نویسنده مینا معین

بهمن ۰۹, ۱۳۹۹

معرفی کتاب والدین موثر، فرزندان موفق (محمدرضا آل یاسین)

توسط | دی ۳۰, ۱۳۹۹ | کتاب و ادبیات

معرفی کتاب والدین موثر، فرزندان موفق (محمدرضا آل یاسین)

توسط | دی ۳۰, ۱۳۹۹ | کتاب و ادبیات

نویسنده مینا معین

بهمن ۰۹, ۱۳۹۹

همه والدین از این امر آگاه‌اند که پرورش فرزند کاری بسیار دشوار است. به همین دلیل تاکنون کتاب‌های زیادی در زمینه تعلیم و تربیت فرزندان نوشته شده است که آن‌ها را در این زمینه یاری می‌کنند. هر کدام از این کتاب‌ها سعی کرده‌اند از دیدگاهی متفاوت به فرزندپروری بپردازند.

یکی از بهترین کتاب‌ها در این زمینه، کتاب والدین موثر، فرزندان موفق است. در این کتاب بر این امر تمرکز شده است که والدین چگونه می‌توانند فرزندانی متفکر تربیت کنند که مهارت‌های زندگی را یاد بگیرند و مسئول زندگی خودشان باشند. در ادامه با این کتاب بیشتر آشنا می‌شوید.

درباره کتاب والدین موثر، فرزندان موفق

کتاب والدین موثر، فرزندان موفق به والدین کمک می‌کند که فرزندانی سالم تربیت کنند. از دیدگاه این کتاب، فرزندان سالم کسانی هستند که به دنبال تایید دیگران نیستند، برای اهدافشان تلاش می‌کنند، می‌توانند با فشارهای اجتماع روبرو شوند و با احساس خوشحالی زندگی می‌کنند. این کتاب با نثری ساده و روان نوشته شده است و برای همه والدین با هر سطحی از تحصیلات می‌تواند قابل فهم باشد.

از سوی دیگر، با مثال‌هایی که در این کتاب مطرح شده، والدین با نمونه‌هایی عینی در فرزندپروری روبرو می‌شوند و در نتیجه مطالب برای آن‌ها بیشتر قابل یادگیری است. به علاوه، این امر و همچنین تصاویری که در کتاب به کار رفته است، باعث می‌شود این کتاب، ابهام کمتر و جذابیت بیشتری برای خواننده داشته باشد.

در این کتاب همچنین نقش مدرسه در تربیت کودکان نادیده گرفته نشده و برای معلم‌ها نیز نکات مهمی مطرح شده است. برای مطالعه بیشتر در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم که کتاب کلیدهای پرورش تفکر در کودکان و نوجوانان را نیز مطالعه کنید.

درباره نویسنده کتاب والدین موثر، فرزندان موفق

محمدرضا آل یاسین، نویسنده کتاب والدین موثر، کارشناس علوم تربیتی نیست، بلکه هنرجوی این مهارت است. آقای آل یاسین برای نوشتن این کتاب، مطالعات و تحقیقات زیادی انجام داده است تا بتواند راهنمایی‌های موثر و کاربردی در زمینه فرزندپروری را برای والدین فراهم کند.

محمدرضا آل یاسین علاوه بر این کتاب، کتاب‌های بسیاری را تالیف کرده است که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از کتاب «اره را تیز کنید»، «حفاظت از عشق پس از ازدواج» و «مهارت‌های تاثیر‌گذاری و نفوذ کلام». همچنین، او کتاب‌های بسیاری را نیز ترجمه کرده است، از جمله «قوانین استادی»، «باور کنید تا ببینید»  و «می خواهم اعتماد به نفس داشته باشم».

بخش‌هایی از کتاب

«کودکان بسیار تاثیرپذیر، جستجوگر و شیفته آموختن هستند و با گیرنده‌های نیرومندشان اندیشه، احساسات و عقاید والدینشان را نسبت به خود جذب می‌کنند. بر این اساس اظهار نظرها و القائات مثبت یا منفی والدین و سایر اطرافیان نسبت به بچه‌ها در کامپیوتر ذهنشان برنامه‌نویسی شده و میزان بهره‌گیری از قابلیت‌هایشان را در بزرگسالی تعیین می‌کند. هرچه القائات منفی بزرگترها بیشتر باشد، قابلیت کمتری از ذهن بچه‌ها در دسترسشان قرار می‌گیرد. بعکس هر اندازه میزان اظهارنظرهای مثبت ما بیشتر باشد راه را برای بروز و تجلی استعداد و قابلیت‌های باطنی فرزندانمان هموارتر و امکان دستیابی‌شان به توفیق و تندرستی و شادکامی افزون‌تر می‌شود». (صفحه ۲۴)

«به فرزندانتان خاطرنشان کنید که زندگی بستری از گل‌های زیبا و خوشبو نیست، مملو از موانع و چالش‌هاست. بنابراین لغزش نه تنها از قدر و منزلت انسانی نمی‌کاهد، بلکه مجالی برای آموختن است. به طور کلی، استعدادها و قابلیت‌های انسان هنگام تردید و تزلزل خفته و نهفته باقی می‌ماند اما در اثر اعتماد و پشتکار فرصت تجلی پیدا می‌کند. پس اگر می‌خواهید فرزندتان با ترس و تردید دست و پنجه نرم کند و قابلیت‌هایش را بروز دهد باید به سلاح شهامت و مخاطره‌جویی مجهز شود». (صفحه ۱۲۱)

«هیچ‌گاه در برابر بچه‌ها آیه یاس نخوانید و کارها و برنامه‌ها را دشوار جلوه ندهید. آنان را ترغیب کنید تن به ماجرا بسپارند و با ماجراجویی، تنوع و پیشرفت را چاشنی زندگی کنند. باور کنید که فرزندتان با جرات و نیرومند است و به اصطلاح می‌تواند گلیمش را از آب بیرون بکشد. همچنین هرگز جمله غیرممکن را در مورد ادعاهای او به کار نبرید و آرمان‌ها، نقشه‌ها و آرزوهایش را به رغم دور از دسترس بودن، غیرواقعی نینگارید و قابلیت‌هایش را در نهانخانه ذهنش علیل و زمینگیر نکنید». (صفحه ۲۴۷)

همانطور که مطرح شد کتاب والدین موثر، فرزندان موفق برای کمک به والدین در جهت تربیت فرزندانی متفکر و سالم نوشته شده است. همچنین، در این کتاب سعی شده است به همه موضوعات مهم در فرزندپروری با مثال‌هایی عینی و کاربردی پرداخته شود. بنابراین، خواندن آن می‌تواند برای همه والدین مفید باشد.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید