نویسنده مینا معین

دی ۱۲, ۱۳۹۹

مزایای مهدکودک برای کودکان و والدین چیست؟

توسط | شهریور ۸, ۱۴۰۰ | اصول تربیتی

مزایای مهدکودک برای کودکان و والدین چیست؟

توسط | شهریور ۸, ۱۴۰۰ | اصول تربیتی

نویسنده مینا معین

دی ۱۲, ۱۳۹۹

اتفاقات و لحظاتی که فرزندان شما در دوران کودکی تجربه می‌کنند پایه و اساس یادگیری‌های آینده و روابط آن‌ها با اعضای خانواده، دوستان و همسالان را شکل می‌دهد. قطعات سازنده اولیه برای یادگیری و اجتماعی شدن در دوران کودکی شکل می‌گیرند. به همین دلیل است که بسیاری از والدین، ثبت نام فرندان خود در مهدکودک را در نظر می‌گیرند. مزایای مهدکودک برای کودکان بسیار زیاد است و از سوی دیگر به ویژه برای والدین شاغل گزینه مناسبی است.

البته، مهدکودک تنها یک ضرورت برای والدین شاغل نیست. اگر مهدکودک محیطی نظارت‌شده و مناسب داشته باشد می‌تواند مکانی عالی برای تشویق کودکان در تقویت مهارت‌های مختلف باشد. بنابراین، چه شاغل باشید چه نه، مهدکودک گزینه مناسبی برای مراقبت روزانه از فرزندتان است. در ادامه به مزایای مهدکودک برای کودکان با جزئیات بیشتری پرداخته‌ایم.

مزایای مهدکودک برای کودکان

فرستادن کودک به مهد، تصمیمی است که بسیاری از والدین نسبت به آن احساس گناه دارند. اما اگر از مزایای مهدکودک برای کودکان آگاه باشید قطعا احساس گناه شما از بین می‌رود. مهدکودک فقط به والدین وقت لازم برای تامین هزینه های خانواده را نمی‌دهد، بلکه تعاملات اجتماعی مهمی را برای کودکان فراهم می‌کند که ممکن است رفتار آن‌ها را بهبود بخشد. شما می‌توانید از کتاب تپلی به مهدکودک می‌رود برای آماده کردن فرزندتان برای رفتن به مهد استفاده کنید.

مزایای اجتماعی مهدکودک

مهدکودک‌ها در مقایسه با ماندن کودک در خانه، مزایای اجتماعی متعددی را برای فرزند شما فراهم می‌کند. فرستادن فرزندتان به مهدکودک این فرصت را برای او فراهم می‌کند که با دیگران تعامل داشته باشد، فرصتی که در مواقع دیگر، کمتر برای او فراهم می‌شود. این تعاملات به شکل‌گیری هویت کودک کمک می‌کنند و روابط و اعتماد به نفس او را بهبود می‌بخشند. پیشنهاد می‌کنیم در این زمینه مقاله افزایش اعتماد به نفس کودکان را نیز مطالعه کنید.

 • زمانی برای وقت گذراندن با همسالان: والدین معمولا سعی می‌کنند قرارها یا مهمانی‌هایی را برای ملاقات فرزندشان با همسالان دیگر تنظیم کنند. با این حال، این امر همیشه امکان‌پذیر نیست و ممکن است همیشه نتوانیم در حلقه دوستان و بستگان خود، دوستانی هم‌سن فرزندمان پیدا کنیم. در مهدکودک، کودکان می‌توانند در محیطی نظارت‌شده و ایمن با یکدیگر وقت بگذرانند. در حالی که شخصیت کودکان در حال شکل‌گیری و ذهن آن‌ها در حال رشد است، یاد می‌گیرند که چگونه با دیگران سهیم شوند، مشکلات را حل کنند و با همسالان خود بازی کنند.
 • انتقال آسان‌تر به پیش‌دبستانی: رفتن به پیش‌دبستانی برای کودکی که با برنامه‌های روزانه مواجهه نشده است یا از والدین خود تا به حال دور نشده است، می‌تواند دشوار باشد. مشاهده شده است که کودکانی که به مهدکودک رفته‌اند برای پیش‌دبستانی آماده‌ترند.
 • تعامل با بزرگسالان: کودکان نوپا برای یادگیری، بزرگسالان به ویژه والدین خود را الگو قرار می‌دهند. مهدکودک این فرصت را برای بچه‌ها فراهم می‌کند که افراد دیگری نیز مربی آن‌ها باشند و از افراد مسئول راهنمایی بگیرند. مطالعات نشان می‌دهند که کیفیت بالای مهدکودک‌ها با مراقبت باکیفیت ارتباط مستقیم دارد. این امر به این دلیل است که مسئولان مهدکودک‌ها، کودکان را تشویق می‌کنند، به صورت مناسب به ابراز احساسات کودکان، واکنش نشان می‌دهند و نگرش مثبت را در مهدکودک تقویت می‌کنند.
 • استقلال بیشتر: حضور در مهدکودک باکیفیت به کودکان کمک می‌کند که از سنین پایین استقلال را تجربه کنند. در محیط مهدکودک، کودکان باید عادت کنند که در کنار والدین یا اعضای بزرگسال خانواده خود نباشند. در این شرایط، آن‌ها به جز مربی‌ها و خودشان کسی را ندارند که به او اعتماد کنند. در مهدکودک از کودک انتظار انجام وظایف و فعالیت‌های ساده‌ای مثل پوشیدن جوراب‌های خود، مرتب کردن وسایل خود و غیره وجود دارد که می‌تواند باعث تشویق استقلال کودک شود.
 • رفتار بهتر: مهدکودک، فرصت بازی و معاشرت با همسالان را برای کودک فراهم می‌کند. توانایی کار کردن با دیگران به کودک نشان می‌دهد که چگونه رفتار بهتری داشته باشد و چگونه کار تیمی انجام دهد.

مزایای مهدکودک برای کودکان

مزایای طولانی‌مدت مهدکودک

مزایای مهدکودک نه‌تنها شامل مراقبت از فرزندتان می‌شود بلکه مزایای مثبت طولانی‌مدتی را نیز برای او به همراه دارد. این مزایای طولانی‌مدت حتی در بزرگسالی فرزندتان زمانی که او می‌خواهد به دانشگاه یا سر کار برود نیز مشاهده می‌شود.

 • بهبود سیستم ایمنی کودک: هرچه کودکان بیشتر در معرض انواع مختلف آنفولانزا و سرماخوردگی قرار بگیرند، سیستم ایمنی آن‌ها رشد بیشتری می‌کند. کودکی که به مهدکودک نمی‌رود در مقایسه با کودکی که مهدکودک می‌رود بیشتر بیمار می‌شود. کودکانی که به مهد کودک می‌روند زودتر در معرض بیماری قرار می‌گیرند و ممکن است قبل از ثبت نام در پیش‌دبستانی ایمنی بیشتری داشته باشند.
 • پیشرفت تحصیلی: نوجوانانی که از نظر تحصیلی و شناختی شرایط بهتری دارند، در کودکی به مهدکودک می‌رفته‌اند که از کیفیت بالایی برخوردار بوده است. در این مطالعه، مهدکودکی، باکیفیت در نظر گرفته شده است که در آن‌ها فعالیت‌های گسترده شناختی، تعامل سالم با مسئولان و سیستم پشتیبانی کافی فراهم می‌شود.
 • دستیابی به مدرک دانشگاهی: کودکانی که به مهدکودک می‌روند نسبت به کودکانی که به مهدکودک نمی‌روند چهار برابر بیشتر احتمال دارد که در بزرگسالی به دانشگاه بروند. همچنین آن‌ها سال‌های بیشتری را در دانشگاه تحصیل خواهند کرد.
 • ثبات شغلی بیشتر: کودکانی که به مهدکودک می‌روند در بزرگسالی بیشتر احتمال دارد که ثبات شغلی داشته باشند.

مزایای مهدکودک برای کودکان

مزایای مهدکودک برای والدین

مزایای مهدکودک فقط مختص به کودکان نیست بلکه وقتی فرزندتان را به مهدکودک می‌فرستید شما نیز از مزایایی بهره‌مند می‌شوید. اگر هنوز در مورد فرستادن فرزندتان به مهدکودک مردد هستید آگاهی از مزایای مهدکودک برای والدین به شما کمک می‌کند بهتر تصمیم بگیرید.

 • برنامه‌ها و فعالیت‌های منظم: کودکان لازم است در مهدکودک، برنامه‌ای را دنبال کنند و فعالیت‌هایی مثل درست کردن کاردستی، نقاشی کردن یا شعر خواندن با دیگران را انجام دهند. این فعالیت‌های سرگرم‌کننده برای رشد ذهنی و فکری نوپای شما حیاتی است. فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده برای والدین نیز عالی است زیرا آن‌ها دیگر لازم نیست نگران رفتارهای پیش‌بینی‌نشده فرزندشان از جمله چرت زدن، غذا خوردن یا بازی کردن آن‌ها باشند.
 • مزایای اجتماعی و اقتصادی مهدکودک: فرستادن کودک به مهد باعث می‌شود والدین با والدین دیگر نیز در ارتباط باشند و شبکه اجتماعی خود را گسترش دهند. از سوی دیگر، مادران در این صورت می‌توانند به سر کار بروند که این امر از نظر اقتصادی می‌تواند به خانواده کمک کند و همچنین آن‌ها را از افسردگی ناشی از در خانه ماندن نجات دهد.
 • شکوفایی خانواده: اگرچه مهدکودک برای تریت بچه‌ها کافی نیست، اما در مزایای مهدکودک برای کودکان در طولانی‌مدت بسیار مهم است. ثبت نام کودک در یک مهد باکیفیت باعث می‌شود که او به پیشرفت در سنین بعدی زندگی‌اش فکر کند و روش‌های حل مسئله را یاد بگیرد. از سوی دیگر، والدین نیز فرصت پیدا می‌کنند که با والدین دیگر وقت بگذرانند و سرمایه اجتماعی خود را گسترش دهند.

مزایای مهدکودک برای کودکان و والدین

مهدکودک باکیفیت چه شرایطی دارد؟

انتخاب مهدکودک آسان نیست. لازم است مهدکودکی را انتخاب کنید که برای شما و فرزندتان مناسب باشد. در این صورت است که مهدکودک به یک تجربه‌ی مثبت برای شما و فرزنتان تبدیل می‌شود. در ادامه به مواردی خصوصیات یک مهدکودک با کیفیت اشاره می‌کنیم.

 • محیط امن: کودکان به طور طبیعی کنجکاو هستند و ایمنی از اهمیت بالایی برخوردار است. لازم است به دنبال مهدکودکی باشید که در آن کودک به هیچ عنوان بدون نظارت رها نمی‌شود.
 • تعداد کمتر کودکان نسبت به مراقبین: هرچقدر این نسبت کمتر باشد یعنی مراقب‌ها بیشتر قادر به توجه به هر یک از کودکان هستند. این امر به معنی ایمنی بالاتر نیز هست.
 • مراقبان آموزش‌دیده: نه‌تنها مربی‌های مهدکودک باید در زمینه مراقبت از کودکان آموزش دیده باشند بلکه باید در مورد کمک‌های اولیه نیز اطلاعات کافی داشته باشند.
 • مرکز دارای مجوز: اطمینان حاصل کنید که مهدکودک مورد نظر شما قانونی است و مجوزهای لازم را دارد.
 • تعاملات مثبت میان مربی و کودک: مشاهده کنید که آیا کودکان در مهدکودک مورد نظر شما خوشحال هستند یا نسبت به مربی خود بی‌توجه هستند یا او از او می‌ترسند.

مزایای مهدکودک برای کودکان

همانطور که مطالعه کردید فرستادن کودک به مهد مزایای بسیار زیادی دارد. در حقیقت، مزایای مهدکودک برای کودکان بسیار بیشتر از ماندن در خانه است. برای شروع مهد کودک هیچ سن مناسبی وجود ندارد و هر خانواده می‌توانند خودشان بهترین زمان را برای این کار تعیین کند. به جای استرس داشتن در مورد سن فرزندتان برای شروع مهدکودک، به دنبال یک مرکز مهدکودک با کیفیت بالا باشید که بتواند به رشد کلی فرزندتان کمک کنید.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید