نویسنده مینا معین

مرداد ۰۳, ۱۴۰۰

اهمیت مهارت های اجتماعی کودکان در زندگی آن‌ها و نحوه تقویت این مهارت‌ها

توسط | مرداد ۳, ۱۴۰۰ | روانشناسی, مهارت های ارتباطی

مهارت های اجتماعی کودکان

با توجه به شیوع ویروس کرونا، مدارس به‌منظور مراقبت از سلامت و ایمنی کودکان، مدت زیادی است که تعطیل شده‌اند. این مسئله باعث شده است که کودکان در خانه منزوی بمانند و دائما به کامپیوتر، تلویزیون و موبایل خیره شوند. درنتیجه این امر، مهارت های اجتماعی کودکان و عزت‌نفس آن‌ها آسیب زیادی می‌بیند که این آسیب‌ها می‌توانند کودکان را تنهاتر کنند.

خوشبختانه، روش‌های متعددی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به فرزندتان کمک کنید که از آسیب‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا و قرنطینه، بیشتر در امان بماند. شما می‌توانید در خانه و با استفاده از برخی راهکارها، مهارت‌های اجتماعی را به فرزندتان بیاموزید و او را برای بازگشت به وضعیت عادی و باز شدن مدارس آماده کنید. در ادامه با این راهکارها آشنا می‌شوید اما لازم است قبل از آن از اهمیت مهارت‌های اجتماعی آگاه شوید

مهارت های اجتماعی کودکان و اهمیت آن

مهارت‌های اجتماعی، مهارت‌هایی هستند که ما هر روز برای تعامل و برقراری ارتباط با دیگران از آن‌ها استفاده می‌کنیم. این مهارت‌ها شامل ارتباط‌های کلامی و غیرکلامی ازجمله گفتار، حرکات، حالت چهره و زبان بدن هستند. فردی که از چگونگی رفتار در موقعیت‌های اجتماعی آگاه باشد و هنگام برقراری ارتباط با دیگران، قوانین مکتوب و ضمنی را درک کند، مهارت‌های اجتماعی قوی‌ای دارد. متاسفانه شیوع ویروس کرونا باعث شده است که موقعیت‌های اجتماعی کمتر شوند و درنتیجه مهارت های اجتماعی کودکان آسیب ببیند. این در حالی است که مهارت‌های اجتماعی اهمیت بسیار زیادی در زندگی دارند.

مهارت‌های اجتماعی برای ایجاد تعامل‌های مثبت با دیگران و حفظ این ارتباطات در زندگی بسیار حیاتی هستند. این مهارت‌ها به شکل‌گیری و حفظ دوستی‌ها کمک زیادی می‌کنند. کنش‌های اجتماعی همیشه یکنواخت نیستند و گاهی اوقات ممکن است تعارض‌هایی در روابط شکل بگیرد که هر فردی لازم است یاد بگیرد در این موقعیت‌ها چگونه حل تعارض را انجام دهد. همدلی داشتن نیز مهارت بسیار مهمی است زیرا این مهارت به کودکان کمک می‌کند دیگران را بیشتر درک کنند و با دیگران دلسوزانه رفتار کنند.

اهمیت مهارت های اجتماعی کودکان

راه‌های تقویت مهارت های اجتماعی کودکان

مهارت‌های اجتماعی خوب به کودکان این امکان را می‌دهد که روابط بهتری با همسالان خود داشته باشند و حتی از مزایایی فراتر از مقبولیت اجتماعی بهره‌مند شوند. برای مثال، مطالعات نشان داده‌اند کودکانی که مهارت‌های اجتماعی خوبی دارند استرس کمتری را تجربه می‌کنند. مهارت‌های اجتماعی، مجموعه مهارت‌هایی هستند که در طی رشد کودکان دائما به تقویت و بهبود نیاز دارند. این مهارت‌ها در کودکان با تمرین و تلاش بهبود پیدا می‌کنند و پیشرفت می‌کنند. در ادامه با راه‌های تقویت مهارت های اجتماعی کودکان آشنا می‌شوید.

علایق کودک را دنبال کنید

وقتی کودک کاری را انجام می‌دهد که واقعا آن را دوست دارد، لذت بردن از بودن با دیگران به‌طور طبیعی برای او اتفاق می‌افتد. اولین گام برای ساختن مهارت های اجتماعی کودکان این است که آن‌ها فعالیت‌های موردعلاقه خود را انجام بدهند. برای مثال، ورزش موردعلاقه خود را انجام دهند، ساز موردعلاقه خود را بنوازند یا در کلاسی ثبت‌نام کنند که واقعا به آن علاقه‌مندند. این امر همچنین باعث می‌شود کودک با افراد همفکر خود ارتباط داشته باشد و درنتیجه احساس راحتی بیشتری در تعاملات خود داشته باشد. اگرچه لازم است کودک معاشرت با افراد مختلف را یاد بگیرد اما تقویت مهارت‌های اجتماعی او می‌تواند با تعامل با افراد همفکر شروع شود.

به کودک بیاموزید سوال بپرسد

در برخی شرایط، وقتی کودکان عصبی می‌شوند یا در مکالمه کند پیش می‌روند ممکن است درون‌گراتر شوند و درنهایت، دائما در موقعیت‌های اجتماعی دچار مشکل شوند. این در حالی است که کودکان می‌توانند با استفاده از روش‌های مختلفی مکالمات مثبتی را با دیگران شروع کنند و آن را ادامه دهند. یکی از این روش‌ها سوال پرسیدن است. بهترین راه برای آگاهی از دیگران و ایجاد ارتباط با دیگران، طرح سوالاتی است که به‌طور خاص مربوط به شخصی است که کودک با او صحبت می‌کند.

تقویت مهارت های اجتماعی کودکان

بازی نقش را تمرین کنید

بازی نقش چه برای کودکان کوچک و چه برای کودکان بزرگتر یکی از راه‌های بسیار عالی برای تقویت مهارت‌های اجتماعی آن‌هاست. از کودکتان بخواهید نقش کسی را بازی کند که در گفتگو با او یا کنار آمدن با او مشکل دارد. این کار به شما نشان می‌دهد که این شخص چه ویژگی‌هایی دارد یا حداقل نحوه درک فرزندتان از این فرد چگونه است. سپس نقش‌ها را عوض کنید تا ببینید فرزندتان در تعامل با این فرد چگونه رفتار می‌کند. سپس، برای اینکه فرزندتان با این فرد خاص بتواند ارتباط بهتری برقرار کند روش‌هایی را به او پیشنهاد دهید. فراموش نکنید که هنگام راهنمایی کودک، لبخند بزنید و با او تماس چشمی داشته باشید.

همدلی را به کودک بیاموزید

اگر کودکان بتوانند دیگران را بهتر درک کنند می‌توانند ارتباط قوی‌تر و پیوندهای مثبت‌تری با دیگران داشته باشند. بنابراین، سعی کنید از طریق شرایط و موقعیت‌های مختلف، همدلی را به فرزندتان یاد بدهید. برای مثال، در موقعیت‌های مختلف از فرزندتان بپرسید که فکر می‌کند در این موقعیت‌ها افراد چه احساسی را تجربه می‌کنند. بخشی از آموزش همدلی به کودک کمک به او برای یادگیری نحوه گوش دادن فعال به دیگران است. این مهارت شامل تمرکز بر گفته‌های دیگران و سپس فکر کردن به سخنان آن‌هاست. پیشنهاد می‌کنیم در این مورد مقاله بازی‌هایی برای آموزش همدلی به کودکان را مطالعه کنید.

کودک را به توجه به دیگران تشویق کنید

یکی از مهارت‌های احتماعی بسیار مهم، توجه به شخص روبرو در زمان تعامل است. این امر باعث می‌شود که خودمحوری در کودکان کاهش پیدا کند و همچنین، کمتر دچار مشکلات اجتماعی شوند. خبر خوب این است که فعالیت‌های منظم و روزمره و جدا از تکنولوژی می‌توانند به این موضوع کمک زیادی کنند. به‌عنوان‌مثال، وقتی با فرزندتان مشغول کارهایی مثل غذا درست کردن یا باغبانی می‌شوید به او کمک می‌کنید که یاد بگیرد به دیگران توجه کند و درنتیجه مهارت‌های اجتماعی او تقویت شود. اگر می‌خواهید با فرزندتان باغبانی را انجام دهید می‌توانید از بسته باغبانی کودک نیز استفاده کنید.

بهبود مهارت های اجتماعی کودکان

بده‌بستان را در ارتباطات فرزندتان تقویت کنید

مدرسه این امکان را به کودکان می‌دهد که تعامل واقعی را با دیگران تجربه کنند و با یکدیگر بده‌بستان داشته باشند اما قرنطینه و خانه‌نشین شدن کودکان، امکان این نوع تعاملات را از آن‌ها گرفته است. بااین‌حال، در این شرایط نیز می‌توان با استفاده از راهکارهایی مهارت های اجتماعی کودکان را تقویت کرد. برای مثال، مهم است که زمان‌هایی که همه خانواده دور هم جمع‌اند مثل زمان شام خوردن، تلویزیون را خاموش کنید و موبایل‌ها را کنار بگذارید و با یکدیگر گفتگو کنید. همچنین، می‌توانید فرزندتان را به نامه نوشتن برای دوستانش تشویق کنید. این کار، مهارت‌های مکالمه فرزندتان را تقویت می‌کند.

به کودک کمک کنید دوستی‌هایش را حفظ کند

با توجه به شیوع ویروس کرونا و خانه‌نشین شدن کودکان، لازم است برای حفظ دوستی‌های فرزندتان، راه‌های خلاقانه‌ای پیدا کنید. استفاده از برنامه‌هایی مانند Zoom، Skype و FaceTime می‌تواند برای فرزندتان مفید باشد اما لازم است بدانید کودکان نیز مانند بزرگسالان ممکن است از این برنامه‌ها خسته شوند. سعی کنید فرزندتان را به تعاملاتی با فراوانی کمتر اما طولانی‌تر تشویق کنید. این امر به کودک کمک می‌کند که ارتباطات عمیق‌تری را در این دوره با دیگران داشته باشد. از کودک بخواهید به‌جای اینکه مکررا پیام‌های کوتاه برای دوستانش بفرستد، هرچندوقت یک‌بار با یکی از دوستانش تماس بگیرد و طولانی‌تر با او صحبت کند. پیشنهاد می‌کنیم در این مورد مقاله پرورش مهارت دوست‌یابی در کودکان را مطالعه کنید.

محدودیت‌های فرزندتان را بشناسید

بعضی از کودکان، اجتماعی‌تر از دیگران هستند. از کودکی که خجالتی و درون‌گراست نمی‌توان انتظار داشت که مانند یک کودک برون‌گرا با دیگران تعامل داشته باشد. بعضی از کودکان در جمعیت‌های زیاد راحت هستند اما برخی کودکان، جمع‌های کوچک را ترجیح می‌دهند. بنابراین، توجه به محدودیت‌ها برای تقویت مهارت های اجتماعی کودکان اهمیت زیادی دارد. کودکان خردسال و کودکانی که نیازهای ویژه‌ای دارند ممکن است فقط برای یک تا دو ساعت در معاشرت با دیگران راحت باشند.

تفاوت‌ها در مهارت های اجتماعی کودکان

الگوی خوبی برای کودک باشید

مهم است که وقتی فرزندتان در حال مشاهده شماست از نحوه تعامل خود با دیگران آگاه باشید. آیا از دیگران سوال می‌کنید و سعی می‌کنید فعالانه به دیگران گوش دهید؟ آیا در زندگی نسبت به اطرافیان خود همدلی نشان می‌دهید؟ برای اینکه الگوی خوبی در مهارت‌های اجتماعی برای فرزندتان باشید لازم است تلاش و تدبیر آگاهانه‌ای داشته باشید. کودکان دائما در حال مشاهده بزرگسالان و الگو گرفتن از آن‌ها هستند.

درنهایت، دوران شیوع ویروس کرونا و قرنطینه‌های مرتبط با آن برای همه ما و به‌خصوص برای کودکان، دوره بسیار سختی است. این مسئله باعث شده است که کودکان، ارتباط کمتری با همسالان خود داشته باشند و وضعیت روحی آن‌ها تحت تاثیر قرار بگیرد. بااین‌حال، تقویت مهارت های اجتماعی کودکان در این دوره می‌تواند به آن‌ها در کاهش آسیب‌های ناشی از قرنطینه کمک کند و آن‌ها را برای بازگشت به وضعیت عادی آماده سازد. فراموش نکنید که تقویت مهارت‌های اجتماعی کودکان زمان‌بر است و امری است که در طول زمان بهبود پیدا می‌کند. بنابراین، مهم است که صبور باشید و متناسب با خصوصیات فرزندتان قدم بردارید.

سوالات پرتکرار

چرا مهارت‌های اجتماعی برای کودکان اهمیت دارد؟

تقویت مهارت‌های اجتماعی کودکان موجب می‌شود آن‌ها بتوانند در ایجد و حفظ دوستی‌هایشان موفقیت بیشتری داشته باشند و همچنین استرس کمتری را در زندگی تجربه کنند.

چگونه می‌توانم مهارت‌های اجتماعی فرزندم را تقویت کنم؟

برای این کار مهم است سعی کنید که علایق فرزندتان را در نظر بگیرید و متناسب با این علایق برای او برنامه‌ریزی کنید، همدلی را به او بیاموزید و با بازی نقش، نحوه حل تعارض‌ها را به او یاد بدهید.

چگونه می‌توان در دوران شیوع کرونا به فرزندم مهارت‌های اجتماعی را یاد بدهم؟

شما می‌توانید فرزندتان را تشویق کنید که هر چند وقت یک‌بار با دوستانش به‌صورت آنلاین صحبت کند و از سوی دیگر، سعی کنید برنامه‌های خانوادگی بیشتری داشته باشید.

نکات کلیدی

  • اولین گام برای ساختن مهارت های اجتماعی کودکان این است که آن‌ها فعالیت‌های موردعلاقه خود را انجام بدهند.
  • بازی نقش چه برای کودکان کوچک و چه برای کودکان بزرگتر یکی از راه‌های بسیار عالی برای تقویت مهارت‌های اجتماعی است.
  • وقتی با فرزندتان مشغول کارهایی مثل غذا درست کردن یا باغبانی می‌شوید به او کمک می‌کنید که یاد بگیرد به دیگران توجه کند و درنتیجه مهارت‌های اجتماعی او تقویت شود.
  • از کودک بخواهید به‌جای اینکه مکررا پیام‌های کوتاه برای دوستانش بفرستد، هرچندوقت یک‌بار با یکی از دوستانش تماس بگیرد و طولانی‌تر با او صحبت کند.
  • برای اینکه الگوی خوبی در مهارت‌های اجتماعی برای فرزندتان باشید لازم است تلاش و تدبیر آگاهانه‌ای داشته باشید.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید