مرداد ۱۳, ۱۳۹۹

کارهای خلاقانه برای کودکان: ۹ بازی جذاب و سرگرم‌کننده

توسط | بهمن ۱۴, ۱۳۹۹ | ایده و خلاقیت, بازی‌ها

کارهای خلاقانه برای کودکان: ۹ بازی جذاب و سرگرم‌کننده

توسط | بهمن ۱۴, ۱۳۹۹ | ایده و خلاقیت, بازی‌ها

مرداد ۱۳, ۱۳۹۹

کارهای خلاقانه برای کودکان

کودکان خلاق، زندگی و آینده شغلی بهتری دارند. پیش از این در مطلب دیگری درباره‌ی راهکارهای پرورش خلاقیت در کودکان صحبت کردیم. در این مطلب قصد داریم به ۹ بازی جذاب و سرگرم‌کننده بپردازیم که با تشویق کارهای خلاقانه برای کودکان، قدرت خلاقیت آن‌ها را تقویت می‌کنند.

۱. بریدن و چسباندن

استفاده از کاغذ و قیچی یکی از راه‌های پرورش خلاقیت و حافظه در کودکان است. اگرچه ممکن است کار کردن با قیچی در ابتدا برای آن‌ها سخت به‌نظر برسد، اما به مرور از عهده آن بر خواهند آمد.

مواد لازم:

 1. قیچی
 2. کاغذ رنگی با اشکال مختلف که از قبلا روی کاغذ طراحی شد‌ه‌اند.
 3. چسب
 4. کاغذ نقاشی

نحوه‌ی انجام بازی:

سعی کنید فرزندتان را تشویق کنید تا طرح‌های از قبل طراحی شده را با قیچی ببرد. در ابتدا می‌توانید از طرح‌های ساده‌تر شروع کنید تا کودکتان بازی را یاد بگیرد، سپس از طرح‌های سخت‌تر استفاده کنید. در انتها، اجازه دهید تا قطعات بریده شده را بر روی کاغذ نقاشی‌اش بچسباند و اولین اثر هنری خود را خلق کند.

برش و قیچی، کارهای خلاقانه برای کودکان

۲. نقاشی با نمک

از دیگر کارهای خلاقانه برای کودکان نقاشی با نمک است. نقاشی با نمک بسیار سرگرم کننده است و خلاقیت را در کودک افزایش می‌دهد.

مواد لازم:

 1. رنگ غذای خوراکی
 2. چسب
 3. کاغذ نقاشی
 4. مداد
 5. یک برگه کاغذی

نحوه‌ی انجام بازی:

مقداری از نمک اپسوم و رنگ مورد علاقه کودکتان را درون بشقاب کاغذی بریزید، سپس آن‌ها را هم بزنید. این کار را به‌ترتیب برای تمام رنگ‌هایی که فرزندتان دوست دارد انجام دهید. اجازه دهید کودکتان روی کاغذ نقاشی هر چه می‌خواهد بکشد. به او کمک کنید تا روی نقاشی‌ که کشیده است چسب بزند. سپس، نمک رنگی را روی آن بریزد. صبر کنید تا نقاشی خشک شود.

۳. نقاشی با پاستل

کودکتان را تشویق کنید تا طرحی را روی بوم نقاشی  کند. سپس، درون طرح‌ها را به روش‌های گوناگون رنگ کند. نقاشی با پاستل یکی دیگر از فعالیت‌های جذاب و خلاقانه است که ذهن کودکان و قوه‌ی تخیل آن‌ها را درگیر می‌کند.

مواد لازم:

 1. پاستل روغنی
 2. کاغذ نقاشی
 3. روغن بچه
 4. پنبه

نحوه‌ی انجام بازی:

ابتدا بگذارید کودکتان شکل‌های مورد علاقه خود را روی کاغذ نقاشی با پاستل بکشد و داخل آن‌ها را رنگ کند. برای اینکه نقاشی زیباتر شود، می‌توانید کمی روغنِ بچه به او بدهید تا پنبه را به روغن آغشته کند و روی نقاشی بکشد. روغن به نقاشی پاستل حالتی زنده و پر طروات می‎دهد. می‌توانید نقاشی نهایی را روی یخچال نصب کنید.

۴. نقاشی به نوبت

کارهای خلاقانه برای کودکان مانند نقاشی به نوبت، به‌دلیل ماهیت پویایی که دارد، ارتباط فرزند و والدین را قوی‌تر می‌کند. این بازی نیاز به حضور فعال والدین دارد. ابتدا هر شکلی که به ذهنتان می‌رسد را طراحی کنید. سپس، هر عضو خانواده یا دوستان باید ادامه طرح شما را با توجه به سلیقه خودش نقاشی کند. این کار به نوبت ادامه پیدا می‌کند. نقاشی به نوبت خلاقیت در کودکان را افزایش می‌دهد.

مواد لازم:

 1. مداد رنگی یا مداد شمعی
 2. کاغذ نقاشی

نحوه‌ی انجام بازی:

ابتدا یک خط یا دایره یا هر چیز دیگری که دوست دارید را در کاغذ نقاشی بکشید. سپس، دفتر را به نفر بعدی بدهید. بگذارید کودکتان نیز هر شکلی که به ذهنش می‌رسد را رسم کند. نفر سوم ادامه نقاشی‌های شما را می‌کشد و این کار ادامه پیدا می‌کند.

۵. کارهای خلاقانه برای کودکان مانند خمیر بازی

خمیر بازی تخیل کودک را تقویت می‌کند.

خمیر بازی همیشه یکی از محبوب‌ترین اسباب بازی‌ها است و به کودک اجازه می‌دهد که خلاقیت خود را به نمایش بگذارد. خمیر بازی ذهن کودک را درگیر می‌کند و کودک را وادار می‌کند تا اشکال مختلفی را خلق کند. این اسباب بازی همچنین قیمت بسیار مناسبی دارند و به همراه ابزارهای مختلف به فروش می‌رسند.

مواد لازم:

 1. خمیر بازی
 2. ابزاری چون خلال دندون، شمع، پر برای شکل دادن به خمیر
 3. تشک مخصوص بازی

نحوه‌ی انجام بازی:

خمیر بازی را در اختیار فرزندتان قرار دهید و بگذارید هر شکلی را که دوست دارد با آن بسازد. می‌توانید پیش او بنشینید و در مواردی در ساخت اشکال مختلف به او کمک کنید یا با او بازی کنید. برای اینکه بتواند حالتی بافت‌گونه به شکل‌ها بدهد، می‌توانید به او بگویید که از ابزاری که اشاره شد و تشک بازی استفاده کند.

۶. نقاشی با بادکنک

نقاشی با بادکنک یکی دیگر از بازی های خلاقانه برای کودکان است و می‌تواند به عنوان فعالیت جدیدی در برنامه روزانه او قرار بگیرد.

مواد لازم:

 1. چند عدد بادکنک
 2. آب‌رنگ
 3. صفحات کاغذی
 4. کاغذ نقاشی یا بوم

نحوه‌ی انجام بازی:

فرزندتان می‌تواند بادکنک‌ها را پر از آب بکند. شما در این مرحله می‌توانید برای کمک به او، ته بادکنک‌ها را گره بزنید. از کودکتان بخواهید تا هر بادکنک را با مقادیر مختلف آب پر کند تا بادکنک‌هایی با اندازه‌های مختلف داشته باشد. رنگ‌های مورد علاقه کودکتان را روی صفحه‌های کاغذی یکبار مصرف جدا کنید. در این مرحله، فرزندتان می‌تواند بادکنک‌ها را در رنگ‌ها فرو کند و روی کاغذ نقاشی بکشد.

۷. ماسک درست کنید

یکی دیگر از کارهای خلاقانه برای کودکان، درست کردن ماسک است. درست کردن ماسک تخیل کودک را درگیر می‌کند و او را وادار می‌کند تا هر چیزی را خلق کند.

مواد لازم:

 1. صفحه کاغذی برای ساختن ماسک
 2. قیچی
 3. چسب
 4. آب‌رنگ یا مداد شمعی
 5. مداد
 6. ۲ عدد کش

نحوه‌ی انجام بازی:

ابتدا، کودکتان باید نقاطی از صفحه کاغذی را که بینی و چشم و دهان قرار می‌گیرد را برش بزند. به او کمک کنید تا روی آن نقاطی که علامت زده بودید را ببرد. در این مرحله، فرزندتان باید ماسکی که درست کرده است را رنگ‌آمیزی کند. در دو طرف کاغذ ماسک دو سوراخ ایجاد کنید. در هر دو طرف سوراخ‌های ایجاد شده، کش ببندید تا کودک بتواند آن را روی صورتش بگذارد و بازی کند.

۸. نقاشی با انگشت

نقاشی با انگشت در عین حال که بازی بسیار مفرح و خلاقی برای کودک است، ممکن است خانه یا لباس‌های کودک را کثیف کند. اما یک بازی بسیار سرگرم کننده و در عین حال پنجره‌ای برای پرورش خلاقیت کودک است.

مواد لازم:

 1. آب‌رنگ
 2. پالت رنگ
 3. کاغذ نقاشی یا بوم نقاشی

نحوه‌ی انجام بازی:

قبل از شروع نقاشی، سطح میز را با روزنامه بپوشانید. تمامی رنگ‌های موجود را در اختیار فرزندتان قرار دهید تا بازی کند و با انگشت نقاشی کند.

۹. مدرسه بازی

شاید مدرسه بازی در ابتدا هیجان انگیز به‌نظر نرسد. اما زمانی که کودک درگیر بازی شود، به آن علاقه پیدا می‌کند. می‌توانید گاهی اوقات این بازی را در برنامه بازی‌های کودکتان بگنجانید.

مواد لازم:

 1. لوازم‌التحریر
 2. تخته سیاه یا وایت‌بورد
 3. گچ و یا ماژیک

نحوه‌ی انجام بازی:

می‌توانید شما معلم باشید و کودک دانش آموز. یا اینکه شما دانش آموز باشید و بگذارید کودک نقش معلم را تجربه کند. بگذارید کودکتان هر نقشی را که دوست دارد، بازی کند. این کار به او کمک می‌کند که سایرین را بهتر درک کند و هم خودش را در موقعیت‌های مختلف و خلاقانه قرار بدهد.

در پایان

فعالیت‌ها و بازی‌های خلاقانه، استعداد، خلاقیت، مهارت تحلیل‌ کردن و مهارت مشاهده را در کودکان پرورش می‌دهد. در کنار این برای ساعتی آن‌ها را سرگرم و انرژی آن‌ها را تخلیه می‌کند. در نتیجه بهتر است آن‌ها را به انجام فعالیت‌های خلاقانه تشویق کنید و آن‌ها را در تجربه و آزمون و خطا آزاد بگذارید.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

۶ راهکار برای پرورش تخیل کودکان و اهمیت تخیل در رشد کودک

۶ راهکار برای پرورش تخیل کودکان و اهمیت تخیل در رشد کودک

همه ما دوران کودکی خود را به یاد داریم که داستان‌های خیالی می‌ساختیم، با شخصیت‌های خیالی حرف می‌زدیم و دنیای خیال‌انگیزی داشتیم. تخیل کودکان می‌تواند نقش مهمی در پرورش خلاقیت در آنها داشته باشد. چرا تخیل کودکان مهم است و چرا باید آن را پرورش داد؟ تخیل کودکان چه نقشی...

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید