آذر ۲۱, ۱۳۹۹

بازی های مونته سوری در خانه: ۶ سرگرمی ساده و آموزنده

توسط | بهمن ۵, ۱۳۹۹ | بازی‌ها

بازی های مونته سوری در خانه: ۶ سرگرمی ساده و آموزنده

توسط | بهمن ۵, ۱۳۹۹ | بازی‌ها

آذر ۲۱, ۱۳۹۹

بازی‌های مونته سوری بازی‌های ساده و سرگرم‌کننده‌ای هستند که باعث پرورش حس استقلال در کودک می‌شوند. هرچند ممکن است خرید بازی‌های آماده هزینه‌ی زیادی داشته باشند و برای همه خانواده‌ها مناسب نباشند. در ادامه به روش‌هایی اشاره می‌کنیم که می‌توانید بازی‌های مونته سوری سرگرم‌کننده را در خانه و با قیمتی مناسب بسازید.

مونته سوری یک روش آموزشی است که باعث رشد شخصیت و درک کودک می‌شود. برای آشنایی بیشتر با روش مونته سوری می‌توانید به مقاله روش مونته سوری چیست مراجعه کنید.

این روش در ۵ حوزه ریاضی، فرهنگ، زبان، احساس و زندگی کاربردی فعالیت می‌کند. در اغلب شاخه‌ها آموزش از طریق بازی انتقال داده می‌شود. ساخت بازی های مونته سوری به روش‌های گوناگون انجام می‌شود که در ادامه آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

بازی های مونته سوری برای تقویت مهارت‌های حرکتی

‌حرکت بخش مهمی از یک سبک زندگی سالم است. بازی‌های مونته سوری به‌منظور آماده کردن کودک برای انجام کارها در زندگی واقعی بر تقویت مهارت‌های حرکتی کودکان تمرکز می‌کند.

یادگیری مهارت‌های اساسی چون، تعادل، پریدن و یکجا نشستن یا بی‌حرکت ماندن مهارت‌های حرکتی در کودک را تقویت می‌کند. مهارت‌های حرکتی چون، نگه داشتن مداد، استفاده از قیچی و فعالیت‌های روزانه دیگر کودک را برای زندگی تحصیلی و کاری در آینده آماده می‌کند.

بازی با چکش

ساخت بازی های مونته سوری

بچه‌ها علاقه زیادی به بازی کزدن با چکش دارند. سعی کنید یک قطعه چوب یا کنده خشک شده درخت را برای بازی کودک مهیا کنید. می‌توانید وسیله دیگری مثل دو چوب‌پنبه را نیز جایگزین کنید. آن‌ها روی هم قرار دهید تا کودک با کمک چکش آن‌ها را به هم بکوبد. یا با کمک میخ و چکش، میخ‌ها را داخل چوب بکوبد. اما، نکات ایمنی را رعایت کنید و حواستان باشد که کودک به خودش آسیب نزند.

این تمرین‌های پیچیده فعالیت بسیار خوبی برای تقویت مهارت‌های حرکتی در کودکان است. آن‌ها را برای آینده هنگامی که بخواهند وسیله‌ای را با دست بسازند آماده می‌کند.

بازی با صدف

بازی با صدف راه بسیار خوبی برای تقویت و قدرت بخشیدن به انگشتان کودک و تقویت مهارت‌های حرکتی او است. این بازی هم ساده‌ و هم سرگرم کننده است. کودک را با طبیعت آشنا می‌کند و کودکان از بازی با مواد طبیعی لذت خواهند برد. ساخت بازی های مونته سوری مانند بازی با صدف حس لمس اشیا و نگه داشتن آن را در دستان کودک تقویت می‌کند.

بازی با تمبر

می‌توانید با کمک کودک یک کتاب تمبر درست کنید. تمبرها را به کمک یک موچین در یک دفتر بزرگ با دقت بچسبانید. بازی با تمبر علاوه بر اینکه، انگشتان کوچک کودک را توانمند می‌کند، آن‌ها را با فرهنگ‌های مختلف و رنگ‌بندی آشنا می‌کند.

بازی های مونته سوری برای تقویت ریاضی

ساخت بازی های مونته سوری برای تقویت ریاضی

با استفاده از شابلون‌هایی که اعداد را نشان می‌دهد و کمی شن رنگی می‌توانید اعداد را به کودک معرفی کنید. چاپ اعداد محدوده‌ای از تجربیات حسی را برای کودک فراهم می‌کند.

کارت‌های اعداد و شمارنده‌ها یکی از آسان‌ترین ابزارهای مونته سوری است که حتی خودتان می‌توانید آن را تهیه کنید. هزینه زیادی نمی‌برد.  برای هیجان و تنوع بیشتر نیز می‌توانید از رنگ‌های مختلف در طراحی کارت‌ها استفاده کنید.

با کمک این کارت‌ها می‌توانید علاوه بر آموزش اعداد، کودک را با اعداد زوج و فرد و جمع و تفریق اعداد نیز آشنا کنید. برای شروع می‌توانید از یک داستان ساده و مرتبط شروع کنید.

به‌طور مثال، می‌توانید فرض کنید امروز تولد دوستت ساراست. سارا ترانه و مریم را به تولدش دعوت کرده است. ترانه ۶ عدد گل رز و مریم نیز ۴ عدد گل رز برای او آورده است. اکنون سارا چند عدد گل رز دارد؟

بازی های مونته سوری برای تقویت زبان

بازی های مونته سوری برای تقویت زبان

یافتن بهترین راه برای آموزش زبان و سواد به کودکان نوپا کار دشواری به‌نظر می‌رسد. چرا که گستره دانش در این زمینه بسیار وسیع است. اما یافتن راهی که برای کودک مفید باشد کار سختی است.

آموزش زبان انگلیسی به کودکان، هدیه‌ای است که همیشه با آن‌ها باقی می‌ماند. روش مونته سوری به تقویت مهارت کودکان در زبان انگلیسی کمک می‌کند. می‌توانید برای آموزش هجا به کودک از اسامی وسایل نقیله به کمک کارت‌های تصویری استفاده کنید. هنگامی که کودک اسامی وسایل نقلیه را با کمک تصویر می‌آموزد، به‌راحتی می‌تواند کلمات را هجا کند و این کار در ذهنش باقی می‌ماند.

در انتها با توجه به توانایی بیان و حفظ کردن کلمات و هجاها کودک را با دست زدن تشویق کنید. بعد از آشنایی با صدا و هجا می‌توانید از کارت‌هایی که تصاویر به همراه نام آن‌ها که در پایین تصویر قرار گرفته استفاده کنید. کودک را در مرحله بعد با حروف و کلمات آشنا کنید.

بازی‌های مونته سوری برای آموزش علم

بچه‌ها در هر سنی که باشند از علم و بازی‌ها و آزمایش‌های علمی لذت می‌برند. بازی‌های علمی متنوع و بسیاری در روش مونته سوری وجود دارد. اما، ما در این مقاله تنها به دو مورد اکتفا می‌کنیم.

ساخت بازی‌های مونته سوری

به‌طور مثال، برای آموزش موجودات زنده و غیر زنده به کودکان می‌توانید از برچسب‌های مختلف استفاده کنید. این برچسب‌ها حاوی تصویر موجودات زنده و غیر زنده است. کودک می‌تواند از بین آن‌ها انتخاب کند و برچسب را در دسته‌بندی مربوطه قرار دهد.

آزمایش شناور ماندن یا غرق شدن اشیا نیز مثالی دیگر از ساخت بازی های مونته سوری برای کودکان است. بهترین زمان برای این فعالیت زمانی است که کودک از طریق متد مونته سوری با مفهوم خشکی و دریا آشنا شده باشد.

این بازی روش بسیار خوبی برای آموزش استقلال به کودک است. با کمک این بازی‌ها کودک بتواند به‌تنهایی و بدون کمک دیگران تصمیم بگیرد. تنها کافی است مجموعه‌ای از اشیا و مواد مختلف را تهیه کنید و به کودک اجازه دهید که آن‌ها را روی آب آزمایش کند.

کودکان معمولا از اینکه ببینند چه اشیایی روی آب شناور می‌مانند و غرق نمی‌شوند هیجان زده خواهند شد. این آزمایش علمی کنجکاوی در کودکان را هوشیار می‌کند. به‌دنبال چراهای این تفاوت‌ها می‌گردند و شاید جوششی در زمینه فیزیک در قلب و روح آن‌ها ایجاد شود. برای آشنایی بیشتر با روش‌های پرورش کنجکاوی در کودکان به مقاله کنجکاوی در کودکان مراجعه کنید.

در پایان

روش مونته سوری و طبیعت هردو در یک راستا حرکت می‌کنند. در واقع، مانند دو روح در یک بدن هستند. ساخت بازی‌های مونته سوری برای کودکان نیز باید با توجه به این موارد انجام شود. به‌ طوری ‌که بتواند تمام حواس کودک را درگیر کند، او را با محیط اطرافش آشنا بکند و شرایطی را برای کودک فراهم کند تا خودش همه چیز را تجربه کند. با کمک این بازی‌ها کودک بتواند به تفاوت‌‌ها، وحدت، صلح و جستجو برای دریافت بیشتر و کشف دنیا احترام بگذارد.

اگر شما هم بازی های مونته سوری جذاب و آموزنده‌ای را می‌شناسید که در خانه قابل انجام هستند، آن‌ها را با ما به اشتراک بگذارید.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید