اردیبهشت ۰۲, ۱۴۰۰

فواید بازی کودک بیرون از خانه و تاثیر آن بر رشد کودک

توسط | اردیبهشت ۱۱, ۱۴۰۰ | بازی‌ها

فواید بازی کودک بیرون از خانه


کودک برای رشد، شناخت محیط اطرافش و پیدا کردن دوستان جدید نیاز به تجربه کردن دارد. با بازی در فضای باز مانند پارک، زمین بازی یا حتی حیاط خانه کودک می‌تواند تجربه‌های جدیدی را به‌دست بیاورد. در این مقاله فواید بازی کودک بیرون از خانه را بررسی خواهیم کرد.

فواید بازی کودک بیرون از خانه تنها به آشنایی با طبیعت و ماجراجویی ختم نمی‌شود. بلکه، این کار برای پرورش مهارت‌های جسمانی کودک هم مفید است. کودک فضا و آزادی بیشتری برای بالا و پایین پریدن، دویدن و پرتاب توپ دارد.

فعالیت‌های بدنی از این قبیل، برای سلامتی، رشد جسمانی و تناسب اندام کودک مفید هستند. علاوه بر آن، اعتمادبه‌نفس را در کودک پایه‌گذاری می‌کنند و به او توانایی ابراز وجود می‌دهند. بازی در خارج از محیط خانه کودک را در معرض تابش خورشید قرار می‌دهد که منجر به افزایش سطح ویتامین دی در او خواهد شد. هم‌چنین، احتمال ابتلا به نزدیک‌بینی را در کودک کاهش می‌دهد. در ادامه توضیحات مفصل‌تری در مورد موارد ذکر شده ارائه خواهیم دارد. با این مقاله همراه باشید.

فهرست مطالب

کمک به سلامت جسمانی کودک

سپری کردن زمان در فضایی بیرون از خانه برای سلامت روح و جسم ضروری است. بازی کودک بیرون از خانه به‌طور مستقیم بر وزن، قدرت بدنی و توانایی کودک در مقابله با بیماری‌ها تاثیر می‌گذارد.

تنها کافی است شرایط حضور کودک در محیط بیرون از خانه را ایمن کنید. در صورت نیاز کلاه و زانوبند محافظ برای فرزندتان تهیه کنید. اگر به اطلاعات بیشتری در زمینه نحوه ایمن کردن زمین بازی کودک نیاز دارید، به مقاله ۴ نکته برای امن نگه داشتن زمین بازی کودکان در پارک مراجعه کنید.

فواید بازی کودک بیرون از خانه

۱. مهارت‌های حرکتی را تقویت می‌کند.

هنگامی که کودک بیرون از خانه بازی می‌کند، می‌تواند بپرد، بدود، از درختان بالا برود یا دوچرخه‌سواری کند. همه این فعالیت‌ها هماهنگی، تعادل و چابکی را در کودک تقویت می‌کند.

انجام فعالیت‌های کششی بدن کودک را قوی می‌کند و اعتمادبه‌نفسش را افزایش می‌دهد. در مجموع همه این فعالیت‌ها مهارت‌های حرکتی کودک را تقویت می‌کنند. برای آشنایی بیشتر در این زمینه می‌توانید به مقاله روش‌هایی برای تقویت مهارت های حرکتی کودکان مراجعه کنید.

۲. شاخص توده بدنی (وزن) را کاهش می‌دهد

در سال ۱۹۸۰ تنها ۷٪ از کودکان دچار بیماری چاقی مفرط بودند و «چاق» محسوب می‌شدند. سی سال بعد مطالعات مجددی انجام شد که نشان داد این میزان افزایش چشمگیری داشته است. یعنی از هر سه کودک یک کودک «چاق» است.

این افزایش وزن به ‌دلیل نداشتن تحرک کافی، جایگزین شدن بازی‌های کامپیوتری و استفاده از غذاهایی با ارزش غذایی بسیار پایین است. هنگامی که کودک بیرون از خانه بازی می‌کند، دائما در حال دویدن و پریدن است. این کار باعث می‌شود هم از بازی‌های کامپیوتری دور باشد. هم نسبت به کودکانی که تحرک کافی ندارند، کالری بیشتری بسوزاند.

مطالعاتی بر روی کودکان پیش‌دبستانی صورت گرفت که در مجله NCBI چاپ شده است. این مطالعات نشان می‌دهد:

ارتباط مستقیمی بین شاخص توده بدنی کودک و مدت زمان تحرک در فضای بیرون از خانه وجود دارد. هرچه کودک وقت بیشتری را به بازی در فضای باز بگذراند، شاخص توده بدنی‌اش کمتر خواهد بود.

مطالعات هم‌چنین نشان داده است،

هرچه کودک دوستان فعال بیشتری داشته باشد، به نفع خودش است. چرا که کودک تاثیر پذیر است و این حس سر زندگی و فعال بودن به او نیز سرایت می‌کند.

۳. سلامت کودک را بهبود می‌بخشد

کودکان چاق بیشتر در معرض بیماری‌های قلب و عروق، آسم، دیابت و اختلال در خواب قرار می‌گیرند. بنابراین، بازی بیرون از خانه علاوه بر کاهش ابتلا به چاقی، کودک را در معرض نور خورشید قرار می‌دهد. تابش نور خورشید خلق‌وخوی کودک را بهبود می‌بخشد و سیستم ایمنی بدن او را تقویت می‌کند.


بازی خارج از خانه برای کودکان با اختلال ADHD نیز مفید است. فضایی را برایشان فراهم می‌کند تا با خیال راحت بتوانند بازی‌هایی انجام بدهند که ممکن است درون خانه مشکل ایجاد کند.

۴. قدرت عضلات را بهبود می‌بخشد

شاید از نظر بزرگسالان تاب و سایر وسایل بازی داخل پارک خسته کننده و تکراری به‌نظر برسد. اما، در واقع تاب تمامی ماهیچه‌های کودک را درگیر می‌کند. نشستن، نگه داشتن خودش بر روی تاب و همسو شدن با جهت تاب تمام ماهیچه‌های او را به‌کار می‌گیرد. وسایل بازی مخصوص فضای باز چون اسکوتر، دوچرخه و اسکیت نیز سیستم عضلانی کودک را تقویت می‌کند.

کمک به مهارت‌های اجتماعی کودک

فواید بازی کودک بیرون از خانه علاوه بر پرورش بعد جسمانی شامل شکوفایی بعد اجتماعی او نیز می‌شود. در ادامه به بررسی تاثیر بازی کودک بیرون از خانه در پرورش بعد اجتماعی او می‌پردازیم.

دویدن کودکان مهارت حرکتی را در آن‌ها تقویت می‌کند.

۱.توانایی ابراز وجود

هنگامی که کودکان مجبور باشند در فضای کوچک خانه بازی کنند، برای جلب توجه، با خواهر و برادر خود رقابت می‌کنند. کودکان کوچکتر ممکن است در این رقابت شکٌست بخورند. همین باعث می‌شود که ساکت‌تر بشوند و نتوانند خود را ابراز کنند. اما، این شرایط هنگامی که کودک بیرون از خانه بازی می‌کند کاملا متفاوت است. چرا که کودک فضای کافی برای ابراز وجود خود دارد و برای جلب توجه نیازی به رقابت کردن ندارد. فضای باز بیرون از خانه به کودک اجازه می‌دهد خودش را بیشتر ابراز کند. درنتیجه، تمایل بیشتری برای گفت‌وگو با والدین خود داشته باشد.

۲. رشد خودآگاهی

یکی از فواید بازی کودک بیرون از خانه رشد خودآگاهی در کودک است. مهارت مشاهده و استدلال در کودکانی که تجربه بازی بیرون از خانه را دارند قوی‌تر است. همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم، تاب علاوه بر فواید جسمانی، این فرصت را به کودک می‌دهد تا جهان را از چشم‌انداز متفاوتی نگاه کند. مفهوم علل و معلول را وقتی که والدینشان آن‌ها را هل می‌دهند و می‌بینند که چه اتفاقی می‌افتد را درک کنند.

۳. درک ارزش طبیعت

کودکان با وقت‌گذرانی در بیرون از خانه با طبیعت خو می‌گیرند. شاهد تغییر فصل‌ها، کاشت و رشد گیاهان و غروب خورشید هستند. یاد می‌گیرند که از محیط زیست قدردانی کنند. همانطور که رشد می‌کنند این خاطرات در آن‌ها نهادینه می‌شود و عشق به طبیعت در آن‌ها هر روز بیشتر از روز گذشته می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد:

۸۷٪ از کودکانی که بیرون از خانه بازی می‌کردند، عشق به طبیعت را در سال‌های بزرگسالی با خود حفظ کرده‌اند. از میان همین افراد ۸۴٪ گفته‌اند که هنوز محیط زیست یک اولویت مهم در زندگی آن‌ها است.

۴. بهبود ارتباط با سایر کودکان

تحقیقات مختلفی نشان داده است، کودکانی که بیرون از خانه با دوستان خود بازی می‌کنند، کمتر دیگران را مورد تمسخر و آزار و اذیت قرار می‌دهند. بازی کردن در فضای باز مانند بازی هفت سنگ، استپ هوایی و فوتبال کارگروهی، همدلی و حل مسئله را در کودک پرورش می‌دهد. همین امر باعث می‌شود درک کودک بیشتر شده و رفاقت جایگزین آزار و اذیت شود و کودک بتواند تعامل بهتر و بیشتری با دیگران داشته باشد.

اما این موضوع به این معنی نیست که آن‌ها باهم بر سر توپ یا نوبت سرسره بازی دعوا نمی‌کنند. بلکه، برعکس ممکن است باهم دعوا کنند. اما زود آشتی می‌کنند، با هم کنار می‌آیند و نقاط مشترکی پیدا می‌کنند که به آن‌ها در ایجاد رابطه‌ای پایدار کمک می‌کند.

کمک به رشد عاطفی کودک

کودکانی که به‌طور منظم بیرون از خانه بازی می‌کنند، از نظر عاطفی قوی‌تر هستند. آن‌ها بهتر می‌توانند اتفاق‌های اطرافشان را تجزیه و تحلیل کنند.

بازی با خاک تمام حواس کودک را درگیر می‌کند.

۱.تمامی حواس کودک را درگیر می‌کند

کودکانی که زیاد تلویزیون تماشا می‌کند، تنها می‌توانند از دو حس بینایی و شنوایی خود بهره ببرند. تماشای بیش‌ از حد تلویزیون باعث می‌شود ذهن کودک نتواند به محرک‌های محیطی پاسخ درستی بدهد.

درحالی‌که، کودکانی که بیرون از خانه بازی می‌کنند از تمام حواس خود برای جستجو و کشف محیط اطراف استفاده می‌کنند. حتی ممکن است در یک روز برفی یا بارانی کمی باران یا برف را بچشند و مزه آن را امتحان کنند.

۲. حس استقلال را در کودک پرورش می‌دهد

اگرچه ممکن است والدین اطراف زمین بازی کودک مراقب آن‌ها باشند. اما، کودک هنگام بازی در پارک احساس آزادی می‌کند، می‌تواند ریسک کند، بازی‌هایی را تجربه کند و نگران این نباشد که والدینش او را شماتت می‌کنند. در مجموع می‌توان گفت که این کار اعتمادبه‌نفس کودک را ارتقا می‌دهد و در او این حس را ایجاد می‌کند که توانایی انجام کارها را دارد.

تقویت مهارت‌های ذهنی

بسیاری از والدین تصور می‌کنند که بهترین راه برای رشد توانایی‌های فکری فرزندشان این است که در کلاس‌های متعددی شرکت کنند. اما، آموزش و یادگیری از طریق بازی روشی عالی برای رشد توانایی‌های فکری است. موضوعی است که نباید نادیده گرفته شود.

بچه ها با بازی در پارک دوستان بیشتری پیدا می‌کنند.

۱.رشد ذهنی

هنگامی که کودک در فضای باز می‌دود و بازی می‌کند. در واقع ذهنش در حال ابداع بازی‌های جدید، کاوش محیط اطراف و تجربه کردن حس استقلال است. علاوه بر آن، مهارت تصمیم‌گیری و سازماندهی کردن نیز در او پرورش می‌یابد.

۲. بهبود مهارت ارتباطی

هنگامی که بچه‌ها در پارک مشغول بازی هستند، فرصت بیشتری برای پیدا کردن دوست جدید پیدا می‌کنند. افرادی را ملاقات می‌کنند که ممکن است تفاوت‌های بسیاری با آن‌ها داشته باشند. همین موضوع دید آن‌ها را باز می‌کند و به آن‌ها می‌آموزد که چیزهای بیشتری یاد بگیرند و بتوانند با سایر بچه‌ها ارتباط برقرار کنند.

در پایان

چه فرزندتان ۲ ساله باشد، چه ۱۲ ساله، مهم این است که او را تشویق کنید تا مدت زمانی را در فضای باز بازی کند و از گوشی، تلویزیون و بازی‌های کامپیوتری دور باشد. کودک می‌تواند تنها یا به همراه دوستانش بازی کند که هرکدام از این‌ها مزایای خود را دارند.

گاهی لازم نیست که حتما بازی خاصی را مد نظر قرار دهید. همین که وقت خود را بیرون از خانه با کودک به هرس کردن درختان، آب دادن به گل‌ها، جمع‌آوری برگ‌ها می‌گذرانید کافی است. در فصل زمستان نیز به ‌دلیل سرما بازی بیرون از خانه را متوقف نکنید. تنها کافی است کودک را به لباس کافی مهیا کنید.

سوال و جواب

فواید بازی کودک بیرون از خانه چیست؟

بازی در فضای باز مهارت حل مسئله را در کودک تقویت می‌کند، خلاقیت را در او پرورش می‌دهد، این فرصت را به کودک می‌دهد تا در مورد محیط اطرافش فکر کند و قوه تخیل، ابتکار و تدبیر را در کودک پرورش می‌دهد.

بازی کودک در فضای باز چه اهمیتی دارد؟

بازی کودک بیرون از خانه رشد جسمانی کودک را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مهارت جسمانی نیز برای رشد، هماهنگی جسمانی و حرکت اعضای بدن ضروری است. توانایی تعادل، پریدن، بالا رفتن و دویدن را در کودک افزایش می‌دهد.

بهترین بازی ‌های بیرون از خانه برای کودکان نوپا چیست؟

بهترین بازی برای کودکان نوپا این است که به‌همراه فرزندتان به دل طبیعت بروید و به او اجازه دهید تا به گشت‌وگذار بپردازد. بازی‌ای که دوست دارد را انجام دهد. برگ جمع کند. درختان را بو کند. بر روی سبزه‌ها بدود. بعد از بازی نیز می‌توانید برای کودک داستان‌هایی از طبیعت و حیوانات تعریف کنید.

نکات طلایی

  • بازی بیرون از خانه برای رشد جسمانی و افزایش اعتمادبه‌نفس در کودکان مفید است.
  • بازی در فضای باز از نظر جسمانی، عاطفی، اجتماعی و ذهنی بر کودک تاثیر می‌گذارد.
  • بازی در طبیعت می‌تواند شامل توپ بازی، قدم زدن، دوچرخه سواری، هفت‌سنگ و مانند آن باشد.
  • بازی با کودکان دیگر مهارت همدلی و همکاری را در کودک ارتقا می‌دهد.

برچسب‌ها:

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید