نویسنده مینا معین

آذر ۳۰, ۱۳۹۹

معرفی کتاب کلیدهای آموختن آداب اجتماعی به کودکان و نوجوانان

توسط | آذر ۳۰, ۱۳۹۹ | کتاب و ادبیات

معرفی کتاب کلیدهای آموختن آداب اجتماعی به کودکان و نوجوانان

توسط | آذر ۳۰, ۱۳۹۹ | کتاب و ادبیات

نویسنده مینا معین

آذر ۳۰, ۱۳۹۹

ممکن است کودک ده ساله خود را دیده باشید که بدون دعوت به خانه همسایه می‌رود و در نتیجه، نگران تربیت صحیح فرزندتان شده باشید. ممکن است در تلاش باشید آداب و رسوم اجتماعی مناسب در موقعیت‌های اجتماعی را به نوجوان خود یاد بدهید. در این شرایط، کتاب کلیدهای آموختن آداب اجتماعی به کودکان و نوجوانان می‌تواند در این زمینه برای شما مفید باشد. در ادامه به معرفی این کتاب با جزئیات بیشتری می‌پردازیم.

درباره کتاب کلیدهای آموختن آداب اجتماعی به کودکان و نوجوانان

پرفروش‌ترین کتاب شریل ابرلی، کتاب کلیدهای آموختن آداب اجتماعی به کودکان و نوجوانان است. در این کتاب، برای کودکان، توصیه‌ها و راهنمایی‌های ارزشمندی در مورد موقعیت‌های اجتماعی مطرح شده است. با استفاده از یک روال هر روزه، والدین و معلمان می‌توانند این مهارت‌ها را به تدریج و از طریق این کتاب به کودکان یاد بدهند. برای مثال کودکان یاد می‌گیرند که:

 • چه زمانی و کجا استفاده از موبایل اشکالی ندارد.
 • چگونه یادداشت تشکر بنویسند.
 • با قلدری آنلاین چگونه برخورد کنند.
 • در مهمانی‌ها، عروسی‌ها و مراسم مذهبی چگونه رفتار کنند.

در این کتاب، ۳۶۵ نحوه رفتار که کودکان باید آن‌ها را بدانند با استفاده از تمرینات نقش‌آفرینی، بازی‌ها و سایر فعالیت‌هایی که بزرگسالان می‌توانند با کودکان انجام دهند مطرح شده است. در این کتاب، نه تنها نحوه آموزش آداب اجتماعی توضیح داده شده است، بلکه نحوه ارائه آن‌ها در هر سنی نیز بیان شده است.

درباره نویسنده

شریل ابرلی نویسنده این کتاب، مدیر شرکتی به نام Distinctions است که او در این شرکت، سمینارهای آموزش رفتار را برای کودکان، بزرگسالان و تجار ارائه می‌کند. شریل ابرلی در حال حاضر، همراه با خانواده‌اش در شمال ویرجینیا زندگی می‌کند.

شریل ابرلی پس از اینکه عادات و زندگی افراد موفق را مشاهده کرد تصمیم گرفت در مورد آداب اجتماعی، سخنرانی کند و بنویسد. پس از آن کتاب کلیدهای آموختن آداب اجتماعی به کودکان و نوجوانان را نوشت که در حال حاضر، این کتاب به چندین زبان ترجمه شده است.

سرفصل‌های کتاب

کتاب کلیدهای آموختن آداب اجتماعی به کودکان و نوجوانان شامل ۲۱ سرفصل است که هرکدام از آن‌ها شامل بخش‌های مجزایی هستند. از سوی دیگر، مترجم کتاب برای تکمیل این کتاب، بخشی را با عنوان ضمیمه: مراسم عروسی و عزاداری در برخی از شهرهای ایران به آن افزوده است. در ادامه، سرفصل‌های کتاب مطرح شده‌اند.

 1. یک شروع بزرگ
 2. اوقاتی همراه خانواده
 3. همراهی با کودکان دیگر
 4. آداب معرفی کردن
 5. صحبت‌های تلفنی
 6. گفتار شما نشان‌دهنده شخصیت شماست
 7. زبان نوشتاری: نامه، یادداشت تشکر و پست الکترونیک
 8. آداب غذا خوردن آسان می‌شود
 9. از نوچ شدن پرهیز کنید
 10. فقط برای پسرها
 11. فقط برای دخترها
 12. دعوت کردن و دعوت شدن
 13. خارج از منزل، در شهر
 14. شرکت در مراسم و آئین‌های خاص
 15. مراسم تولد، عروسی و دیگر مهمانی‌های خاص
 16. تقدیم و دریافت
 17. تعطیلات
 18. مهمان خوب، میزبان خوب
 19. ورزشکار خوب
 20. توجه به اشخاص با ناتوانی‌های خاص
 21. آراستگی

بخش‌هایی از کتاب کلیدهای آموختن آداب اجتماعی به کودکان و نوجوانان

«بهتر است والدین کودک را تشویق کنند تا رفتار خود در خانه و تاثیر آن بر دیگر اعضای خانواده را بررسی کند. هدف آن است که کودک رفتار احترام‌آمیز نسبت به اعضای خانواده را یاد بگیرد. والدین نیز باید رفتاری احترام‌آمیز داشته باشند و از این نظر نمونه باشند. کودکان مقلدان خوبی هستند و از رفتار والدین پیروی می‌کنند اما لازم است هر دو طرف فداکاری کنند تا نتیجه مطلوب حاصل شود. پاداشی که والدین از تلاش خود دریافت می‌کنند، محیطی شاد و پرثمر است و رفتار خوب کودک در خانه، رفتار خوب او در مکان‌های دیگر را به دنبال دارد.» (صفحه ۵۸)

«قطع صحبت افراد باعث ناخرسندی و رنجش می‌شود. گاهی کودک با عذرخواهی مکرر مکالمه والدین با شخص دیگر را قطع می‌کند. عذرخواهی از آداب خوب است اما تکرار آن باعث قطع کردن گفت و گو می‌شود و ناخوشایند است. خوب است والدین به کودک توضیح دهند که با آرامش دقیقه‌ای صبر کند و آن‌ها به زودی به او توجه خواهند کرد.» (صفحه ۱۳۴)

«وقتی سالاد قسمتی از غذای اصلی و در بشقاب باشد، با چنگال غذای اصلی خورده می‌شود و اگر در بشقاب جداگانه باشد باید با چنگال سالاد خورده شود. در بعضی رستوران‌ها کارد سالاد نیز روی میز گذاشته می‌شود. کارد و چنگال سالاد از نوع غذاخوری آن‌ها کوچک‌تر هستند. اگر برگ‌های سبز سالاد بزرگ هستند، باید به وسیله کارد و چنگال کوچک شوند.  دیگر غذاهای داخل بشقاب، باید به مقدار هر لقمه بریده شود و کل غذای ریخته‌شده نباید یک‌جا قطعه قطعه شود. در حین خوردن، کارد بر لبه بشقاب گذاشته می‌شود.» (صفحه ۳۳۳)

همانطور که مطالعه کردید کتاب کلیدهای آموختن آداب اجتماعی به کودکان و نوجوانان می‌تواند برای همه والدین و فرزندانشان مفید باشد. والدین با استفاده از این کتاب می‌توانند اطمینان حاصل کنند که فرزندشان در موقعیت‌های اجتماعی به صورت مناسب رفتار می‌کند. بنابراین، خواندن این کتاب به همه والدین توصیه می‌شود.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید