مرداد ۳۱, ۱۳۹۹

بهترین تفریح برای نوجوانان: ۱۵ سرگرمی جذاب و کم هزینه

توسط | شهریور ۹, ۱۴۰۰ | سفر و گردش

بهترین تفریح برای نوجوانان: ۱۵ سرگرمی جذاب و کم هزینه

توسط | شهریور ۹, ۱۴۰۰ | سفر و گردش

مرداد ۳۱, ۱۳۹۹

بهترین تفریح برای نوجوانان

بهترین تفریح برای نوجوانان فعالیتی است که هم جنبه سرگرمی داشته باشد و هم برای آینده آن‌ها مفید باشد. تفریحاتی چون، برنامه‌نویسی، فیلم‌سازی، موسیقی که ممکن است علاقه‌ای را در آن‌ها شکوفا کند. مهارتی که در آینده، آن را به‌عنوان شغل بپذیرند. برای آشنایی بیشتر با این فعالیت‌ها با این مقاله همراه باشید.

۱. بردگیم های حرفه‌ای

بردگیم‌های حرفه‌ای

سرگرم کردن نوجوانان به‌دلیل شرایط حساس بلوغ کار دشواری است. در این شرایط یکی از بهترین تفریح ها برای نوجوانان استفاده از بردگیم‌های حرفه‌ای است تا بتوانند با دوستانشان وقت بگذرانند. مزیت بردگیم‌های حرفه‌ای نسبت به بردگیم‌های عادی این است که ذهن آن‌ها را درگیر می‌کند و مهارت فکر کردن را در نوجوانان تقویت می‌کند.

۲. رفتن به تئاتر یا سینما

تماشای تئاتر و یا رفتن به سینما به همراه خانواده و یا دوستان یکی از سرگرمی‌های محبوب نوجوانان است. مخصوصا اگر فیلم مورد علاقه آن‌ها در حال اکران باشد یا یکی از دوستان آن‌ها در آن فیلم بازی کند. فیلمی را انتخاب کنید که با بودجه شما هم‌خوانی داشته باشد و از دیدن آن به‌همراه فرزندتان لذت ببرید.

۳. شروع کردن یک کسب و کار جدید

کار کردن مزیت‌های زیادی برای نوجوانان دارد. علاوه ‌بر کسب درآمد، حس مسئولیت‌پذیری، رهبری و مدیریت پول را نیز در آن‌ها پرورش می‌دهد. همچنین وابستگی مالی آن‌ها به شما کمتر می‌شود که حس بهتری برای او دارد. پس راه اندازی یک کسب و کار کوچک یکی از بهترین تفریح‌ها برای نوجوانان است.

کارهایی چون تدریس به کودکان دبستانی، نگهداری از خواهر یا برادر کوچکترش، یا شرکت در موقعیت‌های شغلی پاره‌وقت، کارهای مناسب سن نوجوانی هستند. برای آگاهی بیشتر از روش‌های آموزش مدیریت پول تو جیبی به فرزندانتان، می‌توانید مقاله‌ی ما در این رابطه را مطالعه کنید.

۴. پرورش گل و گیاه در خانه

کاشت گیاه با پدر و مادر

لازم نیست حتما کاری بزرگ و سخت انجام دهید. گاهی اوقات کاشتن یک بوته گل کوچک یا یک درختچه برای پر کردن اوقات فرزندتان کافی است. یک عدد بیلچه، چند گلدان و چند گل زیبا تهیه کنید. اجازه بدهید که فرزندتان کنترل امور را به‌دست بگیرد و گل‌ها را بکارد. دست زدن به خاک و استشمام بوی گل‌ها ارتباط او را با محیط زیست تقویت می‌کند.

۵. سفرهای خانوادگی

سفر خانوادگی - کارپازل

سفرهای خانوادگی یکی از بهترین راهکارها برای قوی‌تر کردن پیوند اعضای خانواده است. برای پرورش قدرت تصمیم‌گیری در نوجوانان و آماده کردن آن‌ها برای زندگی، اجازه دهید تا خودشان مقصد را تعیین کنند. برای پرورش قدرت همدلی در فرزندتان، از او بخواهید تصمیم خود را با دیگر اعضای خانواده نیز به‌اشتراک بگذارد.

این کار، به او می‌آموزد تا به تنهایی تصمیم نگیرد و دیگران را در تصمیم خود سهیم کند. سفر کردن بهترین تفریح برای نوجوانان در جهت پرورش اعتمادبه‌نفس و مسئولیت‌پذیری در آن‌ها است.

۶. ساختن یک فیلم کوتاه

ساختن فیلم کوتاه باعث رشد خلاقیت در نوجوانان می‌شود. با تولید فیلم بچه‌ها می‌توانند نتیجه تلاش، فکر و پروراندن ایده‌هایشان را به‌سرعت ببینند. تولید فیلم با حضور تکنولوژی بسیار آسان شده است. تنها با یک موبایل و چند نرم‌افزار ویرایشگر می‌توانید فیلم مورد علاقه خود را تولید کنید.

در ادامه کار خودشان می‌توانند در فیلم بازی کنند و بازیگری را تجربه کنند. اگر فرزند شما خجالتی است و به نقش‌افرینی علاقه‌ای ندارد، می‌تواند از دوستان خود کمک بگیرند یا با کمک وسیله‌های موجود در خانه یک فیلم مستند تهیه کند.

۷. تغییر دکوراسیون اتاق

نوجوانان علاقه زیادی به انجام کارهای هنری و مشاهده‌ی تغییرات دارند. تغییر دکوراسیون اتاق حال و هوای تازه‌ای به خانه می‌دهد. اعضای خانواده را دور هم جمع کنید و با کمک هم دکوراسیون خانه را تغییر دهید. برای ترغیب کردن فرزندتان می‌توانید ابتدا از اتاق او شروع کنید و نظر او را برای انتخاب دکور سایر اتاق‌ها بپرسید.

۸. به پیک نیک بروید

به پیک نیک بروید

رفتن به دل طبیعت تجربه شگفت‌انگیزی را برای نوجوانان در بر خواهد داشت. سعی کنید این تجربه را با پیاده‌روی، کوهنوردی، ماهیگیری، جمع شدن دور آتش، چادر زدن و صحبت کردن همراه کنید. این لحظات ناب بهترین تفریج برای نوجوانان و پرورش روح آن‌ها خواهد بود. در انتهای شب یا نزدیک صبح می‌توانید کمی در آسمان ماجراجویی کنید. به بحث و تبادل نظر در مورد ستاره‌ها بپردازید و اطلاعات همدیگر را تکمیل کنید. فراموش نکنید که با خود چراغ قوه هم ببرید!

۹. یادگرفتن خیاطی

خیاطی تنیده در خلاقیت است. فعالیتی است که در بزرگسالی و در واقع باقی عمر راه گشای فرزندانتان خواهد بود. زمانی که آن‌ها بتوانند جوراب یا کیف مورد علاقه‌شان را بدوزند به خیاطی کردن علاقه‌مند خواهند شد. حتی اگر نتوانند خیاطی کردن را به‌طور کامل یاد بگیرند، حداقل می‌توانند دکمه‌هایشان را خودشان در آینده بدوزند.

۱۰. فعالیت به عنوان داوطلب

فعالیت به عنوان داوطلب

انجام فعالیت‌های عام‌المنفعه یا فعالیت در خیریه‌ها به عنوان یک داوطلب باعث تعالی شخصیت و روح نوجوانان خواهد شد. فعالیت‌های انسان‌دوستانه، حس همدلی را در نوجوانان تقویت می‌کنند و به آن‌ها کمک می‌کنند که دیدگاه واقع‌بینانه‌تری به زندگی داشته باشند. فعالیت به عنوان داوطلب بهترین تفریج برای نوجوانان و راهی برای پرورش شخصیت آن‌ها است.

۱۱. یادگرفتن برنامه نویسی

زندگی چه در سطح فعالیت‌های روزمره و چه در سطح علمی به موازات تکنولوژی پیش می‌رود. بنابراین، نیاز به آموختن برنامه‌نویسی و مهیا کردن فرزندان برای آینده یکی از موارد ضروری در زندگی است. برای یادگرفتن برنامه نویسی می‌توانید در کلاس‌های رایگان سایت‌های Udacity یا Codecademy یا سایت‌های ایرانی مثل فردارس شرکت کنید.

۱۲. سر زدن به شهربازی

رفتن به شهر بازی در هر دوره از زندگی هیجان‌انگیز است. در خردسالی بچه‌ها با کمک پدر و مادر سوار وسایل می‌شوند و از امکانات شهر بازی استفاده می‌کنند. در نوجوانی هم می‌توانند از وسیله‌های هیجان‌انگیزتر مانند ترن‌های هوایی استفاده کنند.

۱۳. رفتن به مکان های تاریخی

با فرزندتان به دیدن مکان‌های تاریخی بروید.

یکی از بهترین تفریح ها برای نوجوانان بالابردن سطح آگاهی آن‌ها در هر زمینه‌ای مخصوصا تاریخ و فرهنگ است. برای بالابردن و علاقه‌مند کردن آن‌ها به موضوع تاریخ می‌توانید از کتاب‌های تاریخی استفاده کنید. اما برای اینکه بتوانید تاریخ را در حافظه تصویری آن‌ها ثبت کنید بهتر است با فرزندتان به دیدن مکان‌های تاریخی بروید. به موزه‌ها بروید و در مورد تاریخ مربوط به آن دوره با آن‌ها گفت‌وگو کنید.

۱۴. شرکت در کلاس های آنلاین

 

شرکت در کلاس های آنلاین - کارپازل

بسیاری اوقات شرکت در کلاس‌های آموزشی برای نوجوانان محدود به مدرسه است. در نتیجه ممکن است به شرکت در کلاس‌های بیشتر غلاقه‌ای نداشته باشند. اما شرکت در کلاس‌های آنلاین جنبه سرگرمی دارد و مانند مدرسه اجباری نیست. آن‌ها می‌توانند کلاس‌هایی را انتخاب کنند که به آن علاقه دارند و دانش خود را درباره‌ی موضوعات مختلف بیشتر کنند. کلاس‌های آنلاینی چون، گیاه شناسی، آشنایی با انواع سازها، طراحی مد یا نقاشی، می‌توانند روش‌های بسیار خوبی برای استفاده از اوقات فراغت باشند.

۱۵. رفتن به کنسرت یا رویدادهای ورزشی

اگر فرزندتان گروه خاصی در موسیقی را دنبال می‌کند، او را با خرید بلیط کنسرت خواننده مورد علاقه‌اش غافلگیر کنید. اگر به ورزش خاصی علاقه‌مند است یا بازیکن خاصی را ستایش می‌کند می‌توانید او را با بردن به ورزشگاه شاد کنید. بهترین تفریح برای نوجوانان رفتن به کنسرت خواننده مورد علاقشان و یا تماشای یک رویداد ورزشی در ورزشگاه است. با خرید بلیط کنسرت خواننده می‌توانید او را به بهترین شکل غافلگیر کنید.

برچسب‌ها:

۷ دیدگاه ها

 1. آوا

  عالی بود

  پاسخ
  • کارپازل

   خیلی ممنون که همراه ما هستید. خوشحال می‌شیم نظراتتون رو در مطالب دیگر سایت هم ببینیم.

   پاسخ
 2. حدیث

  بیشترش به علت شرایط کرونا غیر ممکنه

  پاسخ
  • کارپازل

   بله متاسفانه همینطوره، فعلا محدودیت داریم.

   پاسخ
  • کارپازل

   ما توی این مطلب درباره مهارت‌هایی صحبت کردیم که می‌شه توی دوران کرونا با بچه‌ها کار کرد.

   پاسخ
 3. عمه عادله

  الان من میخوام برم کنسرت تتلو ۱۴ سالمه، ایرانم
  منو راه نمیدن ک:)

  پاسخ
  • محمد حسین

   فعلا باید اجرای عمو پورنگ رو ببینی

   پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

نکات مهم در سفر با کودکان و راه‌های لذت بردن از آن

نکات مهم در سفر با کودکان و راه‌های لذت بردن از آن

سفر با کودکان تجربه جذابی است که علاوه بر تفریح و سرگرمی، فرصتی برای آموزش مهارت‌های مختلف را فراهم می‌کند. پس از این فرصت استفاده کنید و از مزایای سفر برای تربیت کودکان بهره‌مند شوید. فرزندان ما در دنیایی زندگی می‌کنند که به لطف پیشرفت‌های بشری، دسترسی به نقاط مختلف...

سرگرمی کودکان در خانه: ۱۰ بازی جذاب و کم هزینه

سرگرمی کودکان در خانه: ۱۰ بازی جذاب و کم هزینه

گاهی نمی‌توانیم کودکان را به شهربازی یا پارک ببریم. والدین باید همیشه چند ایده‌ی خلاقانه برای سرگرمی کودکان در خانه داشته باشند. در این مقاله به ۱۰ ایده‌ی جذاب می‌پردازیم.

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید