آذر ۱۸, ۱۳۹۹

۷ روش موثر برای تقویت حافظه کودکان

توسط | آذر ۱۶, ۱۳۹۹ | اصول تربیتی

۷ روش موثر برای تقویت حافظه کودکان

توسط | آذر ۱۶, ۱۳۹۹ | اصول تربیتی

آذر ۱۸, ۱۳۹۹

تقویت حافظه کودکان

داشتن یک حافظه قوی عامل مهمی در یادگیری کودکان است. قدرت حافظه الزاما یک امر ذاتی نیست، بلکه می‌توان با روش‌هایی به تقویت حافظه کودکان کمک کرد. در ادامه به این راهکارها می‌پردازیم.

راهکارهایی باری تقویت حافظه کودکان

تقویت حافظه کودکان

داشتن یک حافظه خوب ابزار مفیدی برای رشد کودک است. حافظه قوی در مراحل مختلف زندگی کودک مانند تحصیل به او کمک می‌کند. همه افراد حافظه خوب و قوی ندارند. بنابراین، بهتر است برای تقویت حافظه از همان دوران کودکی برنامه‌ریزی کنید. در ادامه به بررسی بایدها و نبایدهایی در زمینه تقویت حافظه کودکان می‌پردازیم.

۱. تجسم کردن

یک بازی کودکانه با همراهی فرزندتان انجام دهید. به او بگویید که تصویری از فیلم، کارتون یا کتابی که اخیرا خوانده است را در ذهن خود تجسم کند. مثلا اگر یک کتاب تاریخی خوانده است، در ذهنش یک فیلم تاریخی بسازد. به آن رنگ و لعاب دهد. برای شما تعریف کند که شخصیت‌های داستانی‌اش را چگونه تصور کرده است.

تجسم کردن راهی برای تقویت حافظه کودکان است. می‌توانید از بازی‌های دیگری چون، جورچین یا فلش کارت نیز برای تقویت حافظه تصویری کودک استفاده کنید.

۲. حواس کودک را درگیر کنید

هنگام آموزش به کودکان سعی کنید تمام حواس آن‌ها را درگیر کنید. به‌طور مثال، هنگامی که می‌خواهید در مورد ویژگی‌های میوه‌ای مانند پرتقال صحبت کنید، تمام حواس او را به ‌کار بگیرید. اجازه دهید فرزندتان پرتقال را در دستانش لمس کند، آن را استشمام کند و مزه آن را بچشد. دانه‌های داخل پرتقال را لمس کند و تعداد آن‌ها را بشمارد.

با این کار به فرزندتان کمک می‌کنید اطلاعات جدید را از طریق حس بویایی، چشایی، لامسه، بینایی و حرکت درک کند. درنتیجه، حافظه کودک تقویت می‌شود.

۳. از ترکیب رنگ‌های مختلف استفاده کنید

فیلتر مغز انسان تنها بخش کوچکی از میلیاردها اطلاعات حسی موجود در هر ثانیه را در دسترس قرار می‌دهد. رنگ یکی از آن عواملی است که از این فیلتر عبور می‌کند و توجه مغز را به خودش جلب می‌کند.

هنگام خواندن یک متن توسط کودک از ماژیک‌های رنگی برای هایلایت کردن بخش‌های مهم استفاده کنید. استفاده از رنگ‌های مختلف دو کار مهم انجام می‌دهد. اول اینکه، مهارتی چون نظم داشتن را در کودک پرورش می‌دهد. دوم حافظه را تقویت می‌کند.

۴. استرس درس خواندن را کاهش دهید

تقویت حافظه کودکان

 

دکتر جودی ویلیس، متخصص مغز و اعصاب در مجله اینترنتی Psychology Today  اینگونه توضیح می‌دهد:

استرس باعث می‌شود، مغز توانایی دریافت اطلاعات در قسمت هوشیار مغز که حافظه بلند مدت در آن قرار گرفته است را نداشته باشد.

این موضوع به این معنا است که ایجاد شرایطی استرس‌زا هنگام درس خواندن به حافظه کودک آسیب می‌رساند. مغز خسته می‌شود و توانایی پردازش کافی اطلاعات را هنگام استرس ندارد. در عوض، دکتر ویلیس پیشنهاد می‌کند:

قبل از شروع به مطالعه و برای دور کردن استرس موسیقی مورد علاقه کودک را برای او پخش کنید. می‌توانید از بازی‌هایی که با تاس همراه است مانند، منچ نیز استفاده کنید. این تکنیک‌ها استرس را در کودک کاهش می‌دهد و شبکه‌های مغزی او را باز می‌کند. درنتیجه، منجر به تقویت حافظه کودکان می‌شود.

راه دیگر برای کاهش استرس این است که به کودک فرصت دهید تا بعد از مدرسه یا ساعات مطالعه استراحت کند. برایش میان‌وعده درست کنید تا استرس را در او کاهش دهید. کمی نرمش و راه رفتن مغز کودک را احیا کرده و آماده دریافت و هضم اطلاعات جدید می‌کند. علاوه بر این روش، راه‌های دیگی برای مدیریت استرس بر کودک مانند نقاشی کردن وجود دارد. برای آشنایی بیشتر با این موضوع به مقاله تاثیر نقاشی بر کودکان مراجعه کنید.

۵. بازی‌های ذهنی برای تقویت حافظه کودکان

حافظه همچون ماهیچه‌های بدن برای رشد به تمرین نیاز دارد. انتخاب بازی‌های ذهنی گزینه مناسبی برای تقویت حافظه هستند. شرایطی را فراهم کنید تا کودکان به‌خصوص خردسالان بتوانند چیزهایی را که تاکنون آموخته‌اند را دوباره به یاد بیاورند.

باربارا سولومون می‌گوید:

نیازی به انتخاب بازی‌های ذهنی سخت و سنگین نیست. یک روز که با فرزندتان از جلوی خانه یک دوست یا اقوام‌تان عبور کردید، می‌توانید از او بپرسید چه کسی در این خانه زندگی می‌کند؟ چه نسبتی با شما دارد؟ چه خاطرات خوبی با او دارید؟ بازی‌های ذهنی مانند این بازی تجربه یادآوری اطلاعات را برای کودک فراهم می‌کند و این باعث تقویت حافظه می‌شود.

۶. از فرزندتان بخواهید به شما بیاموزد

هنگامی که کودک کاری یا مطلبی که خوانده است را دوباره برای شما توضیح دهد، بهتر آن را درک می‌کند. بیشتر در حافظه‌اش می‌نشیند. در نتیجه، هم فن بیان و هم حافظه‌اش تقویت می‌شود.

به ‌طور مثال اگر فرزندتان به کلاس بسکتبال می‌رود و در حال یادگیری تکنیک دریبل زدن توپ است، از او بخواهید که دریبل زدن را به شما هم بیاموزد. دوباره آموزش دادن این تکنیک به کودک کمک می‌کند تا روی حافظه‌اش کار کند و اطلاعات را بازیابی کند.

مطالعه با کودکان برای رشد فکری آن‌ها مفید است. اما اگر بخواهید کودک مطالب بیشتری را هنگام خواندن درک کند، بچه‌ها را فعالانه درگیر خواندن کنید. هنگامی که کودک به‌صورت فعال کتاب بخواند حافظه بلند مدت او تقویت می‌شود.

مطالعه فعال تنها شامل نت برداری یا هایلایت کردن نکات مهم متن نیست. بلکه شامل توضیح دادن مطالب آموخته شده به دیگران و صحبت کردن در مورد آن نیز هست. پاسخ دادن به سوالاتی که دیگران در رابطه با آن مطلب می‌پرسند نیز شامل مطالعه فعال می‌شود.

از کودک بخواهید تا خلاصه آنچه امروز خوانده است را بنویسد. طرح آن را مانند یک نقشه نقاشی کند یا نکات کلیدی را به‌صورت یک لیست تهیه کند. به او بیاموزید تا در مورد مطالبی که به‌خوبی درک نکرده از شما یا معلم خود سوال بپرسد. این پرسش و پاسخ‌ها منجر به درک بهتر، تقویت حافظه کودکان و پرورش مهارت حل مسئله می‌شود.

۷. ارتباط برقرار کردن

ارتباط برقرار کردن

هنگامی که خاطرات جدیدی در حافظه کودک ثبت می‌شوند، اغلب کودک در یادآوری آن‌ها دچار مشکل می‌شود. حافظه، اطلاعات جدید را برای مدت زمانی کمتر از یک دقیقه در حافظه کوتاه مدت نگه می‌دارد. اگر مغز بتواند ارتباطی بین اطلاعات جدید و قدیمی بیابد، اطلاعات جدید را به حافظه بلند مدت انتقال می‌دهد.

یعنی اگر عاملی بیرونی یا درونی وجود نداشته باشد که مغز بتواند خاطرات جدید را به خاطرات قبلی پیوند دهد. در یادآوری آن دچار مشکل می‌شود.

یک راه برای تقویت حافظه کودکان در این شرایط این است که ارتباطی بین آموخته‌های کودک ایجاد کنید. آندرستود، سازمانی غیرانتفاعی که از والدین بچه‌های دارای اختلال یادگیری پشتیبانی می‌کند می‌گوید:

یافتن راهی که اطلاعات ذهن کودک را به هم متصل کند، به شکل‌گیری و بازیابی حافظه بلند مدت کمک می‌کند. این کار باعث تقویت حافظه فعال می‌شود. حافظه فعال مسئول نگهداری و مقایسه خاطرات جدید و قدیمی است

آیا شما هم راه‌هایی برای تقویت حافظه کودک می‌شناسید؟ آن‌ها را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید