نویسنده مینا معین

شهریور ۱۴, ۱۴۰۰

ترس کودکان از تنهایی از کجا نشات می‌گیرد و چگونه می‌توانیم آن را رفع کنیم؟

توسط | شهریور ۸, ۱۴۰۰ | اصول تربیتی

ترس کودکان از تنهایی از کجا نشات می‌گیرد و چگونه می‌توانیم آن را رفع کنیم؟

توسط | شهریور ۸, ۱۴۰۰ | اصول تربیتی

نویسنده مینا معین

شهریور ۱۴, ۱۴۰۰

هر روز میلیون‌ها والدین در سراسر جهان با ترس فرزندان خود از تنهایی مواجه‌اند. این ترس، یکی از ترس‌های رایج در کودکان به ویژه در کودکان کوچک‌تر است. به طور کلی، ترس کودکان از تنهایی در سنین دو تا پنج سالگی ایجاد می‌شود. اگر خانواده‌ها با این ترس به طور مناسب برخورد نکنند این مسئله می‌تواند بر سلامت روان کودک تاثیر منفی بگذارد.

در برخی موارد، ترس کودک از تنهایی ممکن است با ترس از تاریکی و نیاز به خواب در اتاق روشن مرتبط باشد. همچنین می‌تواند با دیگر ترس‌های رایج دوران کودکی مانند ترس از لباس مبدل و دلقک‌ها ظاهر شود. فارغ از اینکه چه مسئله‌ای باعث ترس کودک می‌شود ما به عنوان والدین لازم است به ترس فرزندمان توجه کافی داشته باشیم و به او کمک کنیم که با آن مقابله کند. در ادامه با این موضوع بیشتر آشنا می‌شوید.

ترس کودکان از تنهایی طبیعی است

تقریبا هر کودکی در یک دوره سنی، ترس از تنها ماندن را تجربه کرده است. این امر طبیعی است و جای نگرانی ندارد. کودکان حتی وقتی که در کنار دیگران هستند ممکن است از تنهایی بترسند. به عنوان مثال، بعضی از کودکان ممکن است از رها شدن در مدرسه بترسند حتی اگر در کنار کودکان دیگر باشند. این مسئله ناشی از عدم احساس امنیت در کودک است.

از سوی دیگر، کودکان ممکن است وقتی در اتاق خود بازی می‌کنند از تنها ماندن بترسند حتی اگر بدانند والدینشان در خانه هستند. در نوزادان، ترس از تنهایی زمانی مشاهده می‌شود که فرد دیگری به غیر از والدین او را در آغوش می‌گیرند. یکی از دلایل ترس کودکان از تنهایی این است که آن‌ها متفاوت از بزرگسالان زمان را درک می‌کنند. این مسئله را ما بارها می‌بینیم. برای مثال وقتی به فرزندمان یک قول می‌دهیم او بارها و بارها از ما می‌پرسد که وقت عمل کردن به آن رسیده است یا خیر.

برای یک کودک خردسال، چند دقیقه می‌تواند به اندازه سال‌ها به نظر برسد. این بدین معنی است که وقتی بعد از تعطیل شدن مدرسه، فقط چند دقیقه دیرتر به سراغ فرزندتان می‌روید این چند دقیقه برای او به معنای ساعت‌ها انتظار است. این مسئله حتی ممکن است موجب حمله هراس در کودک شود. برخی از کودکان ممکن است به سختی بعد از این اتفاق بهبود پیدا کنند. آن‌ها ممکن است از بازگشت به مدرسه بترسند. خواندن کتاب چرا کودکان می‌ترسند نیز می‌تواند برای شما مفید باشد.

ترس کودکان از تنهایی طبیعی است

راه‌های کمک به کودک در مدیریت ترس از تنهایی

یادگیری مدیریت ترس همیشه آسان نیست. این مسئله به خصوص برای بچه‌ها که متفاوت از ما فکر می‌کنند و یاد می‌گیرند بسیار دشوارتر است. آن‌ها ممکن است در پردازش اطلاعات و کنترل احساسات دچار مشکل شوند. کارهای زیادی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به فرزندتان در مدیریت ترس از تنهایی کمک کنید. در ادامه به این روش‌ها اشاره شده است.

ترس کودک را جدی بگیرید

گاهی اوقات در تلاش برای کمک به فرزندانمان ممکن است از چنین جملاتی استفاده کنیم: «ترس نداره» یا «نگران نباش». این جملات باعث کاهش ترس کودکان از تنهایی نمی شود. در عوض می‌تواند این پیام را به فرزندتان برساند که انتظار دارید او از پس ترس‌هایش بربیاید یا اینکه باور ندارید کودک ترسیده است.جدی نگرفتن ترس‌های کودک باعث می‌شود که او فکر کند ترسیدن درست نیست یا نباید در این مورد با شما حرف بزند.

به فرزندتان کمک کنید که در مورد ترس‌هایش با شما صحبت کند

همه بچه‌ها کلمات لازم برای توصیف ترس‌های خود را نمی‌دانند. بنابراین، در مورد ترس فرزندتان از تنهایی سوالات خاص بپرسید تا او بتواند در مورد ترس خود توضیح دهد. به عنوان مثال، اگر فرزندتان به شما چسبیده است و نمی‌خواهد از شما دور شود می‌توانید بپرسید: «نبودن من چطوری تو رو می‌ترسونه؟» یا «نگران منی یا نگران خودت؟» یا «تصور می‌کنی چه اتفاقی بیفته؟».

پس از اینکه اطلاعات بیشتری در مورد ترس کودک از تنهایی به دست آوردید آن را توصیف کنید و از او بپرسید که آیا درست متوجه مسئله شده‌اید یا خیر. برای مثال می‌توانید بگویید: «به نظر می‌رسه وقتی نمی‌تونی پیش من باشی مضطربی. تو به من میگی وقتی ازت دور میشم نگران میشی که نکنه اتفاق بدی برای من بیفته. ازت می‌شنوم که واقعا از این مسئله می‌ترسی، درست متوجه شدم؟».

فهرست تهیه کنید

با کودک خود همکاری کنید و فهرستی از موارد یا موقعیت‌هایی که فرزندتان را می‌ترساند تهیه کنید. می‌توانید ترس‌های مشابه را در یک گروه قرار دهید. کودکانی که می‌ترسند با جدا شدن از پدر و مادر، اتفاق بدی برای آن‌ها بیفتد ممکن است از رفتن به مدرسه یا خانه فردی دیگر بترسند. همچنین، آن‌ها ممکن است از تنها ماندن با پرستار کودک ترس داشته باشند. همه این‌ها ترس ناشی از دور شدن از والدین است.

کاهش ترس کودکان از تنهایی

تفکر واقع‌گرایانه را تقویت کنید

ترس باعث می‌شود که فکر کردن به اتفاق افتادن بدترین رخدادها را آسان می‌کند. این روشی است که مغز با استفاده از آن می‌خواهد از ما محافظت کند. این مسئله را می‌توانید برای فرزندتان توضیح دهید. همچنین می‌توانید به او بگویید که مغز همیشه نمی‌داند که خطر واقعی است یا نه. بنابراین، فرزندتان را تشویق کنید که به یک کارآگاه تفکر تبدیل شود. در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم مقاله معرفی کتاب کلیدهای پرورش تفکر در کودکان و نوجوانان را مطالعه کنید. به فرزندتان یاد بدهید:

  • به افکار خود گوش دهد: او ممکن است فکر کند: «اگر مامانم بدون من به فروشگاه بره ممکنه براش اتفاق بدی بیفته».
  • متوجه شود که آیا این یک فکر است یا احساس: در واقع شکل فکر را تغییر دهید: «من نگرانم اگر مامانم بدون من به فروشگاه بره اتفاق بدی براش بیفته».
  • مدارکی را برای رد یا تایید این نگرانی پیدا کند: «هر بار که مامانم تنهایی رفت فروشگاه، وقتی اومد خونه سالم و خوب بود».
  • فکر خود را به چالش بکشد: بعضی از بچه‌ها می‌توانند این کار را یاد بگیرند که با خودشان بحث کنند و خود را متقاعد کنند که فکرشان درست نیست.

ترس کودک را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید

بچه‌ها احتمالا به طرحی که برای کمک به کاهش ترس خود ایجاد کرده‌اند باور دارند اما یک باره مقابله با ترس می‌تواند برای آن‌ها دشوار باشد. در عوض، برای کاهش ترس کودکان از تنهایی با قدم‌های کوچک شروع کنید و از فرزندتان بخواهید در برداشتن این گام‌های کوچک به شما کمک کند. ممکن است وقتی شما در اتاقتان کار می‌کنید فرزندتان از تنها ماندن در اتاقش بترسد. با او به توافق برسید که تا آخر هفته آینده به این هدف برسید که او بتواند یک ساعت دور از شما وقت بماند.

پس از تعیین هدف، برای رسیدن به آن، مراحل را تعریف کنید. برای مثال در هنگام انجام کار شما در اتاقتان را باز می‌کنید و اجازه می‌دهید فرزندتان هر پنج دقیقه شما را چک کند. در را در بین چک کردن‌های کودک ببندید. به تدریج فاصله میان هر اعلام حضور را به ۱۵ تا ۲۰ دقیقه برسانید. این کار را تا رسیدن به هدف ادامه دهید.

کاهش ترس کودکان از تنهایی

در نهایت، در ارتباط با کاهش ترس کودکان از تنهایی لازم به ذکر است که تغییر زمان می‌برد و یک‌باره اتفاق نمی‌افتد. وقتی فرزندتان با ترس خود روبرو می‌شود به کودک بگویید که چقدر به او افتخار می‌کنید و او را تشویق کنید. صبور باشید و تلاش‌ها و موفقیت‌های فرزندتان را تحسین کنید. این پیام را به فرزندتان بدهید که مهم پیشرفت و رشد اوست.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید