نویسنده محمد کیانی

اسفند ۲۸, ۱۳۹۹

خصوصیات کودکان لوس: ۹ زنگ خطر برای والدین

توسط | اسفند ۲۴, ۱۳۹۹ | اصول تربیتی

گاهی کودک شما نمی‌خواهد از خانه خارج شود یا بخاطر خرید یک عروسک تمام روز گریه می‌کند. کودکان، لجباز هستند و روی تصمیمات خود پافشاری می‌کنند. اما چه زمانی می‌فهیم که داریم یک کودک لوس  تربیت می‌کنیم؟ چگونه می‌توانیم رفتار خود و در نتیجه رفتار فرزندمان را بهتر کنیم؟

۹ مورد از خصوصیات کودکان لوس

برخلاف تصور، در بسیاری از موارد شناخت خصوصیات کودکان لوس کار چندان آسانی نیست. چگونه می‌توان فهمید که رفتار کودک با توجه به سن او عادی است یا نشانه‌ای از مشکلات جدی است که تا به حال به آن توجه نکرده‌اید؟ برای پاسخ به این سؤال و سؤالات مشابه، ما ۹ مورد از مهم‌ترین خصوصیات کودکان لوس را به شما معرفی می‌کنیم.

۱. در برابر تمام خواسته‌های او تسلیم می‌شوید

گریه کردن های مکرر از خصوصیات کودکان لوس

مثلا یک روز خسته هستید و نمی‌توانید با کودک خود بازی کنید. در چنین شرایطی کودک از شما می‌خواهد با او بازی کنید و وقتی به پاسخ منفی شما رو به رو می‌شود به پرخاشگری، پرتاب کردن وسایل بازی یا حتی گریه کردن رو می‌آورد. او با این رفتار می‌خواهد به هر نحوی که شده شما را در برابر خواسته‌ی خود تسلیم کند.

تسلیم شدن در برابر این خواسته‌ها اشتباه است. زیرا به کودک می‌آموزد که می‌تواند هر چیزی که می‌خواهد را تحت هر شرایطی به دست آورد. به این ترتیب انتظارات او از شما و حتی سایر افرادی که ملاقات می‌کند بیشتر خواهد شد. در چنین شرایطی کودک یاد نمی‌گیرد که به نظرات دیگران گوش کند یا منطق و دلیل تصمیمات را درک کند. او فقط روی خواسته‌های خود تمرکز می‌کند و اهمیتی به دیگران نخواهد داد.

راه حل:

وظیفه شما به عنوان والدین این است که به کودک خود بیاموزید همیشه قرار نیست به تمام خواسته‌های خود از هر راهی دست پیدا کند. شما باید در مقابل رفتار ناشایست فرزند خود بایستید و قدرت خود را گوش زد کنید. دلیل مخالفت خود را به کودک بگویید و از او بخواهید درک کند که چرا نمی‌توانید به درخواست او عمل نمایید. به مرور زمان کودک این مسئله را می‌آموزد که رفتارهای ناشایست کمکی به رسیدن او به خواسته‌هایش نخواهد کرد.

۲. توجه نکردن به تهدیدهای والدین

بی توجهی به خواسته های والدین از خصوصیات کودکان لوس

زمانی که والدین به تهدیدهای خود عمل نمی‌کنند، به کودک می‌آموزند که این تهدیدهای تو خالی نمی‌تواند مانع از رسیدن او به خواسته‌هایش شود. به این ترتیب توجه نکردن به تهدیدهای والدین از جمله خصوصیات کودکان لوس است. برای مثال به کودک خود می گویید که اگر اسباب بازی‌های خود را از وسط خانه جمع نکند، شما این اسباب بازی‌ها را از او خواهید گرفت؛ اما بعد از مدتی که کودک این تهدید را جدی نگرفت، شما نیز به تهدید خود عمل نمی‌کنید.

راه حل:

لحن عصبانی شما در هنگام تهدید باعث می‌شود که حتی کودک لوس نیز در دفعات اول به حرف شما گوش کند. اما اگر متوجه شود که قرار نیست به حرف خود عمل کنید، آنگاه حتی فریادهای عصبی شما نیز تاثیری روی کودک نخواهد گذاشت. پیشنهاد می‌کنیم تا حد امکان از تهدید استفاده نکنید، اگر به ناچار برای کنترل کودک مجبور به این کار شدید، از تهدیدهای خشونت آمیز مانند تنبیه‌های سخت و کتک زدن خودداری کنید.

سعی کنید تهدید شامل چیزهایی شود که کودک به آن‌ها توجه می‌کند و علاقه زیادی به آن‌ها دارد. مثلاً اگر کودک شما بازی کردن با یک اسباب بازی را دوست دارد می‌توانید او را با وعده گرفتن آن اسباب بازی تهدید کنید. تهدید خود را فراموش نکنید و در صورتی که کودک به دستور و حرف شما توجه نکرد، حتماً تهدید خود را عملی کنید. این کار به او می‌آموزد که نمی‌تواند شما را نادیده بگیرد.

۳. وجود تناقض در خواسته‌های والدین

مهمانی تولد کودک لوس - خصوصیات کودکان لوس

یکی از خصوصیات کودکان لوس این است که والدین آن‌ها در رفتار و عملکرد خود تناقض دارند. برای مثال اگر شرایطی را فراهم کرده‌اید که کودک با پریدن روی مبل‌ها بازی کند، نمی‌توانید در دفعات بعدی او را از این کار محروم کنید. در واقع این عادلانه نیست که انتظار داشته باشید فرزندتان متوجه شود که کدام کار را باید انجام دهد و کدام کار را نباید انجام دهد، در حالیکه شما با تصمیم‌های متناقض خود او را گمراه کرده‌اید.

اگر بیش از اندازه با گذشت باشید و عواقب رفتار کودک را در اکثر موارد به او گوش زد نکنید یا در بر اساس حالت روحی خود گاهی به او سخت و گاهی آسان بگیرید کودک نمی‌تواند کار درست و غلط را تشخیص دهد.

راه حل:

تا حد امکان روی مواضع خود باقی بمانید و سعی کنید قوانین ثابتی برای کودک خود داشته باشید. به این ترتیب می‌توانید رفتار کودک را کنترل کنید و به آن شکل دهید. کودکان لوس از عدم قاطعیت والدین خود سو استفاده می‌کنند. پس شما باید از ابتدا روی رفتار خود تمرکز کنید تا این اجازه را به آن‌ها ندهید.

۴. عدم رو به رو شدن با مشکلات

هیچ کس دوست ندارد تا فرزند خود را در مقابل مشکلات و ضربه‌های احساسی تنها بگذارد. اما گاهی تعدادی از والدین در این کار زیاده روی می‌کنند. بعضی از والدین دوست ندارند که حتی یک لحظه شاهد ناراحتی فرزند خود باشند. آن‌ها هر کاری می‌کنند که به سرعت ناامیدی و ناراحتی را از فرزندان خود دور کنند و فکر می‌کنند با این کار در حال محافظت از کودک خود هستند.

با انجام این کار به کودک اجازه نمی‌دهید تا از تجربیات تلخ خود درس بگیرد، با لحظات سخت رو به رو شود و مهارت‌های خود را افزایش دهد. در عوض کودک می‌آموزد که به جای رو به رو شدن با مشکلات از آن‌ها فرار کند. عدم رو به رو شدن با مشکلات یکی دیگر از خصوصیات کودکان لوس است. در بدترین حالت، کودک شما ایمان به توانایی‌های خود را از دست می‌دهد و فکر می‌کند به اندازه کافی قوی نیست تا بدون کمک و حمایت شما با مشکلات رو به رو شود.

راه حل:

زندگی فراز و نشیب‌های زیادی دارد. به جای تلاش برای محافظت بیش از حد از فرزند خود در برابر مشکلات اجتناب ناپذیر زندگی، به او نشان دهید که چگونه باید با این مشکلات مقابله کند. بگذارید ترس او از تقابل با احساسات سخت از بین برود و متوجه شود تمام این احساسات در زندگی گذرا هستند و هیچ مشکلی نیست که نتواند با آن مقابله کند.

۵. تأمین بیش از حد خواسته‌های مادی

تاثیر تامین بیش از حد نیازهای مادی کودکان در لوس شدن آنها

همه ما دوست داریم که بهترین وسایل را برای کودکان خود تهیه کنیم. اما گاهی در این راه زیاده روی می‌کنیم. بعضی از خانواده‌ها با صرف هزینه‌های اضافی سعی می‌کنند که حتی سبک زندگی کودک را تغییر دهند. در حالی که خود هرگز چنین سبک زندگی را تجربه نکرده‌اند.

خرید وسایل مد و گران قیمت به همراه هدیه‌های بیش از اندازه، در حالی که خانواده توانایی مالی بالایی ندارد، یکی از نمونه‌های پر تکراری است که در اطراف خود نیز می‌توانید ببینید. این کار باعث ایجاد انتظارات بی جا در کودک می‌شود و به همین دلیل تأمین بیش از حد خواسته‌های مادی می‌تواند یکی از خصوصیات کودکان لوس باشد.

توجه بیش از حد به خواسته‌های مادی و مالی سبب می‌شود تا فرزند شما قدردان آن چیزی که دارد نباشد. با این کار او معنی قدر دانی را درک نخواهد کرد و فکر می‌کند این وظیفه شما است که هر آنچه نیاز دارد را تأمین کنید.

اگر به دنبال این هستید که با این کارها فرزند خود را شاد کنید، مرتکب اشتباه خطرناکی شده‌اید. زیرا به او می‌آموزید به جای پیدا کردن شادی از طریق روابط دوستانه با والدین یا لذت‌های ساده و آرامش بخش، به دنبال یافتن شادی از منابع بیرونی باشد.

راه حل:

برای حل این مشکل توصیه می‌کنیم به جای خرید هدایا و مواردی از این دست، سعی کنید تجربه‌های لذت بخشی برای کودک خود فراهم کنید. یک خاطره خوش و آموزنده، می‌تواند ارزش بسیار بیشتری از یک وسیله بازی داشته باشد. طی یک دهه گذشته تحقیقات زیادی در زمینه روانشناسی نشان داده است، افرادی که تجربه‌های لذت‌بخش بیشتری دارند نسبت به افرادی که دارای املاک هستند احساس خوشبختی بیشتری می‌کنند.

برای مثال به جای خرید یک اسباب بازی، کودک را به گردش ببرید و به جای خرید ده هدیه گرانقیمت،‌ یک مسافرت خانوادگی را در نظر بگیرید.

۶. انجام دادن کارها در ازای دریافت پاداش

دختری که در ازای انجام دادن کارها پاداش میگیرد - خصوصیات کودکان لوس

فرض کنید که می‌خواهید کودک خود را برای معاینه نزد پزشک ببرید و کودک برای آماده شدن و خارج شدن از خانه مقاومت می‌کند. از آنجایی که وقت ملاقات با پزشک برای شما اهمیت زیادی دارد و حوصله بحث کردن با کودک خود را ندارید به او می گویید که اگر آماده شود در مسیر برای او بستنی می‌خرید. با این کار به کودک خود رشوه می‌دهید تا کاری که می‌خواهید را انجام دهد.

در نظر گرفتن پاداش برای انجام کارها یک راه حل موقتی است که شاید در موارد زیادی کارساز باشد. اما به مرور کودک شما می‌آموزد که برای انجام هر کاری باید از شما انتظار پاداش داشته باشد و این پاداش‌ها نیز به مرور زمان باید بهتر شوند. به این ترتیب انجام دادن کارها در ازای دریافت پاداش به مرور به یکی از خصوصیات کودکان لوس تبدیل می‌شود.

راه حل:

به جای پاداش دادن، به کودک خود بیاموزید که باید کارها را به دلایل منطقی انجام دهد. او باید یاد بگیرد از انجام کارهای خود لذت ببرد و این لذت نیز درونی باشد. برای مثال کودک باید اتاق خود را تمیز کند چون:

  • این چیزی است که شما از او انتظار دارید
  • یک اتاق تمیز برای او لذت بخش تر و راحت‌تر خواهد بود
  • تمیز کردن اتاق نشان دهنده توانایی‌های اوست و باید از به خاطر این موضوع به خود افتخار کند.

البته شما نیز می‌توانید در انجام کارها تا حدودی به کودک خود کمک کنید. به این ترتیب کودک یاد می‌گیرد که در حال انجام کار درستی است و از حمایت شما نیز برخوردار خواهد بود. در نهایت تشویق کردن را نیز فراموش نکنید.

۷. عدم یادگیری ادب و طرز رفتار درست

بی ادبانه رفتار کردن کودک - خصوصیات کودکان لوس

یکی از خصوصیات کودکان لوس این است که اغلب بی ادبی می‌کنند و رفتار درستی از خود نشان نمی‌دهند. والدین در موارد زیادی به دلیل این رفتار، خصوصاً در حضور دیگران احساس شرمندگی می‌کنند. در نتیجه رو به تنبیه کودکان خود می‌آورند.

کودکان از رفتار والدین و افرادی که با آن‌ها در ارتباط هستند تأثیر می‌پذیرند. پس اگر رفتار پدر، مادر یا سایر افراد خانواده محترمانه و از روی ادب نباشد کودک نیز رفتار درستی نخواهد داشت. همچنین کودکان راه درست انجام کارها را با آزمون و خطا یاد می‌گیرند. اگر روی رفتار کودک خود نظارت نداشته باشید و در هنگام خطا با آن برخورد نکنید راه را برای تکرار اشتباه باز خواهید گذاشت.

راه حل:

والدین باید در حضور کودک نهایت ادب و احترام را نسبت به هم و دیگران داشته باشند. به کودک خود احترام بگذارید و احترام گذاشتن را به او یاد دهید. به او بیاموزید برای درخواست کردن باید از کلماتی مانند «لطفاً» استفاده کند و از انجام‌دهنده‌ی کار تشکر کند. کودک باید بداند در هنگام اشتباه کردن چگونه با استفاده از کلمه «معذرت می‌خواهم» و «ببخشید» عذر خواهی کند.

تنها کلمات کافی نیست و باید رفتار کودک خود را نیز تحت نظر بگیرید. اگر کودک اشتباهی انجام داد، باید با او برخورد کنید و به او بگویید که چرا کار اشتباهی انجام داده است. به تدریج کودک می‌آموزد که فرق کار بد با خوب چیست. چه چیزهایی را باید انجام دهد و از انجام چه کارهایی باید بپرهیزد.

هرچند که پیشگیری از انجام کارهای نادرست با آموزش امکان پذیر است، اما قطعاً کودک شما در موقعیت‌های جدید ممکن است دچار اشتباهاتی شود. پس به جای برخورد شدید، اجازه دهید کودک متوجه اشتباهات خود شود و آن‌ها را اصلاح کند.

۸. بی احترامی به والدین

بی احترامی کودک به والدین - خصوصیات کودکان لوس

بی احترامی به والدین از بزرگترین نشانه‌ها و خصوصیات کودکان لوس است. دقت کنید که همیشه کودکان دلایل زیادی دارند که ناراحت باشند. ممکن است کودک از نوشتن تمرین‌های مدرسه خسته شده باشد و به مادر خود بی احترامی کند. اما در هر صورت هیچوقت نباید به کودک این اجازه را بدهید که در مقابل شما از حد احترام خارج شود.

یکی از دلایلی که کودکان لوس در اینگونه موارد نسبت به پدر و مادر خود بی ادبی می‌کنند، عدم یادگیری مواجه شدن با مشکلات و نحوه درست انتقال ناراحتی به پدر و مادر است. زمانی که کودک نیاموزد چگونه در هنگام ناراحتی با شما صحبت کند، شروع به بی ادبی و بی احترامی می‌کند.

این بی احترامی‌ها سبب می‌شود تا روابط والدین با فرزند تحت تأثیر قرار بگیرد و والدین قدرت نفوذ و کنترل روی فرزند را از دست بدهند. علاوه بر این مرزهای میان کودک و والدین را از بین خواهد برد و موجب عصبانیت بیش از حد والدین می‌شود.

راه حل:

در این موارد باید به کودک خود بیاموزید که چگونه ناراحتی‌های خود را ابراز کند. راه صحبت کردن و اعلام نظر را برای کودک خود باز بگذارید. اما حد و حدود معینی برای این کار مشخص کنید. به این ترتیب کودک می‌آموزد که وقتی از شرایط ناراضی است چگونه این نارضایتی را با شما در میان بگذارد.

هیچ گاه به کودک اجازه ندهید به شما به هر نحوی بی احترامی کند. بلافاصله به او واکنش نشان دهید و ناراحتی خود را ابراز کنید. اجازه ندهید کودک با این رفتار شما را عصبانی کند و سعی کنید عصبانیت کودک را با حرف زدن کنترل کنید. کودک باید بیاموزد که می‌تواند با شما هم نظر نباشد و حتی احساس ناراحتی کند اما اجازه ندارد از خود بی احترامی نشان دهد.

۹. قدرت تصمیم گیری بیش از اندازه

آیا به کودک خود اجازه می‌دهید که برای شما تصمیم بگیرد که به کدام رستوران بروید؟ در واقع یکی از خصوصیات کودکان لوس این است که دوست دارند تصمیم گیرنده اصلی باشند. به این ترتیب کنترل چیزهایی که باید در اختیار والدین باشد را به دست می‌آورند.

آن‌ها بر اساس علایق خود تصمیم‌هایی می‌گیرند که به هیچ وجه برای والدین و سایر اعضای خانواده منطقی نیست. قدرت تصمیم گیری بیش از اندازه سبب می‌شود تا کودک نقش والدین در خانواده را زیر سؤال ببرد و از انجام نشدن کارهایی که دوست دارد عصبی و ناراحت شود.

راه حل:

تصمیم گیری در خانواده در حوزه وظایف پدر و مادر است. اجازه ندهید کودکان این احساس را داشته باشند که می‌توانند برای شما تصمیم بگیرند. آن‌ها فقط باید حق انتخاب از بین گزینه‌هایی را داشته باشند که شما برای آن‌ها تعیین می‌کنید.

دادن قدرت انتخاب به کودک کار درستی است. اما باید انتخاب‌های کودک به تأیید والدین برسد. برای مثال شما می‌توانید به کودک این قدرت را بدهید که از بین دو گزینه‌ای که شما تعیین کرده‌اید انتخاب کند، اما در نهایت مطمئن شوید که باز هم شما تصمیم نهایی را خواهید گرفت.

برچسب‌ها:

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید