آبان ۲۴, ۱۳۹۹

آموزش خوشنویسی برای کودکان: از کجا شروع کنیم؟

توسط | آبان ۱۷, ۱۳۹۹ | هنرهای زیبا

آموزش خوشنویسی برای کودکان: از کجا شروع کنیم؟

توسط | آبان ۱۷, ۱۳۹۹ | هنرهای زیبا

آبان ۲۴, ۱۳۹۹

آموزش خوشنویسی برای کودکان

خوشنویسی یک هنر باستانی است که یادگیری آن می‌تواند در رشد کودکان بسیار موثر باشد. خوشنویسی در دسته هنرهای زیبا قرار می‌گیرد که کیفیت تزئینی به نوشته‌ها می‌دهد. خط ایرانی در سه دسته تعلیق، نستعلیق و نستعلیق شکسته تدریس می‌شود.

خوشنویسی دقت و قدرت دستان کودک را افزایش می‌دهد و پس از مدتی یادگیری به یک بستر برای نمایش خلاقیت کودک تبدیل می‌شود. برای آشنایی بیشتر با نکات و مراحل آموزش خوشنویسی با این مقاله همراه باشید.

پیش از شروع آموزش خوشنویسی به کودکان

اگر قصد دارید فرزندتان را با خوشنویسی آشنا کنید، بهتر است ابتدا به سراغ کاغذ و قلم نروید. پیش از شروع به آموزش خوشنویسی برای کودکان پیش‌دبستانی یا کلاس اولی که هنوز کاملا با حروف آشنا نشده‌اند، از ابزارهایی چون، شن، رنگ، خمیر بازی و خمیر نان که بتوانند حروف را با دست تمرین کنند استفاده کنید.

ابتدا با خمیر حرفی بسازید و آن را به کودک نشان دهید. حروف را کنار هم قرار دهید و یک کلمه بسازید. این کار کودک را با شکل حروف و کلمات آشنا می‌کند. درنتیجه به‌راحتی می‌تواند آن‌ها را حفظ کند و هنگام خوشنویسی به‌راحتی آن‌ها را به‌تحریر درآورد.

نقاشیخط از رضا مافی

مهم‌ترین ابزار برای شروع خوشنویسی

  • قلم نی: قلم نی دزفولی مرغوبترین نوع قلم است. هنگام انتخاب قلم، به رنگ آن توجه کنید. رنگ پوست قلم باید قهوه‌ای مایل به سرخ و رنگ داخل آن باید سفید باشد.
  • مرکب: مرکب خوشنویسی در دو نوع خشک و مایع موجود است. مرکبی که پررنگ باشد، غلظت خوبی داشته باشد مرکب قابل قبولی است.
  • کاغذ: کاغذهای بسیار صاف و لغزنده برای خوشنویسی مناسب نیستند. درست مثل زمانی که از چوب، مقوا و بوم برای نقاشی استفاده می‌کردید، می‌توانید برای خوشنویسی نیز استفاده کنید. اگر کاغذ را با مقوا و چوب جاگزین کردید، قلم و مرکب مناسب این دو سطح را استفاده کنید.
  • زیردستی: ابزاری است که زیر صفحه خوشنویسی قرار می‌گیرد. به زیباتر و روان‌تر نوشتن کودک کمک می‌کند. اگر جنس زیردستی چرم باشد، گزینه بهتری است.
  • دوات و لیقه: لیقه الیاف ابریشمی مصنوعی است که داخل دوات قرار می‌گیرد

بهترین سطح برای خوشنویسی

قبل از شروع آموزش خوشنویسی بهتر است یک سطح مناسب برای خوشنویسی انتخاب کنید. سطوح تمیز و یکدست به بهتر شدن نتیجه‌ی نهایی کمک می‌کنند.

اگر برای شما مقدور است که یک میز تهیه کنید، میزی بزرگ و یکدست که روی آن خالی باشد انتخاب خوبی است. در غیر این ‌صورت، یک برگه با زیردستی چرمی کافی است. چرا که چنین برگه‌هایی با فشارهای کوچک سوراخ نمی‌شوند. زیردستی چرمی از کاغذ روی آن محافظت می‌کند.

نکاتی درباره آموزش خوشنویسی برای کودکان

آموزش خوشنویسی به کودکان

اولین گام در آموزش خوشنویسی برای کودکان دادن سرمشق به آن‌ها است. برای شروع می‌توانید سرمشق حروف را به‌صورت کم‌رنگ برای فرزند یا دانش‌آموزتان چاپ کنید یا به تحریر درآورید. سپس کودک می‌تواند این حروف کم‌رنگ را به کمک مداد پررنگ کند و دستش به‌اصطلاح روان شود.

دقت کنید که کودک کمتر به برگه فشار بیاورد. دفتر را کج قرار ندهد. بلکه، دفتر و قلم هردو باید به صورت مستقیم روبروی او باشند. مچ کودک نباید بیش از حد بلغزد. حرکت بیش از حد مچ هنگام نوشتن باعث می‌شود، کلمات یکنواخت نوشته نشوند.

برای اینکه کودک بتواند خوانا بنویسد باید فاصله بین حروف و کلمات را رعایت کند. رعایت فاصله بین کلمات را با انگشت به او یاد دهید. به او نشان دهید که بعد از نوشتن هر کلمه انگشتش را کنار آن کلمه بگذارد. سپس، کلمه بعدی را بنویسد.

آموزش خوشنویسی برای کودکان چه مزایایی دارد؟

مزایای آموزش خوشنویسی برای کودکان

انسان‌ها میل به زیبایی دارند و همواره در جستجوی زیبایی هستند. حال تصور کنید که یک کارت دعوت زیبا و شکیل با دست‌خطی زیبا دریافت ‌کنید. چه حس خوشایندی به شما دست خواهد داد؟ یا همین حس را شما در فرد دیگری با اهدای هنر خوشنویسی‌تان ایجاد کنید.

خوشنویسی یک راه برای ارتباط با خلاقیت خود و راهی برای ارتباط با سایرین است. در ادامه به مزایای آموزش خوشنویسی برای کودکان می‌پردازیم.

۱.سلامت روان

گاهی اوقات شرایط زندگی مطابق با آنچه می‌خواهیم پیش نمی‌رود. این امر ممکن است حال روحی ما را تحت تاثیر قرار دهد. در این شرایط آموزش خوشنویسی برای کودکان درمان نیست. اما راهی بنیادی و مفید برای مدیریت شرایط و گذر از آن است.

خوشنویسی هنری است که صبر و تمرکز کودک را افزایش می‌دهد و تنفس او را تنظیم می‌کند. پس هنگامی که کودک بزرگ شد و احساس ناامیدی و خستگی کرد، می‌تواند قلم را بردارد و با تحریرِ یک جمله، احساس بهتری داشته باشد.

۲. سرگرمی گرانی نیست

بسیاری از کارهای هنری نیازمند خریدن لوازم حرفه‌ای و گران‌قیمت هستند. اما خوشنویسی تنها به یک برگ کاغذ، قلم نی و جوهر احتیاج دارد.

۳. درآمدزایی

آموزش خوشنویسی برای کودکان تنها جنبه سرگرمی ندارد. بلکه می‌توانند از طریق آن درآمدزایی کنند. خوشنویسی هنری است که نیازمند زمان و تمرین بسیار است. اما می‌تواند در آینده به یک حرفه یا حتی شغل تمام‌وقت تبدیل شود. به عنوان مثال می‌توانید خدمات خوشنویسی خود را برای افرادی که کالاهایی تزئینی می‌فروشند، ارائه دهید و درآمد کسب کنید.

۴. تزئین خانه

تزئین فضای خانه با هنر خوشنویسی حالتی عرفانی و آرامش بخش به آن می‌دهد

تزئین فضای خانه با هنر خوشنویسی حالتی عرفانی و آرامش بخش به آن می‌دهد و فضای خانه را زیباتر می‌کند. بنابراین، آموزش خوشنویسی برای کودکان کار مفیدی است. می‌توانید نوشته‌های آن‌ها را قاب کنید و روی شومینه بگذارید یا به دیوار نصب کنید.

۵. خلق زیبایی

اگر کودک در آینده مشغول به کار طراحی کتاب شود یا در یک مجله کار کند، می‌تواند از خوشنویسی‌هایش استفاده کند. می‌تواند از کارهای هنری خودش برای تزئین صفحات مقاله استفاده کند. یا حتی برای کادو دادن یک قطعه ادبی را روی یک کارت بنویسد و آن را هدیه دهد. حتی می‌تواند برای دفتر خاطراتش نیز از این تزئینات خوشنویسی استفاده کند. دفترش را زیباتر کند و این لحظات را با کمک یک کار هنری ثبت کند.

در پایان

آموزش خوشنویسی برای کودکان هنری است که مانند هر کار دیگر زمان‌بر است و نیازمند تمرین است. اما همانطور مزایای زیادی برای کودک دارد.

اگر شما هم تجربه‌ای در یادگیری یا آموزش خودنویسی دارید، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید