خرداد ۰۶, ۱۴۰۰

آموزش طرز فکر کارآفرینانه به کودکان در ۵ روش

توسط | خرداد ۶, ۱۴۰۰ | خلاقیت و کارآفرینی

آموزش طرز فکر کارآفرینانه به کودکان

کودکان اغلب مانند یک کارآفرین عمل می‌کنند. اگر وسیله‌ای را در اختیارشان قرار دهید سعی می‌کنند نحوه استفاده از آن ابزار را کشف کنند. اما، نکته مهم این است که چگونه این نبوغ ذاتی را بتوانیم در آن‌ها پرورش دهیم. در این مقاله در ۵ روش آموزش طرز فکر کارآفرینانه به کودکان را بررسی خواهیم کرد.

فهرست

اهمیت آموزش طرز فکر کارآفرینانه به کودکان

طرز فکر کارآفرینانه به کودک کمک می‌کند تا بتواند بر مشکلات و چالش‌‌های زندگی غلبه کند. در تصمیم‌گیری‌هایش قاطع باشد و مسئولیت کارهایش را بپذیرد. از اشتباهاتش درس بگیرد و شکست را به‌عنوان یک درس ببیند نه پایان مسیری که در آن قرار دارد.

این طرز فکر به کودک می‌آموزد که در مسیر رسیدن به اهدافش سماجت داشته باشد. بعد از شکست دوباره برخیزد و به راهش ادامه دهد. چرا که کارآفرین باید تاثیر گذار باشد. تغییری را در جهان ایجاد کند. راه حلی را ارائه دهد و خودش نیز بخشی از این راه حل باشد. به همین دلیل برای تربیت کودک کارآفرین باید بتوانید او را با این جنبه از کارآفرینی نیز آشنا کنید.

آموزش طرز فکر کارآفرینانه به کودکان در ۵ روش

آموزش طرز فکر کارآفرینانه به کودکان

شکست اغلب نقطه عطف زندگی است. بعضی از افراد از آن می‌گریزند و بعضی دیگر از آن درس می‌گیرند. دوباره بلند می‌شوند و به مسیر خود ادامه می‌دهند. این ویژگی را می‌توان در کارآفرینان موفق یافت. در این مقاله سعی می‌کنیم طرز فکر کارآفرینانه را به شما معرفی کنیم.

۱. شکست خوردن اشکالی ندارد

شکست بخشی از مسیر پیشرفت است. اگر قرار بود با هر سقوط زندگی معنای خودش را از دست بدهد، هیچ گاه هیچ دانه‌ای به لانه مورچه نمی‌رسید. کودک باید بتواند این موضوع را درک کند و از نظر ذهنی و روحی قوی شود.

شما نیز به‌عنوان والدین باید با فرزندتان همکاری کنید. اگر کاری جدید را انجام می‌دهد و در آن مسیر دچار اشتباه یا شکست شده است، او را مواخذه نکنید. در عوض، او را برای شجاعتش تحسین کنید. چرا که تصمیم گرفته است کار جدیدی را انجام دهد. او را حمایت کنید و به او بگویید که شکست پایان راه نیست. بلکه، گامی برای یادگیری بیشتر و رسیدن به موفقیت است.

۲. کودک باید قدرت مذاکره کردن را بیاموزد

آموزش طرز فکر کارآفرینانه به کودکان

شرایطی را در خانه فراهم کنید تا کودک یاد بگیرد نظراتش را در مورد مسائل مختلف بیان کند.  هر زمان احساس کرد که مشکلی وجود دارد یا موضوعی ذهنش را درگیر کرده است به بحث و تبادل نظر بپردازد. به‌طور مثال، اگر تصمیم نادرستی گرفتید و فرزندانتان با آن موافق نبودند. به آن‌ها اجازه دهید نظرات و استدلال‌هایشان را با شما درمیان بگذارند تا به نتیجه درستی برسید.

 البته، ممکن است این تصمیم در ابتدا برای خانواده‌ها کار دشواری به نظر برسد. طبیعتا کنترل و تسلط بر کودک و اینکه از او بخواهید بدون چون و چرا از دستورات‌تان پیروی کند شما را در موقعیت راحت‌تر و بی‌دغدغه‌تری قرار می‌دهد. اما، در واقع این نوع رفتار به ضرر کودک است و مانع رشد او می‌شود. از او فردی ناتوان می‌سازد که توانایی بیان نظراتش را ندارد. فاقد قدرت تصمیم‌گیری و استقلال خواهد شد و زندگی اجتماعی موفقی نخواهد داشت.

علاوه بر آن، به ضرر خود والدین هم خواهد بود. چرا که، آموزش و یادگیری امری دو جانبه است. ازآنجایی‌که، هر فرد دیدگاه منحصربه‌فردی دارد. بنابراین، با بحث و گفت‌وگو اطلاعات بسیاری بین طرفین رد و بدل می‌شود.  هم کودک از والدینش می‌آموزد. هم والدین از فرزندانش می‌آموزد.

۳. کودک باید ریسک پذیری را یاد بگیرد

ریسک پذیری شاخصه‌ای مهم در کارآفرینی است. احتیاط همیشه امری واجب است و باعث می‌شود انسان از خطرهای احتمالی در امان باشد. اما، اینکه به کودک بیاموزیم که چه موقع باید ریسک کند و چه موقع محتاط باشد مهم است.

کودک باید یاد بگیرد که اگر در شرایطی قرار گرفت که بین ریسک و احتیاط باید یکی را انتخاب کند. بتواند در ذهنش نسبت برد به باخت شرایط را محاسبه کند. اگر ضرر آن کار بیشتر از منفعتش بود منصرف شود. در غیر این صورت، به مسیر ادامه بدهد و ریسک کند.

۴. کودک باید با افراد و موقعیت‌های بیشتری آشنا شود

نمی‌توان منکر اهمیت تماس چشمی با سایر افراد شد. ارتباط رودررو نقش مهمی در امور تجاری و روابط شخصی بازی می‌کند.

تجربه باعث می‌شود انسان پخته‌تر شود. هر چه کودک با افراد بیشتری معاشرت داشته باشد سطح تجربیاتش بیشتر می‌شود. مشکلات بیشتری را از نزدیک لمس می‌کند. در نتیجه، تبدیل به فردی می‌شود که نیاز جامعه را خوب درک می‌کند و می‌تواند به کارآفرین بهتری تبدیل شود.

آموزش طرز فکر کارآفرینانه به کودکان کمک می‌کند تا اعتمادبه‌نفس بیشتری پیدا کنند. بیشتر با شرایط سازگار شوند و در هر لحظه از زندگی خود لذت ببرند. این طرز فکر مشابه طرز فکر افراد موفق است.

کارآفرینانی چون استیو جابز، بیل گیتس، ایلان ماسک، پیر امیدیار، وارن بافت از هیچ تلاشی دریغ نکردند. نیاز جامعه را درک کردند و تبدیل به کارآفرینی شدند که توانستند افراد زیادی را استخدام کنند. افرادی که تا رسیدن به رویاهایشان جنگیدند و مایوس نشدند.

۵. ایده‌پردازی‌های فرزندتان را جدی بگیرید

 ایده‌پردازی‌های فرزندتان را جدی بگیرید

آیا فرزندتان علاقه دارد کسب درآمد کند؟ اگر پاسخ به این سوال مثبت است. از او بپرسید که چه کارهایی در این راستا می‌تواند انجام دهد. همین سوال ذهن او را به چالش می‌کشد تا بیشتر روی این موضوع فکر کند و ایده‌های جدیدی به ذهنش برسد.

ممکن است کودک اینگونه پاسخ دهد، «من می‌توانم برگ‌ها را جمع‌آوری کنم. یا می‌توانم رختخوابم را مرتب کنم. یا می‌توانم از خواهر یا برادر کوچکتر خود مراقبت کنم و در ازای آن دستمزد دریافت کنم.» در این موقعیت او را تشویق کنید و ذهنش را بیشتر به چالش بکشید. از او بپرسید که «آیا فکر می‌کنی می‌توانی کسب‌وکاری در این مورد ایجاد کنی؟»

اگر فکر می‌کنید ایده فرزندتان امکان تبدیل شدن به یک تجارت را دارد، آن را جدی بگیرید. همراه با او تحقیق کنید تا ببینید که این ایده تا چه حد می‌تواند نیازهای جامعه را برطرف کند؟ بازار رقابت در چه سطحی است.

 او را حمایت کنید تا رویایش به حقیقت بپیوندد و به یک کارآفرین کوچک تبدیل شود. دن باسی، مدیر موفق فناوری و ملقب به رئیس FIRST، موسسه غیر انتفاعی الهام و شناخت علم و فناوری روباتیک ، می‌گوید:

کودکان مانند یک اسفنج هستند. هنگامی که آن‌ها را در معرض ایده‌‌های جدید قرار می‌دهیم سریع به شرایط عادت می‌کنند و می‌توانند به‌راحتی با آن ارتباط برقرار کنند.

دن باسی، کارآفرین موفق در حوزه روباتیک

در پایان

دنیای امروز به کارآفرینانی احتیاج دارد که جسور باشند و بتوانند تغییرات مثبتی را در جامعه ایجاد کنند. اگر ما کارآفرینی را به کودکانمان نیاموزیم، آن‌ها هرگز با مفهوم رویاپردازی آشنا نمی‌شوند. بعد از فارغ‌اتحصیلی به سمت یک شغل می‌روند و در دایره امن خود سال‌ها باقی می‌مانند. اگر روزی به هر دلیلی از آن شغل استعفا دهند، دیگر توانی برای شروع دوباره نخواهند داشت. بنابراین، آموزش طرز فکر کارآفرینانه به کودکان موضوع مهمی است که باید بررسی شود.

سوال‌های متداول

آموزش طرز فکر کارآفرینانه به کودکان چه اهمیتی دارد؟

طرز فکر کارآفرینانه استقلال فکری، جسارت، مسئولیت‌پذیری و توانایی حل کردن مشکلات را به کودک می‌آموزد. به کودک یاد می‌دهد که حتی در شرایط سخت نیز همچنان ادامه دهد تا به موفقیت دست پیدا کند. ازآنجایی‌که، جامعه به کارآفرینان بیشتری نیاز دارد، بهتر است از کودکی آن‌ها را برای آینده مهیا کنیم.

تربیت کودک کارآفرین چگونه باید انجام شود؟

کودک را به نحوی تربیت کنید که یاد بگیرد مشکلاتش را خودش حل کند. پس‌انداز و سرمایه‌گذاری کردن را یاد بگیرد. کتاب خوب بخواند. اجازه دهید در تصمیم‌گیری‌های مهم شرکت کند و نظرش را بیان کند و قدردانی را یاد بگیرد.

چرا کارآفرینی را باید از کودکی آموزش داد؟

کارآفرینی مهارت‌های کودک را افزایش می‌دهد و او را برای روبرو شدن با  مقاطع حساس زندگی در آینده آشنا می‌کند. به کودک کمک می‌کند تا پا را فراتر از نقطه امنش بگذارد و بزرگ فکر کند. اعتمادبه‌نفسش را افزایش می‌دهد. باعث می‌شود کودک با این طرز فکر رشد کند و به رشد اقتصادی جامعه نیز کمک کند.

نکات طلایی

  • طرز فکر کارآفرینانه به کودک کمک می‌کند تا بتواند بر چالش‌‌های زندگی غلبه کند.
  • طرز فکر کارآفرینانه به کودک کمک می‌کند تا مسئولیت کارهایش را بپذیرد و قاطعانه تصمیم بگیرد.
  • آموزش طرز فکر کارآفرینانه به کودکان کمک می‌کند تا شکست را بخشی از مسیر رسیدن به موفقیت ببینند.
  • کودک یاد می‌گیرد با گفت‌وگو مشکلاتش را حل کند.

برچسب‌ها:

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

چرا کودکان باید کارآفرینی یاد بگیرند؟

چرا کودکان باید کارآفرینی یاد بگیرند؟

جامعه برای رشد به افرادی احتیاج دارد که الهام‌بخش باشند و به دیگران انگیزه بدهند. یعنی علاوه بر دکتر و مهندس به کارآفرین نیز احتیاج دارد. کارآفرینی چه خصایصی را در فرد پرورش می‌دهد که حضورش برای جامعه ضروری است؟ چرا کودکان باید کارآفرینی را یاد بگیرند؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال‌ها با این مقاله همراه باشید.

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید