نویسنده مینا معین

تیر ۱۰, ۱۴۰۰

پرورش کودک خوشحال با چه عاداتی در ارتباط است و چگونه می‌توان فرزندی شاد داشت؟

توسط | تیر ۵, ۱۴۰۰ | اصول تربیتی, روانشناسی

پرورش کودک خوشحال چگونه است؟

از نظر بسیاری از والدین، پرورش کودک خوشحال، یک آرزوی دست‌نیافتنی است. ممکن است فکر کنید خوشحالی مربوط به آن لحظات زودگذر رسیدن به خواسته‌هاست. بااین‌حال، خوشحالی پایدار درواقع بسیار پیچیده‌تر اما رضایت‌بخش‌تر است. شما می‌توانید فقط با پرورش مناسب فرزندتان، شانس خوشحالی او را به‌طرز چشمگیری افزایش دهید.

چه مواردی باعث می‌شود کودک شما به یک بزرگسال خوشحال تبدیل شود؟ تحقیقات نشان می‌دهد در صورت فراهم شدن بقا، امنیت و آسایش، شرایط بیرونی نمی‌توانند تعیین‌کننده میزان خوشحالی باشند. مطمئنا ژن‌ها در این زمینه موثرند اما می‌توان تاثیر آن‌ها را نیز بهبود بخشید. مشخص شده است که بزرگ‌ترین عامل تعیین‌کننده خوشحالی، عادات ذهنی، عاطفی و جسمی است. این عادات، شیمی بدن را تغییر می‌دهند و باعث احساس خوشحالی در افراد می‌شوند. بنابراین، چگونه می‌توان کودک خوشحالی داشته باشید؟ در ادامه بi پاسخ این سوال به‌صورت مفصل خواهیم پرداخت.

فهرست مطالب

پرورش کودک خوشحال با چه عاداتی مرتبط است؟

همانطور که مطرح شد احساس خوشحالی و خوشبختی، ارتباط چندانی با عوامل بیرونی ندارد اما برخی عوامل درونی به‌شدت بر این موضوع تاثیرگذارند. بنابراین، مهم است در پرورش کودک خوشحال بر این عوامل تمرکز کنید. خوشحالی با سه عادت ارتباط نزدیک دارد:

 • چگونه درمورد جهان فکر و احساس می‌کنیم و بنابراین، تجربیات خود را چگونه درک می‌کنیم.
 • برخی از کارها یا عادات، مانند ورزش منظم، تغذیه سالم، مراقبه، ارتباطات اجتماعی، مطالعه و به‌طور منظم خندیدن و لبخند زدن.
 • ویژگی‌های شخصیتی مانند خودکنترلی، انصاف، مراقبت از دیگران، شهروند، خرد، شهامت و صداقت.

این صفات شخصیتی، در عمل، عادات هستند و وقتی با موقعیت‌های مختلف روبرو می‌شوید باعث می‌شوند به شیوه‌ای خاص عمل کنید. منطقی است که هرچه از این صفات، موارد بیشتری را داشته باشید زندگی بهتری خواهید داشت، احساس بهتری نسبت به خودتان دارید و معنای بیشتری در زندگی پیدا می‌کنید و بنابراین، خوشحال‌تر خواهید بود. برخی از عادات مرتبط با خوشحالی، محسوس‌تر هستند. برای مثال، می‌توان به سخت کار کردن، ارزش قائل شدن برای دیگران، سالم نگه داشتن بدن، مدیریت مسئولانه پول و کمک به جامعه اشاره کرد.

برخی دیگر از عادات با ویژگی‌های مدیریت خود ارتباط دارند و باعث می‌شوند از ناراحتی جدا شویم و از زندگی لذت ببریم. برای مثال، در این زمینه می‌توان به مدیریت خلق خود و ایجاد روحیه خوش‌بینی اشاره کرد. به‌محض اینکه این عادات را به بخشی از زندگی خود تبدیل کنیم، آن‌ها به‌صورت خودکار عمل می‌کنند و از ما در برابر مشکلات محافظت می‌کنند. بنابراین، چگونه می‌توانید به کودک خود کمک کنید این عادات مرتبط با خوشحالی را بیاموزد؟ در ادامه با راه‌های پرورش کودک خوشحال آشنا می‌شوید.

پرورش کودک خوشحال با چه عاداتی مرتبط است؟

نحوه پرورش کودک خوشحال چگونه است؟

پرورش کودک خوشحال، به‌معنای لذت بردن لحظه‌ای یا رضایت سریع او نیست. درواقع، کاملا برعکس است. بچه‌های خوشحال، مهارت‌های مختلفی دارند که به آن‌ها امکان می‌دهد همیشه از زندگی لذت ببرند و بتوانند به‌خاطر رسیدن به اهداف بلندمدت خود، رضایت فوری را نادیده بگیرند. در ادامه با این موضوع آشنا می‌شوید که چگونه می‌توان کودکی خوشحال تربیت کرد. مطالعه کتاب ۳۶۵ پیشنهاد برای شاد کردن کودکان نیز می‌تواند در این زمینه برای شما مفید باشد.

به کودک خود عادت‌های ذهنی سازنده‌ای که باعث ایجاد شادی می‌شوند را بیاموزید

مدیریت خلق، گفتگوی مثبت با خود، پرورش خوش‌بینی، بزرگداشت زندگی، تمرین قدرشناسی و قدردانی از ارتباط با دیگران و کل جهان برخی از این عادات مفید هستند. برای پرورش کودک خوشحال، این موارد را در زندگی خود در نظر بگیرید و الگوی مناسبی در این زمینه برای فرزندتان باشید. همچنین، درباره استفاده از آن‌ها با کودک صحبت کنید و اجازه دهید او از شما تقلید کند.

روتین‌های مدیریت خود که باعث ایجاد خوشحالی می‌شوند را به کودک بیاموزید

ورزش منظم، تغذیه سالم و مراقبه همه با میزان شادی و خوشحالی رابطه نزدیک دارند اما شما و فرزندتان می‌توانید راهکارهای شخصی‌تری را به‌کار بگیرید. برای بسیاری از افراد، موسیقی یک ابزار برای بهبود فوری خلق است و برای برخی، پیاده‌روی در طبیعت خوشحال‌کننده است. بنابراین، برای پرورش کودک خوشحال، لازم است با او روتین‌هایی ایجاد کنید که به بالا بردن خلق فرزندتان کمک می‌کنند.

نحوه پرورش کودک خوشحال

برای پرورش کودک خوشحال، سرگرمی داشته باشید

از قدیم گفته‌اند خنده بهترین داروست. هرچه بیشتر بخندیم، بیشتر شاد می‌شویم. خندیدن درواقع شیمی بدن ما را تغییر می‌دهد. بنابراین، دفعه بعدی که شما و فرزندتان می‌خواهید خستگی خود را برطرف کنید، به تماشای یک فیلم فکر کنید. در این زمینه، یک ابزار فوق‌العاده وجود دارد: لبخند زدن، حتی اگر در ابتدا اجباری باشد. بازخورد عضلات صورتمان به ما اطلاع می‌دهد خوشحال هستیم و بلافاصله روحیه ما بهبود پیدا می‌کند.

در زمینه گفتگوی درونی مثبت، الگوی خوبی برای کودک باشید

همه ما به یک مشوق نیاز داریم تا در بسیاری از موانع زندگی به ما کمک کند. چه کسی بهتر از خود ما می‌تواند چنین مشوقی باشد؟ تحقیقات نشان می‌دهد افراد خوشحال دائما از طریق گفتگوی درونی مثبت به خودشان اطمینان خاطر می‌دهند و خودشان را تحسین می‌کنند. بنابراین، با خود مثل کسی که دوستش دارید صحبت کنید تا فرزندتان نیز صدای شما را بشنود و گفتگوی درونی مثبت را از شما یاد بگیرد. در این زمینه، مطالعه مقاله آموزش دوست داشتن خود به کودکان نیز می‌تواند بسیار مفید باشد.

خوش‌بینی را در فرزندتان پرورش دهید

خوش‌بینی، انسان را در برابر نارضایتی مصون می‌سازد. درست است که برخی از ما خوش‌بین‌تر از دیگران به دنیا آمده‌ایم اما همه ما می‌توانیم این ویژگی را در خودمان پرورش دهیم. به کودک خود کمک کنید تا شکست‌ها را به‌صورت موقتی و موردی تعریف کند؛ به این معنی که شکست در یک زمینه به معنای شکست در بخش‌های دیگر زندگی نیست. همچنین به کودک بیاموزید که شکست یک مسئله غیرشخصی است و ارزشمندی او بر اساس موفقیت یا شکست تعیین نمی‌شود. همچنین، به او بیاموزید که می‌تواند در حد توان خود با موانع روبرو شود.

پرورش کودک خوشحال از چه را‌ه‌هایی ممکن است

به فرزندتان کمک کنید شادی‌ها را در امور روزمره پیدا کند

مطالعات نشان می‌دهد افرادی که متوجه معجزات کوچک در زندگی روزمره می‌شوند و اجازه می‌دهند این موارد بر آن‌ها تاثیر بگذارد خوشحال‌ترند. زندگی روزمره سرشار از اتفاقات شادی‌آور است. خورشید در حال غروب، حرف زدن با همسایه، یافتن کتابی از نویسنده موردعلاقه خود در کتابخانه، تماس با مادربزرگ و اولین شکوفه‌های بهاری، برخی از این موارد هستند. همانطور که انیشتین می‌گوید: «فقط دو راه برای زندگی کردن وجود دارد: یکی اینکه انگار هیچ‌چیزی معجزه نیست، دیگری اینکه انگار همه چیز معجزه است.» کودکان از طریق الگوبرداری از ما یاد می‌گیرند چه چیزهایی در زندگی مهم هستند.

برای اولویت قرار دادن روابط، از فرزندتان حمایت کنید

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی بیشتر خوشحال هستند که دوستان بیشتری دارند و روابط عمیق‌تری نیز با دوستان خود دارند. بنابراین، مهم است به فرزندتان ارزشمندی روابط مثبت با دیگران را بیاموزید و به او کمک کنید برای دستیابی به این امر تلاش کند. پیشنهاد می‌کنیم در این زمینه مقاله معرفی کتاب کلیدهای پرورش مهارت دوست یابی در کودکان و نوجوانان را مطالعه کنید.

برای پرورش کودک خوشحال، قدردانی را به او بیاموزید

فردریک کیونیگ می‌گوید: «ما فراموش می‌کنیم خوشبختی به دلیل چیزی که به‌دست آورده‌ایم نیست، بلکه خوشبختی با شناخت داشته‌ها و قدردانی از آن‌ها به‌دست می‌آید.» بسیاری از مردم فکر می‌کنند تا زمانی که خوشحال نشوند نمی‌توانند شکرگزار باشند. این امر بدین معناست که آن‌ها می‌خواهند چیزی برای قدردانی داشته باشند اما اگر خوب دقت کنید متوجه می‌شوید که این مسئله برعکس است: مردم خوشحال هستند چون قدردان‌اند. کودکان، پیش‌زمینه‌ای درمورد زندگی ندارند و نمی‌دانند خوش‌شانس هستند یا بدشانس.بنابراین، راه‌هایی را به فرزندتان بیاموزید که او بتواند برای داشته‌هایش قدردان باشد و در این امر، الگوی خوبی باشید.

روش‌های پرورش کودک خوشحال

همه هیجانات را بپذیرید

زندگی پر از شادی است اما حتی برای خوشحال‌ترین فرد نیز زندگی پر از غم و از دست دادن است. تایید احساسات غم و ناراحتی به‌معنای تمرکز بر روی مسائل منفی نیست، بلکه به این معنی است که شما خود را به‌عنوان یک انسان، پذیرفته‌اید. پذیرش احساسات ناراحت‌کننده به شما کمک می‌کند که در زندگی، شادی را عمیق‌تر تجربه کنید. بنابراین، انتخاب شاد بودن به معنای سرکوب احساسات نیست. مهم است همه احساسات خود را به رسمیت بشناسید، به آن‌ها احترام بگذارید و آن‌ها را تجربه کنید. همدلی با احساسات ناراحت‌کننده کودک می‌تواند در این زمینه بسیار کمک‌کننده باشد.

به کودک، مدیریت خلق را بیاموزید

اکثر افراد نمی‌دانند که می‌توانند خلق بد را رها کنند و آگاهانه حالت روحی خود را تغییر دهند. بااین‌حال، تمرین این کار می‌تواند در خوشحالی ما بسیار موثر باشد. شما می‌توانید این کار را با استفاده از مراحل زیر انجام دهید.

 • دائما بر خلق خود نظارت داشته باشید.
 • درحالی‌که به خودتان عشق می‌ورزید احساسات را تجربه کنید.
 • هرگونه افکاری که باعث احساسات منفی در شما می‌شوند را شناسایی کنید (برای مثال، فرزند من نباید این کار رو انجام بده. اگه اینطوری بزرگ بشه توی بزرگسالی واقعا آدم وحشتناکی میشه).
 • فکری را انتخاب می‌کنید که باعث می‌شود احساس بهتری پیدا کنید (برای مثال، فرزند من مثل یه بچه رفتار می‌کنه چون اون بچه است. اون همیشه اینطوری نمیمونه).

البته، بخش سخت‌تر این راهکار، انتخاب تغییر روحیه بد است. درحالی‌که با مشکل روبرو هستید، انجام اقدامات سازنده برای تغییر اوضاع دشوار است. نیازی نیست ناگهان تغییر کنید و به‌شدت خوشحال باشید. فقط راهی پیدا کنید که به خودتان کمک کنید کمی بهتر شوید. این امر به شما قدرت می‌دهد تا با آنچه شما را ناراحت می‌کند روبرو شوید و سعی کنید آن را حل کنید.

چگونه به فرزندتان در این زمینه کمک کنید؟ وقتی روحیه‌اش خوب است با او در مورد راهکارهای بهتر کردن روحیه صحبت کنید و به این موضوع بپردازید که چه راه‌هایی برای بهبود خلق مفید است. سپس وقتی به‌شدت به‌هم‌ریخته و ناراحت است با او همدلی کنید و بعد از گذشت کمی زمان به او پیشنهاد دهید کارهایی را انجام دهد که روحیه‌اش را بهبود ببخشد. وقتی کودک این کار را چند بار انجام دهد متوجه می‌شود که چقدر این روش به بهتر شدن زندگی‌اش کمک می‌کند.

راه‌های پرورش کودک خوشحال

با این پیام که می‌توان شادی را خرید مقابله کنید

به‌عنوان والدین لازم است به یاد داشته باشید که شما تنها کسی نیستید که به فرزندتان زندگی را می‌آموزید. او دائما این پیام را از رسانه‌های مختلف دریافت می‌کند که هدف زندگی، به‌دست آوردن پول و مادیات بیشتر است. درنهایت، آنچه برای فرزندتان الگوسازی می‌کنید و آنچه به او می‌گویید اهمیت بیشتری خواهد داشت اما لازم است مستقیما با پیام‌های مخرب نیز مقابله کنید.

به کودک خود، لذت مشارکت را بیاموزید

تحقیقات نشان می‌دهند افتخار ناشی از کمک به بهبود جامعه باعث شادی ما می‌شود و این کار به شادی کودکان نیز کمک می‌کند. وظیفه ما به‌عنوان والدین این است که به کودکان کمک کنیم راه‌هایی برای ایجاد تغییرات مثبت در جهان پیدا کنند و درنتیجه بتوانند از این تجربه درس بگیرند و لذت ببرند.

درنهایت، به‌خاطر داشته باشید بچه‌ها نیاز ندارند همیشه شاد باشند. درواقع، آن‌ها باید احساسات ناراحت‌کننده‌ای مثل غم، عصبانیت، ترس و ناامیدی را نیز تجربه کنند. لازم نیست در این شرایط به فرزندتان روحیه بدهید بلکه مهم است به او کمک کنید راه‌هایی برای تسکین خود و مدیریت احساساتش پیدا کند. همچنین، بهترین روشی که می‌توانید برای پرورش کودک خوشحال انجام دهید این است که محیطی دوست‌داشتنی برای فرزندتان فراهم کنید و در احساس خوشحالی و خوش‌بینی، الگوی مناسبی برای او باشید.

سوالات پرتکرار

خوشحال بودن با چه عاداتی مرتبط است؟

علاوه بر اینکه در مورد خود و دیگران چگونه فکر و احساس می‌کنید، سبک زندگی سالم و ویژگی‌های شخصیتی مثبت مثل خودکنترلی، مدیریت هیجانات، شهامت و صداقت نیز با خوشحال بودن مرتبط هستند.

چگونه می‌توانم به فرزندم در خوشحال بودن کمک کنم؟

مهم است که به او خوشبین بودن را بیاموزید و همچنین اجازه دهید احساساتش را تجربه کند و کم‌کم مدیریت آن‌ها را یاد بگیرد. از سوی دیگر، لازم است بدانید خوشحال بودن فرزند به‌معنای برآورده شدن خواسته‌های مادی او نیست بلکه مهم است که عادات موثر بر خوشحالی را به او بیاموزید.

چه روش‌هایی در زندگی روزمره موجب پرورش کودک خوشحال می‌شود؟

درصورتی‌که سرگرمی را در برنامه‌های روزانه فرزندتان بگنجانید و به او یاد بدهید که حتی بی‌دلیل بخندد می‌توانید به خوشحال شدن کودک کمک کنید.

نکات کلیدی

 • برای پرورش کودک خوشحال، لازم است با او روتین‌هایی ایجاد کنید که به بالا بردن خلق فرزندتان کمک می‌کنند.
 • با خود مثل کسی که دوستش دارید صحبت کنید تا فرزندتان نیز صدای شما را بشنود و گفتگوی درونی مثبت را از شما یاد بگیرد.
 • به کودک بیاموزید که شکست یک مسئله غیرشخصی است و ارزشمندی او بر اساس موفقیت یا شکست تعیین نمی‌شود.
 • به فرزندتان ارزشمندی روابط مثبت با دیگران را بیاموزید و به او کمک کنید برای دستیابی به این امر تلاش کند.
 • راه‌هایی را به فرزندتان بیاموزید که او بتواند برای داشته‌هایش قدردان باشد و در این امر، الگوی خوبی باشید.

اگر شما هم نظر یا تجربه‌ای در زمینه خوشحالی کودکان و روش‌های پرورش کودکانی شاد دارید، آن را با ما و خوانندگان کارپازل به اشتراک بگذارید.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید