آبان ۰۳, ۱۳۹۹

۷ کاردستی پاییزی ساده و جذاب برای کودکان

توسط | مهر ۲۵, ۱۳۹۹ | بازی‌ها

۷ کاردستی پاییزی ساده و جذاب برای کودکان

توسط | مهر ۲۵, ۱۳۹۹ | بازی‌ها

آبان ۰۳, ۱۳۹۹

کاردستی پاییزی راهی برای آشنا کردن کودک با فرآیند تغییر فصل و تقویت مهارت‌های اجتماعی و جسمی کودک است. در این مقاله نحوه ساخت چند کاردستی پاییزی متنوع را بررسی خواهیم کرد. با ادامه مقاله همراه باشید.

فواید ساخت کاردستی پاییزی برای کودکان

ساختن کاردستی راهی موثر برای پرورش خلاقیت در کودکان است. مهارت‌های حرکتی، هماهنگی چشم و دست کودک و عزت نفس او را تقویت می‌کنند. به کودکان درونگرا کمک می‌کنند تا بتوانند عواطف و احساساتشان را از این طریق به‌نمایش بگذارند. فعالیت‌های هنری دیگری چون عکاسی و سفالگری نیز به همین اندازه مهارت‌های کودک را درگیر می‌کند. برای مطالعه‌ی بیشتر درباره‌ی فعالیت‌های هنری کودکان می‌تواننید به مقاله‌های سفالگری برای کودکان و آموزش عکاسی به کودکان مراجعه کنید.

انواع کاردستی پاییزی

حالا که پاییز فرار رسیده است و هوا زودتر تاریک می‌شود، کودکان مجبورند وقت بیشتری را در خانه بگذرانند. درنتیجه، ممکن است حوصله آن‌ها در خانه سر برود. بهترین کار برای پر کردن اوقات فراغت آن‌ها ساختن انواع کاردستی پاییزی است. کودکان می‌توانند با هدیه‌هایی که پاییز به ارمغان آورده است، مانند میوه‌ها، برگ‌ها و کاموا کاردستی درست کنند.

۱. جمع‌آوری برگ‌های پاییزی

برای آشنا کردن کودک با فصل پاییز، لمس برگ‌ها و تغییر فصل می‌توانید به دامان طبیعت بروید. هم یک تفریح خانوادگی را تجربه می‌کنید و هم می‌توانید مجموعه‌ای از برگ‌های پاییزی را جمع‌آوری کنید. اگر نمی‌توانید به بیرون از شهر بروید، یک سفر درون شهری کوتاه مانند رفتن به پارک کافی است. از این شرایط استفاده کنید و با کمک فرزندتان برگ‌های مختلف را در رنگ‌های مختلف جمع‌آوری کنید. کودک با کلکسیون برگی که در اختیار دارد می‌تواند کاردستی پاییزی متنوعی بسازد.

کودک می‌تواند برگ‌های شبیه به هم را در میان مجموعه برگ‌ها پیدا کند. آن‌ها را بر اساس رنگ، اندازه یا شکل‌هایی که دارند دسته‌بندی کند. تعداد برگ‌های هر گروه را بشمارد و تفاوت آن‌ها را تشخیص دهد.

هنگام جمع‌آوری برگ‌ها نشانه‌های حضور پاییز را به کودک نشان دهید. درمورد این نشانه‌ها مانند کاهش دما، تغییر رنگ درختان، حضور میوه‌های متنوع و تغییرات ایجاد شده با او صحبت کنید. اینگونه دایره‌ی واژگان توصیفی کودک را با صحبت در مورد توصیف ظاهر برگ، بویی که دارد، صدایی که تولید می‌کند تقویت می‌کنید.

۲. ساخت کاردستی پاییزی به کمک نقاشی و برگ

ساخت کاردستی پاییزی به کمک نقاشی و برگ

مواد لازم:

 1. انواع برگ
 2. کاغذ سفید
 3. ذره‌بین
 4. مداد
 5. مداد رنگی
 6. مداد شمعی
 7. آبرنگ (از بین ابزار رنگ‌آمیزی هر کدام که برایتان مقدور بود را می‌توانید تهیه کنید.)

برگ‌های جمع‌آوری شده را با کمک ذره‌بین به‌همراه کودک به‌دقت نگاه کنید. به شکل برگ‌ها، رگه‌هایی که داخل آن وجود دارد و ساقه‌اش توجه کنید. سپس، کودک را تشویق کنید تا از روی آن نقاشی کند.

فرزند شما با توجه به تمام نکاتی که در برگ مشاهده کرده است می‌تواند ان را به کمک مداد ترسیم کند. سپس، به کمک آبرنگ یا هر ابزار دیگری طرح برگی که کشیده است را رنگ‌آمیزی کند. با این روش کاردستی پاییزی جدیدی با برگ‌ها خواهد ساخت. البته، به‌جای برگ می‌تواند از میوه‌های پاییزی نیز استفاده کند.

در روش بعدی کودک می‌تواند کاردستی پاییزی دیگری با برگ‌ها بسازد. به‌طور مثال، می‌تواند برگ را زیر برگه نقاشی‌اش قرار دهد و با مداد شمعی شروع به رنگ کردن آن کند. آنچه نمایان می‌شود، طرح برگ است. در انتها، برای تکمیل کردن طرح برگ می‌تواند از آب‌رنگ استفاده کند. توجه کنید که برگ‌ها را به‌صورتی که رگه‌ها به سمت بالا باشد قرار دهید تا به نتیجه بهتری دست پیدا کنید.

روش دیگر این است که کودک می‌تواند با کمک غلتکی کوچک رنگ را روی هر برگ پخش کند یا اسپری کند. سپس، برگ را روی کاغذ بفشارد و تصویر آن را روی کاغذ چاپ کند.

۳. استفاده از کاموا

استفاده از کاموا در ساخت کاردستی پاییزی

یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای ساخت کاردستی و ثبت تمامی رنگ‌های شگفت‌انگیز پاییزی بافت تابلو کاموایی است. این کاردستی پاییزی مهارت‌های حرکتی کودک را تقویت می‌کند و آن‌ها را با رنگ‌های بیشتر و مفهوم بافت و الگو آشنا می‌کند.

مواد لازم:
۱. نخ کاموا با رنگ‌های پاییزی مانند نارنجی، زرد، قهوه‌ای
۲. مقوای رنگی و سفید
۳. نوار چسب
۴. چسب مایع
۵. قیچی

برای شروع کار ابتدا باید چند مدل برگی که بیشتر دوستشان دارید را بر روی کاغذ یا مقوای رنگی ترسیم کنید. می‌توانید تصویر برگ را روی آن را چاپ کنید. یا می‌توانید طرح‌ها را از پیج Kids Craftroom دانلود کنید. طرح برگ‌هایی را که روی مقوا چاپ کردید را با کمک قیچی از کاغذ جدا کنید. از هر طرح ۲ نمونه لازم است. آنچه باقی می‌ماند قرار است قاب مورد نظر را تشکیل بدهد.

قسمتی از یک مقوای سفید را طوری ببرید که کوچکتر از قابی که ساختیم باشد. کامواها با رنگ مورد علاقه‌تان را به دور این مقوای سفید بپیچید. سپس، آن را بین دو مقوای رنگی (که درون آن را با قیچی جدا کردید) قرار بدهید. مانند عکسی که داخل قاب قرار می‌گیرد. لبه‌های این قاب را با چسب به‌هم بچسبانید و از کاردستی خود لذت ببرید.

۴. ساختن بوک‌مارک (نشان کتاب) به کمک آب‌رنگ

این بار می‌توانید کاردستی پاییزی را تهیه کنید که هم جنبه زیبایی داشته باشد و هم کاربردی باشد. مثلا می‌توانید نشان کتاب بسازید. مواد لازم برای تهیه نشان کتاب به شرح زیر است.

۱. چسب مشکی (چسب سفید را با رنگ مشکی ترکیب کنید و آن را درون یک تیوب یا قوطی بریزید و با یک هم‌زن هم بزنید.)
۲. برگ‌هایی که در طبیعت جمع کردید یا تصاویر برگ‌هایی که دانلود کردید.
۳. آبرنگ
۴. مقوا
۵. بند شیرینی (ریسمان‌هایی که با آن جعبه شیرینی را گره می‌زنند.)
۶. قیچی، چسب نواری و چسب چوب

قبل از اینکه ساختن نشان را شروع کنیم؛ باید به چند نکته در مورد چسب مشکی که ساختید توجه کنید. سر چسب را تمیز نگه دارید که چسب به لبه‌ها و اطراف نچسبد و باعث کثیف شدن طرح شما نشود. قبل از شروع چسب را در یک پیش‌نویس امتحان کنید که قطره‌های چسب به‌فرم حبابی روی کاغذ نریزد. سعی کنید از نقطه شروع تا پایان، خط مورد نظر را بی‌وقفه با چسب ترسیم کنید.

تنها برای رفع خستگی می‌توانید کار را متوقف کنید. چرا که، اگر در حین چسب زدن کار را دائما رها کنید، کار شما کثیف و پر از حباب می‌شود. البته خیلی نگران این موضوع نباشید. چرا که، حباب‌های به‌وجود آمده بعد از استفاده از آبرنگ دیده نمی‌شوند. دقت کنید که قبل از استفاده از آبرنگ، چسب به‌خوبی خشک شده باشد.

دستورالعمل: ابتدا، طرح مورد نظرتان را بر روی کاغذ رسم کنید. می‌توانید آن را چاپ کنید یا می‌توانید از برگ طبیعی استفاده کنید. سپس، چسب مشکی را روی رگه‌ها، ساقه و لبه‌های برگ بزنید. هنگامی که چسب‌ها به‌خوبی خشک شدند، می‌توانید از آبرنگ برای رنگ کردن برگ‌ها استفاده کنید. هنگامی که رنگ‌ها خشک شدند، سپس، طرح برگ را با دقت از روی کاغذ جدا کنید. می‌توانید برای متصل کردن زیورآلات به برگ‌ها از بند شیرینی استفاده کنید.

۵. ساختن مُهر سیب یا کدو

ساختن مهر سیب کاردستی پاییزی دیگری است.

آیا تاکنون مهر ساخته‌اید؟ می‌توانید با چند برش سیب یا هر میوه دیگری که دوست دارید این کار را انجام دهید.

مواد لازم:

 1. سیب، (وسط سیب‌ها را خارج کنید.)
 2. رنگ نارنجی (گواش یا آب‌رنگ)
 3. چند جفت چشم‌ پلاستیکی در ابعاد مختلف
 4. پاک‌کننده لوله فنری یا هر چیز دیگری که بتوان از آن به‌عنوان برگ استفاده کرد.

با کمک یک قلم‌مو سیب‌های بریده شده را با رنگ نارنجی رنگ کنید. سپس، آن‌ها را به‌آرامی روی کاغذ فشار دهید. قسمت‌هایی که رنگ نشده باقی مانده است را با گوشه قلم‌مو رنگ کنید. چشم‌هایی را که از قبل تهیه کردید را روی سیب‌ها قرار دهید. از پاک‌کننده لوله برای درست کردن برگ‌ها استفاده کنید. این لوله‌ها حالتی موج‌دار به برگ‌ها می‌دهند. مهر شما آماده است!

۶. بشقابی با تزئین برگ

بشقابی با تزیین برگ می‌تواند پاییز را به سفره‌ی غذای شما بیاورد. اگر به روز خاصی نزدیک هستید، می‌توانید طرح روی بشقاب را مناسب با آن روز انتخاب کنید. به‌طور مثال، اگر به روز مادر نزدیک هستید می‌توانید از گل‌های مختلف استفاده کنید. برای روز تولد از قلب استفاده کنید. در فصل پاییز از برگ‌های زیبا و رنگارنگ برای ساخت کاردستی پاییزی استفاده کنید.

مواد لازم:

 1. بشقاب غذاخوری ساده
 2. رنگ زرد یا نارنجی با پایه لاتکس یا اپوکسی منایب برای ظروف چینی (اگر فقط بشقاب را برای تزئین استفاده می‌کنید، می‌توانید از رنگ اکریلیک استفاده کنید. در غیر اینصورت، از رنگ اکریلیک استفاده نکنید.)
 3. قلم‌مو
 4. کارت پستال

کارت را تا کنید. شکل برگ را روی آن ببرید. تا اینجای کار شما یک شابلون ساختید! شابلون را روی بشقاب، ثابت نگه دارید. اطمینان حاصل کنید که قلم‌مو به‌صورت عمودی روی صفحه قرار گرفته باشد تا رنگ زیر شابلون نرود. شابلون را با احتیاط بلند کنید. این طرح را در قسمت‌های دیگر صفحه نیز اجرا کنید. هنگامی که کار تمام شد با دستمال آشپزخانه لکه‌های به‌جا مانده را پاک کنید و اجازه دهید رنگ‌ها خشک شوند. بشقاب برگی شما آماده است.

۷. دوختن برگ یا کدوی پاییزی

دوختن برگ یا کدوی پاییزی

این کاردستی پاییزی کودک را با پایه‌های گلدوزی و گره زدن نخ آشنا می‌کند. برای تهیه آن به مواد زیر احتیاج داریم.

مواد لازم:

 1. سینی‌های فومی
 2. سوزن‌های مخصوص کودکان که نوک تیزی نداشته باشد
 3. نخ نارنجی
 4. مداد اتد
 5. نوار چسب کاغذی
 6. قیچی

ابتدا طرح مورد نظر که در اینجا یک کدو حلوایی بزرگ است را روی سینی یا سطح فومی ترسیم کنید. به کمک مداد اتد طرح کشیده شده بر روی سطح فومی را در هر ۲ سانتی‌متر سوراخ کنید. طوری سوراخ کنید که تا انتهای طرف دیگر برود. سوزن را با نخ نارنجی نخ کنید. نخ را به پشت سطح فومی بچسبانید. سپس، سوزن و نخ را از سوراخ‌هایی که ایجاد کردید عبور دهید. اجازه بدهید کودک با رعایت احتیاط این کارها را انجام بدهد.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید