نویسنده مینا معین

تیر ۱۳, ۱۴۰۰

اهمیت عذرخواهی از کودک و مراحل انجام آن

توسط | تیر ۵, ۱۴۰۰ | اصول تربیتی, روانشناسی

اهمیت عذرخواهی از کودک و نحوه انجام آن

بیشتر ما اصرار داریم که فرزندمان وقتی اشتباه می‌کند از خواهر یا برادر، دوست یا یک بزرگسال عذرخواهی کند اما با این وجود وقتی خودمان از کودک عصبانی می‌شویم و سر او داد می‌زنیم در مقابل عذرخواهی از کودک، مقاومت نشان می‌دهیم. ما گاهی اوقات این مسئله را این‌گونه توجیه می‌کنیم که اگر از فرزندمان عذرخواهی کنیم احترام او نسبت به ما از بین می‌رود. در صورتی که واقعیت، برعکس این قضیه است. آیا وقتی که اشتباه خود را می‌پذیرید و سعی می‌کنید اوضاع را بهتر کنید احترام بیشتری از دیگران کسب نمی‌کنید؟

عذرخواهی از کودک به دلیل اشتباه خود به این معنی نیست که در صورت لزوم نباید رفتار کودک را اصلاح کنید. نگران نباشید. بچه‌ها هنوز هم می‌دانند چه کسی رئیس است. حقیقت این است که بسیاری از ما نسبت به عذرخواهی به‌خصوص عذرخواهی از فرزندمان، احساس ناراحتی می‌کنیم. ما نگرانیم که کودک از پذیرش ما علیه خودمان استفاده کند و از آنجایی که در کودکی بارها مجبور به عذرخواهی شده‌ایم اکنون نسبت به این کار احساس شرم می‌کنیم. بااین‌حال، عذرخواهی از کودک می‌تواند مزایای بسیار زیادی داشته باشد که در ادامه با این موضوع آشنا می‌شوید.

فهرست مطالب

چرا عذرخواهی از کودک مهم است؟

برای درک اهمیت عذرخواهی از کودک، زمانی را در نظر بگیرید که کسی به شما صدمه زده، شما را آزرده‌خاطر کرده یا به شما دروغ گفته اما از شما عذرخواهی نکرده است. این مسئله می‌تواند به شما زخمی بزند که هیچ‌وقت، جای آن کاملا رفع نشود. اکنون تصور کنید وقتی کودک از سوی والدین خودش آسیب می‌بیند چه احساسی دارد. اگر کودک هرگز از والدین خود عذرخواهی را نشنود یاد می‌گیرد که:

 • فردی که قدرت دارد هرگز نیازی ندارد که عذرخواهی کند.
 • آدم‌ها می‌توانند به کسانی که دوستشان دارند آسیب برسانند و پس از آن همه‌چیز مثل سابق خواهد بود. بنابراین، نیازی به عذرخواهی از کسی که به او آسیب رسانده‌اید ندارید.

از سوی دیگر، رفتار جامعه‌پسند می‌تواند عواطف و احساساتی را گسترش دهد که قادر به تغییر افراد است. اهمیت عذرخواهی از کودک در این است که به او مشارکت، احترام و نحوه زندگی کردن با دیگران را یاد می‌دهد و همچنین به او مسئولیت‌پذیری اجتماعی را می‌آموزد. پیشنهاد می‌کنیم در این مورد مقاله پرورش مسئولیت‌پذیری اجتماعی در کودکان را نیز بخوانید. به این ترتیب، کودک یاد می‌گیرد که:

 • همه آدم‌ها اشتباه می‌کنند.
 • همه آدم‌ها ممکن است دیگران را ناراحت کنند. مهم این است که او یاد بگیرد کار ناراحت‌کننده‌اش را بپذیرد و آن را جبران کند.
 • اگرچه همه هنگام عذرخواهی احساس شرم می‌کنند اما انجام این کار یک مسئولیت است و باعث می‌شود بعد از آن احساس خوبی داشته باشد.
 • وقتی از کسی عذرخواهی کند احساس بهتری پیدا می‌کند.
چرا عذرخواهی از کودک مهم است؟

چه زمانی عذرخواهی از کودک لازم است؟

به‌راحتی و اغلب عذرخواهی کنید. زمان عذرخواهی شامل لحظات کوچک نیز می‌شوند که اگرچه مسائل مهمی نیستند اما بخشی از زندگی محسوب می‌شوند. برای مثال وقتی در صحبت فرزندتان پریدید، می‌توانید بگویید: «اوه! ببخشید حرفت رو قطع کردم.» هر زمان رفتاری را انجام دادید که دوست نداشتید فرزندتان آن رفتار را مثل شما انجام دهد، زمانی است که لازم است از کودک عذرخواهی کنید. بدیهی است که در زمان تعیین محدودیت‌ها و قوانین، عذرخواهی کردن از کودک لازم نیست اما زمانی که کنترل خود را از دست می‌دهید و نمی‌توانید احساسات خود را مدیریت کنید عذرخواهی کردن ضروری است. چند نمونه دیگر برای زمان‌هایی که در آن‌ها عذرخواهی از کودک ضروری است عبارت‌اند از:

 • وقتی به قول‌های خود عمل نمی‌کنید.
 • وقتی کاری که کودک منتظر آن بود انجام نمی‌دهید.
 • وقتی اتفاقی می‌افتد که باعث می‌شود نتوانید با فرزندتان وقت بگذرانید.
 • وقتی در مورد موضوعی اشتباه می‌کنید و هر وقت احساس کردید کودک از شما رنجیده‌خاطر شده است.
چه زمانی عذرخواهی از کودک لازم است؟

نحوه عذرخواهی از کودک چگونه است؟

وقتی اشتباهی انجام می‌دهید مهم این است که بعد از آن چگونه رفتار می‌کنید. در ادامه با این موضوع آشنا می‌شوید که چگونه گام به گام از فرزندتان عذرخواهی کنید تا بتوانید اشتباهی که انجام داده‌اید را اصلاح و رابطه خود با فرزندتان را ترمیم کنید.

آنچه اتفاق افتاده است را توصیف کنید

مطمئن شوید که در عذرخواهی کردن، به تاثیر رفتار خود بر فرزندتان اشاره می‌کنید. می‌توانید این‌گونه شروع کنید: «ما خیلی به هم ریخته بودیم. درسته؟ تو داشتی داد می‌زدی. بعد من شروع کردم به داد زدن و بعدش تو شروع کردی به گریه کردن. ببخشید اگه ترسوندمت. من واقعا آشفته بودم اما این وظیفه منه که یاد بگیرم هیجاناتم رو کنترل کنم. ما نباید سر کسی که دوستش داریم داد بزنیم.»

در مقابل میل به سرزنش کودک، مقاومت کنید

بسیاری از ما وقتی عذرخواهی کردن از کودک را شروع می‌کنیم، رفتار کودک را بهانه‌ای برای توجیه اشتباه خود می‌کنیم. برای مثال ممکن است بگوییم: «آره من داد زدم! اما لیاقتش رو داشتی.» همه ما می‌دانیم بدی را نباید با بدی جواب داد. علاوه بر این، ما بزرگسال هستیم و وظیفه ماست که الگوی خوبی برای کودک باشیم. اگر ما می‌خواهیم فرزندمان یاد بگیرد که چگونه خشم خود را کنترل کند لازم است در ابتدا الگوی خوبی در این زمینه برای او باشیم. پیشنهاد می‌کنیم که در این زمینه مقاله کنترل خشم در کودکان را نیز مطالعه کنید.

نحوه عذرخواهی از کودک چگونه است؟

اشکالی ندارد که توضیح دهید اما عذرخواهی از کودک را با بهانه آوردن خراب نکنید

برای مثال نگویید: «من روز سختی داشتم. کلی مشکل توی محل کارم پیش اومد. بعد تو نمیتونستی آروم بشی و من حسابی به هم ریختم. من اعصابم ته کشیده بود. به‌خاطر همین سرت داد زدم. میدونم نباید داد بزنم اما صبر کن تا بزرگ بشی و هر روز مجبور بشی بری سر کار بعد که برگشتی بچه‌ت سرت داد بزنه. اونوقت تو هم داد می‌زنی.»

به‌جای آن بگویید: «من روز سختی داشتم. کلی مشکل توی محل کارم پیش اومد. بعد تو نمیتونستی آروم بشی و من حسابی به هم ریختم. من اعصابم ته کشیده بود. به‌خاطر همین سرت داد زدم اما هیچ عذری برای این رفتار من قابل‌قبول نیست. تو هیچوقت سزاوار این نیستی که سرت داد بزنن. وقتی عصبانی میشم، وظیفه منه که بتونم احساساتم رو کنترل کنم. ببخشید.»

اگر می‌توانید دوباره امتحان کنید

بعد از رخ دادن اشتباه، مهم است که اگر می‌توانید کار درستی که لازم بود در موقعیت انجام دهید را در هنگام عذرخواهی، انجام دهید. برای مثال می‌توانید بگویید: «ببخشید عزیزم. من نمی‌خواستم سرت داد بزنم. اجازه بده دوباره امتحان کنم. منظور من اینه که …»

برای جبران برنامه‌ریزی کنید

برای مثال می‌توانید بگویید: «بگو چی می‌خوای. ما سر راه برگشت از مدرسه میریم فروشگاه تا دفترچه‌ای که می‌خوای رو بخریم.» این بخش بسیار مهمی از عذرخواهی از کودک است: «برای درست کردنش چه کاری میتونم انجام بدم؟»

مراحل عذرخواهی از کودک

برای دفعه بعد برنامه‌ریزی کنید

در هنگام عذرخواهی از کودک، از او بپرسید که دفعه بعد انتظار دارد چه کاری انجام دهید. در این صورت، می‌توانید درس‌های زیادی یاد بگیری.. بااین‌حال مهم است که در این مورد با کودکتان صحبت کنید و در مقابل حرف‌های او، حالت دفاعی نگیرید. سپس تعهد بدهید که: «دفعه دیگه وقتی عصبانی شدم صبر می‌کنم و نفس عمیق می‌کشم تا آروم بشم.» مطالعه کتاب مدیریت خشم نیز می‌تواند در این زمینه برای شما مفید باشد.

درنهایت، عذرخواهی از کودک باعث می‌شود که او نیز عذرخواهی کردن را یاد بگیرد و همچنین متوجه شود که اشکالی ندارد اشتباه کند. مهم است که حتی در مورد اشتباه‌های کوچک نیز از فرزندتان عذرخواهی کنید. همچنین، به یاد داشته باشید که عذرخواهی از کودک باعث نمی‌شود که شما جایگاه خود را در زندگی کودک از دست بدهید بلکه باعث می‌شود احترام بیشتری از سوی فرزندتان کسب کنید. در این زمینه، مهم است که صادقانه از کودک عذرخواهی کنید، رفتارتان را توجیه نکنید و همچنین، اشتباه خود را جبران کنید.

سوالات پرتکرار

چرا عذرخواهی از کودک مهم است؟

عذرخواهی از کودک نه‌تنها به بهبود رابطه شما با فرزندتان کمک می‌کند بلکه به او می‌آموزد که همه آدم‌ها اشتباه می‌کنند و این امر هیچ اشکالی ندارد.

چه زمانی لازم است از فرزندم اشتباه کنم؟

مهم است که حتی برای اشتباه‌های کوچک نیز اشتباه کنید. همچنین زمانی که به قول خود عمل نکرده‌اید، بر سر فرزندتان داد زده‌اید یا نتوانسته‌اید خشم خود را کنترل کنید لازم است از کودک عذر بخواهید.

چگونه می‌توانم از فرزندم عذرخواهی کنم؟

در ابتدا لازم است موقعیتی که اتفاق افتاد را توصیف کنید و بعد بدون توجیه کردن رفتار خود یا سرزنش کودک، از او عذرخواهی کنید و در صورت امکان نیز رفتارتان را جبران کنید.

نکات کلیدی

 • اهمیت عذرخواهی از کودک در این است که به او مشارکت، احترام و نحوه زندگی کردن با دیگران را یاد می‌دهد.
 • هر زمان که طوری رفتار کردید که دوست نداشتید فرزندتان آن رفتار را مثل شما انجام دهد، زمانی است که لازم است از کودک عذرخواهی کنید.
 • مطمئن شوید که در عذرخواهی از کودک، به تاثیر رفتار خود بر فرزندتان اشاره می‌کنید.
 • این بخش بسیار مهمی از عذرخواهی از کودک است: «برای درست کردنش چه کاری میتونم انجام بدم؟»
 • در هنگام عذرخواهی از کودک، از او بپرسید که دفعه بعد انتظار دارد چه کاری انجام دهید.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید