تیر ۲۰, ۱۴۰۰

۶ بازی برای تقویت مهارت تصمیم گیری در کودکان

توسط | تیر ۱۵, ۱۴۰۰ | بازی‌ها

بازی برای تقویت مهارت تصمیم گیری در کودکان

کودک در طول روز با موقعیت‌های بسیاری روبرو می‌شود که باید بتواند درست تصمیم بگیرد تا انتخاب مناسبی داشته باشد. تاثیر این تصمیم گیری بیشتر در دوران بزرگسالی هنگام انتخاب رشته دانشگاهی، شغل آینده و ازدواج نمود پیدا می‌کند. در این مقاله به بررسی انواع بازی برای تقویت مهارت تصمیم گیری در کودکان می‌پردازیم.

فهرست

بازی برای تقویت مهارت تصمیم گیری در کودکان

تصمیم‌گیری مهارتی حیاتی است که نقش مهمی در زندگی کودک تا بزرگسالی ایفا می‌کند. یک راه برای پرورش این مهارت، انتخاب بازی‌هایی است که کودک را در شرایط انتخاب و تصمیم‌گیری قرار می‌دهد.

۱. بازی انتخاب

این بازی را در برنامه هر روز کودک بگنجانید. از فرزندتان بخواهید که بین دو چیز متفاوت یکی را انتخاب کند. به‌طور مثال، می‌توانید یک جعبه از عکس‌های مختلف را تهیه کنید. روزانه از کودک بخواهید که ابتدا دو عکس را انتخاب کند. آنچه در عکس می‌بیند را توصیف کند. سپس، بین آن دو یکی را انتخاب کند.

یا با او بازی فیل یا مورچه را انجام دهید. این بازی علاوه بر تقویت مهارت تصمیم‌گیری در کودک، توانایی تفکر، استدلال و برهان را نیز در او تقویت می‌کند. تصویر یک فیل یا مورچه یا هر حیوان دیگری را به کودک نشان دهید. از او بپرسید که دوست دارد کدامیک از این دو حیوان باشد؟ و چرا؟ می‌توانید سوال‌های دیگری از این قبیل بپرسید تا ذهن کودک را بیشتر درگیر کنید.

۲. بازی دوز

بازی برای تقویت مهارت تصمیم گیری در کودکان، بازی دوز

بازی دوز تمرین خوبی برای تقویت مهارت تصمیم گیری در کودکان است. هم بازی آسانی است. هم تمرکز، سرعت عمل و نوع تفکر کودک را تحت تاثیر قرار می‌دهد. هم‌چنین، به کودک می‌آموزد که با رعایت نوبت به حقوق دیگران احترام بگذارد.

 تنها کافی است یک برگ کاغذ و مداد یا خودکار در دو رنگ تهیه کنید. جدولی را مانند تصویر رسم کنید. از دو نفر شرکت کننده بخواهید که هرکدام علامتی را برای خود انتخاب کند. یک نفر می‌تواند علامت ضربدر و دیگری دایره تو خالی را انتخاب کند.

هر کدام از بچه‌ها باید به‌نوبت یکی از خانه‌ها را با علامت مخصوص خود پر کنند. بازی تا جایی ادامه پیدا می‌کند که یک نفر بتواند یک ردیف یا ستون و یا به‌صورت مورب را پر کند. او برنده بازی است.

۳. بردگیم‌ها

برد گیمی چون شطرنج نمونه بسیار خوبی برای تقویت مهارت تصمیم گیری در کودکان است. هر حرکت در این بازی نیازمند فکر و تصمیم‌گیری است. این بازی ممکن است برای کودکان پیش‌دبستانی کمی سخت به‌نظر بیاید. اما، انتخاب این بازی به توانایی ذهنی فرزندتان بستگی دارد.

۴. بازی برداشتن چوب

بازی برای تقویت مهارت تصمیم گیری در کودکان، بازی برداشتن چوب

بازی برداشتن چوب یک بازی قدیمی برای تقویت مهارت تصمیم گیری در کودکان است. در این بازی می‌توانید از نی، سیخ چوبی کباب، شاخ و برگ درختان نیز استفاده کنید.

چوب‌ها را به‌صورت عمودی بر روی یک سطح مسطح مانند میز نگه دارید. آن را رها کنید تا چوب‌ها بر روی میز بریزند. سپس، هر کودک به‌نوبت یک چوب را بدون اینکه چوب‌های دیگر تکان بخورند را باید بردارد.

اگر هنگام برداشتن چوب، چوب‌های اطرافش نیز تکان بخورند، کودک باید آن چوب را سر جایش قرار داده و نوبتش را به فرد دیگری بدهد. برنده این بازی کسی است که بیشترین چوب را جمع کرده است.

بچه‌ها در طول این بازی گروهی، همدلی، کار گروهی، رعایت به حقوق دیگران و صبوری را می‌آموزند. علاوه بر آن، این بازی به تقویت مهارت های حرکتی ظریف در کودکان و افزایش تمرکز در آن‌ها کمک می‌کند.  

۵. نقش‌آفرینی

نقش‌آفرینی روشی جالب و سرگرم کننده است که به بچه‌ها این فرصت را می‌دهد خود را جای دیگران بگذارند. با مسئولیت‌های نقش‌های مختلف آشنا شوند. نقش‌آفرینی هم‌چنین، باعث گسترش ذهن کودک می‌شود. به او کمک می‌کند انگیزه و تصمیم افراد را درک کند.

۶. کودک را در تصمیم‌گیری شریک کنید

کودک را در تصمیم گیری هنگام آشپزی شریک کنید.

گاهی تنها انتخاب بازی برای تقویت مهارت تصمیم گیری در کودکان کافی نیست. بلکه، باید راه دیگری را موازی با بازی انتخاب کرد. قرار دادن کودک در شرایط واقعی می‌تواند مکمل خوبی برای بازی باشد.

به‌طور مثال، هنگام آشپزی با کودک از او بخواهید که داخل یخچال را نگاه کند. او تصمیم بگیرد چه غذایی را برای ناهار یا شام باهم درست کنید. این کار هم قدرت تصمیم‌گیری را در کودک تقویت می‌کند. هم اهمیت کار گروهی را به کودک یادآوری می‌کند.

در پایان

تصمیم‌گیری مهارتی است که می‌توان آن را از کودکی پرورش داد. انتخاب بازی برای تقویت مهارت تصمیم گیری در کودکان روش مناسبی است. چرا که، بازی پلی است که کودک را به  دنیای اطرافش وصل می‌کند. بنابراین، بهتر است روزانه در برنامه کودک قرار بگیرد.

سوال‌های پرتکرار

چگونه می‌توان مهارت تصمیم گیری را در کودک تقویت کرد؟

کودک را تشویق کنید که شنونده خوبی باشد. اولویت‌بندی کردن را بیاموزد. ذهنی باز داشته باشد. انعطاف‌پذیر باشد. تغییر کردن را بپذیرد و در نهایت واقع‌بین باشد. مجموع نکات گفته شده همگی ویژگی‌هایی هستند که مهارت تصمیم‌گیری را در کودک تقویت می‌کنند.

چگونه می‌توان به کودک کمک کرد که درست تصمیم بگیرد؟

اجازه دهید کودک واقعیت را تجربه کند. تصمیم بگیرد. خودش را بشناسد. پول تو جیبی‌اش را مدیریت کند. شما نیز علایق فرزندتان را بشناسید. اجازه دهید اشتباه کند. با او صحبت کنید.

مهارت تصمیم‌گیری چه نوع مهارتی است؟

مهارت تصمیم‌گیری توانایی انتخاب گزینه مناسب در بین دو یا چند مورد است. سه راه برای تصمیم‌گیری وجود دارد. استفاده از شهود، استدلال و یا ترکیبی از هر دو.   

نکات طلایی

  • تصمیم‌ گیری مهارتی حیاتی است که از کودکی تا بزرگسالی همراه انسان است.
  • مهارت تصمیم‌ گیری ذهن کودک را باز می‌کند.
  • کودکانی که مهارت تصمیم گیری را به‌خوبی فرامی‌گیرند، احتمال بیشتری دارد که به مدیران و کارآفرین‌هایی موفق تبدیل شوند.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید