نویسنده مینا معین

مرداد ۳۱, ۱۳۹۹

معرفی کتاب کلیدهای پرورش اعتماد به نفس در کودکان و نوجوانان

توسط | مهر ۲۰, ۱۳۹۹ | کتاب و ادبیات

معرفی کتاب کلیدهای پرورش اعتماد به نفس در کودکان و نوجوانان

توسط | مهر ۲۰, ۱۳۹۹ | کتاب و ادبیات

نویسنده مینا معین

مرداد ۳۱, ۱۳۹۹

کتاب کلیدهای پرورش اعتماد به نفس در کودکان و نوجوانان، برای والدینی است که می‌خواهند در مورد اعتماد به نفس و عزت نفس کودکان و نوجوانان و چگونگی شکل‌گیری آن اطلاعات بیشتری کسب کنند. مطالعات نشان داده‌اند که بین عزت نفس سالم و داشتن دیدگاهی مثبت به زندگی رابطه مستقیمی وجود دارد و این دیدگاه می‌تواند به فرزندان کمک کند که استعدادهای بالقوه خود را پیدا کنند.

کمک به کودک در افزایش عزت نفس یکی از بخش‌های مهم فرزندپروری است و والدین نقش بسیار مهمی در شکل‌گیری احساس خودارزشمندی فرزندان دارند. این امر شامل طیف گسترده‌ای از موضوعات از جمله عشق، احترام، گوش کردن به کودکان و مستقل شدن آن‌ها است و سبک فرزندپروری، مدرسه و جنسیت کودک نیز بر آن اثرگذار است. این کتاب به والدین کمک می‌کند فرزندانی همراه با اعتماد به نفس و عزت نفس سالم داشته باشند و به آن‌ها کمک کنند که آینده روشنی داشته باشند.

درباره کتاب کلیدهای پرورش اعتماد به نفس در کودکان و نوجوانان

خواندن این کتاب به والدین کمک می‌کند خطرهایی که در راه افزایش اعتماد به نفس فرزندان وجود دارد را شناسایی و آن‌ها را رفع کنند. همچنین والدین می‌توانند با استفاده از راهکارهایی که در این کتاب مطرح شده است و تمرین آن‌ها به افزایش عزت نفس فرزندان خود کمک کنند و به تدریج روش‌های مناسب‌تری را در این زمینه در پیش بگیرند.

درباره نویسنده

گلن استنهاوس، تقریبا به مدت ۲۰ سال روانشناس کودک است و دوازده سال قبل از آن نیز روانشناس تربیتی بود. او چندین کتاب در مورد والدین نوشته است از جمله کابوس‌های کودکان، شما نیاز به تنبیه کردن ندارید، آیا فرزند من دچار کمبود توجه یا بیش‌فعالی است؟ و کلیدهای پرورش اعتماد به نفس در کودکان و نوجوانان. گلن استنهاوس به طور پاره‌وقت در زمینه خدمات بهداشت روان کودک و نوجوان کار می‌کند و یک کلینیک خصوصی نیز دارد و همچنین سال‌هاست که نویسنده متخصص گزارش دادگاه‌های خانواده است.

سرفصل‌های کتاب

در کتاب کلیدهای پرورش اعتماد به نفس در کودکان و نوجوانان، پس از انکه به تعریف عزت نفس و اعتماد به نفس پرداخته می‌شود، به عوامل موثر بر آن‌ها پرداخته شده و همچنین، روش‌های مناسب والدین در این زمینه مطرح شده است. در ادامه به فهرست مطالب این کتاب را مشاهده می‌کنید.

 1. عزت نفس
 2. او را دوست بدارید
 3. به کودک خود احترام بگذارید
 4. استقلال
 5. شنونده حرف‌های کودک خود باشید
 6. روش‌های گوناگون تربیت
 7. حس تعلق
 8. مدرسه
 9. جنسیت
 10. تشویق
 11. کمک به کودکانی که عزت نفسشان لطمه دیده است

بخش‌هایی از کتاب کلیدهای پرورش اعتماد به نفس در کودکان و نوجوانان

«احترام به فرزندان را در مراحل متفاوت رشد، می‌توان با خوب گوش کردن و توجه به حرف‌های آن‌ها، نشان داد. مثلا می‌توان به خاطر تقویت مهارت‌های کلامی در بچه‌های نوپا، اولین کوشش‌های آن‌ها را برای صحبت کردن، شنید. اگر برای آن‌ها وقت بگذارید و تشویقشان کنید که صحبت کنند و در برابر حرف‌هایشان واکنش متقابل نشان دهید، در واقع کمک بزرگی به آنان کرده‌اید.» (صفحه‌ی ۲۹)

«بخشی از خوب انجام دادن وظیفه تربیت فرزند، شناخت خویشتن خویش است. همه ما قبل از اینکه والدین فرزندان خود باشیم، افراد و اشخاص منحصر به فردی هستیم که سابقه و شخصیت ما در رفتارهایمان نسبت به کودکان اثری خاص خود دارد. این مسئله الزاما نمی‌تواند بد باشد، ولی در صورتی مضر است که فلسفه ما در زمینه تربیت کودک، بیشتر از تجارب کودکی خودمان سرچشمه بگیرد نه اینکه نشان‌دهنده تجلی اعتقادات و ارزش‌های شخصی ما باشد.» (صفحه‌ی ۵۹)

«شکی نیست که تشویق، غذای رشددهنده عزت نفس در انسان‌هاست. تصور اینکه چگونه انسان‌ها می‌توانند بدون تایید موفقیت‌ها و توانایی‌هایشان برای خود ارزش قائل شوند، تصوری بیهوده است. اگرچه همه ما از قدرت تشویق و اهمیت آن برای سلامت روان آگاهی داریم ولی در بعضی خانه‌ها تشویق تبدیل به کالایی نایاب شده است. البته منظور از خانه، جامعه بزرگ ما نیست بلکه منظور همین چهاردیواری کوچکی است که در آن زندگی می‌کنیم. حالا، دوباره خوب فکر کنید. آخرین بازی که فرزندتان را تشویق کرده‌اید کی بوده؟ همین امروز؟ هفته پیش؟ شکی نیست که خیلی سرسخت بوده‌اید. آیا امروز فرزندتان را در آغوش گرفته‌اید؟ آیا می‌دانید که برای او کمی تشویق درست و به موقع، هنوز هم خیلی مهم است.» (صفحه‌ی ۱۰۴)

اگر شما مادر یا پدر هستید و در مورد آینده فرزندتان نگرانید، خواندن این کتاب به شما کمک می‌کند بتوانید از روش‌های مناسبی برای تربیت فرزند خود استفاده کنید و عزت نفس و اعتماد به نفس او را بالا ببرید.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید