نویسنده مینا معین

اردیبهشت ۰۵, ۱۴۰۰

گوش دادن فعال در کودکان چیست و چگونه پرورش می‌یابد؟

توسط | خرداد ۱۶, ۱۴۰۰ | مهارت های ارتباطی

گوش دادن یکی از مولفه‌های مهم یادگیری است. توانایی گوش دادن فعال در کودکان، تاثیر عمده‌ای بر عملکرد آن‌ها چه در مدرسه و چه در خانه دارد. گوش دادن فعال مانند مهارت حل مسئله، رهبری و کار گروهی، یک مهارت نرم است. این مهارتی است که می‌توان آن را به دست آورد، اما تسلط بر آن به زمان و حوصله نیاز دارد. در ادامه با مهارت گوش دادن فعال و راه‌های تقویت آن در کودکان بیشتر آشنا می‌شوید.

فهرست

گوش دادن فعال چیست؟

گوش دادن فعال یک مهارت نرم است. این مهارت، به معنای توجه کامل به کسی که سخن می‌گوید و تلاش برای درک پیام ارسال شده از سوی اوست. کسانی که به طور فعال گوش می‌دهند چند نشانه کلامی و غیرکلامی دارند.

تقویت مثبت، یادآوری مجدد و سوال کردن، همه نشانه‌های کلامی گوش دادن فعال هستند. علائم غیرکلامی شامل لبخند زدن، تکان دادن سر، حالت بدن و جلوگیری از هرگونه حواس‌پرتی هستند. گوش دادن فعال همچنین شامل تشویق مکالمه به صورت مثبت است. این بدان معنی است که دیدگاه شخص مقابل را تایید کنید و بتوانید آنچه گفته شده است را به زبان خودتان تکرار کنید.

گوش دادن فعال در کودکان چیست

چرا گوش دادن فعال در کودکان مهم است؟

مهارت گوش دادن فعال در کودکان فواید بسیار زیادی دارد. این مهارت علاوه بر اینکه به کودک در درک بهتر کلاس کمک می‌کند، باعث می‌شود او بهتر با دیگران ارتباط برقرار کند و مهارت حل مسئله بهتری نیز داشته باشد. شنونده فعال بودن به معنای شخصیت، تعهد و مهارت بالای فرد و از مولفه‌های اصلی رهبر بودن است. از مزایای گوش دادن فعال می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • ایجاد سو تفاهم کمتر
  • انجام سریع‌تر کارها
  • یادگیری ساده‌تر مهارت‌های جدید
  • افزایش اعتماد به نفس
  • افزایش بهره‌وری
چرا گوش دادن فعال در کودکان مهم است

راه‌های تقویت گوش دادن فعال در کودکان

پرورش مهارت گوش دادن فعال از سنین پایین، بسیار مهم است. این امر باعث می‌شود کودک هر چقدر بزرگ‌تر می‌شود مهارت‌های ارتباطی‌اش بهبود پیدا کند. در ادامه با راه‌های تقویت گوش دادن فعال در کودکان آشنا می‌شوید.

خودتان شنونده خوبی باشید

مهم است که با فرزندتان با همان احترامی رفتار کنید که دوست دارید او با شما رفتار کند. هنگامی که کودک به شما چیزی می‌گوید یا با شما صحبت می‌کند، هر چقدر هم حرف او از نظر شما بی‌ربط باشد، باز هم حتما به آن واکنش نشان دهید. همچنین مهم است که در هنگام صحبت فرزندتان، با او تماس چشمی داشته باشید. علاوه بر این، وقتی حرف کودکتان را تکرار می‌کنید به او نشان می‌دهید که صحبت‌هایش را درک می‌کنید.

از سوی دیگر، مهم است که از مهارت گوش دادن فعال در هنگام صحبت با دیگران نیز استفاده کنید، به ویژه هنگامی که فرزندتان در حال مشاهده است. کودکان با تقلید از رفتار بزرگسالان یاد می‌گیرند. بنابراین به دیگران طوری پاسخ دهید که دوست دارید فرزندتان به شما پاسخ دهد.

تقویت گوش دادن فعال در کودکان

با فرزندتان تعامل داشته باشید

چه در آشپزخانه مشغول آشپزی چه در پشت کامپیوتر مشغول کار باشید کار خود را به کودک، طوری توضیخ دهید که او آن را درک کند. برای مثال، مراحل آشپزی کردن خود را برای او بازگو کنید یا در مورد پروژه‌ای که در حال انجام دادنش هستید به زبان ساده توضیح دهید. همچنین در مورد روزی که گذرانده‌اید با کودک خود صحبت کنید. سپس، از کودک در مورد روزی که داشته است سوال کنید و او را تشویق کنید که در این مورد با شما صحبت کند.

وظایف را به صورت واضح به کودک بگویید

بسیار مهم است که توجه کودک را با بیش از اندازه توضیح دادن برای او، جلب نکنید. خیلی روشن و کوتاه به فرزندتان بگویید که انتظار دارید چه کاری را انجام دهد. اگر چند کار را می‌خواهید به کودک محول کنید از او بخواهید هر آنچه می‌گویید را تکرار کند. در این صورت، مطمئن می‌شوید که همه حرف‌های شما را گوش داده و درک کرده است.

با کودک در مورد آنچه برای او جالب است گفتگو کنید

اطمینان حاصل کنید که به طور منظم و گاه به گاه با فرزندتان در مورد وقایع، علایق و دوستی‌هایش صحبت می‌کنید. مثل یک دوست با او صحبت کنید و مطمئن شوید که در ارتباط میان شما و فرزندتان، فاصله‌ای نباشد. برای مطالعه بیشتر پیشنهاد می‌کنیم مقاله مهارت ارتباط موثر در کودکان را نیز بخوانید.

تقویت گوش دادن فعال در کودکان

فرزندتان را در فرایند تصمیم‌گیری مشارکت دهید

از کودک بپرسید دوست دارد چه کتابی را بخواند، چه بازی‌ای کند، چه لباسی را بپوشد و… سعی نکنید با او دستوری صحبت کنید و خواسته خود را با مهربانی مطرح کنید. به عنوان مثال، وقتی از فرزندتان می‌خواهید دست‌هایش را قبل از غذا خوردن بشوید و او گوش نمی‌کند، برای کودک در مورد میکروب‌ها و نحوه انتشار آن‌ها صحبت کنید.

با هم گوش کنید

برای تقویت مهارت گوش دادن فعال در فرزندتان، نشانه‌هایی شنیداری به او ارائه دهید که او علاقه‌مند به شنیدن آن‌ها باشد. به عنوان مثال، کتاب‌های صوتی برای کودک تهیه کنید. همچنین شما هم می‌توانید همراه با فرزندتان به این کتاب‌ها گوش دهید و در میان آن توقف کنید و از کودک بخواهید آنچه شنیده است را برای شما تعریف کند. شنیدن موسیقی نیز می‌تواند موثر باشد.

خواندن را در نظر بگیرید

وقتی برای کودک، کتاب می‌خوانید آن را به فعالیتی دوطرفه تبدیل کنید. در طول داستان مکث کنید و از فرزندتان بخواهید اتفاق بعدی را حدس بزند. همچنین، می‌توانید از کودک بپرسید چه بخشی از داستان را بیشتر دوست داشت، اگر می‌توانست کدام قسمتش را تغییر می‌داد و دوست دارد داستان چگونه به پایان برسد. وقتی فرزندتان با یک داستان آشنا شد می‌توانید آن را بعدا دوباره بخوانید و با هم نمایش آن را بازی کنید.

تقویت گوش دادن فعال در کودکان

بازی کنید

شما می‌توانید مهارت گوش کردن فعال را در فرزندتان از طریق بازی کردن، تقویت کنید. بازی‌هایی مانند داستان زنجیره‌ای در این زمینه مفید هستند. این بازی به این صورت است که افراد به صورت دایره‌ای می‌نشینند و باید یک داستان را به صورت زنجیره‌ای و به نوبت ادامه دهند. این بازی به تقویت مهارت گوش دادن، درک و پاسخ دادن کمک می‌کند.

فعالیت‌های دستورالعمل محور انجام دهید

برای مثال می‌توانید با کمک فرزند خود آشپزی کنید و همزمان دستورالعمل درست کردن غذا را برای او توضیح دهید. این کار را می‌توان برای فعالیت‌هایی مثل خیاطی و ورزش نیز انجام داد. کودک در این فعالیت‌ها برای به دست آوردن یک سری اطلاعات باید خود گوش کند و آنچه شما می‌گویید را درک کند.

بازی نقش انجام دهید

هر شکلی از نمایش بازی کردن که در آن، کودک باید داستانی را بگوید می‌تواند به تقویت مهارت گوش دادن فعال او کمک کند. همچنین، می‌توانید نمایش‌های تلویزیونی مربوط به کودکان را در خانه و با فرزندتان انجام دهید.

تقویت گوش دادن فعال در کودکان

در مجموع، اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که باید در تقویت مهارت گوش دادن فعال در کودکان در نظر داشته باشید این است که ارتباط شما با فرزندتان یک مسیر دو طرفه است. وقتی می‌خواهید با کودک خود ارتباط برقرار کنید احترام گذاشتن به او و درک کردن خواسته‌ها و صحبت‌هایش را به یاد داشته باشید. اگر می‌خواهید فرزندتان شما را بهتر درک کند، لازم است شما نیز او را بهتر درک کنید.

برچسب‌ها:

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید