نویسنده مینا معین

دی ۲۵, ۱۳۹۹

معرفی کتاب کلیدهای پرورش خلاقیت هنری در کودکان و نوجوانان

توسط | دی ۱۰, ۱۳۹۹ | کتاب و ادبیات

معرفی کتاب کلیدهای پرورش خلاقیت هنری در کودکان و نوجوانان

توسط | دی ۱۰, ۱۳۹۹ | کتاب و ادبیات

نویسنده مینا معین

دی ۲۵, ۱۳۹۹

هنر ذاتا با خلاقیت پیوند خورده است. خلاقیت نیز یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت افراد، سازمان‌ها و فرهنگ‌هاست. حقیقت این است که هنر بسیار حیاتی است و اگر کودکان به فعالیت‌های عملی هنری بپردازند در همه رشته‌های دیگر موفق‌تر خواهند بود. مسیر رسیدن به زندگی پر از هنر فقط به ذهنی باز، چند ابزار ساده، کمی آمادگی و یک رویکرد اکتشافی نیاز دارد.

برای کمک به فرزندتان در کشف لذت و چالش انجام کارهای هنری، نیازی نیست که یک هنرمند یا یک معلم باشید. کتاب کلیدهای پرورش خلاقیت هنری در کودکان و نوجوانان، راهنمای روشن و آموزنده ده‌ها پروژه هنری است که برای گروه سنی ۲ تا ۵ و ۶ تا ۱۰ سال طراحی شده است. این پروژه‌های هنری با حداقل نیاز به نظارت والدین انجام می‌شود. در ادامه با این کتاب بیشتر آشنا می‌شوید.

درباره کتاب کلیدهای پرورش خلاقیت هنری در کودکان و نوجوانان

در کتاب کلیدهای پرورش خلاقیت هنری در کودکان و نوجوانان به شما کمک می‌شود که چگونه با رعایت یک سری اصول کلی بتوانید به فرزندشان در انجام کارهای هنری و در نتیجه تقویت خلاقیت او کمک کنید. در این کتاب علاوه بر مطرح کردن ضرورت توجه به خلاقیت در کودکان و نوجوانان، توضیح داده می‌شود که به منظور تشویق کودک برای انجام کارهای هنری، لازم است رفتار کلی والدین با فرزندانشان چگونه باشد. پیشنهاد می‌کنیم در این مورد مقاله اهمیت آموزش هنر به کودکان را نیز مطالعه کنید.

علاوه بر این، نویسندگان این کتار، حوزه‌های مختلف هنر و اهمیت آن‌ها برای کودکان را مطرح می‌کنند. سپس تمریناتی را مرتبط با هر کدام از این حوزه‌های هنری معرفی می‌کنند. همچنین، سن مناسب برای هر تمرین ارائه می‌شود و این، کار را برای والدین آسان‌تر می‌سازد. همچنین ابزارهای لازم و نحوه انجام هر تمرین نیز مطرح شده است.

درباره نویسنده‌ها

سالی وارنر یکی از نویسنده‌های کتاب کلیدهای پرورش خلاقیت هنری در کودکان و نوجوانان است. او نویسنده داستان‌هایی برای کودکان و بزرگسالان و کتاب‌هایی در مورد خلاقیت است. سالی وارنر در نیویورک متولد شد و از هشت سالگی که خانواده‌اش به کالیفرنیا نقل مکان کردند در این شهر زندگی می‌کند. او مدرک هنرهای زیبای خود را از موسسه هنری اوتیس در لس آنجلس دریافت کرد. برخی از کتاب‌های دیگر سالی وارنر عبارت‌اند از تشویق هنرمند درون خودتان، ایجاد فضایی برای هنر، مجموعه کتاب‌های اما و مجموعه کتاب‌های الی.

سوزان استرایکر، دیگر نویسنده کتاب، مدرس هنر و نویسنده پرفروش‌ترین مجموعه کتاب ضد رنگ‌آمیزی است که بیش از یک میلیون بار تجدید چاپ شده‌اند. این کتاب‌ها برای تحریک خلاقیت و تشویق به حل مسئله و تفکر انتقادی در کودکان طراحی شده‌اند. سوزان استرایکر سال‌ها در زمینه آموزش هنر به کودکان خردسال و آموختن روش‌های آموزش هنر به دانشجویان دانشگاه فعالیت داشته است.

سرفصل‌های کتاب کلیدهای پرورش خلاقیت هنری در کودکان و نوجوانان

در این کتاب پس از مطرح شدن سخن ناشر و پیشگفتار، ۱۴ فصل مطرح شده‌اند که در ادامه به این سرفصل‌ها اشاره شده است.

 1. چگونه خلاقیت را در کودک تقویت کنیم
 2. طراحی
 3. فعالیت‌های طراحی- کودکان ۲ تا ۵ ساله
 4. فعالیت‌های طراحی- کودکان ۶ تا ۱۰ ساله
 5. نقاشی
 6. چاپ
 7. کاغذ
 8. هنر کار با نخ
 9. پیکره‌سازی
 10. پیکره‌سازی برای کودکان ۲ تا ۵ ساله
 11. پیکره‌سازی برای کودکان ۶ تا ۱۰ سال
 12. کشف رنگ
 13. کشف شکل‌ها و مفاهیم هنری
 14. جشن تولد و فعالیت‌های گروهی

بخش‌هایی از کتاب

«ما می‌خواهیم موضوعات مختلف را تفکیک کنیم و به هنر به عنوان پدیده‌ای کاملا مجزا از نوشتن و ریاضیات فکر کنیم. بچه‌ها در حالی که با مواد هنری کار می‌کنند، قطعه گلی را به یک مدل اضافه می‌کنند، از آن جدا می‌کنند یا سعی می‌کنند با جابجایی قطعه‌ای تناسب شکل‌ها را برقرار سازند، واقعیت‌های ریاضی و علمی را می‌آموزند. کودکی که از سنین پایین در معرض فعالیت‌های مثبت خلاقانه هنری است و اجازه دارد آزادانه و به طور طبیعی رشد کند (در حالی که بزرگسالان به جای نشان دادن مسیر، مشوق او هستند)، در زمان مناسب به راحتی شروع به نوشتن می‌کند و از هنر همچنان به عنوان ابزار بیان شخصی استفاده خواهد کرد». (صفحه ۲۰)

«روی یک تکه کاغذ غیرقابل استفاده به کودک نشان دهید که رنگ‌ها چگونه ترکیب می‌شوند. مقدار زیادی از رنگ آبی روی کاغذ بگذارید. سپس مقدار زیادی رنگ زرد به آن اضافه کنید. رنگ سبز به دست می‌آید. کودکتان ممکن است طراحی کند یا فقط رنگ‌ها را با هم ترکیب کند که شما دوست ندارید اما سعی نکنید به او بگویید که رنگ‌های ترکیبی بهتری ایجاد کند. تا جایی که می‌توانید به سوال‌های او در مورد رنگ‌ها پاسخ دهید». (صفحه ۱۹۵)

«برخی از مربیان بچه‌ها را تشویق می‌کنند خمیر را با قیچی ببرند. این کار به قیچی لطمه می‌زند. به علاوه بهتر است بچه‌ها کاربرد هر ابزار را یاد بگیرند. در این صورت گیج نمی‌شوند. سعی کنید ابزارهای مختلف و کوچک بازی با خمیر را نخرید. کار این ابزارها بسیار خاص است و بچه‌ها هنگام بازی با آن‌ها نیاز به راهنمایی ندارند! بدون این ابزارهای فریبنده، کار هم ارزان‌تر و هم باارزش‌تر و لذت‌بخش‌تر است. به علاوه، کودک می‌تواند موفقیت خود را در آن بیازماید. پس بگذارید فرزندتان از کار خود لذت ببرد.» (صفحه ۳۷۲)

همان‌طور که مطرح شد خلاقیت می‌تواند به موفقیت کودکان در هر زمینه‌ای کمک کند. یکی از ابزارهای بسیار مفید برای تقویت خلاقیت کودکان، تشویق انجام کارهای هنری در آن‌هاست. اگر می‌خواهید فرزند خلاقی داشته باشید و به او کمک کنید که فعالیت‌های هنری داشته باشد بهتر است این کار را هر چه زودتر شروع کنید و در این مسیر از کتاب کلیدهای پرورش خلاقیت هنری در کودکان و نوجوانان کمک بگیرید.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید