نویسنده کارپازل

فروردین ۲۷, ۱۳۹۹

کتاب هفت عادت نوجوانان موفق (شون کاوی) چه رفتارهایی را تشویق می‌کند؟

توسط | بهمن ۱۴, ۱۳۹۹ | روانشناسی

کتاب هفت عادت نوجوانان موفق (شون کاوی) چه رفتارهایی را تشویق می‌کند؟

توسط | بهمن ۱۴, ۱۳۹۹ | روانشناسی

نویسنده کارپازل

فروردین ۲۷, ۱۳۹۹

گروهی از جوانان مثبت و پر انرژی-هفت عادت نوجوانان موفق

زندگی برای نوجوانان شبیه زمین بازی نیست، شبیه جنگل است. والدین نوجوانان بودن هم به هیچ وجه کار ساده‌ای نیست. شما به عنوان مهمترین الگوی نوجوانان در واقع قطب‌نمای آنها برای رسیدن به موفقیت هستید. در این مطلب با معرفی کتاب هفت عادت نوجوانان موفق به شما یاد می‌دهیم چطور فرزندان‌تان را برای رسیدن به موفقیت تربیت کنید.

زندگی نوجوانان پر از مشکلات سخت و تصمیمات سرنوشت‌ساز است. شما وظیفه دارید اصول و روش‌هایی را به آنها یاد بدهید که حل این مشکلات و رسیدن به موفقیت را برایشان ساده‌تر کند. درست است که ما نوجوانان را به سرسختی و لجبازی می‌شناسیم، اما آنها همیشه والدین‌شان را زیر نظر دارند و از آنها درس می‌گیرند. در واقع نوجوانان بیشتر از اینکه به حرف‌هایتان گوش بدهند، از رفتارتان یاد می‌گیرند. به همین خاطر شما باید هرروز به توصیه‌های خودتان عمل کنید و آنها را در زندگی روزمره به نمایش بگذارید.

هفت عادت نوجوانان موفق که در این مطلب به آنها اشاره خواهیم کرد، برگرفته از کتابی با همین نام اثر شون کاوی هستند. به‌کارگیری این عادات به صورت عملی، بهترین روش برای یاد دادن به نوجوانان است. ایده‌هایی نیز برایتان داریم تا درک و به‌کارگیری این عادات را برای نوجوانان ساده‌تر کنید.

۱. نوجوانان موفق کنش‌گرا هستند

گروهی از جوانان در حال فعالییت-هفت عادت جوانان موفق
کنش‌گرا بودن کلید رسیدن به سایر عادات افراد موفق است. به فرزند نوجوان‎تان کمک کنید کنترل و مسئولیت زندگی‌ خودش را برعهده بگیرد. افراد کنش‌گرا به‌خوبی درک می‌کنند که خودشان مسئول خوشحالی و ناراحتی خودشان هستند. آنها دیگران را به خاطر اعمال یا احساسات خودشان سرزنش نمی‌کنند.

۲. نوجوانان موفق اصول و اهداف مشخصی دارند

اگر نوجوانان تصویر دقیقی از آینده، اهداف، ارزش‌ها و اصول‌شان نداشته باشند، همیشه سردرگم خواهند بود و وقت‌شان را تلف می‌کنند. حتی ممکن است کورکورانه از دیگران پیروی کنند. به نوجوانان کمک کنید برنامه‌ دقیقی برای خودشان تهیه کنند و از آن به عنوان نقشه راه استفاده کنند. کاری که فرایند تصمیم‌گیری را برایشان تسهیل خواهد کرد.

۳. نوجوانان موفق الویت‌های خود را درک می‌کنند

نوجوانی دورانی کوتاه و در عین حال موثر است. در نتیجه الویت‌بندی نقش بسیار بزرگی را در موفقیت آن‌ها بازی خواهد کرد. مشخص بودن اولویت‌ها، مدیریت زمان را برای نوجوانان ساده‌تر می‌کند. همچنین به آنها کمک می‌کند روی مهمترین مسائل در زندگی‌شان تمرکز کنند و آنها را به سرانجام برسانند. تعیین اولویت‌ها به نوجوان یاد می‌دهد که بر ترس‌هایش غلبه کند و در دوره‌های دشوار زندگی سرسخت بماند. وقتی اولویت‌ها روشن باشد، نوجوان قبل از هر چیز مهمترین تجربیات را زندگی خواهد کرد.

۴. نوجوانان موفق ذهنیت برد-برد دارند

گروهی از جوانان موفق که گروهی کار میکنند - هفت عادت جوانان موفق

خیلی راحت می‌توانید به نوجوانان یاد بدهید در تمام روابط‎شان فضای برد-برد ایجاد کنند. این عادت این ایده را تقویت می‌کند که در هر بحث یا موقعیتی، هر دو طرف می‌توانند به راهکاری سودمند برسند. نوجوان یاد می‎گیرد به جای مشاهده‌ی دیگران به عنوان یک تهدید، از موفقیت آنها خوشحال شود.

۵. نوجوانان موفق نخست درک می‌کند، و سپس به دنبال درک‌شدن هستند

اکثر مردم شنونده‌های خوبی نیستند و به همین خاطر همه ما احساس می‎کنیم دیگران درک‌مان نمی‎کنند. این عادت مهمترین مهارت ارتباطی را به نوجوانان یاد می‌دهد: شنیدن فعال. شاید این در بین عادات نوجوانان موفق، بیشترین تاثیر را روی ارتباطات نوجوانان داشته باشد.

۶. نوجوانان موفق معنای «هم‌افزایی» را می‌دانند

کار کردن گروهی از جوانان - هفت عادت نوجوانان موفق

هم‌افزایی وقتی میسر می‌شود که دو یا چند نفر برای رسیدن به نتیجه بهتر (در مقایسه به عمل انفرادی) با هم همکاری می‌کنند. این عادت به نوجوان یاد می‌دهد لزوما نباید دنبال «راه خودش» یا «راه شما» باشد. بلکه راهی بهتر و فراتر از اینها وجود دارد که برای همه سودمند است. هم‌افزایی به نوجوانان کمک می‌کند تفاوت‌های دیگران را درک کنند و آن‌ها را بهتر بشناسند.

۷. نوجوانان موفق زمانی را برای خودشان کنار می‌گذارند

نوجوانان هیچوقت نباید آنقدر درگیر زندگی بشوند که خودشان را فراموش کنند. هر وقتی که نوجوان برای تقویت قوای روحی و جسمی خودش صرف کند، در واقع گامی برای زندگی بهتر است. فقط در این صورت است که نوجوان می‌تواند همیشه بهترین عملکرد را در زندگی داشته باشد و همیشه موفق بماند. پرداختن به خود باید طوری باشد که هر چهار بعد اساسی زندگی یعنی بدن، مغز، قلب و روح را در بر بگیرد.

اگر بتوانید این هفت عادت را به فرزندتان یاد بدهید، آنها را در مسیر موفقیت قرار داده‌اید. فراموش نکنید موفقیت چیزی نیست که بخواهید به نوجوان امر کنید. شما باید موفقیت نوجوان را بخواهید اما نه برای خودتان. این اصول را از سنین اولیه نوجوانی به صورت عملی و با ایده‌های خلاقانه به فرزندتان یاد بدهید تا بهترین نتیجه را بگیرید. و معرفی کارپازل به خانواده و دوستان را فراموش نکنید.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید