نویسنده مینا معین

خرداد ۱۸, ۱۴۰۰

تعیین هدف در کودکان چرا مهم است و چگونه می‌توان آن را آموزش داد؟

توسط | خرداد ۱۶, ۱۴۰۰ | اصول تربیتی, روانشناسی

تعیین هدف در کودکان

افرادی که در زندگی برای خود هدف تعیین می‌کنند نه‌تنها به سمت اهدافشان بهتر هدایت می‌شوند، بلکه احتمال این‌که به اهدافشان برسند هم بیشتر است. فردی که در زندگی هدف دارد، دلیلی برای بلند شدن و تلاش کردن دارد. حتی تعیین هدف در کودکان نیز اهمیت بسیار زیادی دارد و به آن‌ها کمک می‌کند که عملکرد بهتری در زندگی داشته باشند. اگر برای خود اهداف ماهانه و سالانه تعیین می‌کنید، پیشنهاد می‌شود که این کار را به فرزندتان نیز بیاموزید.

تعیین هدف را از همان سنین کودکی به فرزندتان یاد بدهید. این هدف می‌تواند یک هدف تحصیلی باشد یا اینکه با سایر حوزه‌های زندگی مرتبط باشد. اگر می‌خواهید بدانید که چگونه این مهارت را به فرزندتان بیاموزید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله با این موضوع آشنا می‌شوید که چرا تعیین هدف در کودکان مهم است و چگونه می‌توانید آن را به فرزندتان بیاموزید.

فهرست مطالب

تعیین هدف در کودکان به‌معنای برنامه‌ریزی آن‌ها برای آینده است. اگر کودک برای مطالعه امتحان یا مسابقه فوتبال، برنامه‌ای تنظیم می‌کند به این معنی است که او برای خود هدف تعیین می‌کند. این امر مزایای بسیار زیادی برای کودکان دارد که در ادامه با این موضوع آشنا می‌شوید که چرا تعیین هدف در کودکان مهم است.

انگیزه بیشتر

آموزش تعیین هدف به کودکان می‌تواند انگیزه قابل‌توجهی به آن‌ها در مدرسه بدهد. برخی کودکان در ایجاد و حفظ انگیزه برای درس خواندن با مشکل مواجه‌اند. بااین‌حال، وقتی آن‌ها یاد می‌گیرند برای خود هدف تعیین کنند، موردی دست‌یافتنی را در ذهن خود مجسم می‌کنند و درنتیجه، برای تلاش کردن انگیزه پیدا می‌کنند.

عملکرد بهتر

وقتی کودکان، انگیزه بیشتری دارند، عملکرد بهتری نیز نشان می‌دهند. آن‌ها به دلیل داشتن انگیزه، سخت‌تر تلاش می‌کنند و در مدرسه و سایر ابعاد زندگی خود سطح بالاتری از عملکرد را نشان می‌دهند. این همان هدفی است که همه ما والدین برای فرزندان خود داریم: دیدن عملکرد بهتر کودک در همه ابعاد زندگی.

اعتمادبه‌نفس بالاتر

همانطور که احتمالا متوجه شده‌اید الگویی در زمینه مزایای تعیین هدف در کودکان وجود دارد. وقتی کودکان انگیزه بیشتری برای تلاش پیدا می‌کنند و عملکرد بهتری نیز دارند، اعتمادبه‌نفسشان افزایش می‌یابد، زیرا موفقیت را تجربه می‌کنند. سپس، این امر باعث می‌شود که آن‌ها انگیزه بیشتری برای تلاش پیدا کنند و چرخه تکرار می‌شود. کودکان از اینکه می‌توانند با انگیزه و تلاش به اهدافشان برسند، به خود افتخار می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم در این مورد مقاله افزایش اعتماد به نفس در کودکان را نیز مطالعه کنید.

اهمیت تعیین هدف در کودکان

نحوه آموزش تعیین هدف به کودکان

تعیین هدف در کودکان به آن‌ها انگیزه می‌بخشد. به این ترتیب، آن‌ها می‌دانند برای رسیدن به هدفی خاص باید چه کارهایی انجام دهند. این امر باعث افزایش تمرکز، بالا رفتن عزت‌نفس و بهبود مهارت تصمیم‌گیری در کودکان می‌شود. بنابراین، مهم است که به فرزندتان بیاموزید چگونه برای خود هدف تعیین کند. در ادامه با راهکارهایی در ارتباط با این موضوع آشنا می‌شوید.

با گام‌های کوچک شروع کنید

وقتی آموزش تعیین هدف به کودکتان را شروع می‌کنید با اهداف کوچک آغاز کنید. می‌توانید همراه با یکدیگر، اهداف هفتگی یا ماهانه تعیین کنید و سپس، به‌تدریج سراغ اهداف بزرگتر بروید. وقتی کودک، اهداف کوچک تعیین می‌کند و به آن‌ها می‌رسد، دستاوردهایش باعث می‌شود که برای اهداف بزرگتر انگیزه پیدا کند و برای رسیدن به آن‌ها سخت‌تر تلاش کند.

به فرزندتان اجازه دهید رویاهایش را دنبال کند

بسیار مهم است که اهدافی که تعیین می‌کنید اهدافی باشند که فرزندتان نیز آن‌ها را دوست داشته باشد. تصور کنید که شما دوست دارید فرزندتان پیانیست شود اما او دوست دارد فوتبالیست بشود. بنابراین، اگر برای پیانیست شدن کودک، هدف تعیین کنید نه‌تنها کودک برای رسیدن به این هدف تلاش نخواهد کرد، بلکه باعث می‌شود که از شما نیز فاصله بگیرد. به فرزندتان اجازه دهید که خواسته قلبی خود را کشف کند و به او کمک کنید که در راه رسیدن به آن تلاش کند.

الگوی خوبی باشید

بچه‌ها دوست دارند از مادر و پدر خود الگو بگیرند. بنابراین، وقتی شما کاری را انجام می‌دهید فرزندتان نیز به احتمال زیاد آن کار را انجام خواهد داد. به همین دلیل، مهم است که در هنگام برنامه‌ریزی‌ها و تعیین اهداف برای خود، کودکتان را نیز مشارکت بدهید اما فقط در مواردی که متناسب با سن کودک باشند. اگر می‌خواهید رنگ کابینت‌ها را عوض کنید می‌توانید فرزندتان را نیز در برنامه‌ریزی برای این کار مشارکت بدهید. او از برنامه‌ریزی با شما لذت خواهد برد و خودش نیز این کار را از شما یاد خواهد گرفت.

یادگیری تعیین هدف در کودکان

واقعیت امر را برای فرزندتان توضیح دهید

بچه‌ها آنقدر بالغ نشده‌اند که بتوانند اهمیت تلاش و کار سخت برای رسیدن به اهداف را درک کنند. فرزندتان ممکن است اغلب میزان تلاشی را که برای رسیدن به هدف نیاز دارد دست‌کم بگیرد. به همین دلیل، ممکن است با تجربه شکست، خیلی زود احساس ناامیدی و سرخوردگی کند. بنابراین، مهم است که در هنگام تعیین اهداف، چالش‌هایی که ممکن است کودک با آن‌ها روبرو شود را برایش توضیح دهید. مهم است که به او بگویید اگر زمین بخورد، باید بلند شود و دوباره تلاش کند. به او بگویید نباید تسلیم شود و در صورت شکست خوردن باید بیشتر و بیشتر تلاش کند.

تلاش‌های فرزندتان را تحسین کنید

بسیار مهم است که تلاش‌های فرزندتان برای رسیدن به هدف را تحسین کنید. این امر باعث می‌شود که او برای تلاش بیشتر، انگیزه پیدا کند. در صورت نبود تحسین، کودک ممکن است خیلی زود علاقه‌اش به تلاش کردن را از دست بدهد. بنابراین، فراموش نکنید که فرزندتان را در این مسیر تشویق کنید. پیشنهاد می‌کنیم در این مورد مقاله نحوه تحسین کودکان را نیز مطالعه کنید.

موانع را در نظر بگیرید

همانطور که تعیین هدف در کودکان مهم است، صحبت در مورد موانع و مشکلات نیز اهمیت دارد. وقتی در مورد موانعی که ممکن است فرزندتان با آن روبرو شود با او صحبت می‌کنید او برای رسیدن به هدف خود، آمادگی بیشتری خواهد داشت. همچنین، اگر در طول مسیر، عقب‌گردهایی اتفاق بیفتد، کودک به تلاش خود برای جبران آن‌ها ادامه خواهد داد. ارزیابی رویکرد و همچنین نحوه اصلاح شکست‌ها در طول مسیر، اهمیت زیادی دارد.

آموزش تعیین هدف در کودکان

فعالیت‌هایی برای تعیین هدف در کودکان

مانند هر مهارت دیگری، شما می‌توانید با استفاده از فعالیت‌هایی سرگرم‌کننده و بازی‌ها، تعیین هدف را به فرزندتان بیاموزید. این امر باعث می‌شود که کودک از هدف‌گذاری لذت بیشتری ببرد و آن را بهتر یاد بگیرد. در ادامه با بازی‌ها و فعالیت‌هایی برای تعیین هدف در کودکان آشنا می‌شوید.

یک تابلو درست کنید

از کودک بخواهید تصاویر مختلفی که نشان‌دهنده هدف اوست را از مجلات و نشریات ببرد. این تصاویر را بر روی یک تخته بچسبانید و درواقع از آن یک کولاژ درست کنید. سپس کولاژ را در اتاق کودک قرار دهید. وقتی کودک، هر روز این تابلو را ببیند می‌تواند بیشتر بر روی هدف خود تمرکز کند.

بازی سوالی انجام دهید

از فرزندتان سوالاتی در مورد اهدافش بپرسید. این کار باعث می‌شود که کودک، در ذهنش اهدف خود را مجسم کند و شما نیز بتوانید به او در درک بهتر این اهداف کمک کنید. به عنوان مثال، از کودک بپرسید برای اینکه در امتحان نمره خوبی کسب کند باید چه کارهایی انجام دهد. اگر او جواب داد: «درس خوندن و تمرین»، متوجه می‌شوید که او در مسیر درستی قرار دارد. بااین‌حال، اگر او سخت تلاش نمی‌کند، مهم است که برای او توضیح دهید که اگر درس نخواند هیچ‌وقت به نمره دلخواهش نمی‌رسد. لازم است این موضوع را با لحنی ملایم و با استفاده از کلمات ساده و روشن برای کودک توضیح دهید.

چرخ سرنوشت را بسازید

یک چرخ درست کنید و آن را به چند قسمت تقسیم کنید. طبقه‌بندی‌های مختلف شامل تحصیلات، ورزش، خانواده و غیره را در هر یک از این قسمت‌ها بنویسید. به کودک اجازه دهید یکی از آن‌ها را انتخاب کند و برای رسیدن به آن، هدف تعیین کند. به عنوان مثال، اگر کودک، تحصیلات را انتخاب کرد، از او بپرسید که چگونه می‌تواند در آن بهتر شود. او می‌تواند برنامه‌ریزی کند که روزانه سه تا چهار ساعت مطالعه کند و هر هفته از خودش امتحان بگیرد. اجازه دهید قسمت تحصیلات را بر روی چرخ رنگ کند تا هر وقت آن را دید، برای تلاش کردن انگیزه بگیرد.

ظرف رویاها درست کنید

همه اعضای خانواده را دور هم جمع کنید و از آن‌ها بخواهید آرزوها، رویاها و اهداف خود که می‌خواهند در آن سال به آن‌ها برسانند را بر روی کاغذهای مختلف بنویسند. سپس آن‌ها را در یک ظرف بیندازند. این ظرف را در جایی بگذارید که همه اعضای خانواده بتوانند هر روز آن را ببینند، زیرا این کار به آن‌ها یادآوری می‌کند برای اهداف خود تلاش کنند. در پایان سال، دوباره همه اعضای خانواده را دور هم جمع کنید و کاغذها را بیرون بیاورید و از هر یک از اعضای خانواده بپرسید که آیا به هدفی که امسال داشته‌اند رسیده‌اند یا خیر.

بازی ستاره‌ها و آرزوها را انجام دهید

این بازی یک فعالیت بسیار جالب است. از کودک خود بخواهید سه مورد را که ممکن است در آن بهترین باشد انتخاب کند و این فعالیت‌ها یا ویژگی‌ها را به ستاره‌های خود تبدیل کند. سپس، از او در مورد خصوصیاتی که برای تسلط بر این موارد و تبدیل آن‌ها به آرزوهای خود لازم دارد سوال کنید. این آرزوها می توانند به اهداف کودک تبدیل شوند و شما می‌توانید برای رسیدن او به این اهداف به کودکتان کمک کنید.

بازی برای تعیین هدف در کودکان

درنهایت، مهم است که به تعیین اهداف در کودکان کمک کنید. کودکان باید یاد بگیرند که برای زندگی خود برنامه‌ریزی داشته باشند نه اینکه منتظر بمانند تا اتفاقات مختلف در زندگی آن‌ها رخ دهد. کودکتان ممکن است همیشه به اهداف خود نرسد. بااین‌حال، او با شکست نیز درس‌های ارزشمندی یاد می‌گیرد و با برنامه‌ریزی و نحوه تعیین هدف آشنا می‌شود. از همه مهم‌تر اینکه، کودک به خودشناسی بیشتری نیز می‌رسد.

سوالات پرتکرار

آموزش تعیین هدف به کودکان، چه مزایایی دارد؟

کودکان که ید می‌گیرند هدف تعیین کنند انگیزه بیشتری برای تلاش کردن دارند، عملکرد بهتری دارند و به همین دلیل از اعتمادبه‌نفس بالاتری نیز برخوردارند.

با چه راهکارهایی می‌توانم به فرزندم، تعیین هدف را بیاموزم؟

در ابتدا مهم است که با گام‌ها و آموزش تعیین اهداف کوچک شروع کنید. از سوی دیگر، به کودک خود اجازه دهید رویاهایش را دنبال کند و همچنین، مهم است خودتان نیز در تعیین هدف، الگوی خوبی باشید.

چه فعالیت‌هایی برای تعیین هدف در کودکان مفید است؟

می‌توانید یک تابلو از اهداف کودک درست کنید، بازی سوالی انجام دهید و از فرزندتان در مورد اهدافش بپرسید. همچنین، می‌توانید یک ظرف رویا درست کنید که همه اعضای خانواده، فهرست اهداف خود را در آن بیندازند.

نکات کلیدی

  • وقتی آموزش تعیین هدف به کودکتان را شروع می‌کنید با اهداف کوچک آغاز کنید.
  • به فرزندتان اجازه دهید که خواسته قلبی خود را کشف کند و به او کمک کنید که در راه رسیدن به آن تلاش کند.
  • در هنگام برنامه‌ریزی‌ها و تعیین اهداف برای خود، کودکتان را نیز مشارکت بدهید اما فقط در مواردی که متناسب با سن کودک باشند.
  • در هنگام تعیین اهداف، چالش‌هایی که ممکن است کودک با آن‌ها روبرو شود را برایش توضیح دهید.
  • تلاش‌های فرزندتان برای رسیدن به هدف را تحسین کنید. این امر باعث می‌شود که او برای تلاش بیشتر، انگیزه پیدا کند.

اگر شما هم نظر یا تجربه‌ای در زمینه تعیین هدف در کودکان و روش‌های آموزش آن دارید، آن را با ما و خوانندگان کارپازل به اشتراک بگذارید.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید