نویسنده مینا معین

مهر ۲۹, ۱۳۹۹

چگونه با کودک بیش فعال رفتار کنیم؟

توسط | مهر ۲۵, ۱۳۹۹ | اصول تربیتی

چگونه با کودک بیش فعال رفتار کنیم؟

توسط | مهر ۲۵, ۱۳۹۹ | اصول تربیتی

نویسنده مینا معین

مهر ۲۹, ۱۳۹۹

آیا کودک شما بیش فعال است؟ پاسخ تقریبا نیمی از والدین به این سوال مثبت است. اما لازم است قبل از اینکه به بهبود فرزندتان فکر کنید، سعی کنید او را بهتر درک کنید. بی‌ثباتی و کم‌توجهی، مدیریت کودکان بیش فعال را دشوار می‌کند و احتمالا در مواقع بسیاری می‌بینید که فرزندتان با انرژی بی‌حد و حصری از یک فعالیت به فعالیت دیگر می‌پردازد. سوال بسیاری از والدین در این موارد مطرح می‌شود: چگونه با کودک بیش فعال رفتار کنیم؟

یک کودک بیش فعال ممکن است در توجه کردن و نشستن بر روی صندلی خود با مشکل روبرو باشد. همچنین، او می‌تواند تکانشی عمل کند که به معنی بدون فکر رفتار کردن است. درست است که این ویژگی‌ها مطلوب نیستند اما لازم است بدانید کودک بیش فعال، کودک بد نیست و در مقابل او تنها لازم است صبر و حوصله بیشتری داشته باشید و انرژی و روند فکر او را هدایت کنید. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت که چگونه با کودک بیش فعال رفتار کنیم. اما قبل از آن لازم است در مورد علائم بیش فعالی بیشتر بدانید.

بیش فعالی در کودکان چه علائمی دارد؟

قبل از پرداختن به چگونگی رفتار با کودکان بیش فعال، لازم است بدانید گاهی اوقات، پرانرژی بودن کودکان، توسط بزرگسالان، بیش فعالی نام می‌گیرد. در صورتی که هر کودکی که پرانرژی است، لزوما بیش فعال نیست. تشخیص بیش فعالی نیاز به ارزیابی‌های متعدد دارد که اگر در این مورد نگران هستید لازم است به روانشناس کودک مراجعه کنید. برای مطالعه‌ی بیشتر درباره‌ی این موضوع می‌توانید از کتاب کلیدهای آموختن درباره کودکان کم توجه و بیش فعال ADD/ADHD استفاده کنید.

در ادامه با برخی از علائم بیش فعالی در کودکان آشنا می‌شوید:

  • بچه‌های بیش فعال در گوش دادن یا دنبال کردن دستورالعمل‌ها مشکل دارند.
  • آن‌ها نمی‌توانند در صندلی خود آرام بنشینند و دائما حرکت می‌کنند.
  • آن‌ها زیاد صحبت می‌کنند یا مکالمه دیگران را قطع می‌کنند.
  • بچه‌های بیش فعالی قادر به پیروی از دستورالعمل‌ها نیستند و نمی‌توانند کارهایی که به صورت چندمرحله‌ای است را انجام دهند.
  • آن‌ها تکانشی، بیش از اندازه مشتاق و پرانرژی هستند.
  • آن‌ها می‌توانند به راحتی نگران، ناامید، عصبانی و غمگین شوند.

چگونه با کودک بیش فعال رفتار کنیم؟

چگونه با کودک بیش فعال رفتار کنیم؟

اگرچه مدیریت رفتارهای کودکان بیش فعال دشوار است، اما راه‌هایی وجود دارند که انجام آن‌ها به شما کمک می‌کند. انرژی فرزندتان را به سمتی مناسب هدایت کنید و به تدریج به او کمک کنید که حرکاتش را بهتر کنترل کند. در ادامه با برخی راهکارهای مدیریت کودکان بیش فعال آشنا می‌شوید.

۱. نظم ایجاد کنید

بسیاری از والدین ترجیح می‌دهند خانه‌ای بی‌قاعده، آرام و بدون قوانین زیاد داشته باشند. این سبک فرزندپروری برای بسیاری از کودکان مناسب است، اما کودکان بیش فعال در این خانه‌ها که قوانین واضحی ندارند دچار مشکل می‌شوند. اگر فرزندتان بیش فعال است، سعی کنید محیط خانواده را به صورت منظم و همراه با قوانین شکل دهید. به این ترتیب، کودک متوجه می‌شود که هر روز چه انتظاراتی از او وجود دارد.

۲. بر روی مسائل مهم تمرکز کنید

مهم است که تصمیم بگیرید کدام موضوعات ارزش جنگیدن دارند. کودک بیش فعال، کودک بد نیست. بیش فعالی ناشی از یک اختلال روانشناسی است که به نام اختلال کمبود توجه-بیش فعالی (ADHD) شناخته می‌شود. این اختلال، نشان‌دهنده مشکلی در شیمی مغز است که بر توانایی مغز در انتقال اطلاعات میان سلول‌های مغزی تاثیر می‌گذارد. بنابراین، موضوع صرفا این نیست که کودک دلیل را ببیند. زندگی در میان محدودیت‌های روزمره برای این کودک دشوار است. بنابراین، روی موضوعاتی که واقعا مهم هستند تمرکز کنید و درگیر مسائل دیگر نشوید.

چگونه با کودک بیش فعال رفتار کنیم؟

۳. دستورالعمل‌های پیچیده را به اجزاء کوچک‌تر تقسیم کنید

برای کودک مبتلا به ADHD دشوار است که یک لیست طولانی از دستورالعمل‌ها را دنبال کند و آن را به خاطر بسپارد. در عوض، این دستورالعمل‌ها را به اجزاء کوچک‌تر تقسیم کنید. بر این موضوع تاکید کنید که هنگام توضیح دادن شما، کودک به چشمانتان نگاه کند. اطلاعات را به صورت قابل فهم به فرزندتان ارائه دهید و از کودک بخواهید هر مرحله دستورالعمل را برای شما تکرار کند. نوشتن دستورالعمل‌ها نیز می‌تواند به کودک در این زمینه کمک کند. لیست آن را به صورت گام به گام بنویسید تا هروقت کودک مراحل آن را فراموش کرد به دستورالعمل مراجعه کند و آن را انجام دهد.

۴. حواس‌پرتی‌ها را به حداقل برسانید

مواردی باعث حواس‌پرتی کودک می‌شوند که حتی بزرگسالان متوجه این موارد نمی‌شوند. بنابراین، کارهایی که نیاز به تمرکز دارند مانند نوشتن تکالیف مدرسه، باید در جایی انجام شوند که حواس‌پرتی‌ها در آن در کمترین حالت ممکن باشند. کودک را دور از پنجره و درها بنشانید. به او اجازه حرکت بدهید، اما اجازه ندهید که با مسائل دیگر سرگرم شود. مطمئن شوید که کودک متوجه است او را تنبیه نمی‌کنید و می‌خواهید فضایی آرام و جذاب را برای انجام تکالیفش فراهم کنید. همچنین، اگر می‌خواهید تمرکز فرزندتان را افزایش دهید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله بهترین موسیقی برای تمرکز را بخوانید.

۵. از تقویت مثبت استفاده کنید

تکمیل کردن تکالیف، یک چالش بسیار بزرگ برای کودکان بیش فعال است. بنابراین، لازم است کودک متوجه شود که تکمیل کارهایش ارزشمند است. هر زمان که او کارهایش را تکمیل کرد، او را تحسین کنید و به او پاداش دهید. همچنین، می‌توانید کارهایی را به عهده او بگذارید که در نهایت تکمیل آن‌ها به خودی خود جایزه است. مثل پختن کیک. در این مورد نگران مسائلی مثل رشوه دادن نباشید. تکمیل تکالیف توسط کودک، نیاز به تقویت مثبت دارد.

چگونه با کودک بیش فعال رفتار کنیم؟

۶. به کودک کمک کنید لیستی از کارهایی را تهیه کند که در آینده باید انجام دهد

ایجاد این لیست به پرورش استقلال کودک کمک می‌کند. همچنین این لیست، یک مرجع بصری برای کودک فراهم می‌کند، تا از طریق آن بتواند کارهایی را که باید انجام دهد را به خاطر بیاورد. به کودک بیاموزید هر زمان که حوصله‌اش سر رفت یا مطمئن نبود باید چه کاری انجام دهد به لیست مراجعه کند. به یاد داشته باشید کودک را به خاطر انجام ندادن کارهای این لیست تنبیه نکنید. اما هر کدام از آن‌ها را که انجام دهد از تقویت مثبت استفاده کنید.

۷. برای دارو دادن به فرزندتان، بیش از اندازه عجول نباشید

در دنیای امروزه که مصرف داروها رواج زیادی دارد، ممکن است اولین راه حل برای کودکی که بیش فعال است، استفاده از دارو باشد. درست است که برخی از داروها می‌توانند موجب تعادل شیمیایی مغز کودک شوند، اما لازم است بدانید که این داروها عوارض جانبی دارند و نباید اولین گزینه شما برای مدیریت رفتارهای کودک بیش فعال باشد. اگر روش‌های اصلاح رفتار را انجام دادید و موثر نبود آنوقت می‌توانید در مورد استفاده از دارو با روانپزشک کودک مشورت کنید.

۸. برای کودک، زمان بدون ساختار فراهم کنید

کودکان به این فرصت احتیاج دارند که بدوند و به سادگی در یک محیط بدون ساختار بازی کنند. از آنجایی که والدین و معلمان مشغله‌های زیادی دارند گاهی اوقات، ساختار زیادی در برنامه‌های کودکان ایجاد می‌کنند. این موضوع می‌تواند برای کودکان بیش فعال بسیار دشوار باشد. بنابراین، برای رفع این مسئله اطمینان حاصل کنید که کودک هر روز فرصت بازی کردن بدون ساختار را دارد.

چگونه با کودک بیش فعال رفتار کنیم؟

۹. از فرزندتان حمایت کنید

به محض اینکه فرزندتان، تشخیص اختلال بیش فعالی را دریافت کرد، تیمی از متخصصین می‌توانند به شما در بهبود رفتارهای کودک کمک کنند. در این مواقع ممکن است نظرات متناقض و گیج‌کننده‌ای را بشنوید. به یاد داشته باشید که شما والد فرزندتان هستید و بهتر از هر کسی او را می‌شناسید. بنابراین، مهم است که با مذاکره و مشورت با متخصصین در مورد برنامه مدیریت رفتار کودک، تصمیم‌گیری کنید. همچنین، توجه داشته باشید که حتما در مورد این برنامه به مراقبان دیگر کودک نیز اطلاع دهید تا آن‌ها نیز بدانند که باید چگونه با کودک رفتار کنند.

۱۰. اطلاعات خود را افزایش دهید

تا جایی که می‌توانید در مورد اختلال فرزندتان، مطالعه کنید. هرگونه جزوه یا مطالبی که در این مورد به شما داده می‌شود را به دقت بخوانید و در مورد آن نیز تحقیق کنید. به خاطر داشته باشید که اطلاعات موجود در اینترنت همیشه معتبر نیستند و حتما با متخصصان مشورت کنید. در این صورت می‌توانید کودک را بهتر درک کنید و از نحوه برخورد مناسب با او نیز آگاه شوید.

چگونه با کودک بیش فعال رفتار کنیم؟

در این مقاله به پاسخ این سوال پرداخته شد که چگونه با کودک بیش فعال رفتار کنیم. در نهایت به یاد داشته باشید که همواره در ابتدا با پزشک مشورت کنید. اگرچه خواندن مطالب و صحبت کردن با دوستان در مورد مشکلات کودک می‌تواند مفید باشد، اما همیشه قبل از انجام هرگونه اقدام پزشکی یا تغییر برنامه‌های فرزندتان با پزشک مشورت کنید.

از سوی دیگر، مراجعه به روانشناس کودک نیز به شما کمک می‌کند که در مورد رفتار مناسب با کودک بیش‌فعال اطلاعات دقیق‌تری کسب کنید و حتی ممکن است جلسات بازی‌درمانی برای کاهش علائم بیش فعالی کودک توسط روانشناس در نظر گرفته شود.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید