نویسنده مینا معین

فروردین ۲۹, ۱۴۰۰

مزایای خاطره نویسی کودکان و ۸ راه برای تشویق کودکان به خاطره نوشتن

توسط | فروردین ۲۲, ۱۴۰۰ | ایده و خلاقیت

مزایای خاطره نویسی کودکان و ۸ راه برای تشویق کودکان به خاطره نوشتن

توسط | فروردین ۲۲, ۱۴۰۰ | ایده و خلاقیت

نویسنده مینا معین

فروردین ۲۹, ۱۴۰۰

خاطره نویسی کودکان

مطالعات بسیاری مطرح می‌کنند دانش‌آموزانی که دفتر خاطرات دارند، نسبت به سن خود تقریبا دو برابر بیشتر از حد مورد انتظار می‌نویسند. خاطره‌نویسی یک روش عالی برای کودکان در ثبت زندگی، خاطرات و یادداشت افکار، آرزوها و احساسات است. با این حال، طی چند سال اخیر، خاطره نویسی کودکان، کاهش قابل‌توجهی یافته است که با توجه به مزایای خاطره‌نویسی، لازم است کودکان را مثل قبل به این کار تشویق کرد.

برخی از دفترچه‌های خاطرات مثل دفتر خاطرات آنه فرانک بسیار معروف می‌شوند. در حالی که برخی دیگر از این دفترچه‌ها می‌توانند اطلاعات زیادی در مورد تاریخ انسان‌ها و مکان‌ها ارائه دهند. با این حال، اگرچه احتمالا دفتر خاطرات فرزند شما، دفتری نیست که همه بخواهند آن را بخوانند، اما کودک با خاطره‌نویسی می‌تواند از ثبت لحظات خود لذت ببرد. مهم نیست که فرزندتان چند ساله است، خاطره‌نویسی در هر سنی مزایای زیادی برای کودکان دارد. در ادامه با این موضوع بیشتر آشنا می‌شوید.

فهرست مطالب

خاطره نویسی کودکان چه مزایایی برای آن‌ها دارد؟

با توجه به مطالعاتی که تاکنون انجام شده است خاطره نویسی کودکان می‌تواند مزایای بسیار زیادی برای آن‌ها داشته باشد. به همین دلیل متخصصان، والدین را تشویق می‌کنند که فرزندشان را به این عادت تشویق کنند. در ادامه با چند مزیت مهم خاطره نویسی کودکان آشنا می‌شوید.

خاطره نویسی کودکان، مهارت نوشتن آن‌ها را تقویت می‌کند

برطبق مطالعات اخیر، کمتر پیش می‌آید که کودکان به‌خاطر لذت بردن بنویسند و این مسئله به ضرر مهارت نوشتاری آن‌هاست. فقط پنج درصد از کودکانی که غیر از تکالیف مدرسه، نمی‌نویسند توانایی نوشتنشان بالاتر از سطح مورد انتظار است. این در حالی است که ۳۰ درصد از کودکانی که خاطره‌نویسی می‌کنند، توانایی نوشتنشان بالاتر از حد مورد انتظار است. هرچه کودکان بیشتر بنویسند، کیفیت نوشته‌های آن‌ها نیز بهتر خواهد شد. خاطره نویسی کودکان، در این زمینه بسیار مفید است و می‌تواند خلاقیت آن‌ها را نیز تقویت کند.

کودکان انتخاب می‌کنند که در مورد چه موضوعی بنویسند

در مدرسه، به‌ندرت پیش می‌آید که کودکان انتخاب کنند در چه مورد بنویسند. موضوع تقریبا همیشه توسط معلم دیکته می‌شود و برای مثال از آن‌ها خواسته می‌شود در مورد سفر یا تعطیلات خود بنویسند یا در این مورد بنویسند که علم بهتر است یا ثروت. به همین دلیل، خاطره‌نویسی به کودکان آزادی عمل می‌دهد. این امر باعث می‌شود که آن‌ها لذت ناشی از نوشتن را کشف کنند و به این کار بیشتر تشویق شوند.

اهمیت خاطره نویسی کودکان

دستخط کودکان را بهبود می‌بخشد

به دلیل اینکه کودکان، امروزه وقت زیادی را صرف استفاده از رایانه و سایر وسایل دیجیتالی می‌کنند، دستخط در حال تبدیل به هنری فراموش‌شده است. با این حال، اگرچه در حال حاضر، نوشتن با تایپ کردن جایگزین شده است اما دستخط هنوز هم یک مهارت اساسی است. همچنین، اگرچه راه‌های زیادی برای خاطره‌نویسی با استفاده از ابزارهای تکنولوژی، ازجمله وبلاگ‌نویسی وجود دارد، اما خاطره‌نویسی به روش سنتی، می‌تواند برای بهبود دستخط کودکان بسیار مفید باشد.

خاطره نویسی کودکان، نوشتن را به یک روتین تبدیل می‌کند

خاطره‌نویسی باعث می‌شود تا کودکان به عادت نوشتن روی بیاورند، به طوری که دیگر نوشتن برای آن‌ها ترس و وحشت به دنبال نداشته باشد. کودکان مجبور نیستند هر روز خاطره بنویسند. آن‌ها می‌توانند این کار را یک روز در میان، یک یا دوبار در هفته یا آخر هفته‌ها انجام دهند. خاطره‌نویسی می‌تواند اعتمادبه‌نفس کودکان در نوشتن را افزایش دهد و این امر موجب می‌شود که آن‌ها در انجام کارهای دیگر نیز انگیزه پیدا کنند.

مزایای خاطره نویسی کودکان

کودکان، ژانرهای مختلف را امتحان می‌کنند

داشتن دفتر خاطرات به کودکان کمک می‌کند که اشکال مختلف نوشتن را امتحان کنند. کودکان با خاطره‌نویسی این آزادی را پیدا می‌کنند که ژانرهای مختلف را امتحان کنند و بدون نگرانی در مورد قضاوت دیگران، آنچه می‌خواهند بنویسند را انتخاب کنند.به عنوان مثال، کودک می‌تواند یک روز یک شعر بنویسد و روز دیگر به صورت گزارش، خاطره خود را بنویسد.

تاب‌آوری کودکان را بالا می‌برد

با افزایش مشکلات بهداشت روان در کودکان دبستانی، یادگیری نحوه ابراز احساسات یک مهارت اساسی برای این کودکان است. به همین دلیل، خاطره نویسی کودکان می‌تواند روشی بسیار مفید در این زمینه باشد. خاطره‌نویسی، یک روش عالی برای کمک به کودکان در پردازش افکار و ابراز احساسات خود است. این امر می‌تواند بلوغ عاطفی، انعطاف‌پذیری و تاب‌آوری کودکان را بهبود بخشد.

خلاقیت کودکان را تقویت می‌کند

خاطره‌نویسی فقط مربوط به کلمات نیست. کودکان می‌توانند در دفترچه خاطرات خود، نقاشی بکشند و خط‌خطی کنند. بنابراین، خاطره‌نویسی فقط شامل نوشتن حقایق و وقایع نیست، بلکه می‌تواند بسیار خلاقانه نیز صورت بگیرد. پیشنهاد می‌کنیم در این مورد مقاله پرورش خلاقیت در کودکان را نیز مطالعه کنید.

چرا خاطره نویسی کودکان مهم است

چگونه فرزندتان را به خاطره‌نویسی تشویق کنید؟

خاطره نویسی کودکان به آن‌ها در تامل در تجربیات گذشته، یادگیری از آن‌ها و تحلیل این امر که اکنون در چه نقطه ‌ای از زندگی هستند کمک می‌کند. علاوه بر این، مهارت نوشتن کودکان را نیز بهبود می‌بخشد. بنابراین، مهم است که فرزندتان را به خاطره‌نویسی تشویق کنید. در ادامه با راه‌های تشویق کودکان به خاطره‌نویسی آشنا می‌شوید.

مزایای خاطره نویسی کودکان را برای فرزندتان توضیح دهید

به محض اینکه کودک از مزایای خاطره نویسی کودکان آگاه شد و این مزایا برای او اهمیت زیادی پیدا کرد انگیزه می‌گیرد که شروع به نوشتن خاطرات خود کند. همچنین، شما می‌توانید اگر از دوران کودکی، دفترچه خاطرات دارید برخی از نوشته‌های خود را به فرزندتان نشان دهید.

فرزندتان را به خواندن خاطرات افراد مشهور تشویق کنید

خواندن خاطرات افراد مشهور، الهام‌بخش کودک برای نوشتن خاطرات و موجب بهبود مهارت‌های او در خاطره‌نویسی خواهد بود. دفتر خاطراتی که اکنون به صورت کتاب در دسترس است کتاب آن فرانک (خاطرات یک دختر جوان) است. این کتاب همانطور که از نامش پیداست خاطرات نوجوانی به نام آن فرانک است که در طول جنگ جهانی دوم، خود را از نازی‌ها پنهان کرده بود و بعدا اسیر شد و مجبور شد در اردوگاه کار یهودیان بماند.

برای شروع، به کودک یک دفترچه خاطرات زیبا هدیه بدهید

کودکان به ویژه کودکان کوچکتر، اگر دفترچه خاطرات جذاب یا زیبایی داشته باشند بیشتر برای نوشتن، انگیزه پیدا می‌کنند. بنابراین، اجازه دهید فرزندتان دفترچه خاطرات مورد علاقه خود را انتخاب کند و بخرد. همچنین، وقتی به خانه آمدید می‌توانید به کودک کمک کنید که با انجام برخی روش‌های هنری خلاقانه، دفترچه‌اش را شخصی‌سازی کند.

تقویت خاطره نویسی کودکان

با کودک در این مورد تصمیم بگیرید مطالب دفترچه خاطرات در چه مورد باشد

خاطره‌نویسی، انواع مختلفی دارد. چند ایده که می‌توانید به فرزندتان پیشنهاد دهید عبارت‌اند از:

 • اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت
 • درس‌های زندگی
 • گزارش یادگیری یک مهارت یا سرگرمی جدید
 • ثبت برنامه‌های روزانه
 • مشاهدات اطرافیان
 • ثبت احساسات بر اساس تجربیات

اگر فرزندتان زمان کافی داشته باشد می‌تواند از همه این ایده‌ها استفاده کند و خود را به یک یا دو نوع خاطره‌نویسی محدود نکند. یادداشت‌های خاطرات می‌توانند ماهیتی غیرشخصی نیز داشته باشند. بنابراین، اگر کودک شما به ورزش، فیلم، امور روزانه، ادبیات و غیره علاقه دارد، می‌تواند در دفترچه، نظرات خود را درباره موضوعات مورد علاقه خود بنویسد. این امر، مهارت تفکر تحلیلی و نوشتاری کودک را بهبود می‌بخشد و اشتیاق او برای کسب دانش را افزایش می‌دهد.

به فرزند خود بگویید بدون ترس از قضاوت، هرچه می‌خواهد بنویسد

فرزندتان را تشویق کنید بدون ترس از اشتباه بنویسد و نگران بیان افکار خود در نوشته‌هایش نباشد. نگرانی کودک پس از مدتی بهبود خواهد یافت و مهم این است که در ابتدا شما او را تشویق کنید که هرچه می‌خواهد در دفترچه خاطراتش بنویسد. از سوی دیگر، اگر فرزندتان کمال‌گراست ممکن است در نوشتن وسواس پیدا کند. در این شرایط، پیشرفت او کند خواهد بود. بنابراین، مهم است که به او کمک کنید بدون ترس از قضاوت بنویسد.

خاطره نویسی کودکان را چگونه تشویق کنید

اطمینان حاصل کنید که کودک شما به طور منظم در دفترچه خاطرات خود می‌نویسد

با فرزندتان ساعتی را برای خاطره‌نویسی تعیین کنید. همچنین، در این مورد تصمیم بگیرید که چقدر برای این کار وقت گذاشته شود و اطمینان حاصل کنید که فرزندتان به محدودیت زمانی پایبند است. در ساعتی که کودک در حال خاطره‌نویسی است سعی کنید عوامل حواس‌پرتی را حذف کنید. این کار به او کمک می‌کند که تمرکز بیشتری برای نوشتن داشته باشد. پیشنهاد می‌کنیم در این مورد مقاله بهبود حواس پرتی در کودکان را نیز مطالعه کنید. از سوی دیگر، اگر فرزندتان در یک روز خاص، خاطره‌اش را ننوشت او را تشویق کنید که روز بعد آن را جبران کند. این امر باعث می‌شود کودک، خاطره‌نویسی را جدی بگیرد.

کودکتان را تشویق کنید که سبک‌های ابتکاری نوشتن را کشف کند

اگر فرزندتان هفت تا نه ساله است لازم است به فکر حفظ علاقه او به خاطره‌نویسی باشید زیرا نوشتن مطالب طولانی برای کودکان این گروه سنی دشوار است. اجازه دهید فرزندتان جملات کوتاهی درباره تجربیات روزمره خود بنویسد و چند طرح نیز به متن اضافه کند. همچنین، گاهی اوقات می‌توانید به فرزندتان پیشنهاد بدهید استیکر یا تصاویر رنگارنگی را در دفترچه‌اش بچسباند. این کار باعث می‌شود خاطره‌نویسی برای فرزندتان به فعالیتی سرگرم‌کننده تبدیل شود. کودکان بزرگتر می‌توانند مطالب طولانی‌تر و با سبک‌های خلاقانه‌تری بنویسند. به عنوان مثال، آن‌ها می‌توانند وقایع روزانه خود را به صورت داستان یا نمایشنامه بنویسند.

کودک را به بهتر نوشتن تشویق کنید، اما به حریم خصوصی او نیز احترام بگذارید

از کودکتان بخواهید مطالبی که می‌نویسد را با شما به اشتراک بگذارد تا بتوانید پیشرفت او را پیگیری کنید و نکات مفیدی به او برای بهتر کردن نوشته‌هایش ارائه دهید. با این حال، این کار را فقط هنگامی انجام دهید که کودک مایل است مطالب خود را با شما به اشتراک بگذارد. کودکانی که در اوایل نوجوانی هستند معمولا تمایلی ندارند افکارشان را والدین خود به اشتراک بگذارند. بنابراین، زیاد وارد فضای خصوصی فرزندتان نشوید و اجازه دهید دفتر خاطرات شخصی او «شخصی» بماند اما در عین حال، هر زمان که کودک احساس کرد نیاز به اشتراک گذاشتن نوشته‌اش با شما دارد، به او کمک کنید.

بهبود خاطره نویسی کودکان

در نهایت، خاطره نویسی کودکان، راهی عالی برای کمک به آن‌ها در ابراز احساسات و همچنین ثبت وقایع و فعالیت‌های روزانه است. داشتن یک دفترچه خاطرات به شکل‌گیری شخصیت فرزند شما کمک می‌کند. بنابراین، از همان سنین کودکی، فرزندتان را به نوشتن در دفترچه خاطرات خود تشویق کنید اما او را مجبور به این کار نکنید. می‌توانید با استفاده از روش‌های خلاقانه مثل پیشنهاد ایده‌هایی برای نقاشی و چسباندن استیکر در دفترچه خاطرات در کنار نوشتن، خاطره‌نویسی را برای فرزندتان جذاب‌تر کنید.

سوالات پرتکرار

خاطره‌نویسی برای کودکان چه مزایایی دارد؟

خاطره نویسی کودکان، علاوه بر اینکه باعث تقویت خلاقیت، مهارت‌های نوشتاری و دستخط آن‌ها می‌شود می‌تواند با کمک به کودکان در ابراز احساسات و افکار خود، باعث بهبود تاب‌آوری آن‌ها شود.

چگونه می‌توانم فرزندم را به خاطره‌نویسی تشویق کنم؟

مهم است که مزایای خاطره‌نویسی را برای فرزندتان توضیح دهید، این کار را به یک روتین برای او تبدیل کنید و کودک خود را تشویق کنید که بدون ترس از قضاوت بنویسد.

چگونه می‌توانم خاطره‌نویسی را برای فرزندم به فعالیتی جالب تبدیل کنم؟

می‌توانید به کودک خود پیشنهاد دهید در دفترچه‌اش علاوه بر نوشتن، نقاشی کند و استیکر بچسباند. همچنین او می‌تواند سبک‌های ابتکاری نوشتن را نیز امتحان کند.

نکات کلیدی

 • اجازه دهید فرزندتان دفترچه خاطرات مورد علاقه خود را انتخاب کند و بخرد.
 • اگر کودک شما به ورزش، فیلم، امور روزانه، ادبیات و غیره علاقه دارد، می‌تواند در دفترچه، نظرات خود را درباره موضوعات مورد علاقه خود بنویسد.
 • فرزندتان را تشویق کنید بدون ترس از اشتباه بنویسد و نگران بیان افکار خود در نوشته‌هایش نباشد.
 • زیاد وارد فضای خصوصی فرزندتان نشوید و اجازه دهید دفتر خاطرات شخصی او «شخصی» بماند.
 • خواندن خاطرات افراد مشهور، می‌تواند الهام‌بخش کودک برای نوشتن خاطرات و موجب بهبود مهارت‌های او در خاطره‌نویسی شود.

اگر شما هم نظر یا تجربه‌ای در زمینه خاطره‌نویسی و تشویق کودکان به این کار دارید، آن را با ما و خوانندگان کارپازل به اشتراک بگذارید.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

آزمایش علمی برای کودکان در خانه | آزمایش‌های ساده و جذاب

آزمایش علمی برای کودکان در خانه | آزمایش‌های ساده و جذاب

آزمایش‌های علمی ذهن کودک را باز می‌کند و کنجکاوی را در کودک برمی‌انگیزند و نتایج حاصل از آن بهتر در ذهن کودک باقی می‌ماند. در این مقاله به بررسی چند آزمایش علمی برای کودکان در خانه می‌پردازیم.

ساخت اسباب‌بازی با چوب بستنی؛ ۵۰ ایده جذاب و آموزنده برای کودکان

ساخت اسباب‌بازی با چوب بستنی؛ ۵۰ ایده جذاب و آموزنده برای کودکان

ساخت اسباب‌بازی با چوب بستنی مثل هر کاردستی دیگری فقط جنبه سرگرمی ندارد. بچه‌ها با تبدیل وسایل دورریختنی به اسباب‌بازی‌های جالب و کارآمد چیزهای زیادی یاد می‌گیرند. اگر شما هم تا امروز چوب بستنی‌ها را دور می‌ریختید یا نمی‌دانستید چه استفاده دیگری از آنها کنید، با...

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید