شهریور ۰۲, ۱۴۰۰

‍۱۰ بازی جذاب برای تقویت مهارت حرکتی کودکان

توسط | مرداد ۳۱, ۱۴۰۰ | بازی‌ها

‍۱۰ بازی جذاب برای تقویت مهارت حرکتی کودکان

توسط | مرداد ۳۱, ۱۴۰۰ | بازی‌ها

شهریور ۰۲, ۱۴۰۰

روش‌های بسیاری در تقویت مهارت‌های حرکتی کودکان وجود دارد. روش‌هایی که می‌تواند به والدین کمک کند تا این مهارت را در کودک تقویت کنند. در ادامه این مقاله به معرفی روش دیگری چون بازی برای تقویت مهارت حرکتی کودکان می‌پردازیم.

بازی‌هایی برای تقویت مهارت حرکتی کودکان

تسلط کودک بر مهارت‌های حرکتی‌ به او استقلال بیشتری می‌دهد. به‌طور مثال، هنگام باز کردن در، باز یا بستن زیپ لباس، مسواک زدن و شستن دست‌ها بدون کمک والدین می‌تواند از عهده آن‌ها بربیاید. در ادامه به معرفی ۱۰ بازی برای تقویت مهارت حرکتی کودکان می‌پردازیم. این ۱۰ تکنیک به‌ویژه برای کودکان پیش‌دبستانی یا در سنین مهد کودک موثرتر است.

۱. خمیر بازی

بازی برای تقویت مهارت حرکتی کودکان

خمیر بازی برای تقویت مهارت حرکتی کودکان یک بازی قدیمی، محبوب و کاملا مناسب است. بچه‌ها می‌توانند با لمس خمیر و ساخت وسایل مختلف مهارت‌های حرکتی خود را بهبود ببخشند. برای اثر بخشی بیشتر و کارآمد بودن این روش بهتر است شما نیز به جمع بازی کودک بپیوندید. با او بازی کنید و اوقات خوبی را برای فرزندتان رقم بزنید. بازی با کودک ارتباط بین والدین و فرزند را قوی‌تر می‌کند.

در این فاصله والدین زمان کافی برای ایجاد محیطی امن و لذت بخش برای پرورش روح کودک خواهند داشت. برای آشنایی بیشتر با فواید خمیر بازی به مقاله فواید خمیر بازی برای کودکان مراجعه کنید.

۲. پازل‌ها

هنگامی که بچه‌ها مشغول انجام پازل هستند، شما هم به جمع آن‌ها بپیوندید و با کمک فرزندتان پازل را کامل کنید. بازی با کودک ممکن است خسته‌کننده باشد. مخصوصا اگر همزمان کارمند باشید، علاوه بر مسئولیت بیرون و کار خانه، بازی نیز  کوله‌بار شما را سنگین‌تر می‌کند. اما، توجه نکردن و همراهی نکردن باکودک به‌مراتب اثر مخرب‌تری بر او خواهد گذاشت. بنابراین، صبور باشید.

‌کودک از اینکه نتواند پازل را کامل کند ممکن است عصبانی شود. قطعات را پرت کند یا آن‌ها را در دهانش قرار دهد. بنابراین، قبل از اینکه کار به اینجا برسد، بهتر است همراه او باشید و در این موارد به روش‌های گوناگون کودک را تشویق کنید. به‌طور مثال، بهتر است ابتدا، پازل‌هایی با درجه آسان‌تر برای بازی کودک تهیه کنید تا بتواند به خودش و توانایی‌هایش اعتماد کند. سپس، قدم‌به‌قدم به درجه سختی آن بیافزایید.

جابه‌جایی قطعات پازل و چیدن آن‌ها در محل مناسب، علاوه بر تقویت مهارت‌های حرکتی کودکان، تمرکز آن‌ها را نیز تقویت می‌کند. هنگامی که کودک را همراهی می‌کنید، کودک از حضور شما دلگرم شده و تشویق می‌شود تا پازل را تا انتها انجام دهد. پازل به‌عنوان یک بازی برای تقویت مهارت حرکتی کودکان باعث هماهنگی بیشتر بین دست و چشم کودک نیز می‌شود. این ویژگی به‌خصوص کودک را برای رفتن به مدرسه آماده می‌کند.

۳. نقاشی کردن، طراحی و رنگ‌آمیزی

بازی برای تقویت مهارت حرکتی کودکان

نقاشی با قلم‌مو به کودک کمک می‌کند هنگام در دست گرفتن قلم توانایی بهتری در مدیریت و نگه داشتن اجسام داشته باشد. نقاشی، طراحی و رنگ‌آمیزی علاوه بر اینکه مهارت حرکتی کودکان تقویت می‌کند، تخیل و خلاقیت او را نیز پرورش می‌دهد. برای بررسی بیشتر تاثیر نقاشی بر کودکان به مقاله تاثیر نقاشی بر کودکان مراجعه کنید.

می‌توانید از تکنیک‌ها و متدهای مختلف نقاشی مانند، مداد رنگی، مداد شمعی، گچ، نقاشی با انگشت، سیاه‌قلم کمک بگیرید. تمرین نقاشی با هر کدام از این تکنیک‌ها ممکن است مانند جرقه‌ای ذهن کودک را درگیر کند. در نتیجه، علاوه بر هماهنگی بین دست و چشم‌ها و تقویت مهارت‌های حرکتی، زمینه‌ساز فعالیت‌های او در آینده نیز شود. برای آشنایی با تکنیک‌‌های مختلف نقاشی کودکان به مقاله تکنیک های نقاشی کودکان مراجعه کنید.

۴. استفاده از وسایل آشپزخانه

می‌توانید برای تقویت مهارت‌های حرکتی کودک بازی‌هایی را طراحی کنید که کودک با انبر بتواند وسایلی را جابه‌جا کند. به‌طور مثال، وسایل کوچکی چون، انگور، پاستا، دکمه، سکه و کشمش را با کمک انبر به درون یک کاسه بیاندازد.

۵. استفاده از قیچی

استفاده از قیچی روش بسیار خوبی برای نرمش انگشتان و پرورش مهارت‌های حرکتی کودکان و هماهنگی دست و چشم است. می‌توانید تصویر بعضی از اجسام را روی کاغذهای باطله یا مقوا بکشید. از کودک بخواهید که این تصاویر را با کمک قیچی ببرد و از کاغذ جدا کند.

برای اینکه کودک تشویق شود و به کار خودش ادامه دهد؛ تصاویری را در نظر بگیرید که بتواند با آن یک کاردستی بانمک بسازد. یعنی نتیجه زحماتش را به صورت یک اثر هنری مانند یک گلدان کاغذی یا یک تابلو رنگارنگ در خانه ببیند.

۶. بازی هنگام حمام کردن

بازی برای تقویت مهارت حرکتی

ظرف بزرگی را برای حمام کردن کودک تهیه کنید. آن را پر از آب کنید و نگران این نباشید که آب به خارج از ظرف بریزد و خانه را نامرتب و کثیف کند. تمیز کردن آن تنها با یک دستمال کوچک وقت زیادی نمی‌گیرد!

یک کاسه کوچک برای ریختن آب روی سر و بدنش، اسباب‌بازی‌های پلاستیکی و یک اسفنج تهیه کنید. اجازه بدهید کودک لذت آب بازی و شستن خود را تجربه کند. آب بازی برای تقویت مهارت حرکتی کودکان همراه با شست‌وشو به کمک اسفنج دستان کودک را قوی‌تر می‌کند.

۷. شن بازی یا خاک بازی

یک فنجان یا کاسه برای جابه‌جایی و ریختن خاک در جایی دیگر برای کودک تهیه کنید. لمس خاک و شن باعت پرورش مهارت‌های حسی در کودک می‌شود. می‌توانید به کمک شن خانه بسازید یا روی سطح زمین با خاک و شن نقاشی کنید.

۸. خانه‌سازی و لگو

خانه‌سازی و لگو

قرار دادن بلوک‌های خانه‌سازی روی هم، وصل کردن آن‌ها به هم و ساختن خانه یک بازی برای تقویت مهارت حرکتی است. این فعالیت‌ها حرکات کششی را در کودک با فشار دادن و جدا کردن قطعات از هم تقویت می‌کند.

بازی با لگو یک روش موثر در پرورش خلاقیت و رشد مهارت‌های حرکتی است. هنگامی که کودک قطعات لگو را با انگشتانش برمی‌دارد و شروع به بازی می‌کند انگشتان دست و ماهیچه‌هایش قوی می‌شود. هماهنگی بین دست و چشم‌هایش افزایش می‌یابد. در نتیجه، مهارت در دست گرفتن مداد و نوشتن در او نیز تقویت می‌شود.

۹. بازی با قطره چکان

مقداری رنگ خوراکی مختلف تهیه کنید. آن را با مقداری آب در هر لیوان مخلوط کنید تا رنگ‌های مختلفی داشته باشید. چند کاسه خالی تهیه کنید تا کودک بتواند با کمک قطره چکان رنگ‌های مختلف در کاسه خالی با هم مخلوط کند.

۱۰. بازی با بند و نخ و استفاده از انگشتان دست

کمی پاستا یا ماکارونی تهیه کنید. اجازه دهید بچه‌ها آن‌ها را به کمک نخ به هم وصل کنند. البته، می‌توانید فعالیت دیگری چون بافتن با نخ و انگشت را نیز با کودک امتحان کنید. این دو فعالیت انگشتان دست را قوی می‌کند و علاوه بر آن تمرکز کودک را افزایش می‌دهد. فراموش نکنید که انتخاب بازی برای تقویت مهارت حرکتی کودکان باید متناسب با توانایی‌های آن‌ها انجام شود تا کودک را دلزده و خسته نکند.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید