نویسنده مینا معین

فروردین ۳۱, ۱۴۰۰

کمک به نوجوان در یافتن شغل | والدین چگونه می‌توانند به نوجوان در پیدا کردن شغل کمک کنند؟

توسط | تیر ۲۲, ۱۴۰۰ | کارآفرینی و کسب‌وکار

نوجوانی دورانی دشوار است که از طریق آن، کودکان به افرادی بزرگسال تبدیل می‌شوند. هدف همه خانواده‌ها این است که فرزندشان به عضوی مولد و مسئول در جامعه تبدیل شود. یک روش برای دستیابی به این هدف، کار کردن نوجوان است. داشتن شغل می‌تواند به نوجوان کمک کند تا هویت خود را بهتر رشد دهد، استقلال بیشتری داشته باشد، به موفقیت‌های جدید دست پیدا کند و خودکفا باشد. با توجه به موانعی که بر سر راه نوجوانان برای پیدا کردن شغل وجود دارد، کمک به او در یافتن شغل، اهمیت زیادی دارد.

رفتن به سرکار با وسایل حمل و نقل ایمن و همچنین مقابله با کلیشه‌هایی که کارفرماها در رابطه با مهارت‌ها و نگرش‌های نوجوانان دارند، می‌تواند پیدا کردن شغل را برای بسیاری از نوجوانان، چالش‌برانگیز کند. با این حال، خانواده‌ها می‌توانند با استفاده از برخی راهکارها به فرزندان نوجوان خود کمک کنند که شغل مورد علاقه خود را با توجه به شرایطی که دارند پیدا کنند. اگر شما نیز فرزندی نوجوان دارید که می‌خواهید به او برای یافتن شغل کمک کنید، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

آیا فرزند شما برای پیدا کردن شغل آماده است؟

پیدا کردن شغل توسط نوجوان روندی زمان‌بر است و قبل از تصمیم‌گیری در این مورد که آیا نوجوان شما لازم است سر کار برود یا نه، بهتر است چند نکته را به یاد داشته باشید. این نکات به شما کمک می‌کنند اگر تصمیم گرفته‌اید اجازه کار کردن به فرزندان بدهید، برای کمک به نوجوان در یافتن شغل، موثرتر عمل کنید. در ادامه درباره این نکات صحبت می‌کنیم.

مزایا و معایب کار کردن نوجوان را در نظر بگیرید

این فقط یافتن شغل نیست که برای نوجوان سخت است. پیدا کردن شغل مناسب نیز دشوار است. موفقیت در اولین شغل می‌تواند به‌شدت بر اعتمادبه‌نفس فرزندتان تاثیر بگذارد و همچنین به او در حوزه‌های دیگر زندگی از جمله مدرسه نیز کمک می‌کند. از سوی دیگر، عدم موفقیت در اولین شغل، اگرچه می‌تواند یک تجربه آموزنده باشد، اما به اندازه موفقیت در شغل، مزایا به همراه ندارد. بنابراین، مهم است که برای کمک به نوجوان در یافتن شغل، دقت زیادی داشته باشید و قبل از همه مسائل، به این فکر کنید که آیا این کار برای او مفید است یا خیر. نکات زیر می‌تواند در تصمیم‌گیری در این مورد به شما کمک کند.

 • زمان‌بندی: آیا فرزند شما برای کار کردن وقت دارد؟ آیا با شروع فصل ورزش یا تعطیلات خانوادگی، مجبور به ترک شغل می‌شود؟ شغلی که فقط یک ماه طول بکشد در رزومه چشمگیر نخواهد بود.
 • برنامه: اگر برنامه فرزندتان از قبل فشرده باشد، ممکن است لازم باشد که برای سرکار رفتن نوجوان، این برنامه تغییر کند. به‌ندرت پیش می‌آید که کارفرما با آموزش کسی موافقت کند که فقط بعضی از اوقات می‌تواند کار کند. تابستان می‌تواند زمان ایده‌آل کار کردن نوجوانان باشد. آن‌ها می‌توانند در تابستان، زمان بیشتری داشته باشند و آن را صرف آموزش دیدن برای کار کنند. در طول سال تحصیلی، ممکن است نوجوان ساعت کاری خود را کاهش دهد یا مجبور به ترک شغل شود.
 • بازار کار: برخی از شغل‌ها بازار کار بهتری دارند و برخی نه. بررسی کنید که چه شغل‌هایی بازار کار بهتری دارند و در مورد چشم‌انداز آن و زمانی که نیاز دارد با نوجوان خود صحبت کنید.
 • حمل و نقل: نوجوان شما چگونه می‌تواند به محل کار برود و برگردد؟
 • مهارت‌ها و علاقه‌های نوجوان: برخی از مشاغل، ممکن است جالب و دوست‌داشتنی نباشند که احتمالا برای نوجوان شما هم همین‌طور است. همانطور که گفته شد سعی کنید ویژگی‌های نوجوان خود را که در موقعیت‌های مختلف ارزیابی می‌شوند مشخص کنید. برای مثال، اگر نوجوان رابطه خوبی با کودکان دارد می‌تواند پرستار کودک شود، اگر برون‌گرا و اهل حرف زدن است می‌تواند فروشنده شود، اگر به مد علاقه‌مند است می‌تواند خرده فروش لباس شود و اگر از شنا لذت می‌برد می‌تواند نجات‌غریق شود.
مزایا و معایب کمک به نوجوان در یافتن شغل

دوره‌ آزمایشی را در نظر بگیرید

اگر در این مورد که آیا فرزندتان از عهده مسئولیت‌های شغلی برمی‌آید یا نه تردید دارید، می‌توانید در ابتدا دوره‌ای آزمایشی برای سر کار رفتن نوجوان در نظر بگیرید. برای مثال می‌توانید به او بگویید: «تو میتونی در هفته ۱۲ ساعت سر کار بری و بعد ما بر اساس نمرات مدرسه‌ت تصمیم می‌گیریم که آیا میتونی به کارت ادامه بدی یا نه.» در این صورت، نوجوان می‌تواند برنامه‌ریزی بهتری برای ابعاد مختلف زندگی خود داشته باشد و کمتر احتمال دارد که از درس‌هایش غافل شود.

در مورد نحوه خرج کردن درآمد با نوجوان به توافق برسید

در مورد چگونگی انتظار خود برای استفاده نوجوان از درآمدش به توافق برسید. آیا او می‌خواهد در امور مالی خانواده کمک کند؟ آیا دوست دارد برای دانشگاه پس‌انداز داشته باشد؟ دستیابی به اتفاق نظر در این مورد به جلوگیری از درگیری‌های بعدی در مورد مدیریت پول کمک می‌کند.

لیستی از بودجه‌بندی‌ها را همراه با فرزندتان تهیه کنید، محدودیت‌هایی را در هزینه‌ها مشخص کنید و بر روی برنامه سیاست درصدی از حقوق برای پس‌انداز با یکدیگر به توافق برسید. پیشنهاد می‌کنیم که در این مورد مقاله آموزش پس انداز به کودکان را هم مطالعه کنید.

تصمیم‌گیری در مورد کمک به نوجوان در یافتن شغل

راه‌هایی برای کمک به نوجوان در یافتن شغل

اگر با توجه به زمان‌بندی برنامه‌های زندگی فرزندتان و پس از توافقات لازم به این نتیجه رسیدید که می‌خواهید به فرزندتان اجازه کار کردن بدهید، لازم است اقداماتی را نیز برای کمک به نوجوان در یافتن شغل انجام دهید. این اقدامات باعث می‌شوند که فرزندتان استرس کمتری برای کار کردن داشته باشد و همچنین احتمال موفقیتش در پیدا کردن شغل افزایش یابد. در ادامه با این راهکارها آشنا می‌شوید.

نقش خود را بدانید و در حد نیاز به او کمک کنید

برای بیشتر ما، پیدا کردن شغل، بیشتر از آنکه به نتیجه استخدام شدن ختم شود، کاری طاقت‌فرساست که با طرد شدن‌ها و بن‌بست‌ها همراه است. برای نوجوانانی که برای اولین بار به دنبال پیدا کردن شغل هستند، این فرایند می‌تواند ناکام‌کننده‌تر نیز باشد. بنابراین، طبیعی است که شما به عنوان والدین بخواهید برای کمک به نوجوان در یافتن شغل، نقش داشته باشید. اما چه کمکی از سمت شما لازم است؟

هنگام کمک به فرزند نوجوان خود، به یاد داشته باشید که نوجوانان باید بیشتر دوندگی‌ها را انجام دهند. بهتر است در روند پیدا کردن شغل، شما برای فرزند نوجوان خود مربیانی باشید که به او بازخورد و ایده می‌دهید و او را تشویق می‌کنید. اما بهتر است برای فرزندتان برنامه‌ریزی نکنید یا اجازه دهید تماس‌ها را خودش انجام دهد. وقتی فرزندتان شغل پیدا کند، شما سر کار همراه او نخواهید بود و او مجبور است که خودش مشکلاتش را حل کند، سوال بپرسد و موانع را رفع کند. بنابراین، جستجو برای شغل، نقطه‌ای برای شروع تقویت این مهارت‌ها است.

به نوجوان کمک کنید رزومه بنویسد

بیشتر کارفرمایانی که می‌خواهند نوجوانان را استخدام کنند، احتمالا می‌خواهند که فرزندتان یک فرم را به صورت آنلاین پر کند یا رزومه بفرستد. معمولا به رزومه پرینت‌شده‌ای که فرزندتان در مصاحبه شغلی همراه خود می‌برد نگاه نمی‌شود. با این حال، رزومه کاری ضروری است و مهم‌ترین نکته در مورد این موضوع، ایجاد رزومه است. با فهرست کردن همه مواردی که نوجوانتان تا الان به آن‌ها دست یافته است اعتمادبه‌نفس او تقویت می‌شود.

همچنین، با این کار فرزندتان یاد می‌گیرد که در مورد تجربیات و مهارت‌های خود صحبت کنید. بنابراین، رزومه نوشتن می‌تواند فرصت بسیار مناسبی برای کمک به نوجوان در یافتن شغل باشد، زیرا اگرچه ممکن است به آن نیاز نباشد، نوجوان با نوشتن رزومه می‌تواند بر روی این موضوع تمرکز کند که چرا برای یک شغل خاص مناسب است. برخی از دستاوردها و مهارت‌هایی که می‌توانید در رزومه بنویسید عبارت‌اند از:

 • سابقه کار قبلی از جمله مشاغل گاه به گاه مانند نگهداری از کودک
 • کارهای داوطلبانه
 • معدل (اگر خوب باشد)
 • ورزش‌هایی که انجام می‌دهد
 • استعدادها وعلایق
 • معرف‌ها
نوشتن رزومه برای کمک به نوجوان در یافتن شغل

به نوجوان در یافتن فرصت‌های شغلی کمک کنید

شما می‌توانید در یافتن شغل مناسب به فرزندتان کمک کنید. اما قسمت عمده این مسئولیت باید بر عهده فرزندتان باشد. از برخی جهات، دایره ارتباطات نوجوان بیشتر از دایره ارتباطات شماست. آن‌ها افراد زیادی را می‌شناسند که هم‌سن خودشان هستند و ممکن است بسیاری از آن‌ها شغل داشته باشند. لازم است نوجوان با دوستانش صحبت کند و از آن‌ها پرس و جو کند که آیا مشاغلی را می‌شناسند که نوجوان استخدام می‌کنند یا نه و همچنین به دوستانش بگوید که به دنبال کمک است.

مشاوران مدرسه نیز گزینه مناسب دیگری برای کمک گرفتن در این زمینه هستند. علاوه بر این، نوجوان باید آگهی‌های شغلی در روزنامه‌ها، سایت‌ها و غیره را بررسی کند. همچنین، یک روش آزمایش‌شده دیگر این است که فرزندتان به سادگی به محلی برود که دوست دارد در آنجا استخدام شود و در مورد شرایط استخدام از آن‌ها سوال کند.

نوجوان را برای ملاقات با کارفرما آماده کنید

کارفرمایانی که به دنبال استخدام افراد در سطح مبتدی هستند به احتمال زیاد بسیاری از رزومه‌ها را نمی‌خوانند و آن‌ها ممکن است در یک موقعیت آزاد از چندین فرد برای ملاقات دعوت کنند. بنابراین، آن‌ها چگونه تصمیم می‌گیرند که چه کسی را استخدام کنند؟ نحوه ارائه خود، نقش بسیار زیادی دارد. در این سطح، کارفرمایان به دنبال افرادی هستند که گوش می‌دهند و مشتاق یادگیری کار هستند. آن‌ها می‌خواهند دستیاری قابل‌اعتماد استخدام کنند که به‌موقع به آن‌ها کمک می‌کند. این خصوصیاتی است که کارفرمایان معمولا به دنبال آن‌ها هستند. بنابراین، نوجوان خود را تشویق کنید که:

 • به صورت مناسب لباس بپوشد و به‌موقع برسد
 • همراه بردن رزومه و مدارک را به یاد داشته باشد
 • در جلسه مصاحبه، آنچه مصاحبه‌کننده می‌گوید را به دقت گوش دهد
 • با مصاحبه‌کننده ارتباط چشمی برقرار کند و لبخند بزند
 • از مصاحبه‌کننده تشکر کند

این‌ها مواردی است که می‌توانید برای مصاحبه شغلی به فرزندتان یادآوری کنید. با این حال، استرس ممکن است باعث شود که فرزندتان، نکات مهم در جلسه مصاحبه را فراموش کند. بنابراین، داشتن یک جلسه تمرینی با شما برای مصاحبه می‌تواند استرس نوجوان را کاهش دهد. همچنین، اگر فرزندتان می‌خواهد با یک کارفرما تماس بگیرد، او را تشویق کنید که آنچه می‌خواهد بگوید را بنویسد.

تمرین مصاحبه شغلی برای کمک به نوجوان در یافتن شغل

به نوجوان کمک کنید که با پذیرفته نشدن در شغل مورد نظرش کنار بیاید

افراد بسیار کمی می‌توانند در اولین تلاش خود برای استخدام، موفق شوند. بنابراین، فرزندتان احتمالا چند بار با رد شدن مواجه خواهد شد. حتی ممکن است چند بار در مصاحبه عملکرد خوبی نداشته باشد. با این حال، لازم است به فرزندتان بیاموزید که شکست‌ها تجاربی آموزنده هستند و او لازم است برای موفق شدن، پشتکار داشته باشد و تسلیم نشود. تلاش‌های فرزندتان را تشویق کنید و به نوجوان خود بگویید که به او افتخار می‌کنید.

پس از اینکه نوجوان پذیرفته شد راهنمایی‌های لازم را به او بدهید

وقتی فرزند شما سرانجام، شغلی پیدا کرد احتمالا با یک سری کاغذ به خانه می‌آید که باید آن‌ها را پر کند. این کار می‌تواند کمی گیج‌کننده باشد. اما اجازه دهید فرزندتان به‌تنهایی آن را انجام دهد. در صورتی که فرزندتان نیاز داشت به او مشاوره بدهید و در صورت لزوم، برخی موارد برای او توضیح دهید. همچنین، در صورتی که این احتمال وجود داشته باشد که نوجوان بار اول نتواند به خوبی فرم‌ها را پر کنید، یک نسخه از فرم‌ها را از قبل تهیه کنید.

به فرزند خود بیاموزید که همه مواردی که در فیش حقوقی ذکر می‌شوند چه معنایی دارند. همچنین، برای او توضیح دهید که چه زمانی از حقوق او مالیات گرفته می‌شود. همچنین، به نوجوان یادآوری کنید که میزان ساعتی که کار می‌کند را بنویسد تا در آینده مطمئن شود حقوقش به درستی پرداخت می‌شود. این‌ها مهارت‌هایی هستند که در همه عمر برای او مفید است.

نحوه کمک به نوجوان در یافتن شغل

چند شغل مناسب برای نوجوان‌ها

انتخاب شغل توسط نوجوان، ارتباط زیادی با سطح مهارت‌ها و علایق او دارد. برای برخی از شغل‌ها لازم است فرزندتان مهارت‌هایی هرچند مبتدی داشته باشد اما برای برخی از آن‌ها مهارت خاصی لازم نیست و انتخاب آن‌ها بستگی به ویژگی‌های شخصیتی فرزندتان دارد. پیشنهاد می‌کنیم در این مورد مقاله راه‌های کسب درآمد نوجوانان را نیز مطالعه کنید. در ادامه به چند ایده برای انتخاب شغل توسط نوجوان‌ها اشاره شده است که آگاهی از آن‌ها می‌تواند برای تصمیم‌گیری فرزندتان مفید باشد.

 • نویسنده، طراح یا برنامه‌نویس به صورت فریلنسر
 • پرستار کودک
 • وبلاگ‌نویس
 • کار در کارواش
 • صندوق‌دار
 • گارسون
 • فروشنده لباس
 • نجات‌غریق
 • مربی شنا برای مبتدی‌ها
 • مسئول پذیرش
 • تولید محتوا در یوتیوب
چند ایده برای کمک به نوجوان در یافتن شغل

در نهایت، همانطور که مطرح شد کار کردن نوجوانان می‌تواند مزایای زیادی برای آن‌ها به همراه داشته باشد. اما آنچه در این میان اهمیت دارد نحوه زمان‌بندی و برنامه‌ریزی نوجوان برای کار کردن است. اگر فرزند شما وقت کافی برای کار کردن دارد می‌توانید برای کمک به نوجوان در یافتن شغل اقدام کنید. اما به یاد داشته باشید که قسمت بیشتر این مسئولیت بر عهده فرزندتان است و شما در واقع، نقش راهنما و مشاور او را به عهده دارید.

پرسش‌های پرتکرار

برای تصمیم‌گیری در مورد اجازه دادن به نوجوان برای کار کردن، لازم است چه نکاتی را در نظر بگیرم؟

در ابتدا مهم است از مزایا و معایب کار کردن نوجوان آگاه باشید و پس از آن دوره‌ای آزمایشی برای کار کردن فرزندتان در نظر بگیرید و همچنین در مورد نحوه خرج کردن درآمد با او به توافق برسید.

چگونه می‌توانم به فرزند نوجوانم در پیدا کردن شغل کمک کنم؟

در ابتدا لازم است بدانید که بخش بزرگی از این مسئولیت به عهده فرزندتان است. اما شما می‌توانید به او در نوشتن رزومه، آماده شدن برای مصاحبه شغلی و همچنین نحوه کنار آمدن با رد شدن درخواست استخدام و راهنمایی‌های لازم پس از پذیرفته شدن در یک شغل، کمک کنید.

چه شغل‌هایی برای فرزند نوجوان من مناسب است؟

پاسخ این سوال ارتباط زیادی با این موضوع دارد که فرزندتان چه مهارت‌ها و علایقی دارد. با این حال، برخی از شغل‌های معمول برای نوجوانان عبارت اند از: پرستاری از کودک، نویسندگی، برنامه‌نویسی، آموزش موسیقی، آموزش شنا و غیره.

نکات کلیدی

 • اگر در این مورد که آیا فرزندتان از عهده مسئولیت‌های شغلی برمی‌آید یا نه تردید دارید می‌توانید در ابتدا دوره‌ای آزمایشی برای سر کار رفتن نوجوان در نظر بگیرید.
 • بهتر است در روند پیدا کردن شغل، برای فرزند نوجوان خود مربیانی باشید که به او بازخورد و ایده می‌دهد و او را تشویق می‌کند. اما بهتر است برای فرزندتان برنامه‌ریزی نکنید یا اجازه دهید تماس‌ها را خودش انجام دهد.
 • رزومه نوشتن می‌تواند فرصت بسیار مناسبی برای کمک به نوجوان در یافتن شغل باشد، زیرا اگرچه ممکن است به آن نیاز نباشد. اما نوجوان با نوشتن رزومه می‌تواند بر روی این موضوع تمرکز کند که چرا برای یک شغل خاص مناسب است.
 • استرس ممکن است باعث شود که فرزندتان، نکات مهم در جلسه مصاحبه را فراموش کند. بنابراین، داشتن یک جلسه تمرینی با شما برای مصاحبه می‌تواند استرس نوجوان را کاهش دهد.
 • به فرزندتان بیاموزید که شکست‌ها تجاربی آموزنده هستند و او لازم است برای موفق شدن، پشتکار داشته باشد و تسلیم نشود.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید