نویسنده مینا معین

مهر ۲۸, ۱۳۹۹

معرفی کتاب واکسیناسیون روانی کودک

توسط | مهر ۲۵, ۱۳۹۹ | کتاب و ادبیات

معرفی کتاب واکسیناسیون روانی کودک

توسط | مهر ۲۵, ۱۳۹۹ | کتاب و ادبیات

نویسنده مینا معین

مهر ۲۸, ۱۳۹۹

بسیاری از زوج‌ها چه در زمانی که تصمیم به بچه‌دار شدن گرفته‌اند چه بعد از تولد کودک می‌خواهند در مورد فرزندپروری و نحوه صحیح تربیت کودک، اطلاعات کسب کنند. آن‌ها می‌خواهند از سلامت روان و جسم فرزند خود اطمینان حاصل کنند و همچنین در راه موفقیت به او کمک کنند. کتاب واکسیناسیون روانی کودک، یکی از کتاب‌هایی هست که در حوزه فرزندپروری نوشته شده و می‌تواند در این راستا به والدین کمک بسیار زیادی کند. در ادامه با این کتاب، بیشتر آشنا می‌شوید.

درباره کتاب واکسیناسیون روانی کودک

کتاب واکسیناسیون روانی کودک، شامل مطالب کارگاه «آموزش مهارت‌های پدری و مادری» است که توسط دکتر حسام فیروزی، جمع‌آوری و ابداع شده است. او این روش‌های آموزشی را Parent Training Program نامیده است و آن را با استفاده از مطالعه چندین کتاب روانشناسی طراحی کرده است. در کتاب واکسیناسیون روانی کودک، ضروری‌ترین اطلاعاتی که مادر و پدرها به آن‌ها نیاز دارند با بیانی ساده و استفاده از مثال‌ها مطرح شده است. در نتیجه، فهم این مطالب برای والدین ساده است و نیاز به دانستن مفاهیم بسیار علمی برای درک این مطالب وجود ندارد.

همچنین، نویسنده این کتاب تلاش کرده است که موضوعات را به صورت کاربردی مطرح کند تا برای والدین سودمندتر باشد و از سوی دیگر، فلسفه هر موضوع را نیز بیان کرده است تا مادر و پدرها اول با ضرورت و اهمیت هر موضوع آشنا شوند. موضوع مهم دیگری که در این کتاب به آن پرداخته شده است تاثیر تجربیات دوران کودکی بر روی روش‌های فرزندپروری والدین است که آگاهی از آن می‌تواند برای مادر و پدرها بسیار سودمند باشد و موجب تغییر نگرش آن‌ها در مورد تربیت صحیح کودک شود.

درباره نویسنده کتاب

دکتر محمد حسن (حسام) فیروزی، متولد ۱۳۵۱ در شهر فسا شیراز است. او فارغ التحصیل از رشته دکترای پزشکی از دانشگاه شیراز و دارای مدرک دکترای پزشکی و پزشک بیماری‌های اعصاب و روان کودک، نوجوان و خانواده است. همچنین، او عضو انجمن پزشکان عمومی سازمان نظام پزشکی تهران، انجمن روانپزشکی کودک و نوجوان، انجمن روانشناسی ایران و انجمن علمی روانپزشکان ایران است.

دکتر حسام فیروزی، علاوه بر کتاب واکسیناسیون روانی کودک، دو کتاب دیگر با عنوان «کلیدهای تربیتی کودک» و «پدر، مادر جنسیت من چیست؟» را نیز تالیف کرده است. او از سال ۱۳۸۵ به بیش از ۱۵۰ هزار پدر و مادر در سراسر کشور آموزش داده است و از سال ۱۳۸۹ نیز بیش از ۵۰۰ روانشناس و روانپزشک تحت آموزش او بوده‌اند. همچنین با بیش از ۳۰۰ مهد کودک و مدرسه در زمینه مهارت‌های پدری و مادری در سراسر کشور همکاری داشته است.

سرفصل‌های کتاب

در کتاب واکسیناسیون روانی کودک پس از مطرح شدن مقدمه توسط نویسنده، ۵ فصل آورده شده است که در ادامه به این سرفصل‌ها اشاره شده است.

  • فصل اول: اهمیت فراگیری علم «پدری و مادری» در تربیت کودک
  • فصل دوم: قوانین مقدماتی
  • فصل سوم: قوانین تکمیلی
  • فصل چهارم: تکنیک‌های مهم
  • فصل پنجم: نظم آموزی

بخش‌هایی از کتاب واکسیناسیون روانی کودک

«متاسفانه امروزه وقتی ما صاحب فرزندی می‌شویم بدون اینکه کوچک‌ترین اطلاعی از کلیدهای تربیتی داشته باشیم به روش آزمون و خطا تربیت کودک را شروع می‌کنیم و در اصل کلیدهای رفتاری را آنقدر دست‌کاری می‌کنیم تا به آن تسلط یابیم. غافل از اینکه تسلط آن هم به هر شیوه و روشی، تمام ساختار روانی کودک را در هم شکسته و از او هر چیزی خواهد ساخت جز انسانی با روان سالم.» (صفحه ۱۸)

«ما امروزه چهار خروجی اصلی و مهم برای کودک خود در نظر می‌گیریم. این چهار خروجی شامل: عزت نفس، اعتماد به نفس، خلاقیت و مسئولیت‌پذیری می‌باشد. اما بکارگیری تکنیک‌های گذشتگان نه کودک من و شما را خلاق می‌کند، نه به او عزت نفس می‌دهد، نه اعتماد به نفسش را بالا می‌برد و نه او را مسئولیت‌پذیر می‌کند. در عوض در تربیت مدرن برای رسیدن به این خروجی‌ها، تکنیک‌هایی همچون بازی، شنیدن حرف‌ها، تشویق، پاداش، مرزگذاری، اطاعت از قوانین، بی‌اعتنایی، صندلی یا گوشه تنهایی، جبران، تذکر، محروم‌سازی و… جایگزین تکنیک‌های مخرب گذشته شده است.» (صفحه ۳۵)

«والدین باید بدانند یک کودک خردسال در ابتدا ضوابط اجتماعی را نمی‌شناسد. او طبق رانش‌های درونی خود عمل می‌کند و تنها اصل لذت و احساس قدرت مطلق است که او را پیش می‌برد. او برای تبدیل شدن به یک انسان متمدن کم کم باید روش برخوردش را تغییر دهد. در این مسیر اعمال اقتدار از سوی والدین بر کودک، امری اجتناب‌ناپذیر است. در غیر این صورت، کودک شما پس از گذران این دوران و مواجه نشدن با قوانین و حد و حدودها متاسفانه وقتی به عنوان یک فرد مستقل وارد جامعه شد و با قوانینی که تا به امروز با آن‌ها آشنا نبوده مواجه شد طبیعی است که راهی جز فکر فرار از آن‌ها در ذهنش نمی‌یابد.» (صفحه ۱۵۰)

کتاب واکسیناسیون روانی کودک، کتاب مناسبی برای همه والدین است که می‌خواهند فرزندپروری سالمی داشته باشند و از روش‌های جدید و موثر تربیت کودک استفاده کنند. بنابراین، خواندن این کتاب به همه مادر و پدرها توصیه می‌شود. این کتاب با مطرح کردن مثال‌های ساده و موضوعات کاربردی، می‌تواند راهنمای موثری در زمینه پرورش فرزندان باشد.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید