اسفند ۰۷, ۱۳۹۹

ارتباط بازی های تیمی و خلاقیت کودکان

توسط | بهمن ۲۹, ۱۳۹۹ | خلاقیت و کارآفرینی

بازی های تیمی و خلاقیت

خلاقیت در انسان در ۵ سالگی به نقطه اوج خود می‌رسد. اگر این ویژگی در کودک به‌درستی پرورش یابد، او را در زمره افراد موفق  جامعه قرار خواهد داد. بازی های تیمی و خلاقیت ارتباط بسیار نزدیکی با یکدیگر دارند. یکی از روش‌های پرورش خلاقیت انتخاب بازی‌های تیمی مناسب است. در ادامه بهترین بازی‌های تیمی برای رشد خلاقیت کودکان را معرفی می‌کنیم.

آیا بازی‌های تیمی در رشد خلاقیت کودکان موثر هستند؟

بازی‌ های تیمی در رشد خلاقیت کودکان بسیار مهم هستند. کودک از طریق بازی‌های تیمی نظم و همکاری کردن را می‌آموزد و فرصت ارتباط برقرار کردن با سایر بچه‌ها در گروه را پیدا می‌کند. طی بازی می‌تواند نظراتش را با سایر اعضای گروه به‌اشتراک بگذارد.

به‌اشتراک گذاشتن عقاید در بازی‌های تیمی باعث می‌شود، این ایده‌ها در ذهن سایر بچه‌ها هم نقش ببندند و قوه تخیل آن‌ها فعال شود. خلاقیت یکی از روش‌های کودک برای ابراز خود است. ابراز این درونیات برای سلامت روانی کودکان ضروری است.

در بطن بازی‌های تیمی عشق، احترام به هم‌نوع و پرورش خلاقیت نهفته است که کودک را برای زندگی در آینده آماده می‌کند. انگیزه کودک را برای انجام کارهای خلاقانه، تلاش مضاعف و رسیدن به اهدافش افزایش می‌دهد. چرا که خلاقیت و نو‌آوری کلید تغییرات در جامعه هستند. یک انسان خلاق فردی است که خلق می‌کند، تصور می‌کند و می‌تواند مشکلاتش را حل کند.

بازی‌های تیمی:

  • ارتباط شما را با فرزندتان یا دانش‌آموزان‌تان بیشتر و محکم‌تر می‌کند.
  • تجربه دل‌انگیزی را در ذهن کودکان به‌جای می‌گذارد.
  • اجازه بیان نظرات را برای کودک فراهم می‌کند که منجر به پرورش خلاقیت در کودک می‌شود.
  • همدلی را در کودک افزایش می‌دهد.

بهترین بازی های تیمی برای رشد خلاقیت کودک

توانایی خلق کردن، چیزی خارج از چارچوب فکر کردن است. خلاقیت نیازمند بینش و خرد است. بنابراین، برای فعال کردن و حفظ قوه تخیل باید شرایط شکوفایی آن را فراهم کرد. اما چگونه؟

با شرکت در فعالیت‌های گروهی ابتکار عمل کودک افزایش می‌یابد، چالش‌های مختلف بستر رشد را برای او فراهم می‌کند، استفاده از تکنیک‌های خلاقانه ایده‌های جدیدی را در ذهن کودک تولید می‌کند و این همه تلاش منجر به داشتن جامعه‌ای سالم و خلاق می‌شود.

بازی های تیمی که در ادامه معرفی شده‌اند، این مهارت‌ها را در کودک پرورش می‌دهند.

۱. قصه‌خوانی

بازی های تیمی و خلاقیت

داستان‌گویی، قصه‌خوانی، گفت‌وگو و آواز به رشد کودک کمک می‌کند، تخیلات او را تحریک می‌کند و به او اجازه می‌دهد تا دنیای اطرافش را بهتر بشناسد. همچنین کودک را با اصوات، کلمات، زبان و لذت کتابخوانی آشنا می‌کند، مهارت سوادآموزی پایه را که پیش‌نیاز آماده شدن برای تحصیل است را در کودک ارتقا می‌دهد و در نتیجه، او را برای رفتن به مدرسه آماده می‌کند.

برای تاثیر بیشتر قصه‌خوانی سعی کنید دانش‌آموزان یا فرزندانتان را حلقه‌وار دور خود جمع کنید. اگر توانایی داستان‌سرایی دارید، داستانی را تعریف کنید.

می‌توانید حتی این فعالیت را در قالب بازی های تیمی  انجام دهید. به این صورت که داستانی را فی‌البداهه شروع کنید. از بچه‌ها بخواهید ادامه آن را با استفاده از تخیلاتشان تکمیل کنند. برای تشویق و مشارکت بیشتر بچه‌ها می‌توانید این داستان را به یک نمایشنامه نیز تبدیل کنید.

برای آشنایی بیشتر با موضوع همدلی در کودکان به مقاله همدلی در کودکان چیست و چگونه می‌توانیم آن را پرورش دهیم مراجعه کنید.

۲. نقش بازی کردن

نقش بازی کردن یک بازی تیمی برای کمک به رشد خلاقیت در کودکان است. کودک با ظاهر شدن در نقش‌های متفاوت نکات بسیاری را می‌آموزد، حس مسئولیت‌پذیری و همدلی در او افزایش می‌یابد که همگی به رشد مهارت‌های زبانی، ذهنی، تحصیلات و مهارت‌های احساسی و اجتماعی کودک منجر می‌شوند. برای آشنایی بیشتر با روش‌های تقویت فن بیان در کودکان می‌توانید به مقاله راهکارهایی برای تقویت فن بیان کودکان مراجعه کنید.

نقش بازی کردن به کودک کمک می‌کند تا با اجرای نقش‌های مختلف جهان اطرافش را درک کند و احتمالات و شگفتی‌های آن نقش را تجربه کند. بازی تیمی وانمود کردن، خلاقیت و توانایی حل مسائل را در کودک توسعه می‌دهد.

برای آشنایی با مسئولیت‌پذیری در کودکان نیز می‌توانید به مقاله نحوه پرورش مسئولیت پذیری اجتماعی در کودکان مراجعه کنید.

برای نقش بازی کردن، بچه‌ها می‌توانند نقش والدین، پلیس، آشپز، پزشک یا هر شغل دیگری را انتخاب کنند. سپس آن نقش را اجرا کنند و سایر بچه‌ها که او را تماشا می‌کنند، حدس بزنند که چه نقشی را دارد وانمود می‌کند. با این روش هر دو طرف بازی نکات زیادی یاد می‌گیرند و با نقش افراد در جامعه آشنا می‌شوند.

۳. معماری

بازی تیمی و خلاقیت معماری

معماری یکی از بهترین بازی‌های تیمی برای پرورش خلاقیت است. برای انجام این بازی کودکان به گروه‌های مختلف دسته‌بندی می‌شوند. این بازی به کودکان کمک می‌کند تا از توانایی‌های منطقی و خلاقیت خود استفاده کنند و با فنونی ساده یک اثر هنری مهندسی خلق کنند و مهارت حل مسئله در آن‌ها تقویت شود.

این بازی ممکن است رویای ساخت‌وساز در دنیای واقعی را در ذهن کودک ایجاد کند و کودک را با شغل‌هایی چون مهندسی معماری و عمران آشنا ‌کند.

برای انجام این بازی ابتدا باید مواد اولیه این کاردستی را تهیه کنید. می‌توانید از چسب، روزنامه باطله، طناب، چوب باریک، نوار چسب یا ابزار دیگری که لازم دارید استفاده کنید. دانش‌آموزان را به چند گروه دسته‌بندی کنید و این مواد اولیه را در اختیار آن‌ها قرار دهید.

محدوده زمانی مشخصی را در نظر بگیرید تا بچه‌ها آنچه در ذهن دارند را بسازند. محدودیت زمانی، این بازی را مهیج می‌کند و سرعت عمل بچه‌ها در تصمیم‌گیری، همکاری و مشورت کردن را افزایش می‌دهد.

۴. زبان بدن

در این بازی هدف یافتن شی پنهان شده است که کودک را با زبان بدن آشنا می‌کند. این بازی تمرکز را در کودکان افزایش می‌دهد.

شی کوچکی انتخاب کنید که در دست جا شود. کودکان باید به‌صورت دایره دور هم بنشینند. سپس، یکی از بچه‌ها داوطلب شود که شی پنهان شده را بیابد. او باید در وسط این دایره قرار بگیرد. درحالی‌که سایر بچه‌ها آن شی را بدون اینکه او ببیند به هم پاس می‌دهند، او باید حدس بزند که شی در دست چه کسی است.

با این روش کودک باید تمرکز کند و با توجه به زبان بدن افراد و حالت نگاه آن‌ها متوجه به راز آن‌ها شود. در نهایت بفهمد که شی مورد نظر در دست چه کسی پنهان شده است.

۵. بازی با حروف الفبا

بازی با حروف الفبا

این بازی برای گسترش دایره لغت کودک، آشنایی بیشتر با حروف الفبا و نحوه بیان کلمات به کمک زبان بدن طراحی شده است. بازی های تیمی که مهیج در ذهن کودک باقی می‌ماند و اهمیت کار گروهی را در ذهن کودک حک می‌کند.

برای انجام این بازی ابتدا بچه‌ها را به دو گروه دسته‌بندی کنید. مقداری روزنامه باطله تهیه کنید. یک حرف از حروف الفبا را انتخاب کنید و مسئولیت پیدا کردن کلماتی که شامل آن حرف هستند را به گروه اول بسپارید.

به‌طور مثال، بچه‌ها کلماتی را که با حرف «ب» شروع می‌شوند مانند، بشقاب، بیل، بندرعباس را از داخل روزنامه پیدا کنید. یکی از اعضای گروه اول از بین کلمه‌های مشخص شده، یکی را انتخاب کند. آن را با حالت پانتومیم برای گروه دوم اجرا کند.

بچه‌های گروه دوم نیز هرآنچه را که دریافته‌اند را باید با کمک هم نقاشی کنند. سپس، آن را به گروه اول و مربی خود نشان دهند. اگر درست حدس زده بودند بازی را می‌برند. در غیر اینصورت، این بار نوبت آن‌ها است که حرفی را انتخاب کنند و درست مراحل را دوباره تکرار کنند.

در پایان

خلاقیت را می‌توانیم به کمک تکنیک‌های مختلفی در کودک پرورش دهیم. یکی از این روش‌ها قراردادن کودک در جمعی است که او را بپذیرند، به ایده‌های او گوش کنند و اجازه دهند کودک بدون ترس از انتقاد و قضاوت شدن نظراتش را بیان کند. این کار قوه تخیل کودک را تقویت می‌کند و به او اجازه می‌دهد پایش را فراتر از ترس‌هایش بگذارد و رشد کند.

بازی های تیمی به این شرط که شرایط رشد را برای کودک فراهم کنند، در پرورش خلاقیت کودک بسیار تاثیر گذار هستند. در بالا به چند بازی اشاره شد، اگر شما نیز بازی‌های تیمی بیشتری می‌شناسید که قوه تخیل کودک را فعال می‌کند. با ما به اشتراک بگذارید.

سوال و جواب

پرورش خلاقیت در کودکان چه اهمیتی دارد؟

مهم‌ترین هدف در پرورش خلاقیت در کودکان، این است که کودک بتواند خودش را ابراز کند. تجربیات خلاقانه به کودک کمک می‌کنند، بتواند احساساتش را به‌درستی مدیریت کند. خلاقیت با فراهم کردن فرصتی برای ایده‌پردازی، مهارت حل مسئله و رشد ذهنی کودک را تقویت می‌کند.

 بازی های تیمی چه تاثیری در رشد خلاقیت کودک دارند؟ 

هنگامی که کودک در جمع همسالان خود، توانایی و جرات ایده‌پردازی و بیان نظراتش را پیدا کند، ترس او از شکست، نقد شدن و مسخره شدن کم‌کم از بین می‌رود. به اصطلاح کودک خودش را پیدا می‌کند. شروع به شناخت محیط اطرافش می‌کند و از خارج شدن از محیط امن خود واهمه ندارد.

چه عواملی ممکن است خلاقیت کودکان را محدود کنند؟

استرس، شرایط محیطی آشفته، کارهای روزمره کسل کننده، ترس، سرزنش خود، باورهای نادرست همگی عواملی هستند که خلاقیت کودک را محدود می‌کنند.

نکات کلیدی

  • بازی های تیمی در رشد خلاقیت کودکان بسیار موثر هستند.
  • بازی های تیمی شرایط ایده‌پردازی و ابراز وجود را برای کودک فراهم می‌کند؛ به همین جهت خلاقیت را در کودک پرورش می‌دهد.
  • بازی های تیمی علاوه بر پرورش خلاقیت، به رشد اجتماعی و عاطفی کودک کمک می‌کند و مهارت حل مسئله را در او تقویت می‌کند.

برچسب‌ها:

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

چرا کودکان باید کارآفرینی یاد بگیرند؟

چرا کودکان باید کارآفرینی یاد بگیرند؟

جامعه برای رشد به افرادی احتیاج دارد که الهام‌بخش باشند و به دیگران انگیزه بدهند. یعنی علاوه بر دکتر و مهندس به کارآفرین نیز احتیاج دارد. کارآفرینی چه خصایصی را در فرد پرورش می‌دهد که حضورش برای جامعه ضروری است؟ چرا کودکان باید کارآفرینی را یاد بگیرند؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال‌ها با این مقاله همراه باشید.

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید