نویسنده حمیده کریمی

آذر ۲۰, ۱۳۹۹

بازی برای کودک سه تا پنج ساله؛ بازی‌هایی برای تقویت مهارت‌های زندگی

توسط | آذر ۱۶, ۱۳۹۹ | بازی‌ها

بازی برای کودک سه تا پنج ساله؛ بازی‌هایی برای تقویت مهارت‌های زندگی

توسط | آذر ۱۶, ۱۳۹۹ | بازی‌ها

نویسنده حمیده کریمی

آذر ۲۰, ۱۳۹۹

بازی برای کودک سه تا پنج ساله

بازی برای کودک سه تا پنج ساله تجربه جذابی است که علاوه بر سرگرمی بچه‌ها، مهارت‌های مختلفی را به آنها یاد می‌دهد. در ادامه چند بازی مفید و آموزنده را برای کودکان سه تا پنج ساله معرفی می‌کنیم.

سه تا پنج سالگی رده سنی مهمی است. در این رده سنی، کودکان رشد می‌کنند و در حال یادگیری هستند. بچه‌ها در این سن بسیار کنجکاو هستند، پرسش‌های زیادی دارند و برای شناخت محیط پیرامونشان جست‌و‌جو می‌کنند. برای آشنایی بیشتر با کنجکاوی در کودکان می‌توانید مقاله ما در اینباره را مطالعه کنید.

والدین می‌توانند به فرزندان خود کمک کنند با بازی کردن، یاد بگیرند و رشد کنند. برای تجربه‌ای شگفت‌انگیز و جذاب گزینه‌های زیادی وجود دارد. در ادامه فعالیت‌های ساده و جذابی را معرفی می‌کنیم که می‌توانید همراه کودکتان آنها را انجام دهید.

بازی برای کودک سه تا پنج ساله

۱. نقاشی حروف

معمولا کودکان سه ساله علاقه زیادی به نقاشی کشیدن دارند. اگر آنها را به حال خودشان رها کنید، همه روز نقاشی می‌کشند. می‌توانید از این فرصت برای آموزش حروف به آنها استفاده کنید. حروف را با مداد و به شکل کمرنگ بکشید و از آنها بخواهید با ماژیک حروف کشیده شده را پررنگ کنند. البته دفترچه‌های مخصوص این کار هم در بازار وجود دارد که با الگوهای نقطه‌گذاری شده، حروف طراحی شدند و کودکان با چسباندن نقاط به یکدیگر حروف را می‌کشند. این سرگرمی به کودک کمک می‌کند شکل حروف را یاد بگیرد.

برای آگاهی از اهمیت نقاشی در رشد کودکان می‌توانید مطلب دیگر ما را مطالعه کنید.

۲. پازل

بازی برای کودک سه تا پنج ساله - پازل

کودکان وقتی قطعات پازل را جا‌به‌جا می‌کنند تا هر قطعه‌ای را در مکان مناسبش قرار دهند، مهارت‌های حرکتی خوبی را کسب می‌کنند. البته هنگام خرید پازل دقت کنید پازلی را خریداری کنید که برای این رده سنی مناسب باشد. این فعالیت باعث می‌شود کودکان صبر را بیاموزند. ویژگیِ‌ مهمی که در تمامی مراحل زندگی به آن نیاز دارند. پازل‌ یکی از بهترین انواع سرگرمی و بازی برای کودک سه تا پنج ساله است.

۳. بازی شکل‌ها

بازی برای کودک سه تا پنج ساله - بازی شکل ها

شکل‌ها در یادگیری کودکان نقش مهمی دارند. در این رده سنی، آنها باید نام شکل‌های ساده را بدانند. والدین می‌توانند از شکل‌های ساده‌ای که در محیط پیرامون کودک وجود دارند شروع کنند؛ جعبه اسباب‌بازی برای شکل مربع و توپ برای شکل دایره. برای این سرگرمی، تعدادی کارت بازی آماده کنید. این کارت‌ها باید به شکل‌هایی که نامشان را آموزش می‌دهید برش بزنید؛ کارت‌های دایره‌ای، کارت‌های مربعی و …

کارت‌ها را به صورت درهم در اختیار کودک بگذارید و او را تشویق کنید تا بر اساس شکلی که می‌خواهید آنها را مرتب کند.

۴. بازی‌های حرکتی و پرتابی در خانه

این نمونه از بازی‌ها به تقویت مهارت‌های حرکتی و کنترلی در کودکان کمک زیادی می‌کنند. گزینه‌های زیادی برای اجرا در خانه دارید. بعضی از اسباب و وسایل را کنار بگذارید و مراقب باشید چیزی را نشکنید. برای تمرین پرتاب و دقت از سبد لباس و توپی که از جوراب‌ها تهیه کردید استفاده کنید. با مقداری نخ یا سیم مانعی ایجاد کنید و تمرین دویدن و پریدن را انجام دهید. تشویق‌های والدین هنگام بازی، انگیزه کودک برای اجرای بهتر را بیشتر می‌کند پس بازی را به شکلی جذاب ادامه دهید.

۵. بازی‌های فکری

بازی برای کودک سه تا پنج ساله - بازی فکری

می‌توانید برای تشویق کودکان به این نوع بازی‌ها، برای برنده بازی، جایزه‌ در نظر بگیرید. کتابی که به یادگیری بیشتر آنها کمک کند، جایزه خوبی است. بازی‌های فکری زیادی برای این رده سنی در بازار وجود دارد.

۶. ساخت کاردستی به شکل تلفن

با هر چیزی که می‌توانید، تلفن بسازید. با این تلفن‌ها می‌توانید کارکردهای یک تلفن حقیقی را در حد نیاز به کودکتان بیاموزید. به علاوه می‌توانید مطالبی در مورد امواج صوتی را هم با استفاده از همین تلفن‌ها توضیح دهید. البته سعی کنید تلفن‌هایی که می‌سازید کاملا بی‌خطر باشند.

۷. بازی شکار رنگ‌ها

یکی از مسائلی که کودکان در این رده سنی باید بیاموزند، شناخت رنگ‌ها است. تشخیص رنگ‌ها از روی تصاویر و نقاشی‌ها به اندازه کافی جذاب نیست. به آنها اجازه دهید با گردش در محیط پیرامون رنگ‌ها را بیاموزند. رنگ‌هایی را مشخص کنید و از کودکتان بخواهید به دنبال اشیایی با آن رنگ‌ها بگردد. دقت کنید اشیایی را از قبل انتخاب کرده باشید که او توانایی حمل آنها را داشته باشد. کمی صبر کنید، او رنگ‌ها را شکار می‌کند و برایتان می‌آورد.

۸. بازی دانستنی‌ها

وقتی کودک شما به پیش‌دبستانی برود، باید چند مورد از اطلاعات شخصی خود را بداند. می‌توانید به فرزندتان کمک کنید تا نام کامل خودش، نام والدین، آدرس منزل و شماره تلفن‌های لازم را در قالب یک بازی یاد بگیرد. می‌توانید از کارت‌های بازی که حروف نام او را روی آنها نوشته‌اید استفاده کنید. از کودک بخواهید کارت‌ها را به شکل صحیح مرتب کند. بچه‌ها معمولا اطلاعات همراه با ملودی را بهتر به خاطر می‌سپارند. می‌توانید این اطلاعات را در قالب یک شعر به او یاد دهید.

۹. نمایش عروسکی

بازی برای کودک سه تا پنج ساله - نمایش عروسکی

اگر بخواهید در خانه برای بچه‌ها یک نمایش عروسکی کوچک اجرا کنید، کار سختی نیست. می‌توانید از عروسک‌های نمدی استفاده کنید یا اینکه با برخی از وسایلی که در خانه دارید عروسک بسازید. کاغذ‌های رنگی، چوب‌های بستنی و  تکه‌های پارچه وسایل قابل استفاده‌ای هستند. داستان یا کتاب مورد علاقه بچه‌ها می‌تواند در انتخاب شخصیت به شما کمک کند؛ مثلا داستان شنل قرمزی.

۱۰. کلاژ

مجله‌ها یا کارت پستال‌های قدیمی را به کودک بدهید و از او بخواهید تصاویری را که دوست دارد انتخاب کند. قیچی و چسب را به او بدهید و به او کمک کنید تا این تصاویر را برش بزند و هر کدام را روی کاغذی بچسباند. مداد رنگی، ماژیک، مداد شمعی، برچسب‌های تزیینی، مقداری پنبه تمیز، کاغذ رنگی‌های مختلف، وسایلی هستند که او برای ادامه کار به آنها نیاز دارد. از کودک بخواهید با وسایلی که دارد اطراف تصاویر را تزیین کند. آنها تخیل خود را به کار می‌گیرند و طرح‌های ابتکاری جالبی را اجرا می‌کنند. این سرگرمی در واقع تمرین خلاقیت است.

۱۱. نقاشی با کمک آینه

آینه‌ای مقابل کودک بگذارید و از او بخواهید تصویر خودش را با نگاه به آینه بکشد. می‌توانید در کشیدن جزییات به او کمک کنید. اگر در برخی از جزییات چیزی که کشیده است با واقعیت تفاوت دارد تعجب نکنید و نقاشی او را تغییر ندهید. شاید کودکتان در تخیل خودش چهره متفاوتی را می‌پسندد. ممکن است رنگ دیگری را برای موهایش انتخاب کند.

۱۲. نوشتن کتاب

کودکان داستان‌های زیادی را آموخته‌اند و می‌توانند آنها را تعریف کنند ولی برای نوشتن آنها به کمک نیاز دارند. چند برگ کاغذ را از وسط تا کنید و به شکل کتاب آنها را به یکدیگر منگنه کنید. از فرزندتان بخواهید تا داستان را بازگو کند و شما هم آن را بنویسید. قصه را از روی کتاب برایش بخوانید و اگر دوست داشت جایی را تغییر دهد، به او کمک کنید. این فعالیت ساده، اعتماد به نفس را در او تقویت می‌کند و مهارت‌های سوادآموزی او را پرورش می‌دهد.

۱۳. ساخت ماسک‌های خانگی

ساختن ماسک‌های متنوع در خانه کار سختی نیست، ولی می‌تواند نتایج بسیار جالبی داشته باشد. برای این کار شخصیت‌های زیادی وجود دارند؛ از حیوانات گرفته تا قهرمان‌های داستان‌ها. به علاوه اینکه با روش‌های مختلفی می‌توانید این ماسک‌ها را بسازید.

می‌توانید از انواع کاغذ‌ها و پارچه‌ها برای این کار استفاده کنید. برای استفاده بچه‌ها می‌توانید دو طرف ماسک را با کش به یکدیگر متصل کنید تا ماسک را به صورتشان بزنند یا اینکه ماسک را روی چوبی بچسبانید تا قابل حمل شود. فقط باید برای برش دقیق پارچه یا کاغذ، محل چشم‌ها را مشخص کنید و برای انتخاب صحیح طول کش، دور سر کودکتان را اندازه‌گیری کنید.

مهم نیست چگونه ماسک می‌سازید. این کار نتیجه مطلوبی خواهد داشت. وقتی که کودکتان ماسک را به صورتش می‌زند و در آینه نگاه می‌کند، تجربه‌ای لذت‌بخش را به او هدیه داده‌اید.

۱۴. باغبانی

باغبانی با کودکان - بازی برای کودک سه تا پنج ساله

بچه‌ها علاقه دارند کارهایی را که بزرگترها انجام می‌دهند تجربه کنند و بازی با خاک نیز از تفریحاتی است که در آن مهارت دارند. اگر در خانه فضای سبز دارید، بچه‌ها می‌توانند در آبیاری به شما کمک کنند. همچنین برای تعویض خاک گلدان‌ها هم می‌توانید روی کمک آنها حساب کنید. فراموش نکنید، بچه‌ها دوست دارند نام گل‌ها و گیاهان را یاد بگیرند.

با کمک این سرگرمی‌ها، به بچه‌ها فرصت می‌دهید تا خلاقیت و ابتکار خود را نشان دهند و مهارت‌های مختلفی را یاد بگیرند. بازی برای کودک سه تا پنج ساله بهترین روش برای یادگیری مهارت‌های مختلف است و علاوه بر یادگیری، ساعت‌ها کودکان را سرگرم می‌کند.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید