نویسنده مینا معین

شهریور ۳۰, ۱۴۰۰

۱۰ راهکار برای تقویت روحیه‌ی پشتکار در کودکان

توسط | شهریور ۸, ۱۴۰۰ | اصول تربیتی

۱۰ راهکار برای تقویت روحیه‌ی پشتکار در کودکان

توسط | شهریور ۸, ۱۴۰۰ | اصول تربیتی

نویسنده مینا معین

شهریور ۳۰, ۱۴۰۰

مطالعات نشان می‌دهند پشتکار در کودکان می‌تواند به اندازه ضریب هوشی در تعیین میزان موفقیت آن‌ها در مدرسه مهم باشد. حتی پشتکار شاخص بهتری برای پیش‌بینی نرخ فارغ‌التحصیلی نسبت به ضریب هوشی است. پشتکار، خصوصیتی است که ما را در تلاش برای رسیدن به اهداف بلندمدت نگه می‌دارد. در بسیاری از موارد، هوش کافی نیست و پشتکار، ویژگی دیگری است که به ما کمک می‌کند به اهداف خود برسیم.

پشتکار از بسیاری جهات به انعطاف‌پذیری ما کمک می‌کند و در نتیجه باعث می‌شود بعد از نرسیدن به یک هدف، انگیزه خود را از دست ندهیم و دوباره تلاش کنیم. اینکه چگونه فرزندانتان را تشویق می‌کنید در میزان پشتکار داشتن آن‌ها نقش دارد. در ادامه با نحوه تقویت پشتکار در کودکان و تشویق آن‌ها برای حفظ انگیزه و تلاش بیشتر در جهت رسیدن به هدف آشنا می‌شوید.

راه‌های تقویت پشتکار در کودکان

کودکانی که زود ناامید و تسلیم نمی‌شوند، می‌توانند در زندگی به اهدافی که می‌خواهند دست پیدا کنند. والدین می‌توانند با انجام راه‌هایی به فرزندان خود کمک کنند که پشتکار داشته باشند و انگیزه خود را حفظ کنند. در ادامه با راه‌های تقویت پشکار در کودکان، بیشتر آشنا می‌شوید. همچنین مطالعه کتاب به کودکان کمک کنیم تا موفق شوند نیز می‌تواند در این مسیر به شما کمک کند.

۱. قدردان فرزندتان باشید

به فرزندتان بگویید: «هیچکس مثل تو در جهان وجود ندارد و من تو را همانگونه که هستی دوست دارم». برای کودکان، معمولا همه چیز ساده و تقسیم‌بندی شده است. برای مثال: «من بیش‌فعال هستم» یا «ریاضی من خیلی ضعیف است». با این حال، وقتی شما به عنوان والدین، ویژگی‌های دیگر فرزندتان را ببینید و قدردان آن‌ها باشید به کودک کمک می‌کنید که بر روی نقاط ضعف خود تمرکز نکند.

۲. بر نقاط قوت فرزندتان تمرکز کنید

اگر کودک شما به صورت ذاتی ورزشکار است یا در موسیقی و هنر استعداد دارد فعالیت‌هایی را برای او ایجاد کنید که فرزندتان بتواند در آن‌ها استعدادهایش را نشان دهد. مهم است کودک درک کند که مسائل زیادی در زندگی، آسان و لذت‌بخش هستند و وقتی به چالش کشیده می‌شود، زندگی نکات زیادی را برای او به همراه دارد.

تقویت پشتکار در کودکان

۳. با گام‌های کوچک شروع کنید

هنگامی که با کارهای ساده شروع می‌کنید کودک با هر قدمی که رو به جلو برمی‌دارد از موفقیت روزافزون خود لذت می‌برد. هدف این است که فرزندتان در انجام یک کار استقامت داشته باشد نه اینکه بخواهید تسلط او را در یک چالش همیشگی افزایش دهید. اگر موضوعی که می‌خواهید در آن پشتکار فرزندتان را افزایش دهید مطالعه کردن است با گام‌های کوچک شروع کنید، برای مثال: «۵ صفحه از این کتاب رو بخون و بعد در مورد مطالبی که خوندی برای من تعریف کن.»

۴. تحسین صادقانه و فوری را فراموش نکنید

بهتر است تمرکز بر روی تلاش کردن باشد. بنابراین، حتی اگر نمره فرزندتان ایده‌آل نباشد این واقعیت که او کار کلاسی‌اش را به موقع تحویل داده لازم است مورد توجه و تحسین شما واقع شود. یک راه عالی برای نشان دادن توجه مثبت به کودک و تحسین کردن او، در میان گذاشتن تلاش‌هایش با دیگران است.

هنگامی که فرزندتان در کنار شماست یا به صورت تلفنی در حال مکالمه هستید، از اینکه او کار کلاسی‌اش را به موقع به پایان رسانده صحبت کنید. این کار به فرزندتان یادآوری می‌کند که شما به او افتخار می‌کنید و این امر، تاثیر ماندگاری بر روی او خواهد داشت.

۵. انتظارات منطقی داشته باشید

اگر با گام‌های کوچک شروع می‌کنید لازم است انتظارات خود را نیز کم نگه دارید. مسیر طولانی تحصیل، پختگی، کشف خود، شکست و موفقیت در پیش روی کودک است. این بدان معنی است که هیچ عجله‌ای برای انجام کارهای زیاد توسط او وجود ندارد. اگر لازم است دستخط فرزندتان بهتر شود، انتظار داشته باشید که دستخط او بهبود پیدا کند. اگر کودک شما متمرکز بماند و در عین حال به سمت جلو هل داده شود، تغییر را تجربه خواهد کرد.

تقویت پشتکار در کودکان

۶. بر تجربیات به دست آمده تاکید کنید

به خود و فرزندتان آموزش دهید که چالش را به عنوان تجربه‌ای برای یادگیری ببیند. اکثر چالش‌هایی که کودکان در زندگی با آن‌ها روبرو می‌شوند چالش‌هایی هستند که غلبه بر آن‌ها پس از یک یا دو بار شکست، امکان‌پذیر است. پشتکار برای گذر کردن از چالش‌ها و شکست‌ها ضروری است.

۷. به فرزندتان یاد بدهید چگونه از قبل برنامه‌ریزی کند

به جای اینکه در انجام کارها شتاب داشته باشید به فرزندتان یاد بدهید که چگونه از قبل وسایل مورد نیاز را برای انجام یک کار یا سازماندهی آن آماده کند. کارهایی مثل تهیه لیست تکالیف، ایجاد برنامه مدرسه، فراهم کردن ابزارهای مورد نیاز برای انجام یک پروژه کلاسی برخی از این کارهای مربوط به برنامه‌ریزی هستند. این کار به کودک کمک می‌کند که در میان انجام برنامه‌های خود کنار نکشد و همچنین تکالیفش را گام به گام انجام دهد. خواندن مقاله افزایش مسئولیت پذیری نوجوانان نیز می‌تواند در این زمینه برای شما مفید باشد.

۸. رشد را نشان دهید

تصور کنید در حال بالا رفتن از یک کوه هستید و همانطور که در حال گام برداشتن هستید، چشمانتان فقط بر روی پاهایتان متمرکز است. سپس، در میان این کوه‌نوردی میچرخید تا ببینید چقدر پیش رفته‌اید. در این شرایط، علاوه بر راهی که باقی مانده است، راهی که آمده‌اید نیز می‌تواند انگیزه‌ای برای حرکت کردن شما باشد.

این احساس همان احساسی است که می‌توانید با نشان دادن پیشرفت فرزندتان به او بدهید. برای مثال، می‌توانید نمونه‌ای از کار کودک در هنگام آغاز کارش نگه دارید و به او نشان دهید که پس زا آن چقدر تغییر کرده و چقدر زمان گذشته است. هر وقت فرزندتان ببیند که سخت‌کوشی‌اش در حال نتیجه دادن است، این امر به او قدرت بیشتری برای ادامه کار و پایداری می‌دهد.

پشتکار در کودکان

۹. علت و معلول

گاهی اوقات فرزندان ما باید بدانند که برخی اعمال خاص، عواقب خاصی به همراه خواهند داشت. اگر فرزندتان انجام مقاله آخر سال را به هفته آخر قبل از موعد آن موکول کند ذچار استرس و اضطراب، مشکلات ناشی از کار عجولانه خواهد شد و احتمال گرفتن نمره پایین نیز بیشتر می‌شود. با این حال، اگر فرزندتان این مشکلات را تجربه کند دفعه بعد به یاد می‌آورد که کارهایش را به موقع انجام بدهد تا دچار این مسائل نشود.

۱۰. به فرزندتان یاد بدهید به دیگران کمک کند

وقتی کودکان متوجه می‌شوند می‌توانند به دیگران کمک کنند، تاثیر بسیار زیادی بر روی آن‌ها می‌گذارد. فرزندتان را در مراکزی ثبت نام کنید که به کودکان داوطلب برای انجام کار خیریه نیاز دارند. اگر چنین مراکزی پیدا نکردید، می‌توانید در کارهای خیری که خودتان انجام می‌دهید مثل کمک به همسایه، فرزندتان را نیز شریک کنید. لازم نیست فرزندتان را برای کمک به دیگران تحت فشار بگذارید. اما مهم به است که به او نشان دهید با انجام کارهای مثبت می‌تواند به دیگران کمک کند.

در نهایت، لازم به یادآوری است که برای همه والدین، دیدن سختی کشیدن فرزندان دشوار است با این حال لازم است بدانید کودکان از طریق همین چالش‌ها و مشکلات، درس‌های مهم زندگی را یاد می‌گیرند. در این شرایط، برای تقویت پشتکار در کودکان، اطمینان حاصل کنید که چالش، متناسب با سن فرزندانتان است و خیلی بزرگ نیست. همچنین، در این راه، حمایت از کودک و تشویق او را فراموش نکنید.

برچسب‌ها:

۲ دیدگاه ها

 1. ali

  به نظرم باید در کنار بازی کردن ازش انتظار کارهایی که باعث تقویت حافظه میشود انجام داد و گرنه کودک زده میشه

  پاسخ
  • کارپازل

   راهکارهایی که طی بازی پیش میرن هم راهکارهای خوبی هستن که در مقالات دیگه بهشون اشاره کردیم.

   پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید