نویسنده مینا معین

شهریور ۱۸, ۱۳۹۹

معرفی ۵ کتاب بازی های خلاق برای کودکان

توسط | مهر ۲۰, ۱۳۹۹ | کتاب و ادبیات

معرفی ۵ کتاب بازی های خلاق برای کودکان

توسط | مهر ۲۰, ۱۳۹۹ | کتاب و ادبیات

نویسنده مینا معین

شهریور ۱۸, ۱۳۹۹

بازی خلاق، بخش مهمی از کودکی و رشد کودکان است. کودکان از طریق بازی خلاق و تخیل می‌توانند از لحاظ عاطفی، اجتماعی، ذهنی و حتی جسمی رشد کنند. تجربیات خلاق به کودک کمک می‌کند تا خلاقیت خود را توسعه دهد و همچنین به او کمک می‌کند که افکار و احساسات خود را ابراز کند. بنابراین، قرار دادن کودکان در معرض بازی‌های خلاق به عنوان فرصت‌هایی برای پیشرفت و رشد ضروری است. یکی از راه‌های پرورش این بعد از زندگی کودکان، استفاده از کتاب‌هایی در این زمینه است. به همین دلیل قصد داریم در این مقاله به معرفی کتاب بازی های خلاق برای کودکان بپردازیم.

لازم به ذکر است که فراهم کردن فرصت بازی های خلاق برای کودکان، کار دشواری نیست و زمان زیادی هم نمی‌گیرد. در حقیقت، ساختار بخشیدن بیش از حد به زندگی، برعکس بازی‌های خلاق است. در ادامه با کتاب‌هایی آشنا می‌شوید که به نحوه انجام بازی‌های خلاق برای کودکان و اصول و نمونه‌هایی از آن‌ها پرداخته‌اند.

معرفی کتاب بازی های خلاق

بازی‌های خلاق علاوه بر اینکه خلاقیت کودکان را افزایش می‌دهند، می‌توانند در مستقل بازی کردن کودکان و همچنین افزایش اعتماد به نفس و قدرت تخیل آن‌ها موثر باشند. در ادامه به معرفی کتاب بازی های خلاق می‌پردازیم.

۱. بازی‌های خلاق: ۳۶۵ بازی برای کودکان ۲ سال به بالا

این کتاب به کودکان کمک می‌کند که با استفاده از ابزارهای در دسترس و همچنین از طریق تقلید کردن، اجرا و استفاده از تخیل و انجام تمرین‌های مختلف، خود را سرگرم کنند. از سوی دیگر، چیزهای مختلفی را یاد بگیرند. این کتاب می‌تواند برای خانواده و والدین هم سرگرم‌کننده باشد.

مطالبی که در کتاب بازی‌های خلاق مطرح شده است شامل ۳۶۵ بازی و سرگرمی برای کودکان در قالب‌های مختلف است. از جمله هنر، کاردستی، ساختمان‌سازی، حرکات موزون، آموزش، محیط، بازی‌ها، باغبانی، بازی‌های وانمودی، موسیقی، خانواده و محیط و طبیعت. از سوی دیگر، برای هر یک  از بازی‌ها علاوه بر تصاویر کارتونی، وسایل مورد نیاز هم معرفی شده و همچنین روش انجام کار هم توضیح داده شده است.

شیلا آلیسون یکی از نویسنده‌های این کتاب، لیسانس روانشناسی از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی دارد و کتاب‌های مختلفی را با عنوان ۳۶۵ تالیف کرده است. دکتر جودیت گری، دیگر نویسنده این کتاب، نویسنده، معلم و محقق در زمینه رقص است که در سطح بین‌المللی شناخته شده است.

۲. کتاب ۱۰۰ بازی خلاقانه و تیمی

این کتاب بر خلاف کتاب‌های دیگری که در این مقاله به آن‌ها اشاره شده، بازی‌های خلاقانه‌ای را برای تمام گروه‌های سنی از کودک تا بزرگسال معرفی کرده است. همچنین، این کتاب بر کار تیمی و مهارت‌های ذهنی تمرکز دارد و می‌تواند در محیط‍‌های آموزشی از جمله مدارس و علاوه بر این در محیط خانوادگی و دوستانه و حتی در محیط کار و سازمانی از آن استفاده شود.

در کتاب ۱۰۰ بازی خلاقانه و تیمی، نوع هر بازی، گروه سنی مناسب آن، تعداد نفرات، زمان، ابزار و همچنین امکانات و خلاصه ای از روش اجرای آن توضیح داده شده است. هر کس می‌تواند با توجه به این معیارها و علاقه خود، بازی مورد نظر خود را پیدا کند.

۳. کتاب ۱۰۱ بازی نشاط آور برای کودکان از تولد تا ده سالگی

کتاب ۱۰۱ بازی نشاط آور برای کودکان از تولد تا ده سالگی، همان‌طور که از نامش مشخص است، ۱۰۱ بازی را به کودکان زیر ۱۰ سال معرفی می‌کند که در کنار سرگرمی به آن‌ها کمک می‌کنند که مهارت‌های مختلفی را یاد بگیرند. این بازی‌ها را هم می‌توانید در خانه و هم در مهدکودک و مدرسه اجرا کنید. اگرچه بازی‌ها بسیار ساده هستند اما تاثیر بسیار زیادی در پرورش مهارت‌های اچتماعی، جسمی، روحی و ذهنی از جمله خلاقیت کودکان دارند.

بازی‌های مطرح شده در این کتاب از این لحاظ ساده هستند که نیاز به ابزار و وسایل خاصی ندارند و همچنین، زمان زیادی برای انجام آن‌ها لازم نیست. کودکان از طریق این بازی‌ها احساسات خود را ابراز می‌کنند و از سوی دیگر، می‌توانند انرژی خود را به روشی سالم آزاد کرده و از آن در جهت یادگیری مهارت‌های موثر در زندگی استفاده کنند.

۴. کتاب بازی معجزه می‌کند: ۱۴۰ بازی فکری آسان با کودک برای تقویت هوش و خلاقیت

خواه از طریق خواندن، رقصیدن، صحبت کردن یا نوازش کردن باشد، می‌توانید مسیرهای مغز فرزندتان را برای برقراری ارتباطات جدید تقویت کنید. این کتاب شامل ۱۴۰ بازی است که باعث تقویت قدرت مغز، بهبود هماهنگی دست و چشم و تقویت فرآیندهای فکری، تخیل و حافظه می شود. همچنین، فعالیت‌هایی که در این کتاب مطرح شده‌اند از سه ماهگی تا ۳۳ تا ۳۶ ماهگی را در برمی‌گیرد. هدف این کتاب این است که با انجام بازی‌ها به رشد مغزی فرزندتان و تقویت هوش و خلاقیت او کمک کنید.

جکی سیلبرگ، نویسنده این کتاب، دارای مدرک کارشناسی ارشد در زمینه رشد کودک است و در این زمینه، فعالیت و سخنرانی می‌کند. او کارگاه‌های آموزشی، سخنرانی‌های مهم، سمینارها و کنسرت‌های خانوادگی متعددی را در سراسر ایالات متحده، کانادا، استرالیا، آلمان و سنگاپور برگزار کرده است. جکی به عنوان مدرس کمکی هم در دانشگاه ایالتی امپوریا و هم در دانشگاه میسوری در کانزاس سیتی و همچنین به عنوان سخنران در کالج جامعه جانسون کانتی فعالیت داشته است.

۵. کتاب بازی‌های آموزشی برای پرورش تفکر خلاق ویژه‌ ۷ تا ۱۲ ساله

این کتاب برای تقویت رشد اجتماعی، عاطفی، ذهنی و روانی کودکان و همچنین، آموزش مهارت‌های زندگی از جمله مهارت تصمیم‌گیری و حل مسئله در کودکان طراحی شده است. از سوی دیگر، ۲۰ بازی موجود در این کتاب، به طور ویژه به پرورش تفکر خلاق در کودکان کمک می‌کند و در نهایت خلاقیت آن‌ها را افزایش می‌دهد.

بازی‌های این کتاب مبتنی بر تولید ایده‌های جدید، گسترش ایده‌های موجود، مشارکت در فعالیت‌های خلاقانه، درگیر شدن در کارهای ناقص و مبهم، مشارکت اجتماعی در فرایند خلاقیت و در نهایت ارائه ایده‌های جدید و مفید طراحی شده‌اند. همچنین، برای هر بازی، گروه سنی مناسب و اهداف دیگر بازی و علاوه بر آن، روش بازی مطرح شده است.

سخن نهایی

تشویق بازی‌های خلاق تاثیر بسیار زیادی در تقویت تفکر خلاق در کودکان و همچنین آموزش مهارتهای زندگی به کودکان دارد. والدین و مربیان می‌توانند با تهیه این کتاب‌ها و استفاده از این بازی‌ها، خلاقیت کودکان را افزایش دهند و همچنین اوقاتی نشاط آور را برای در خانواده و محیط‌های آموزشی فراهم کنند.

اگر شما هم کتاب‌های بیشتری را در رابطه با بازی‌های خلاق می‌شناسید، آن‌ها را در بخش نظرها با ما به اشتراک بگذارید.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید