نویسنده مینا معین

آبان ۱۴, ۱۳۹۹

۱۰ راه ساده برای کسب درآمد نوجوانان

توسط | دی ۲۴, ۱۳۹۹ | کارآفرینی و کسب‌وکار

۱۰ راه ساده برای کسب درآمد نوجوانان

توسط | دی ۲۴, ۱۳۹۹ | کارآفرینی و کسب‌وکار

نویسنده مینا معین

آبان ۱۴, ۱۳۹۹

نوجوانان هزینه‌های زیادی دارند و اگر شما والد باشید می‌دانید که آن‌ها چگونه همیشه سعی می‌کنند پول بیشتری از شما بگیرند. آن‌ها لباس و کفش برندهای معروف، جدیدترین بازی‌های ویدئویی و آخرین تکنولوژی‌ها را می‌خواهند. نوجوانان هر روز از طریق رسانه‌ها با مدهای جدید و تصویر چهره‌های مشهور بمباران می‌شوند و می‌خواهند مانند افراد معروف باشند.

مبارزه با این نوع مصرف گرایی دشوار است اما به عنوان یک والد باید مراقب باشید که همیشه تسلیم این مسئله نشوید. دادن کمک هزینه به نوجوان روش خوبی برای آشنا کردن او با پول و آموزش نحوه خرج کردن به او است. اما در این میان یادگیری کسب درآمد نوجوانان نیز اهمیت دارد.

آموزش کسب درآمد به نوجوانان به آن‌ها کمک می‌کند تا مسئولیت‌پذیر شوند. با پیشرفت فناوری، روش‌های زیادی برای کسب درآمد نوجوانان وجود دارد و آن‌ها دیگر برای کسب درآمد مجبور به انجام کارهای معمول تابستانی نیستند. گزینه‌های زیادی برای نوجوانان در دسترس است تا بتوانند پول اضافی دریافت کنند. در ادامه این مقاله به روش‌های مختلف کسب درآمد برای نوجوانان می‌پردازیم. اما قبل از آن لازم است در مورد معایب و مزایای کار کردن نوجوان بعد از مدرسه اطلاعات کسب کنید.

معایب و مزایای کسب درآمد نوجوانان و کار کردن آن‌ها بعد از مدرسه

در حالی که کسب درآمد نوجوانان، مزایای بالقوه بسیار زیادی برای آن‌ها دارد، اما تحقیقات نشان می‌دهند که این امر می‌تواند مشکلاتی نیز به همراه داشته باشد. روشن است که کار کردن بعد از مدرسه می‌تواند برای همه نوجوانان مفید نباشد. در ادامه به این معایب و مزایا با جزئیات بیشتری پمی‌پردازیم.

مزایای کار کردن بعد از مدرسه

شغل بعد از مدرسه می‌تواند برای نوجوانان، مزایای زیادی علاوه بر کسب درآمد داشته باشد که در ادامه به این مزایا می‌پردازیم.

 • یادگیری مدیریت پول
 • تجربه کسب درآمد برای انتخاب شغل آینده
 • وقت آزاد کمتر برای پرداختن به رفتارهای پرخطر
 • یادگیری مهارت‌های زندگی
 • یادگیری مهارت‌های شغلی

معایب کار کردن بعد از مدرسه

قطعا نوجوانان وقتی در جایی استخدام و مشغول به کار می‌شوند با مشکلات و خطراتی نیز مواجه می‌شوند. در ادامه به معایب کار کردن بعد از مدرسه می‌پردازیم.

 • وقت کمتر برای درس خواندن
 • ایجاد دید منفی در نوجوان نسبت به محل کار
 • امکان مشکل در دستیابی به فرصت‌های دیگر
 • ایجاد استرس در نوجوان
 • امکان افزایش خطر سوء مصرف مواد در نوجوان

معایب و مزایای کسب درآمد نوجوانان

چند ایده برای کسب درآمد نوجوانان

انجام برخی کارها می‌توانند برای نوجوانان، درآمدزا باشند. در ادامه مقاله به معرفی روش‌هایی برای کسب درآمد نوجوانان پرداخته شده است. برخی از این ایده‌ها نیازی به استخدام در یک شغل ندارند اما برای برخی از آن‌ها استخدام شدن در یک شغل ضروری است.

۱. فروختن کالا در مدرسه

یکی از بهترین راه‌ها برای کسب درآمد نوجوانان، فروختن کالا در مدرسه است. این عمل ساده خرید یک کالا با قیمت مشخص و فروش آن با قیمت بیشتر است. برخی از کالاها که می‌توان در مدرسه فروخت عبارت‌اند از: آبنبات، نوشابه یا نوشیدنی‌های انرژی‌زا، آدامس، کلاه و لوازم التحریر. لازم است نوجوان قبل از فروختن کالا در مدرسه، ابتدا آن را آزمایش کند و ببیند آیا دوستانش به آن کالا علاقه‌مند هستند یا خیر.

۲. پرسشگری

برخی از شرکت‌های تحقیقات بازار، نیازمند افرادی برای پرسشگری دارند که نوجوان می‌تواند برای کسب درآمد با این شرکت‌ها همکاری کند و برای پر کردن پرسشنامه‌های مربوط به این شرکت‌ها به افراد مختلف مراجعه کند.

۳. تدریس کردن

اگر نوجوان در زمینه خاصی مهارت دارد می‌تواند با آموزش آن مهارت، درآمد خوبی کسب کند. آنچه در این میان لازم است پیدا کردن افرادی است که به یادگیری آن مهارت خاص علاقه داشته باشند. چه مهارت‌هایی را می‌توان آموزش داد؟ درس‌های مدرسه، ورزش، نقاشی، نواختن یک ساز و… اگر نوجوان از آموزش دادن لذت می‌برد این شغل می‌تواند برای او بسیار مناسب باشد.

تدریس کردن یک ایده برای کسب درآمد نوجوانان

۴. یادگیری یک مهارت

هرچه نوجوان یک مهارت را زودتر یاد بگیرد آن مهارت را بهتر یاد می‌گیرد و بنابراین زودتر به کسب درآمد هم می‌رسد. قدم اول این است که نوجوان علاقه خود را بشناسد و متناسب با آن، یک مهارت را یاد بگیرد. برخی ایده‌ها برای یادگیری جهت کسب درآمد عبارت‌اند از: نویسندگی محتوا یا کپی رایتینگ، مدیریت شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی دیجیتال، برنامه‌نویسی و حسابداری.

۵. تولید یک اثر هنری و فروختن آن

اگر نوجوان در تولید یک اثر هنری، نقاشی یا طراحی گرافیک مهارت داشته باشد می‌تواند به خوبی از آن درآمد کسب کند. با توجه به سایت‌های بسیار زیادی که امروزه برای فروش وسایل مختلف وجود دارد نوجوان می‌تواند از طریق آن‌ها آثار هنری خود را به فروش برساند.

۶. نگهداری از حیوانات

اگر نوجوان به حیوانات علاقه‌مند باشد می‌تواند شغل نگهداری از حیوانات را انتخاب کند. به این صورت که افرادی که می‌خواهند به سفر بروند و به دلایل مختلفی در خانه نیستند می‌توانند حیوان خانگی خود را به نوجوان بسپرند تا او از آن برای مدتی مراقبت کند.

۷. استخدام در یک شغل پاره‌وقت

استخدام در یک شغل پاره‌وقت می‌تواند تضمینی برای کسب درآمد نوجوانان باشد. اگرچه ممکن است این کار برای برخی از نوجوانان سرگرم‌کننده نباشد. اما تجربیات مفید زیادی را برای آن‌ها به همراه دارد. برخی از ایده‌ها در این مورد عبارت‌اند از کار کردن در یک رستوران، کار کردن در یک فروشگاه، بازیگری در تئاتر، کار کردن در شهربازی، کار کردن در کارواش و…

۸. شستن ماشین

افراد بسیار کمی از شستن ماشین خود لذت می‌برند. بنابراین، آن‌ها حاضرند با کمال میل به شخص دیگری پول بدهند تا او ماشین آن‌ها را بشوید. نوجوان می‌تواند نظافت داخلی و خارجی ماشین‌ها را به عهده بگیرد و از این طریق پول خوبی به دست بیاورد. او می‌تواند با شستن ماشین اعضای خانواده و دوستان، شروع به این کار کند.

۹. اجاره دادن وسایل

معمولا نوجوانان وسایل بسیار زیادی دارند که می‌توانند بدون فروختن آن‌ها از این وسایل کسب درآمد کنند. برخی از این وسایل عبارت‌اند از کتاب، بازی‌های ویدئویی و وسایل ورزشی (مثل دوچرخه، اسکیت، توپ بسکتبال و..). در این صورت، نوجوان بدون اینکه زمانی صرف کند درآمد خوبی به دست می‌آورد.

 

فروختن اثر هنری برای کسب درآمد نوجوانان

۱۰. فروختن وسایل قدیمی

ممکن است نوجوان یک دوچرخه یا موبایل قدیمی داشته باشد که از آن استفاده نکند. در این مواقع، فروختن این وسیله‌ها ایده خوبی برای کسب درآمد نوجوانان است. در حال حاضر، سایت‌ها و اپلیکیشن‌های زیادی مثل دیوار  و شیپور برای فروختن وسایل قدیمی وجود دارد که نوجوان می‌تواند از آن‌ها استفاده کند. چه وسایل دیگری را نوجوان می‌تواند بفروشد؟ لباس، کتاب، بازی‌های ویدئویی، وسایل ورزشی، اسباب‌بازی‌ها، عروسک‌ها و جواهرات.

نکاتی در مورد کسب درآمد نوجوانان

اگرچه کسب درآمد نوجوانان، می‌تواند برای آن‌ها بسیار مفید باشد اما در این میان، یادگیری یک سری نکات نیز اهمیت دارد تا نوجوان در نتیجه انجام کارهایی برای کسب درآمد دچار مشکل نشود و همچنین بتواند به اهداف خود نزدیک‌تر شود. در ادامه به این نکات می‌پردازیم:

 • به نوجوان خود یاد بدهید که از انجام کارش لذت ببرد. به فرزند خود کمک کنید که قبل از فکر کردن به کسب درآمد به این مسئله فکر کند که از انجام آن کار لذت ببرد و با آن سرگرم شود. در این صورت، مهارت‌های زیادی یاد خواهد گرفت.
 • به فرزندتان بیاموزید که از اشتباهات خود یاد بگیرد. هر کسی وقتی کار جدیدی را شروع می‌کند دچار اشتباهات متعددی می‌شود. لازم است نوجوان به جای دلسرد شدن، از این اشتباهات یاد بگیرد و در جهت موفقیت حرکت کند.
 • نوجوانتان را تشویق کنید که همه تلاشش را برای آن کار، انجام دهد. وقتی او کارش را به خوبی انجام دهد دیگران ارزش آن کار را بهتر متوجه خواهند شد و برای آن نیز بهتر پول خرج می‌کنند. در این زمینه به شما توصیه می‌کنیم مقاله ۱۰ راهکار برای آموزش سواد مالی به کودکان را نیز مطالعه کنید.
 • خلاقیت را در فرزندتان تشویق کنید. هر چقدر نوجوان بتواند در کارهایش منحصر به فردتر باشد، شانس موفقیت او نیز بیشتر خواهد بود.

نکاتی در مورد کسب درآمد نوجوانان

در نهایت، با توجه به مطالبی که در این مقاله خواندید مطمئنا تصمیم‌گیری در مورد اجازه دادن به نوجوان برای کسب درآمد، کار راحتی نیست. سعی کنید فرزندتان را به انجام کاری تشویق کنید که در تحصیل او تداخلی ایجاد نکند و بتواند برای درس خواندن، وقت داشته باشد. همچنین، این مسئله را نیز در نظر بگیرید که کار کردن علاوه بر اینکه منجر به کسب درآمد نوجوانان می‌شود می‌تواند مهارت‌های زندگی مختلفی را به آن‌ها یاد بدهد.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

کمک به نوجوان در یافتن شغل | والدین چگونه می‌توانند به نوجوان در پیدا کردن شغل کمک کنند؟

کمک به نوجوان در یافتن شغل | والدین چگونه می‌توانند به نوجوان در پیدا کردن شغل کمک کنند؟

کمک به نوجوان در یافتن شغل، اهمیت زیادی در دستیابی فرزندتان به تجربه‌های ارزشمند دارد که در این مورد لازم است چند نکته مهم را در نظر بگیرید.

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید