فروردین ۰۲, ۱۴۰۰

تاثیر موسیقی بر رشد کودک: چه مهارت‌هایی با موسیقی پرورش پیدا می‌کنند؟

توسط | اسفند ۲۴, ۱۳۹۹ | موسیقی

تاثیر موسیقی بر رشد کودک

شنیدن موسیقی یکی از بهترین تجربه‌ها در زندگی ما است. کودکان با لالایی به خواب می‌روند و در مهدکودک و مدرسه همواره با موسیقی در ارتباط هستند. اما موسیقی چه تاثیری در رشد جسمی و ذهنی کودک دارد؟ چگونه می‌توانیم از موسیقی برای پرورش کودکی سالم‌تر استفاده کنیم؟ در این مقاله تاثیر موسیقی بر رشد کودک را بررسی خواهیم کرد. با ادامه مقاله همراه باشید.

موسیقی چه تاثیری بر رشد کودک دارد؟

رشد کودک شامل رشد ذهنی، رشد احساسی، رشد فردی، اجتماعی، خلاقیت، سرگرمی، مهارت‌های حرکتی، شنیداری، زبانی، تمرکز و عزت نفس است. موسیقی همچون ریاضی و علوم بر رشد ذهنی کودک تاثیر می‌گذارد. موسیقی ترکیبی از ریاضی، علم، زبان خارجی (خواندن نت‌ها)، تربیت بدنی و از همه مهم‌تر هنر است که همه ابعاد شخصیتی، روحی و رشد کودک را پوشش می‌دهد.

رشد کودک را می‌توان به فرآیندی تشبیه کرد که در آن کودک با گذشت زمان در هر زمینه‌ای دچار تغییر و تحول می‌شود. این دوره، از زمان بارداری تا بزرگسالی ادامه دارد. در این مسیر اتفاق‌ها و عوامل محیطی بسیاری بر فرآیند رشد او تاثیر خواهند گذاشت.

موسیقی یکی از عواملی است که بر رشد کودک تاثیر می‌گذارد. در ادامه این تاثیر و ابعاد مختلف آن را بیشتر بررسی می‌کنیم.

۱. تاثیر موسیقی بر رشد ذهنی کودک

تاثیر موسیقی بر رشد کودک

موسیقی تمام ابعاد رشد کودک را تحت تاثیر قرار می‌دهد. یافته‌های تصویربرداری عصبی نشان می‌دهد که حتی آموزش کوتاه مدت موسیقی باعث افزایش جریان خون در سمت چپ مغز می‌شود. درنتیجه، تصور می‌شود که موسیقی باعث بهبود توانایی پردازش زبان شود. قرار گرفتن کودکان در معرض موسیقی، در مراحل اولیه رشد به آن‌ها کمک می‌کند تا اصوات و معانی کلمات را بهتر یاد بگیرند.

مطالعاتی در سال ۲۰۱۶ در موسسه مغز و خلاقیت دانشگاه کالیفرنیای جنوبی انجام شد، نشان می‌دهد:

 موسیقی رشد مغز کودک را مخصوصا در زمینه یادگیری زبان و مهارت خواندن تسریع می‌کند. درنتیجه، این فرآیند کودک را برای رفتن به مدرسه آماده می‌کند.

مطابق با تحقیقاتی که توسط انجمن ملی موسیقی (بنیاد NAMM) نیز انجام شده است:

توانایی و یادگیری نواختن ساز موسیقی، می‌تواند روند یادگیری ریاضی را در کودکان بهبود ببخشد. حتی باعث شود نمرات بچه‌ها در مدرسه افزایش پیدا کند.

اما، تاثیر موسیقی بر رشد کودک تنها به رشد آکادمیک او ختم نمی‌شود. بلکه ارتقا سواد فکری، اجتماعی، عاطفی و مهارت‌های حرکتی و زبانی کودک نیز تحت تاثیر موسیقی رشد می‌کنند.

۲. تاثیر موسیقی بر رشد حسی کودک

همانطور که طعم‌ها، بافت اجسام و رنگ‌ها رشد حسی کودک را تحت تاثیر قرار می‌دهد، موسیقی نیز به همان اندازه بر رشد حسی او تاثیر گذار است. قرار گرفتن کودک در معرض انواع سبک‌های موسیقی ارتباط بین سلول‌های مغز کودک را بیشتر می‌کند. تاثیر موسیقی بر رشد کودک زمانی بیشتر می‌شود که شما بتوانید موسیقی را با کارهای دیگری چون رقصیدن تلفیق کنید.

رقصیدن و انجام حرکات موزون همراه با موسیقی مهارت‌های حرکتی را در کودکان افزایش می‌دهد. به‌علاوه، به کودک توانایی ابراز وجود می‌دهد که این خود عامل افزایش اعتماد به نفس در کودکان است.

۳. تاثیر موسیقی بر خواندن، نوشتن و شمارش

نوزادان از سنین پایین می‌توانند تفاوت بین انواع مختلف صدا را تشخیص دهند. آن‌ها بعد از چند هفته می‌توانند به‌راحتی صدای مادر را از صداهای دیگر تشخیص دهند.

پخش موسیقی یا نواختن ساز می‌تواند توانایی تشخیص اصوات و کلمات را در کودک ارتقا دهد. کودکان یاد می‌گیرند کلمات را بعد از شنیدن بخشی از ترانه تکرار کنند یا آن را حفظ کنند.

با خواندن اشعار کودکانه به آن‌ها کمک می‌کنید که بتوانند الگوهای صوتی را شناسایی کنند و از طریق تمرین و تکرار، بیشتر بیاموزند. بر اثر تکرار اشعار متن ترانه را حفظ می‌کنند. این کار به آمادگی بیشتر کودک برای یادگرفتن خواندن و نوشتن و شمارش کمک می‌کند.

۴. تاثیر موسیقی در رشد هماهنگی و مهارت‌های حرکتی

حتی اگر کودک نوپا شما نتواند متن ترانه را درک کند، می‌تواند با موسیقی آن ارتباط برقرار کند و متناسب با ریتم، حرکت کند یا برقصد. حتی او می‌تواند با بعضی از آهنگ‌ها ارتباط بیشتری برقرار کند.

موسیقی با کمک به مهارت‌های حرکتی، کودک را به حرکت کردن تشویق می‌کند. کودکان نوپا با تکان دادن دست و پا به آنچه می‌شنوند واکنش نشان می‌دهند. این یعنی به‌طور فیزیکی اعلام حضور می‌کنند. این بالا و پایین پریدن‌ها به رشد عضلات و حفظ تعادل آن‌ها کمک می‌کند.

۵. تاثیر موسیقی بر رشد اجتماعی کودک

تاثیر موسیقی بر رشد کودک

موسیقی گنجی نهان دارد که تنها با نواختن یا شنیدن در جمع می‌توان آن را کشف کرد. موسیقی افراد را به هم متصل می‌کند. موسیقی باعث می‌شود کودک در سال‌های اولیه زندگی‌اش بتواند خودش را ابراز کند و احساسات و عواطفش را به‌اشتراک بگذارد. تحقیقات نشان داده است، کودکانی که ساز می‌زنند، تمایل بیشتری به ارتباط بر قرار کردن با دیگران دارند.

توانایی درک و دریافت احساسات دیگران، زمینه را برای رشد همدلی در کودکان فراهم می‌کند. یکی از راه‌های پرورش این مهارت، ساختن موسیقی به کمک کودک است. این کار اعتماد به‌ نفس کودک را بالا می‌برد و حس رهبری را در کودک تقویت می‌کند که قطعا برای او در آینده بسیار ارزشمند خواهد بود.

موسیقی عامل ارتباط افراد و فرهنگ‌ها با یکدیگر است، و عامل مهمی در رشد و بقای این فرهنگ‌ها است. موسیقی افراد را از طریق اعتماد، همدلی و همکاری به هم گره می‌زند و آن‌ها را در کنار هم نگه می‌دارد.

برای تقویت مهارت‌های اجتماعی در کودک، می‌توانید راهکارهای زیر را انجام دهید:

  • از کودکتان بخواهید به‌ نوبت با کودکان دیگر بنوازد.
  • از دو کودک بخواهید که از هم سوال بپرسند و با ابزارهای موسیقی پاسخ «بله» یا «خیر» بدهند.
  • یک گروه چند نفره موسیقی تشکیل دهید. هر بار از یک کودک بخواهید که گروه موسیقی را هدایت کند و بقیه بنوازند.

تحقیقات نشان داده است که کودکان پیش‌دبستانی که در موسیقی گروهی و فعالیت‌های حرکتی مشارکت می‌کنند، در مقایسه با کودکانی که فعالیتی ندارند، در کار گروهی، همکاری و تعامل با دیگران قوی‌تر عمل می‌کنند. این میزان همدلی و کار گروهی نیاز جامعه امروز ما است.

در پایان

موسیقی در هر لحظه از زندگی با انسان همراه است. کودکان از سنین کم با همراهی موسیقی، مهارت‌های مهم را یاد می‌گیرند و با شنیدن موسیقی به خواب می‌روند. موسیقی همچنین بخشی از فرهنگ ما را شکل می‌دهد و به ما کمک می‌کند با سایر فرهنگ‌ها ارتباط برقرار کنیم.

در نتیجه کودکان باید از سنین کم موسیقی بشنوند و آن را یاد بگیرند. موسیقی نه تنها در رشد مهارت‌های ذهنی و جسمی کودک تاثیر دارد، بلکه مهارت‌های اجتماعی او را هم تقویت می‌کند. موسیقی کودک را در معرض چالش‌هایی قرار می‌دهد که می‌توانند در زندگی او بسیار تاثیرگذار باشند. در نتیجه می‌تواند عملکرد کودک در زمینه‌هایی چون برنامه‌ریزی، تمرکز، حافظه فعال و انعطاف‌پذیری را بهبود ببخشد.

سوال و جواب

آیا موسیقی در رشد ذهنی کودک موثر است؟

بله، آموزش موسیقی به کودکان رشد مغز را در نقاطی که مسئول پردازش اصوات، یادگیری زبان جدید، درک گفتار و مهارت خواندن است سرعت می‌بخشد. در نتیجه موسیقی در رشد مهارت‌های ذهنی کودک تاثیر به سزایی دارد.

آیا موسیقی، یادگیری کودک را تقویت می‌کند؟

مطالعات متعددی نشان داده است که موسیقی تاثیر مثبتی بر بدن و ذهن انسان می‌گذارد. موسیقی هر دو سمت مغز یعنی هم سمت چپ و هم سمت راست را همزمان باهم فعال می‌کند. زمانی که هردو نیمکره باهم فعال شوند، میزان یادگیری بیشتر و حافظه نیز تقویت می‌شود.

موسیقی چه تاثیری بر خلاقیت کودک دارد؟

موسیقی به کودکان کمک می‌کند از تخیل خود استفاده کنند. خواندن نت‌های موسیقی، درست مانند مهارت خواندن الفبا ترکیبی از مهارت‌های شناختی و تقلید از الگوها است. موسیقی ذهن را آرام و کودک را برای خواب آماده می‌کند. هرچه خواب کودک بهتر و منظم‌تر شود، ذهن او بازتر و خلاق‌تر خواهد شد. شنیدن انواع مختلف موسیقی نیز کودک را بیشتر و بهتر با جهان اطرافش آشنا می‌کنند.

نکته‌های کلیدی:

  • موسیقی باعث می‌شود ذهن و بدن باهم هماهنگ شوند.
  • شنیدن موسیقی در سال‌های اولیه رشد، باعث می‌شود کودک با اصوات و معانی کلمات بهتر آشنا شود.
  • حرکات موزون و رقصیدن با موسیقی مهارت‌های حرکتی را در کودکان تقویت می‌کند.
  • موسیقی، هوش هیجانی و مهارت‌های ذهنی متعددی را تقویت می‌کند.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید