شهریور ۲۵, ۱۴۰۰

دلایل ترس کودکان از تاریکی و ۸ راهکار برای بهبود آن

توسط | شهریور ۸, ۱۴۰۰ | اصول تربیتی

دلایل ترس کودکان از تاریکی و ۸ راهکار برای بهبود آن

توسط | شهریور ۸, ۱۴۰۰ | اصول تربیتی

شهریور ۲۵, ۱۴۰۰

بسیاری از کودکان از تاریکی می‌ترسند. کمک به کودک برای غلبه بر ترس از تاریکی اعتماد‌به نفس او را افزایش می‌دهد. در نتیجه، درآینده می‌تواند بر ترس‌های دیگری که به‌سراغ او می‌آیند به‌راحتی غلبه کند. در اینجا دلایل ترس کودکان از تاریکی، نحوه غلبه بر این ترس و میزان جدی بودن آن را بررسی خواهیم کرد.

ترس کودکان از تاریکی به چه دلیل روی می‌دهد؟

ترس کودکان از تاریکی

ترس بخش طبیعی از زندگی همه، چه بزرگسالان و چه کودکان، است. ترس هنگامی به سراغ انسان می‌آید که به‌دنبال ناشناخته‌ها می‌رود و قرار است چیزهای جدید را تجربه کند. برای آشنایی بیشتر با ریشه ترس می‌توانید به مقاله ریشه ترس در کودکان مراجعه کنید.

اما در مورد ترس از تاریکی در کودکان که مخصوصا در شب‌ها بیشتر به سراغ کودک می‌آید؛ دکتر جن برمن، درمانگر خانواده در کالیفرنیا می‌گوید:

ترس از تاریکی زمانی به سراغ کودک می‌آید که به‌اندازه کافی بزرگ شده است که بتواند خیال‌پردازی کند. اما هنوز به سنی نرسیده است که بتواند فرق بین تخیل و حقیقت را تشخیص بدهد.

در این راستا دکتر جید شین، دانشیار دانشکده روانشناسی دانشگاه دیکین، نیز می‌گوید:

سنی که ترس کودکان از تاریکی شروع می‌شود می‌تواند برای هر کودک متفاوت باشد. اما معمولا از سن ۳ سالگی به بعد که کودک تحت تاثیر محرک‌های محیطی قرار می‌گیرد شروع می‌شود.

به همین دلیل ناشناخته‌ها در ذهن او جان می‌گیرند. بزرگ و بزرگتر شده و به شکل ترس بر او غلبه می‌کنند. به همین راحتی سایه‌ای در گوشه تاریک اتاقش محل زندگی هیولاهای سه سر می‌شود.

در این مواقع واکنش ما به ترس کودک از تاریکی چگونه باید باشد؟ آیا ترس او جدی است؟ یا به مرور زمان برطرف می‌شود؟ در ادامه مقاله به بررسی این دو موضوع و نحوه برخورد با ترس کودک خواهیم پرداخت.

چه زمانی ترس کودکان از تاریکی هشدار دهنده است؟

دکتر لیز وستراپ، روانشناس دانشگاه دی‌کین می‌گوید:

اگر فرزندتان همچنان تا دوران ابتدایی از تاریکی می‌ترسد، زمان آن فرا رسیده است به‌طور جدی‌تری این موضوع را پیگیری کنید. بررسی کنید ببینید که چه اتفاقی در زندگی کودک رخ داده که از چشم شما پنهان مانده است.

دکتر وستراپ همچنین معتقد است که:

اگر ترس بر کیفیت خواب کودک تاثیر بگذارد و زندگی او را مختل کند، این ترس مشکل‌ساز خواهد بود. پیشنهاد می‌شود، این موضوع را بررسی کنید که چه چیزی کودک را تا این حد نگران کرده است.

اگر بعد از ریشه‌یابی ترس در کودک متوجه شدید که تغییرات یا مشکل خاصی وجود ندارد، باید از فرزندتان حمایت کنید. حمایت از کودک اعتمادبه‌نفس او را در مدیریت ترس‌هایش افزایش می‌دهد.

چگونه می‌توان به کودک کمک کرد تا بر ترس خود از تاریکی غلبه کند؟

ترس کودکان از تاریکی

ممکن است کودک تاریکی را دوست نداشته باشد یا از آن بترسد. بهترین روش این است که او را نادیده نگیرید. اجازه دهید در مورد ترس‌هایش و بدون پنهان کردن احساساتش با شما صحبت کند. در ادامه روش‌های دیگری برای مقابله با ترس کودکان از تاریکی را بررسی خواهیم کرد.

۱. ترس کودک از تاریکی را درک کنید

هنگامی که دریافتید که فرزندتان از تاریکی و هیولا می‌ترسد؛ یکی از بهترین واکنش‌ها به ترس او این است که بپذیرید ترس او واقعی است. درحالی‌که می‌دانید هیولا وجود خارجی ندارد.

هنگامی که کودک از هیولای زیر تختش می‌ترسد، عملکرد درست والدین در این مواقع می‌تواند به کودک کمک بسیاری کند. بسیاری از والدین زیر تخت را چک می‌کنند تا به کودک نشان دهند که چیزی آنجا وجود ندارد. این کار نتیجه معکوس دارد. چرا که این باور را در کودک پرورش می‌دهد که هیولا وجود خارجی دارد. اما، شاید الان زیر تخت نباشد و به‌محض اینکه والدین از اتاق خارج شدند دوباره بازگردد.

بنابراین، در این مواقع دکتر شین توصیه می‌کند که والدین باید با کودک همدلی کنند. به کودک بفهمانند که ترس او را جدی می‌گیرند و او را درک می‌کنند. حتی هنگام همدلی با کودک نباید به‌گونه‌ای رفتار کنند که کودک احساس تحقیر شدن یا مسخره شدن را تجربه کند.

ترس کودکان از تاریکی را درک کنید

یا برای او اینگونه توضیح دهید. تاریکی فقط به این دلیل ترسناک به‌نظر می‌رسد که نوری نیست و ما نمی‌توانیم آنچه در اطرافمان است را ببینیم. به‌همین دلیل تخیل ما قدرت این را دارد که ما را نسبت به چیزهایی که آنجا وجود ندارد نگران کند. بنابراین، هنگامی که تخیل شما سعی کرد شما را فریب دهد، چراغ را روشن کنید. خواهید دید که همه چیز سر جایش است.

به او بگویید که ترس بخش طبیعی زندگی است. سپس، می‌توانید از این جملات برای همدلی با کودک استفاده کنید. به او بگویید:

«من ترس و احساس اضطراب تو را درک می‌کنم این یک حس طبیعی است. همه ما نیز از چیزهایی در زندگی ترسیده‌ایم. اما، هیولاها واقعی نیستند و این اشکالی ندارد. چطور می‌توانم به تو کمک کنم تا احساس امنیت کنی؟»

۲. ایجاد اعتمادبه‌نفس در کودک

ایجاد اعتمادبه‌نفس در کودکان برای مدیریت ترس‌هایشان امری حیاتی است. هنگامی که کودک بداند که می‌تواند ترسش را مدیریت کند به خودش اطمینان بیشتری می‌کند. در نتیجه، بهتر و سریعتر می‌تواند با ترس‌هایش مقابله کند.

با ایجاد تعادل در حس همدلی، ایجاد فضایی آرام و پذیرفتن کودک همانگونه که هست اعتمادبه‌نفس را در کودک افزایش می‌دهید. برای آشنایی بیشتر با پرورش اعتماد به نفس در کودکان می‌توانید کتاب کلیدهای پرورش اعتماد به نفس در کودکان و نوجوانان را نیز مطالعه کنید.

۳. او را به خوابیدن در نور یا در کنار خودتان عادت ندهید

برای رفع ترس کودکان از تاریکی هنگامی که کودک در نیمه‌های شب شما را صدا می‌زند، لامپ را روشن نکنید. او را به اتاق خودتان نیاورید. برای اینکه کودک یادبگیرد که بر ترس از تاریکی غلبه کند، بهتر است در تخت خودش باقی بماند. در تاریکی سعی کنید او را آرام کنید.

اگر همچنان آرام نشد و خوابش نبرد و احتیاج داشت که وجود شما را کنار خودش احساس کند. بهتر است که در اتاقش بخوابید تا اینکه او را به اتاق خودتان ببرید. اما، در این مورد نیز حد را رعایت کند که کودک به خوابیدن کنار شما عادت نکند.

۴. وسیله‌ای تهیه کنید که به او احساس امنیت بدهد

سعی کنید برای از بین بردن ترس کودکان از تاریکی و ایجاد محیطی امن، اسباب‌بازی‌هایی را برای او تهیه کنید. اسباب‌بازی‌هایی که کودک به آن‌ها علاقه دارد و آن‌ها را هنگام خواب با خود به تخت خوابش می‌برد.

۵. برای او یک چراغ خواب تهیه کنید

برای او یک چراغ خواب تهیه کنید

چراغ خواب به کودک قوت قلب می‌دهد و ترس او را از تاریکی کم می‌کند. دقت کنید که چراغ خواب پرنوری انتخاب نکنید. چراغی که بین ۴ تا ۷ وات باشد کافی است. حتما از لامپ‌هایی با نور طبیعی به رنگ زرد و کهربایی استفاده کنید. از لامپ‌های سفید یا آبی استفاده نکنید.

۶. بازی با سایه

یک روش برای کاهش ترس کودکان از تاریکی این است که او را با تاریکی آشتی دهید. یعنی شرایطی را فراهم کنید که کودک تاریکی را درک کند. برای این کار می‌توانید از بازی‌هایی استفاده کنید که در تاریکی انجام می‌شود. با این کار کودک دیگر احساس بدی نسبت به تاریکی نخواهد داشت.

چراغ اتاق را خاموش کنید. یک شمع روشن کنید و با کمک دستانتان شکل‌های مختلف بسازید و از این بازی به همراه کودک لذت ببرید. سپس، نوبت را به کودک بدهید تا او نیز امتحان کند و به این روش او را در تاریکی سرگرم کنید.

۷. مطمئن شوید که به کلید چراغ دسترسی دارد

برای اینکه کودک احساس امنیت بیشتری کند؛ می‌توانید کلید چراغ اتاق او را به‌نحوی تعبیه کنید که به‌راحتی بتواند آن را روشن کند. اگر کلید لامپ جایی بلندتر از قد او قرار گرفته باشد، هنگامی که ترس از تاریکی بر او غلبه می‌کند نمی‌تواند آن را روشن کند. در نتیجه، کودک پریشان خواهد شد و ترس و اضطراب بیشتری را تحمل خواهد کرد.

۸. هنگام غلبه بر ترس از تاریکی به کودک جایزه دهید

هنگامی که کودک قدم مثبتی در جهت مقابله با ترس‌هایش برمی‌دارد، این تلاش او را ستایش کنید. او را تشویق کنید. برایش هدیه تهیه کنید. این هدایا به کودک انگیزه بیشتری برای از بین بردن ترسش می‌دهد.

در پایان

فراموش نکنید که هر گامی که در جهت رفع ترس کودکان از تاریکی برمی‌دارید، ممکن است در همان لحظه جواب ندهد. اما به مروز به نتایج مثبتی خواهید رسید. تنها کافی است صبور باشید و کودک را به دلیل روبرو شدن با احساساتی که بر آن‌ها کنترلی ندارد، سرزنش نکنید.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید