دی ۱۷, ۱۳۹۹

آموزش نقاشی خلاقانه با قیچی به کودکان (متد هنری ماتیس)

توسط | دی ۱۰, ۱۳۹۹ | هنرهای زیبا

آموزش نقاشی خلاقانه با قیچی به کودکان (متد هنری ماتیس)

توسط | دی ۱۰, ۱۳۹۹ | هنرهای زیبا

دی ۱۷, ۱۳۹۹

کودک برای رشد و هماهنگ شدن با محیط اطرافش به فعالیت‌هایی احتیاج دارد که شخصیت و مهارت‌های او را پرورش دهد. نقاشی راهی برای پرورش این مهارت‌ها است. هر تکنیک نقاشی کاربرد متفاوتی دارد و یک بعد از مهارت‌های کودک را تقویت می‌کند. نقاشی با قیچی کودک را با مفهوم برش، نظریه رنگ‌ها و ترکیب‌بندی آشنا می‌کند. برای آشنایی بیشتر و بهتر با تکنیک نقاشی خلاقانه با قیچی با ادامه این مقاله همراه باشید.

تکنیک نقاشی خلاقانه با قیچی چیست؟

هنری ماتیس (Henry Matisse) هنرمند نقاشی است که در اواخر دهه ۷۰ زندگی‌اش تکنیک جدیدی را به دنیای هنر معرفی کرد. او این تکنیک را نقاشی با قیچی نامید. به کمک قیچی و کاغذ، به‌جای استفاده از مداد و ترسیم طرح‌های مختلف، برش‌های کاغذی زیبایی را ایجاد کرد. به این ترتیب نقاشی خلاقانه با قیچی جای خودش را در بین هنرمندان باز کرد. این تکنیک علاوه بر زیبایی و حالت متفاوتی که دارد، فواید بسیاری نیز به‌خصوص برای کودکان دارد.

فواید تکنیک نقاشی خلاقانه با قیچی برای کودکان چیست؟

نقاشی خلاقانه با قیچی

هنگامی که کودک با قیچی کار می‌کند علاوه بر تمرکز، مهارت‌های حرکتی او نیز تقویت می‌شوند. برای آشنایی بیشتر در این زمینه به مقاله مهارت های حرکتی کودکان و راه‌های تقویت آن مراجعه کنید.

کودک با اشکال هندسی مختلف آشنا می‌شود. با برش دادن کاغذ به‌صورت مربع، مستطیل، مثلث و دایره، به‌صورت ملموس با مفهوم این اشکال و زاویه و ضلع آشنا می‌شود. با دنیای بیرون همانندسازی می‌کند. بهتر می‌تواند ماهیت آن‌ها را درک کند و راحت‌تر برای رفتن به مدرسه آماده می‌شود.

نقاشی با قیچی خلاقیت کودک را نیز تقویت می‌کند. چرا که کودک همیشه از مداد، مداد رنگی، آبرنگ و ابزار دیگر برای نقاشی کردن استفاده کرده است. اما اینبار شرایط تغییر کرده است. او باید تمام تمرکزش را بر روی خلق اثری بگذار که بدون رسم آن بر کاغذ بتواند آن را کاملا تجسم کند. سپس، بتواند به‌درستی آن را برش دهد.

کودک با مفهوم تقابل رنگ‌ها یا به‌اصطلاح کانترست آشنا می‌شود. درک می‌کند که اگر یک قطعه آبی رنگ را روی یک کاغذ با زمینه آبی بچسباند، آن قطعه اصلا دیده نمی‌شود. بنابراین، هنگامی که رنگ کاغذ پس زمینه را انتخاب کرد؛ یادمی‌گیرد که هنگام انتخاب رنگ قطعات بیشتر فکر کند. در این مرحله می‌توانید درمورد رنگ‌های متضاد و مکمل نیز با کودک صحبت کنید. برای مطالعه بیشتر می‌توانید مقاله تاثیر نقاشی بر کودکان را مطالعه کنید.

نحوه نقاشی با قیچی، متد هنری ماتیس

نقاشی خلاقانه با قیچی

برای شروع نقاشی ابتدا مواد لازم آن را تهیه کنید تا وسط کار دچار مشکل نشوید. در ادامه مواد لازم و نحوه تهیه نقاشی خلاقانه با قیچی را آموزش خواهیم داد.

مواد لازم برای ساخت این کلاژهای زیبا

  • کاغذ سفید یا کاغذهای بزرگ آبرنگ
  • کاغذ رنگی یا کارتن‌های رنگی روشن  (که باید در تضاد با رنگ زمینه انتخاب شوند)
  • آبرنگ (یا هر رنگ دیگری که در دسترس است مناسب است)
  • چسب مایع
  • قیچی
  • مداد یا ماژیک مشگی رنگ (برای اینکه بتوانید اثر هنری خود را امضا کنید)

 

دستورالعمل

برای اینکه کودک درک بهتری از کاری که می‌خواهد انجام دهد داشته باشد، نمونه‌ای از آثار ماتیس را به او نشان دهید. تا ایده‌ای در ذهنش شکل بگیرد و از انجام آن احساس خوبی دشته باشد.

گام نخست

ابتدا می‌توانید کاغذ آبرنگ را خودتان رنگ کنید یا بچه‌ها با آبرنگ آن را رنگ کنند. یا کودک ابتدا، برش‌های مورد نظر را انجام دهد. سپس، هر قطعه را رنگ‌آمیزی کند. یا می‌توانید از کاغذهای رنگی نیز استفاده کنید.

کاغذی که با آبرنگ، رنگ کرده‌اید پس از خشک شدن کمی مچاله می‌شود. برای جلوگیری از مچاله شدن کاغذ، قبل از رنگ کردن آن، یک X بزرگ پشت کاغذ بکشید. بعد، آن را رنگ کنید. سپس، اجازه دهید برگه‌ها خشک شوند.

گام دوم

نقاشی خلاقانه با قیچی

بعد از اینکه کاغذهای رنگ شده خشک شدند، وقت برش زدن و استفاده از قیچی است. نحوه استفاده از قیچی و برش زدن با قیچی را به کودک آموزش دهید. برش‌ها به دو صورت ارگانیک و یا هندسی انجام می‌شوند.

برش ارگانیک (Organic) برشی است که در مقایسه با برش هندسی (Geometric) لبه‌های کمتری دارد. شکل غیرقابل پیش‌بینی و تعریف نشده‌ای دارد. به‌طور مثال، مربع و مستطیل زاویه دارند و یک برش هندسی محسوب می‌شوند. در حالی ‌که دایره، اشک و قلب برش ارگانیک محسوب می‌شوند.

برگ‌ها، به‌دلیل تنوع در شکل ظاهری، الگوی خوبی برای حالت انتزاعی این تکنیک هستند. انتخاب برگ از آن جهت انتخاب خوبی است که بر اساس آنچه در طبیعت دیده می‌شود، الگوبرداری می‌شوند. کمی برگ تهیه کنید تا کودک با نگاه کردن به آن‌ها بتواند الگویی را در ذهنش تجسم کند. درنهایت بتواند یک نقاشی خلاقانه با قیچی درست کند.

اگر بچه‌ها حدود ۴ ساله یا کمتر از آن هستند، می‌توانید اشکال مختلف را روی کاغذ رسم کنید. سپس، هنگام برش زدن اشکالی چون، دایره و مارپیچ  نحوه حرکت قیچی را به او نشان دهید تا کودک یادبگیرد.

کاغذها را به شکل‌های مختلف به فرم زیگزاگ، مارپیچی، مواج، مربع، مستطیل و دایره برش دهید. سپس، کودک نیز همان مراحل را مانند شما تکرار کند. برای آشنایی بیشتر با کاربرد برگ و بازی با برگ‌ها می‌توانید به مقاله کاردستی پاییزی برای کودکان مراجعه کنید.

گام سوم

اجازه دهید بچه‌ها رنگ پس‌زمینه دلخواه خود را انتخاب کنند. البته، بهتر است رنگ پس‌زمینه از بین رنگ‌های روشن انتخاب شود.

گام چهارم

برای آموزش درست مصرف کردن و استفاده بهینه از موادی که کودک در اختیار دارد، کمی خلاقیت به‌خرج دهید. به او نشان دهید که چگونه با هر شکلی که می‌برید هم یک شکل مثبت و هم یک شکل منفی به‌وجود می‌آید.

به ‌طوری ‌که از هر دو حالت می‌توان به‌خوبی استفاده کرد. ماتیس نیز همین کار را انجام می‌داد. اشکال مثبت همان برش‌های مربعی، مستطیلی زیبایی هستند که روی کاغذ برش می‌زنید . اشکال منفی نیز باقیمانده برش‌ها هستند. آثار هنری مختلفی برای ساخت نقاشی خلاقانه با قیچی با استفاده از هر دو شکل می‌توانید ایجاد کنید.

گام پنجم

نقاشی خلاقانه با قیچی

در این مرحله که برش‌ها آماده و رنگ شده‌اند و کاغذ پس‌زمینه نیز آماده است، کودک می‌تواند چسب را بردارد. قطعه‌های رنگی برش زده شده هندسی و ارگانیک و قطعات باقی‌مانده را روی کاغذ پس‌زمینه با چسب مایع بچسباند.

کودک می‌تواند ابتدا، اشکال هندسی مانند، مربع، مستطیل یا مثلثی را که برش زده است را روی کاغذ بچسباند. سپس، اشکال ارگانیک بی‌قاعده را روی آن بچسباند. یا متناسب با سلیقه خودش یک نقاشی خلاقانه با قیچی، رنگ و چسب خلق کند. آن را قاب کند و در اتاقش نصب کند.

گام ششم

در آخر، همه بچه‌ها با همکاری هم میز کار خود را تمیز و مرتب کنند. وسایل را سر جای خود بگذارند. به‌این ترتیب، علاوه بر بازی و نقاشی، نظم و ترتیب را نیز یادمی‌گیرند.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید