نویسنده مینا معین

شهریور ۲۳, ۱۳۹۹

نمایش خلاق برای کودکان چیست و چه مزایایی دارد؟

توسط | شهریور ۲۳, ۱۳۹۹ | ایده و خلاقیت, فیلم و نمایش

نمایش خلاق برای کودکان چیست و چه مزایایی دارد؟

توسط | شهریور ۲۳, ۱۳۹۹ | ایده و خلاقیت, فیلم و نمایش

نویسنده مینا معین

شهریور ۲۳, ۱۳۹۹

نمایش خلاق برای کودکان

از بین همه هنرها، نمایش، شرکت‌کننده را بیشتر از همه درگیر می‌کند. به این صورت که شرکت‌کنندگان از لحاظ عاطفی، فکری، جسمی، کلامی و اجتماعی در نمایش درگیر می‌شوند. در نمایش خلاق برای کودکان آن‌ها وقتی نقش دیگران را بر عهده می‌گیرند، می‌آموزند که نسبت به مشکلات دیگران و ارزش‌های متفاوت افراد، حساس‌تر باشند.

از سوی دیگر، نمایش خلاق به کودکان یاد می‌دهد که با یکدیگر همکاری کنند. زیرا نمایش یک هنر مشترک است و هر فرد برای کلیت نمایش ضروری است. در ادامه مقاله به مزایای این هنر با جزئیات بیشتری می‌پردازیم. اما قبل از آن لازم است با تعریف نمایش خلاق بیشتر آشنا شویم.

نمایش خلاق برای کودکان چیست؟

نمایش خلاق نوعی تئاتر است که برای اهداف آموزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به کودکان کمک می‌کند با استفاده از بازی‌های تئاتر و بداهه‌پردازی، در حالی که توسط مربی آموزش‌دیده هدایت می‌شوند، روی مهارت‌های اجتماعی و موضوعات تحصیلی کار کنند.

در واقع، نمایش خلاق، محیطی امن برای کودکان فراهم می‌کند تا آن‌ها در آن بتوانند در رفتار، ایده‌ها و مسائل مختلف کاوش کنند و تفکر خلاق خود را پرورش دهند. در نهایت، نمایش خلاق یک رویکرد خارج از چارچوب یادگیری است که تخیل، تمرکز و آگاهی حسی کودکان را در یک محیط نمایشی درگیر می‌کند. برای مطالعه‌ی بیشتر درباره‌ی نمایش خلاق و مفاهیم آن، می‌توانید از کتاب نمایش خلاق: قصه‌گویی و تئاترهای کودکان و نوجوانان در کنار بسیاری منابع دیگر کمک بگیرید.

نمایش خلاق برای کودکان چیست؟

مزایای نمایش خلاق برای کودکان چیست؟

نمایش خلاق فعالیتی نمایشی است که تجربه شرکت‌کنندگان را به عنوان هدف در نظر می‌گیرد. نمایش خلاق می‌تواند شامل بازی نمایشی، داستان‌سرایی، سفرهای تخیلی، تئاتر، موسیقی و رقص باشد. در ادامه با مزایای نمایش خلاق برای کودکان آشنا می‌شوید.

 1. دستیابی به بازی نقش، حرکت کردن، تقلید کردن، بداهه‌پردازی، کار گروهی، استفاده از وسایل به صورت تخیلی و غیره می‌تواند برای کودکان، تجاربی معنادار و سرگرم‌کننده فراهم کند که در نتیجه آن، اعتماد به نفس و عزت نفس کودکان افزایش پیدا می‌کند.
 2. کودکان در نتیجه نمایش خلاق یاد می‌گیرند که بتوانند سریع‌تر واکنش نشان دهند و البته بسته به موقعیت نیز از ذهن خود استفاده کنند.
 3. از طریق تقلید کردن از شخصیت و احساسات از طریف ژست، حالت چهره و نوع حرکت، مهارت‌های غیر کلامی کودکان بهبود پیدا می‌کند.
 4. نمایش خلاق به کودکان فرصت می‌دهد تا بتوانند انرژی خود را به صورتی خلاقانه و بدون ترس از شکست آزاد کنند.
 5. یادگیری با انجام کار، یکی از بهترین راه‌ها برای به خاطر سپردن است. نمایش خلاق، اعتماد به نفس را از طریق عمل به کودک یاد می‌دهد که همیشه همراه او خواهد ماند.
 6. حرکت سریع. توقف حرکت. حرکت آهسته. بچه‌ها یاد می‌گیرند که چگونه در لحظه، حرکت خود را تغییر دهند و همچنین توانایی گوش کردن و دنبال کردن دستورالعمل‌ها نیز در آن‌ها بهبود پیدا می‌کند.
 7. نمایش خلاق به کودکان کمک می‌کند که از صدای خود به صورت موثرتری استفاده کنند، بتوانند در مقابل همسالان خود صحبت کنند و همچنین نمایش بازی کنند. هرچه کودکان این کار را بیشتر انجام دهند، اعتماد به نفس آن‌ها نیز بالاتر می‌رود.
 8. تخیل کودک، حد و مرزی ندارد. نمایش خلاق برای کودکان، این امکان را فراهم می‌کند که پیچیده‌ترین شخصیت‌ها را با استفاده از ایده‌های مختلف و صحنه‌ها و ابزارهای متفاوت، خلق کنند. در این صورت، کودک در یک محیط سرگرم‌کننده، سطح واقعی خلاقیت خود را افزایش می‌دهد.
 9. نمایش خلاق، به کودکان امکان می‌دهد تا لحظه‌های کشف و رشد شخصی را تجربه کنند و از لذت و شادی ناشی از نمایش نیز بهره‌مند شوند.

در نهایت، نمایش خلاق می‌تواند به کودکان کمک کند تا در مورد احساسات، حل مسئله و ارتباط با افراد دیگر بیاموزند. کودکان از طریق تجربیات خود در زمینه نمایش، تخیلات و اعتماد به نفس خود را پرورش می‌دهند. یکی از نکات خاص در مورد نمایش خلاق این است که هیچ پاسخ اشتباه وجود ندارد. در نمایش خلاق، حیوانات می‌توانند صحبت کنند، بچه‌ها می‌توانند به فضا یا جنگل سفر کنند و در حالی که چمن آبی است، آسمان می‌تواند سبز باشد.

مزایای نمایش خلاق برای کودکان چیست؟

تکنیک‌های نمایش خلاق چیست؟

تکنیک‌های نمایش خلاق برای کودکان بسیار متفاوت است و معمولا در استفاده از این تکنیک‌ها، نظم و ترتیب وجود دارد. ترتیب این تکنیک‌ها به این صورت است: پانتومیم، بداهه‌پردازی حافظه حسی، هیجانات، شخصیت‌پردازی، گفتگو و داستان‌پردازی که بداهه‌پردازی و نقش‌آفرینی می‌تواند در همه این تکنیک‌ها مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه با تکنیک‌های نمایش خلاق، بیشتر آشنا می‌شوید.

 • پانتومیم: پانتومیم یک نوع بیان از طریق ارتباط غیر کلامی است که نشان می‌دهد بدون حرف زدن چقدر می‌توانیم منظور خود را برسانیم و از طریق ژست‌ها با دیگران ارتباط برقرار کنیم.
 • بداهه‌پردازی: بداهه‌پردازی به این صورت است که صحنه نمایش از قبل برنامه‌ریزی شده است اما کنش و گفتگو در آن به صورت خودجوش و در لحظه انجام می‌شود.
 • نقش‌آفرینی: کودکان با این نوع تکنیک، می‌خواهند یک مشکل در زندگی را نشان دهند و در سناریوی آن، هر کسی نقش‌های متفاوت را به عهده می‌گیرد.
 • بداهه‌پردازی حافظه حسی: این تمرینات بر پنج حس بینایی، شنوایی، لامسه، بویایی و چشایی تمرکز دارند و همچنین بر روی صدا و ادراک بصری کار می‌کنند. ما زندگی را از طریق حواس خود تجربه می‌کنیم و دیدن و شنیدن، ابزاری اساسی برای خواندن و درک مطلب است.
 • هیجانات: کودکان با انجام این تمرینات، شناخت و ابراز احساسات خود را یاد می‌گیرند. آن‌ها با استفاده از این تکنیک، محیطی امن برای کشف احساسات خود و دیگران از طریق نقش‌آفرینی پیدا می‌کنند.
 • شخصیت‌پردازی: این بداهه‌پردازی‌ها، شباهت‌ها و تفاوت‌های افراد از جمله خصوصیات جسمی، فرهنگ، سن، مذهب و قومیت را به کودکان آموزش می‌دهند.بچه‌ها از طریق شخصیت‌پردازی، در مورد افراد و شخصیت‌های واقعی اطلاعات کسب می‌کنند و می‌توانند فکر کردن، احساس کردن و رفتار کردن مانند این افراد را تجربه کنند.
 • گفتگو: کودکان برای ابراز افکار، عقاید و احساسات خود از گفتگو استفاده می‌کنند. آن‌ها می‌توانند در صحنه‌های نمایش، گفتگوهایی ترتیب دهند و سپس برای آن‌ها پاسخ‌هایی را آماده کنند.
 • داستان‌پردازی: از طریق این تکنیک، کودکان داستان‌هایی را که خودشان نوشته‌اند یا دوست دارند یا قبلا آن‌ها را شنیده‌اند به صورت نمایش درمی‌آورند. آن‌ها همچنین می‌توانند داستان‌هایی را برای نمایش بازی کردن توسط گروه‌های کوچک، خلق کنند.

تکنیک‌های نمایش خلاق برای کودکان

به طور خلاصه، نمایش خلاق برای کودکان، می‌تواند همراه با بهبود مهارت‌های اجتماعی و تحصیلی در آن‌ها باشد که این امر اهمیت تشویق این هنر را در کودکان نشان می‌دهد. اگر در مورد فرستادن فرزندتان به کلاس‌های نمایش خلاق تردید دارید احتمالا آگاهی از مزایای آن، این شک و تردید را در شما برطرف کرده است. این هنر همچنین در محیط‌های آموزشی از جمله مدارس و مهد کودک‌ها نیز قابلیت کاربرد دارد و می‌تواند به بهبود عملکرد تحصیلی کودکان کمک کند.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

آزمایش علمی برای کودکان در خانه | آزمایش‌های ساده و جذاب

آزمایش علمی برای کودکان در خانه | آزمایش‌های ساده و جذاب

آزمایش‌های علمی ذهن کودک را باز می‌کند و کنجکاوی را در کودک برمی‌انگیزند و نتایج حاصل از آن بهتر در ذهن کودک باقی می‌ماند. در این مقاله به بررسی چند آزمایش علمی برای کودکان در خانه می‌پردازیم.

ساخت اسباب‌بازی با چوب بستنی؛ ۵۰ ایده جذاب و آموزنده برای کودکان

ساخت اسباب‌بازی با چوب بستنی؛ ۵۰ ایده جذاب و آموزنده برای کودکان

ساخت اسباب‌بازی با چوب بستنی مثل هر کاردستی دیگری فقط جنبه سرگرمی ندارد. بچه‌ها با تبدیل وسایل دورریختنی به اسباب‌بازی‌های جالب و کارآمد چیزهای زیادی یاد می‌گیرند. اگر شما هم تا امروز چوب بستنی‌ها را دور می‌ریختید یا نمی‌دانستید چه استفاده دیگری از آنها کنید، با...

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید