نویسنده مینا معین

آذر ۱۳, ۱۳۹۹

تشویق کودکان به کتاب خواندن: چه روش‌هایی موثر هستند؟

توسط | بهمن ۵, ۱۳۹۹ | کتاب و ادبیات

تشویق کودکان به کتاب خواندن: چه روش‌هایی موثر هستند؟

توسط | بهمن ۵, ۱۳۹۹ | کتاب و ادبیات

نویسنده مینا معین

آذر ۱۳, ۱۳۹۹

تشویق کودکان به کتاب خواندن ممکن است برای بسیاری از والدین یک چالش باشد. خواندن نه تنها برای یادگیری بلکه در دنیای مدرن که ارتباطات زیادی به صورت ایمیل و پیام‌های متنی انجام می‌شود، ضروری است. به همین دلیل، توانایی خواندن برای درک مطلب و برقراری ارتباط موثر بسیار حیاتی است و باید در سنین جوانی به کودکان آموزش داده شود.

فراتر از آن، کتاب خواندن برای لذت مزایای فراوانی برای افراد هم در سنین کودکی و هم در سنین بزرگسالی دارد. مطالعات نشان می‌دهند که عادت کتاب خواندن برای لذت بردن در دوران کودکی منجر به بهبود دایره واژگان و درک مطلب کودکان و حتی ریاضیات آن‌ها می‌شود. در ادامه با راه‌های تشویق کودکان به کتاب خواندن آشنا می‌شوید. اما قبل از آن لازم است در مورد اهمیت این موضوع بیشتر بدانید.

چرا تشویق کودکان به کتاب خواندن مهم است؟

کودک چه رمان‌های کلاسیک و چه افسانه بخواند، کتاب خواندن برای او می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد که در ادامه به اهمیت تشویق کودکان به کتاب خواندن اشاره شده است.

  • حمایت از رشد شناختی کودک
  • بهبود مهارت‌های زبانی او
  • آمادگی بیشتر کودک برای موفقیت تحصیلی
  • افزایش تمرکز و نظم و انضباط کودک
  • بهبود تخیل و خلاقیت او
  • پرورش عشق مادام‌العمر در کودک برای کتاب خواندن
  • تقویت همدلی کودک
  • رسیدن او به درکی عمیق از دنیا
  • بهبود مهارت‌های اجتماعی و تعامل کودک

چرا تشویق کودکان به کتاب خواندن مهم است؟

راه‌های تشویق کودکان به کتاب خواندن چیست؟

وقتی کتاب خواندن به بخشی لذت‌بخش از زندگی روزمره تبدیل می‌شود، کودکان نگرش مثبتی در مورد کتاب خواندن پیدا می‌کنند. به یاد داشته باشید که کتابخوانی باید یک تجربه لذت‌بخش باشد. انجام راه‌های زیر می‌تواند به تشویق کودکان به کتاب خواندن کمک کند.

۱. مهارت‌های زبانی فرزندتان را رشد دهید

بسته به سطح مهارت زبانی کودک، به او کتابی بدهید که بخواند یا خودتان برای او یک داستان بخوانید. وقتی داستان تمام شد از او بخواهید که قسمت‌هایی از کتاب را که دوست داشته است مشخص کند. این امر به کودک در انتخاب کلمات کمک می‌کند و باعث می‌شود که به ورق زدن کتاب علاقه‌مند شود.

۲. هر روز چندین داستان بخوانید

هرچه کودکان بیشتر در معرض کتاب‌ها و ادبیات قرار بگیرند بیشتر امکان دارد که کتاب خواندن به روالی معمول از زندگی روزمره آن‌ها تبدیل شود. هر کدام از داستان‌ها می‌توانند اطلاعات، مفاهیم و آگاهی زبانی جدیدی در اختیار کودک قرار دهند.

۳. اطراف فرزندتان را با ابزارهای مرتبط با کتاب خواندن پر کنید

کودکانی که منابع و ابزارهای بیشتری برای کتاب خواندن در خانه دارند در آزمون‌های عملکرد و استاندارد، نمرات بالاتری می‌گیرند. بنابراین، برای تشویق کودکان به کتاب خواندن، لازم است والدین کتاب‌ها و مجلات زیادی را در خانه در دسترس فرزندشان قرار دهند.

راه‌های تشویق کودکان به کتاب خواندن چیست؟

۴. طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های مربوط به خواندن را تشویق کنید

خواندن را به بخشی اساسی از زندگی فرزندتان تبدیل کنید. به کودک فرصت بدهید تا منوها، نام فیلم‌ها، علائم کنار جاده، راهنماهای بازی، گزارش هواشناسی و سایر اطلاعات کاربردی روزمره را بخواند. همیشه حواستان باشد که فرزندتان در اوقات فراغت ابزاری برای خواندن داشته باشد.

۵. برای افزایش عزت نفس کودک از تکنولوژی استفاده کنید

تکنولوژی روش یادگیری همه ما را تغییر داده است و این موضوع می‌تواند بر روی کتاب خواندن کودکان نیز تاثیر مثبتی داشته باشد. با استفاده از تکنولوژی مانند کتابخوان‌های الکترونیکی در کلاس‌های درس، عزت نفس و اعتماد به نفس دانش‌آموزان افزایش پیدا می‌کند. این امر همچنین به کودکان کمک می‌کند که با استفاده از تلفن‌های همراه و رایانه‌ها با روشی جدید برای یادگیری آشنا شوند. افزایش عزت نفس از طریق فناوری‌های کاربردی و افزایش مهارت‌های خواندن کودکان می‌تواند بر سایر حوزه‌های زندگی دانش‌آموزان تاثیر مثبت بگذارد. پیشنهاد می‌کنیم که در این مورد مقاله عزت نفس در کودکان را نیز مطالعه کنید.

۶. اجازه دهید فرزندتان از کتاب‌های الکترونیکی استفاده کند

کتابخوان‌های الکترونیکی را می‌توان با نیازهای هر شخص سازگار کرد. اگر فرزندتان برای خواندن نیاز دارد که کلمات کتاب فونت درشت داشته باشند یا خطوط کمتری در صفحات وجود داشته باشد کتاب‌های الکترونیکی برای این موضوع کاملا مناسب‌اند. کتابخوان‌ الکترونیکی همچنین برای کودکانی که دچار اختلال یادگیری هستند بسیار مفید است.

راه‌های تشویق کودکان به کتاب خواندن چیست؟

۷. اجازه دهید خودشان کتاب مورد علاقه خود را انتخاب کنند

کتاب خواندن برای لذت بردن یکی از بهترین روش‌ها برای بهبود عملکرد کودک در مدرسه است. اما تشویق کودکان به کتاب خواندن فراتر از دادن یک کتاب به او است. وقتی به فرزندتان اجازه می‌دهید که کتاب مورد علاقه خود را انتخاب کند به او کمک می‌کنید که به صورت مادام‌العمر عاشق کتاب خواندن شود. کودکانی که خودشان کتابی را برای خواندن انتخاب می‌کنند بیشتر با آنچه می‌خوانند درگیر می‌شوند و بیشتر احتمال دارد که اطلاعات آن را در حافظه خود ذخیره کنند.

۸. به کودک کمک کنید که کتاب‌هایی متناسب با سنش را انتخاب کند

به فرزندتان کمک کنید کتاب‌هایی را انتخاب کند که متناسب با سنش باشند و همچنین آن‌ها را دوست داشته باشد. در این صورت بیشتر احتمال دارد که کودک انگیزه کتاب خواندن داشته باشد. فرزندتان را به کتابخانه ببرید یا کتاب‌های الکترونیکی را به او نشان دهید تا از بین آن‌ها انتخاب کند. دسترسی به کتاب‌های متنوع به والدین در تشویق کودکان به کتاب خواندن کمک بسیار زیادی می‌کند.

۹. از ابزارها و برنامه‌های خلاقانه استفاده کنید

می‌توانید در تلفن همراه یا تبلت، برنامه‌هایی را مرتبط با کتاب خواندن برای فرزندتان نصب کنید. در این صورت، نگرانی شما برای دستیابی کودک به محتواهای نامناسب به صورت آنلاین کاهش می‌یابد. والدین می‌توانند تنظیماتی انجام دهند که کودک دسترسی به چه برنامه‌هایی داشته باشد و چه میزان از این برنامه‌ها استفاده کند.

۱۰. به کتاب خواندن فرزندتان علاقه نشان دهید

پاسخ یا واکنش شما نسبت به کتاب خواندن فرزندتان تاثیر بسیار قدرتمندی بر عادت کتابخوانی او دارد. همیشه به یاد داشته باشید که از تلاش‌ها و کتاب خواندن‌های فرزندتان تعریف و تمجید کنید.

راه‌های تشویق کودکان به کتاب خواندن چیست؟

کتاب خواندن برای لذت بردن می‌تواند مزایای زیادی برای کودکان داشته باشد و آن‌ها را با ایده‌های جدید آشنا کند. استفاده از کتابخوان‌های الکترونیکی نیز می‌تواند در تشویق کودکان به کتاب خواندن بسیار موثر باشد زیرا این ابزارها، کتاب‌های متنوع و بسیار زیادی را در اختیار کودکان قرار می‌دهند و می‌توانند با ویژگی‌های هر کودک تا حدودی شازگار شوند.

شما از چه روش‌هایی برای تشویق کودکان به کتابخوانی استفاده کرده‌اید؟ تجربیات و نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید