نویسنده مینا معین

شهریور ۱۵, ۱۳۹۹

نقاشی خلاق برای کودکان: ۷ ایده برای تشویق خلاقیت

توسط | شهریور ۲۳, ۱۳۹۹ | ایده و خلاقیت, هنرهای زیبا

نقاشی خلاق برای کودکان: ۷ ایده برای تشویق خلاقیت

توسط | شهریور ۲۳, ۱۳۹۹ | ایده و خلاقیت, هنرهای زیبا

نویسنده مینا معین

شهریور ۱۵, ۱۳۹۹

نقاشی یک فرصت عالی یادگیری برای کودکان است. به ویژه وقتی که به صورت یک تجربه عملی باشد. کودکان خردسال، در آغاز با رنگ‌آمیزی، نقاشی و طراحی یاد می‌گیرند. بازی‌های حسی به آن‌ها کمک می‌کند مهارت‌های حرکتی خود را بهبود دهند، با زبان آشنا شوند و همچنین بتوانند هیجانات خود را مدیریت کنند. نقاشی خلاق برای کودکان، به آن‌ها کمک می‌کند که خلاقیت خود را کشف کنند و در مورد رنگ‌ها بیاموزند.

برخلاف نوجوانان و بزرگسالان، کودکان نوپا و پیش دبستانی هنگام نقاشی کردن نسبت به کاری که انجام می‌دهند خودآگاه نیستند و به دنبال ایجاد یک محصول نهایی نمی‌گردند. اگرچه پذیرش این امر برای بسیاری از والدین دشوار است، اما رها کردن کودکان و اجازه دادن به آن‌ها برای لذت بردن از روند کار، تفکر خلاق در کودکان را تقویت می‌کند. در ادامه، به راه‌های تشویق کودکان به نقاشی خلاق اشاره می‌کنیم.

راه‌های تشویق خلاقیت در کودکان

متخصصان توصیه می‌کنند که برای فراهم کردن بستر جهت نقاشی خلاق برای کودکان، لازم است بر روند کار فرزندتان تمرکز کنید. در ادامه با راه‌هایی برای تشویق خلاقیت در کودکان آشنا می‌شوید:

  • برای به‌هم‌ریختگی آماده باشید. فضایی را برای فرزندتان فراهم کنید که او بتواند در آن، آزادانه آزمایش کند (و کثیف‌کاری کند). برای مثال، یک پارچه یا روزنامه را روی میز آشپزخانه یا در بالکن قرار دهید تا بدون اینکه نگران باشید، کودک بتواند خلاقانه نقاشی و رنگ‌آمیزی کند.
  • از جهت دادن فرزندتان اجتناب کنید. به فرزندتان نگویید چه چیزی درست کند یا چگونه آن را درست کند. برای مثال، به جای اینکه به او بگویید که یک رنگین کمان بکشد، او را تشویق کنید که ترکیب رنگ‌های مختلف را با قلم‌موها و کاغذهای مختلف امتحان کند.
  • به طور خاص در مورد هنر با فرزندتان صحبت کنید. هنگام صحبت با کودک در مورد نقاشی‌هایش، سعی کنید در اظهارنظرهای خود دقیق باشید. به عنوان مثال به جای تعارفات و تحسین‌های معمولی، به او بگویید: «می‌بینم که از رنگ بنفش زیاد استفاده کردی، چرا این رنگ رو انتخاب کرده‌ای؟»
  • در فرایند نقاشی فرزندتان، کاوش کنید. اغلب بهترین راه برای تشویق نقاشی خلاق در کودکان، این است که در مورد نقاشی‌های او صحبت کنید. برای مثال بگویید: «از نقاشی‌ای که کشیدی برام بگو» یا «از کشیدن این نقاشی لذت بردی؟»
  • با فرزندتان نقاشی نکنید. وقتی والدین یک نقاشی حرفه‌ای می‌کشند، در حالی که کودک، فقط یک طرح ساده می‌کشد، این مسئله می‌تواند برای کودک به شدت ناامیدکننده باشد. بنابراین، بهتر است در هنگام نقاشی کردن فرزندتان، در کنار او باشید و به او بگویید که علاقه‌مندید نقاشی کردنش را ببینید.
  • اجازه دهید فرزندتان، خودش باشد. یک نکته دیگر در مورد نقاشی خلاق برای کودکان این است که وقتی فرزندتان، نقاشی‌اش را تمام کرد، به او پیشنهاد ندهید که آن را تغییر دهد یا چیزی به آن اضافه کند. برای کودک مهم است که احساس کند آنچه خلق کرده کافی است، حتی اگر فقط یک نقطه از صفحه باشد.

راه‌های تشویق نقاشی خلاق برای کودکان

ایده‌هایی جهت نقاشی خلاق برای کودکان

برای تقویت خلاقیت در کودکان علاوه بر نکات بالا می‌توانید راه‌هایی را پیدا کنید که از طریق آن‌ها فرزندتان بتواند با ابزارها و با اهداف مختلف خلاقیت خود را بروز دهد. در ادامه روش‌هایی را پیشنهاد می‌کنیم که نقاشی خلاق را تشویق می‌کنند.

نقاشی با پا

کودکان خردسال حس ناشی از نقاشی کردن با پا را دوست دارند. این ایده برای کودکان به شدت سرگرم‌کننده است و شما می‌توانید از نقاشی‌های حاصل از آن، به عنوان کاغذ کادو نیز استفاده کنید.

نقاشی روی سنگ

این نوع نقاشی می‌تواند برای کودکان بسیار جالب باشد. برای مثال، کودک می‌تواند سنگ کوچکی را به عنوان صورت یک آدم در نظر بگیرد و آن را نقاشی کند و سنگ بزرگ‌تری را برای بدن او انتخاب کند و روی آن نیز نقاشی کند. حتی می‌توان برای او کیف و کفش هم درست کرد.

درخت دکمه‌ای

برای کشیدن درخت دکمه‌ای، کودک لازم است اول بر روی یک کاغذ بزرگ، یک درخت بکشد و سپس می‌تواند برای گل‌ها و برگ‌های آن از دکمه استفاده کند. شما می‌توانید دکمه‌هایی با رنگ‌های مختلف برای کودک تهیه کنید و اجازه دهید هرطور که او دوست دارد آن‌ها را بچسباند.

ایده‌هایی جهت نقاشی خلاق برای کودکان

کشیدن گل بر روی شیشه مربا

برای انجام این کار، اول لازم است کودک یک شیشه مربا را به صورت یکدست، رنگ سفید بزند. سپس رنگ قهوه‌ای را بردارد و با یکی از انگشتانش، یک نقطه قهوه‌ای را در وسط شیشه ایجاد کند و بعد از اینکه دستش را شست با رنگ زرد یا هر رنگی که دوست دارد، گلبرگ‌های گل را بکشد. لازم است بدانید این تنها یکی از ایده‌های نقاشی خلاق برای کودکان است و کودک می‌تواند هر طرحی که دوست دارد را بر روی شیشه مربا بکشد.

نقاشی با نایلون حباب‌دار

برای انجام این کار، یک نایلون حباب‌دار را به دور وردنه بکشید. علاوه بر این، کمی رنگ با پایه آب را در یک سینی بریزید. کودک می‌تواند با غلتاندن وردنه در سنینی و رنگ کردن آن و سپس کشیدن وردنه بر روی کاغذ، نقاشی‌های خلاقی درست کند. می‌توانید برای این کار، چند سینی حاوی رنگ‌های مختلف آماده کنید.

تی‌شرت خانگی برای پدر

این ایده زیبا، ترکیبی از نقاشی با انگشتان و لذت هدیه دادن است. به منظور انجام این نقاشی، نیاز به رنگ انگشتی و یک تی‌شرت با طرح ساده است. کودک می‌تواند به عنوان هدیه برای پدرش، این تی‌شرت را به دلخواه خود طراحی و رنگ‌آمیزی کند.

نقاشی بر روی چتر

یکی دیگر از ایده‌های نقاشی خلاق برای کودکان این است که به فرزندتان اجازه دهید بر روی یک چتر نقاشی کند. برای این کار نیاز به رنگ، قلم‌مو، پارچه‌ای برای محافظت از به‌هم‌ریختگی‌های ناشی از نقاشی و همچنین یک چتر است. این چتر می‌تواند سیاه، سفید یا هر چتر تک‌رنگ دیگری باشد و کودک می‌تواند هر طور که دوست دارد آن را رنگ‌آمیزی کند. در نهایت نیز شما با یک اثر هنری خلاقانه از فرزندتان روبرو می‌شوید.

نقاشی خلاق برای کودکان با چتر

اکنون که با چند ایده در مورد نقاشی خلاق برای کودکان، آشنا شدید می‌توانید به این امر فکر کنید که با آثار هنری فرزندتان چه کار کنید. از این نقاشی‌ها می‌توانید به عنوان کاغذ کادو استفاده کنید تا به دیگران، هدیه‌ای منحصر به فرد بدهید. می‌توانید آن‌ها را قاب کنید یا اسکن کنید و بر روی بوم نقاشی بچسبانید. همچنین، می‌توانید از آن‌ها برای تزئین خانه استفاده کنید. در نهایت، هر کاری که با این آثار هنری انجام می‌دهید آنچه در این میان اهمیت دارد احساسی خوبی است که فرزندتان از کشیدن نقاشی‌ها داشته است.

کودکان در هر سنی که باشند عاشق نقاشی کردن هستند و باید فرصت زیادی برای انجام این کار به آن‌ها داده شود. از سوی دیگر اگر می‌خواهید علاوه بر نکاتی که در این مقاله در مورد نقاشی خلاق برای کودکان، اطلاعات بیشتری کسب کنید. می‌توانید کتاب‌هایی در زمینه پرورش خلاقیت کودکان مطالعه کنید که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

آزمایش علمی برای کودکان در خانه | آزمایش‌های ساده و جذاب

آزمایش علمی برای کودکان در خانه | آزمایش‌های ساده و جذاب

آزمایش‌های علمی ذهن کودک را باز می‌کند و کنجکاوی را در کودک برمی‌انگیزند و نتایج حاصل از آن بهتر در ذهن کودک باقی می‌ماند. در این مقاله به بررسی چند آزمایش علمی برای کودکان در خانه می‌پردازیم.

ساخت اسباب‌بازی با چوب بستنی؛ ۵۰ ایده جذاب و آموزنده برای کودکان

ساخت اسباب‌بازی با چوب بستنی؛ ۵۰ ایده جذاب و آموزنده برای کودکان

ساخت اسباب‌بازی با چوب بستنی مثل هر کاردستی دیگری فقط جنبه سرگرمی ندارد. بچه‌ها با تبدیل وسایل دورریختنی به اسباب‌بازی‌های جالب و کارآمد چیزهای زیادی یاد می‌گیرند. اگر شما هم تا امروز چوب بستنی‌ها را دور می‌ریختید یا نمی‌دانستید چه استفاده دیگری از آنها کنید، با...

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید