند. دکتر جفری برنشتاین، روانشناس کودک و خانواده در کتاب ۱۰ روز تا داشتن کودکی سازگارتر و آرامتر، یک برنامه ۱۰ روزه شگفت آور تهیه کرده است تا به والدین کمک کند تا کنترل مجدد کودک یا نوجوان خود را بدست آورند.

این کتاب راهنمای قدرتمند برای خوانندگان توضیح می‌دهد که چه چیزی باعث سرکشی در بچه‌ها می شود، چرا این امر برای خانواده بسیار مخرب است و گام به گام به والدین نشان می‌دهد که چگونه می‌توانند رفتار منفی فرزندشان را خاتمه دهند. راهکارهای به شدت موثر و ساده این کتاب می‌تواند به میلیون‌ها والد ناامید در سراسر جهان کمک کند و آرامش را به این خانواده‌ها بازگرداند.

درباره نویسنده کتاب

دکتر جفری برنشتاین، یک روانشناس در زمینه روان‌درمانی کودک و خانواده‌درمانی است. او در منطقه فیلادلفیا آمریکا مشغول به فعالیت است. دکتر جفری برنشتاین با بیش از دو هزار کودک که دچار مشکلات رفتاری بوده‌اند کار کرده است و به والدین آن‌ها کمک کرده که رابطه خود با فرزندشان را بهبود ببخشند. این روانشناس در برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی متعددی حضور داشته و مقالات زیادی نیز برای نشریات مختلف آمریکا نوشته است.

از دیگر کتاب‌های او می‌توان به این عناوین اشاره کرد: جعبه ابزار اضطراب، افسردگی و خشم برای نوجوانان: ۱۰ تمرین ذهن‌آگاهی، درمان شناختی رفتاری و روانشناسی مثبت قدرتمند برای مدیریت هیجانات، دوست داشتن کودکی که دوستش دارید: با کودکان خود رابطه بهتری برقرار کنید حتی وقتی آن‌ها شما را عصبی می‌کنند، ذهن آگاهی برای نگرانی نوجوانان: راهکارهای سریع و آسان برای کنار گذاشتن اضطراب، نگرانی و استرس.

سرفصل‌های کتاب

در کتاب ۱۰ روز تا داشتن کودکی سازگارتر و آرامتر پس از طرح سخن ناشر، نویسنده مقدمه‌ای با عنوان فکر نمی‌کردم پدر و مادر بودن دوست‌داشتنی باشد مطرح شده است. پس از آن ۱۰ مطلب به صورت ۱۰ روز آورده شده است که در ادامه، اسامی فصول کتاب مطرح شده‌اند. بعد از این ۱۰ فصل، بخشی نیز با عنوان راهنمایی‌هایی برای تعامل و رفتار مناسب با دانش‌آموزان ناآرام و سرکش ضمیمه شده است.

  • روز اول: درک علت رفتار بی‌قرار کودک
  • روز دوم: درک رفتار ناآرام کودک
  • روز سوم: گذر از تله فریاد زدن
  • روز چهارم: از جنگ قدرت اجتناب کنید
  • روز پنجم: تغییرات مثبت را در کودکتان تقویت کنید
  • روز ششم: انضباط قابل اطمینان
  • روز هفتم: رقابت در حمایت خانوادگی (جلب حمایت خانواده)
  • روز هشتم: کم کردن ناآرامی و بی‌قراری در مدرسه
  • روز نهم: غلبه بر محدودیت‌های خودسری و لجاجت
  • روز دهم: کاهش بی‌قراری و ناآرامی برای طولانی‌مدت

بخش‌هایی از کتاب ۱۰ روز تا داشتن کودکی سازگارتر و آرامتر

«زمانی که بزرگ می‌شوند، می‌آموزند که رفتار درست اجتماعی برای دریافت آنچه می‌خواهند چیست. در هر صورت کودکان ناآرام و بی‌قرار با روش‌های نادرست خو می‌گیرند و از آن‌ها پیروی می‌کنند و همین امر موجب می‌شود نافرمان، لجوج و غیر قابل تحمل شوند. نافرمانی‌های کودکان که پایه تاثیرات رفتاری هستند ممکن است در اثر احساس کمبود ناشی از موارد زیر باشد: عدم پذیرش از سوی یکی از اعضای خانواده، مشکلات یادگیری، مشکلات مربوط به والدین، آسیب‌های روحی مانند سوء استفاده‌های جنسی، نگرانی‌هایی در مورد ظاهر خودشان، نزاع با خواهر و برادرها، ناآرامی و بی‌قراری برای خنده و شوخی.» (صفحه ۲۷)

«اگر عصبانی می‌شوید مهم نیست. مهم این است که چگونه آن را مدیریت می‌کنید. عصبانیت به این معنا نیست که من باید فریاد بزنم. به خاطر داشته باشید که من فریاد کشیدن را «انعکاس تربیتی شرطی» خواندم. خیلی بهتر است اگر عصبانیت را به عنوان یک علامت برای حل مشکل در نظر بگیرید. با اینکه افراد متفاوت‌اند اما علائم هشداردهنده عصبانیت اغلب شش مورد زیر است: سفت شدن/ ضربان شدید در سینه، افکار منفی/ مسموم (مثال: این بچه خانواده مارا از بین میبرد)، نفس کشیدن سریع، عرق کردن، گره کردن مشت‌ها، لرزش صدا.» (صفحه ۱۵۶)

«ممکن است فکر کنید هیچ روش انضباطی هرگز در مورد کودک شما کارساز نیست. اگر این‌طور است شما تنها کسی نیستید که این‌گونه حس می‌کنید. به خاطر داشته باشید که در مقایسه با کودکان دیگر، بچه‌های ناآرام و بی‌قرار با چالش‌های بیشتری روبرو هستند و در مقابل نظم و انضباط بیشتر مقاومت می‌کنند. این بدان دلیل است که آن‌ها بلوغ عاطفی کمتری دارند، منعطف نیستند و در تعامل با تضادها با سختی روبرو هستند و واکنش مناسب نشان نمی‌دهند.» (صفحه ۳۵۱)

در این مقاله با کتاب ۱۰ روز تا داشتن کودکی سازگارتر و آرامتر آشنا شدید. اگر شما نیز فرزندی دارید که به مسائلی مثل لجبازی، بی‌قراری و ناآرامی دچار است خواندن این کتاب می‌تواند به شدت برای شما مفید باشد. لازم است بدانید برای رفع این مسائل، صبور بودن شما و تسلیم نشدنتان ضروری است.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید