نویسنده مینا معین

اردیبهشت ۲۹, ۱۴۰۰

نحوه صحبت کردن با کودکان: چگونه با فرزندمان ارتباط برقرار کنیم؟

توسط | اردیبهشت ۲۴, ۱۴۰۰ | اصول تربیتی

ما به عنوان پدر و مادر، اغلب در این مورد فکر می‌کنیم که فرزندانمان چگونه با ما صحبت می‌کنند و چه رفتاری دارند. همچنین، سعی می‌کنیم از روش‌های تربیتی مختلف استفاده کنیم تا مطمئن شویم فرزندانمان به خوبی رفتار می‌کنند و آن‌ها را از رفتارهای بی‌ادبانه دور می‌کنیم. با این حال، ممکن است خودمان همیشه به آنچه می‌گوییم و همچنین به نحوه صحبت کردن با کودکان خود توجه نکنیم.

روشی که با استفاده از آن با بچه‌هایمان صحبت می‌کنیم تاثیر به‌سزایی بر یادگیری و توانایی گوش کردن فرزندانمان دارد. از سوی دیگر، وقتی بدانیم چگونه با فرزندان خود صحبت کنیم می‌توانیم به آن‌ها نیز نحوه صحبت کردن را یاد بدهیم. در ادامه با نحوه صحبت کردن با کودکان بیشتر آشنا می‌شوید. اما قبل از آن لازم است در مورد اهمیت این موضوع بیشتر بدانید.

چرا نحوه صحبت کردن با کودکان مهم است؟

به لحن صدایی که هنگام صحبت با فرزندتان استفاده می‌کنید فکر کنید و به این نکته توجه کنید که حتی هنگام اصلاح رفتار او، حرف زدن شما با کودک چقدر آرام است. هرچقدر تن صدا و کلماتی که هنگام حرف زدن با فرزندتان استفاده می‌کنید مناسب‌تر باشد، باعث می‌شود تعاملات شما با او مثبت‌تر و سودمندتر شود. در واقع، وقتی از نحوه صحبت کردن با کودکان آگاه هستید و از آن استفاده می‌کنید:

  • احتمال اینکه فرزندتان به حرف‌های شما بیشتر گوش کند افزایش می‌یابد؛
  • مهارت تنظیم هیجانی فرزندتان بهبود پیدا می‌کند؛
  • کودک از شما نحوه صحبت کردن مناسب با دیگران را یاد می‌گیرد؛
  • رابطه شما با فرزندتان تقویت می‌شود؛
  • فرزندتان به شما احترام بیشتری خواهد گذاشت.

چرا نحوه صحبت کردن با کودکان مهم است؟

چگونه با کودکان خود صحبت کنیم؟

اغلب برای ما دشوار است که اعمال خود را به صورت عینی ببینیم. در چنین مواقعی تصور کنید که تعاملات خود با فرزندتان را ثبت کرده‌اید و اکنون آن‌ها را به صورت تصاویر و فیلم‌های دیجیتالی پخش می‌کنید. آیا صدای شما صبور و دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد؟ در ادامه به چند نکته در مورد نحوه صحبت کردن با کودکان می‌پردازیم.

وقتی با فرزندتان صحبت می‌کنید از نام او استفاده کنید

هنگام صحبت با کودکتان، به جای استفاده از اسم مستعار یا کلماتی مثل بچه جون، دخترم، پسرم و غیره از نام فرزندتان استفاده کنید. در این صورت، به کودک نشان می‌دهید که برای او احترام قائلید. نام هر کس برای خود آن شخص یک موسیقی است و این امر در مورد کودکان نیز صادق است. وقتی از اسم فرزندتان در صحبت‌های خود استفاده می‌کنید او به حرف‌های شما بیشتر توجه نشان می‌دهد.

از لحن کودکانه اجتناب کنید

از لحن خود هنگام صحبت کردن با فرزندتان آگاه باشید و مانند یک دوست یا همکار با او صحبت کنید. اگرچه ممکن است برخی واژگان خود را تغییر دهید اما به طور کلی نیازی به ساده‌سازی جملات ندارید. وقتی فرزندتان نوزاد یا نوپاست استفاده از لحن کودکانه طبیعی است اما وقتی از سه سالگی عبور کرد بهتر است به طور عادی با او صحبت کنید تا توانایی‌های زبانی کودک را نیز تقویت کنید.

نحوه صحبت کردن با کودکان

از سوالات بازپاسخ استفاده کنید

به جای سوالاتی که جواب آن‌ها بله یا خیر است، از سوالات بازپاسخ استفاده کنید. این سوالات، سوالاتی هستند که کودک در جواب آن‌ها می‌تواند توضیح دهد و بیشتر صحبت کند. برای مثال می‌توانید از این پرسش‌ها استفاده کنید: «نظرت در مورد… چیه؟»، در مورد… به من بگو» یا «چطور…». متناسب با سن کودک، از او سوال بپرسید. برای مثال سوالاتی در مورد فعالیت‌ها، فیلم‌ها و کتاب‌های مورد علاقه، سوالات مناسبی برای بچه‌های چهار تا هشت ساله هستند. از کودکان نه تا ۱۳ ساله می‌توانید در مورد دوستانشان یا اوقات فراغت آن‌ها سوال کنید.

از جمله «بیشتر برام بگو» استفاده کنید

برای اینکه فرزندتان را به صحبت کردن بیشتر تشویق کنید از جمله «بیشتر برام بگو» استفاده کنید. گاهی اوقات ممکن است کودکان هنگام صحبت کردن احساس ضعف یا ناامنی کنند یا مطمئن نباشند که شما از حرف‌های آن‌ها استقبال می‌کنید. در این صورت با استفاده از عبارت «بیشتر برام بگو» به آن‌ها نشان می‌دهید که مشتاقید حرف‌هایشان را بشنوید. در این زمینه خواندن کتاب چگونه با کودکم صحبت کنم که گوش کند و چگونه گوش کنم که کودکم صحبت کند نیز می‌تواند برای شما مفید باشد.

از کودک بخواهید که به شما یاد بدهد

وقتی از فرزندتان بخواهید که به شما کاری را یاد بدهد اعتماد به نفس او را بالا می‌برید و باعث می‌شوید که او بدون اینکه مجبور باشید به سوالات زیادی پاسخ بدهد با شما صحبت کند. این یک روش عالی برای تقویت رابطه با کودک است. به عنوان مثال، یک کودک چهار تا هشت ساله می‌تواند به شما نشان دهد که چگونه یک بازی را انجام دهید یا کاردستی درست کنید. کودکان بزرگتر می‌توانند در مورد هر نوع سرگرمی، بازی ویدئویی یا ورزش به شما آموزش دهند.

نحوه صحبت کردن با کودکان

اجازه دهید کودک مکالمه را هدایت کند و در مورد موضوعات مختلف حرف بزند

اجازه دهید فرزندتان در هنگام صحبت کردن با شما حتی در مورد موضوعات ناخوشایند و عجیب و غریب مثل جن‌ها، اشتباهاتش و غیره صحبت کند. در مورد اینکه موضوع صحبت‌های او غیر واقعی یا بی‌معنی باشد نگران نباشید و فقط به او گوش دهید. به کودکی خود فکر کنید. احتمالا شما هم مثل فرزندتان در کودکی دوست داشتید در مورد موضوعات عجیب و غریب صحبت کنید.

کودک را مجبور به حرف زدن نکنید

اگر متوجه شدید که هنگام صحبت کردن با کودک، او شما را نادیده می‌گیرد یا مشغول به کاری دیگر می‌شود، فرزندتان را مجبور نکنید به حرف‌هایتان گوش کنید. در کنارش بمانید و به او بگویید: «من دوست دارم هر زمان که آماده شدی باهات صحبت کنم». اجازه دهید کودک، حد و مرزهای تعامل با شما را تعیین کند. اگر او نمی‌خواهد صحبت کند سعی نکنید دائم از او سوال بپرسید.

پذیرش نشان دهید

وقتی به فرزندتان نشان می‌دهید که علی‌رغم تفاوت‌هایش، او را می‌پذیرید و دوستش دارید، احتمال اینکه او در مورد مشکلات و احساساتش با شما صحبت کند افزایش می‌یابد. پیشنهاد می‌کنیم در این مورد مقاله آموزش ابراز احساسات به کودکان را نیز مطالعه کنید. وقتی نسبت به فرزندتان پذیرش نشان دهید او متوجه می‌شود هرچقدر بزرگ شود و تغییر کند باز هم شما در کنارش هستید. این بدین معنی نیست که رفتارهای نامناسب مثل پرخاشگری فرزندتان را بپذیرید اما می‌توانید شخصیت و علایق فردی او را دوست داشته باشید.

نحوه صحبت کردن با کودکان

هم‌سطح کودک قرار بگیرید

بسته به سن کودک، هنگام صحبت با او، بر روی زانوهای خود بنشینید و هم‌سطح فرزندتان باشید. تماس چشمی برای برقراری ارتباط بسیار مهم است. اگر بلندتر از کودک باشید او نمی‌تواند به خوبی چشم‌ها و حالت چهره شما را ببیند. اگر زانو زدن و نشستن برایتان دشوار است می‌توانید از صندلی استفاده کنید.

وقتی کودک، حرف‌های عجیب و غریبی می‌زند در راستای آن با او بازی کنید

اگر فرزندتان از عروسک برای صحبت کردن استفاده می‌کند، شما نیز برای صحبت با او از عروسک استفاده کنید. اگر او در این مورد حرف می‌زند که اخیرا به کره ماه سفر کرده است از او بپرسید که در آنجا چه کارهایی انجام می‌داده است. تخیل و باورپذیری قسمتی از خلاقیت است. بنابراین، اجازه دهید فرزندتان هرچقدر که می‌خواهد خیال‌پردازی کند. اگر کودک به شما چیزی گفت که درست نبود، مثلا گفت وسط زمین از پنیر ساخته شده است، سعی نکنید او را اصلاح کنید و فقط با کودک همراه شوید و لذت ببرید.

برای یکدیگر داستان بگویید

وانمود کنید که می‌خواهید چرت بزنید اما قبل از آن به داستان قبل از خواب نیاز دارید. بر روی زمین دراز بکشید، بالشی زیر سر خود قرار دهید و از فرزندتان بخواهید که برای شما داستانی را بگوید. اگر سن کودک کافی باشد می‌تواند از روی کتاب برای شما داستان بخواند و اگر توانایی خواندن را ندارد می‌تواند داستان موردع علاقه‌اش را تعریف کند. همچنین می‌توانید داستانی که فرزندتان تعریف می‌کند را بنویسید و بعد در مورد آن با کودک صحبت کنید یا حتی از روی آن با همدیگر یک نقاشی بکشید.

نحوه صحبت کردن با کودکان

در نهایت، همنطور که مطرح شد آگاهی از نحوه صحبت کردن با کودکان به شما کمک می‌کند که رابطه‌ای رضایت‌بخش و مطلوب با فرزندتان داشته باشند. به همین دلیل، لازم است هنگام صحبت با کودک به لحن صدا و کلماتی که استفاده می‌کنید توجه کنید و در صورت وجود اشکالاتی، با توجه به نکاتی که در این مقاله مطرح شد آن‌ها را برطرف کنید.

برچسب‌ها:

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

۶ روش کنترل دسترسی کودکان به اینترنت

۶ روش کنترل دسترسی کودکان به اینترنت

ازآنجایی‌که نیاز افراد به اینترنت از کودکی تا بزرگسالی روزبه‌روز در حال افزایش است. شاید این نگرانی برای والدین پیش بیاید که چگونه می‌توانند فرزندشان را از محتوای نامناسب و خشونت‌آمیز در اینترنت در امان نگه دارند. در این مقاله روش‌های کنترل دسترسی کودکان به اینترنت را بررسی می‌کنیم.

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید