نویسنده مینا معین

اردیبهشت ۱۸, ۱۴۰۰

چگونه مهارت نه گفتن را به کودکان یاد دهیم؟

توسط | اردیبهشت ۱۷, ۱۴۰۰ | مهارت های ارتباطی

مطمئنا وقتی از پسرتان می‌خواهید اتاقش را تمیز کند یا از دخترتان می‌خواهید بخوابد و او نه می‌گوید برای شما آزاردهنده است. با این حال، علی‌رغم درگیری‌هایی که این نه گفتن‌ها می‌توانند در برخی مواقع به همراه داشته باشند، مهارت نه گفتن در کودکان یک مهارت بسیار ارزشمند است. کودکان هر چه بزرگ‌تر می‌شوند از طرق مختلف مورد آزمایش قرار می‌گیرند و مطمئنا در بزرگسالی با موقعیت‌های زیادی روبرو می‌شوند که باید ظرفیت و اعتماد به نفس نه گفتن را داشته باشند. به همین دلیل مهم است که والدین با اهمیت  مهارت نه گفتن و نحوه آموزش آن به کودکان آشنا باشند.

چرا مهارت نه گفتن در کودکان مهم است؟

یادگیری مهارت نه گفتن در کودکان می‌تواند مزایای متعددی را برای آن‌ها در ابعاد مختلف زندگی به همراه داشته باشد. در ادامه با اهمیت این مهارت بیشتر آشنا می‌شوید.

  • برای محافظت: وقتی به یادگیری نه گفتن می‌اندیشید، اولین چیزی که ممکن است به ذهن شما خطور کند امنیت شخصی کودک شماست. ما باید به بچه‌ها بیاموزیم به موقعیت‌هایی که در آن‌ها سلامتی و امنیتشان ممکن است به خطر بیفتد نه بگویند. در مورد سوء استفاده استفاده جسمی یا جنسی، گفتن مکرر «نه!» همراه با اقدامات محافظتی مانند لگد زدن، فریاد زدن برای کمک و غیره از اهمیت حیاتی برخوردار است. کودک باید بداند که هیچکس مجاز نیست او را به گونه‌ای لمس کند که باعث ناراحتی‌اش شود و در این موقعیت‌ها، نه گفتن اولین دفاع کودک است.
  • برای حفظ هویت: در زندگی از ما خواسته می‌شود کارهایی را انجام دهیم بعضی از آن‌ها خوب هستند بعضی از آن‌ها چندان خوب نیستند. برخی از فعالیت‌ها ممکن است مورد علاقه ما باشند، برخی دیگر ممکن است توجه ما ار جلب نکنند. مهارت نه گفتن به کودکان کمک می‌کند تا اقدامات خود را تنظیم کنند، ترجیحات شخصی خودشان را مشخص کنند و به عقاید خود پایبند بمانند.
  • برای ایجاد تصویری مثبت از خود: توانایی نه گفتن همراه با احترام و اعتماد به نفس می‌تواند به رشد عزت نفس کودکان کمک کند. همچنین، مهارت نه گفتن ابزاری جراتمندانه است که باعث رشد قدرت و استقلال افراد می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم مقاله عزت نفس در کودکان را نیز مطالعه کنید.

چرا مهارت نه گفتن در کودکان مهم است؟

چگونه به کودکان نه گفتن را یاد بدهیم؟

راهکارهای زیادی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید مهارت نه گفتن را به فرزندان خود آموزش دهید. در ادامه با راه‌های پرورش مهارت نه گفتن در کودکان آشنا می‌شوید. خواندن کتاب من می‌توانم با صدای بلند بگویم نه برای کودک نیز می‌تواند در این زمینه بسیار مفید باشد.

۱. به نیازهای کودک پاسخگو باشید

وقتی نسبت به نیازهای فرزندتان پاسخگو هستید به او می‌آموزید که به نیازهای خود احترام بگذارد. با پاسخگویی نسبت به نیازهای فرزندتان این پیام را به او ارسال می‌کنید که: «نیازهای تو مهم هستند و شایسته برآورده شدن هستند». کودک این باور را تا آخر عمر حفظ خواهد کرد.

۲. نگران رفتار فرزندتان نباشید و او را تشویق کنید خودش باشد

نوزادان و کودکان به طور طبیعی اجتماعی هستند. آن‌ها به صورت ذاتی تمایل دارند که در جهت سازگاری با دیگران خود را فدا کنند. آن‌ها از ما تقلید می‌کنند و حتی بدون اینکه تلاشی از طرف ما صورت بگیرد چیزهایی که ما می‌خواهیم را از ما یاد می‌گیرند. علاوه بر این، جامعه نیز از پدربزرگ و مادربزرگ گرفته تا معلم‌ها از روش‌های زیادی استفاده می‌کنند تا کودکان به همکاری کردن با دیگران تشویق شوند و طوری رفتار کنند که آن‌ها می‌خواهند. بنابراین، این مسئولیت بیشتر بر دوش والدین است تا به فرزند خود کمک کنند که خودش باشد و بر آنچه دیگران می‌خواهند تمرکز نکند.

مهارت نه گفتن در کودکان

۳. متناسب با سن فرزندتان، از او انتظار داشته باشید

حداقل کاری که والدین می‌توانند برای فرزندان خود انجام دهند آگاهی از رفتارهای عادی در هر سن کودک است. طبیعی است که یک کودک ۸ ماهه همه چیز را در دهان خود بگذارد. برای یک کودک یک سال و نیمه طبیعی است که بخواهد اکتشاف کند و آرام ننشیند. طبیعی است که کودکی دو ساله وقتی ناکام شود قشقرق به راه اندازد.

۴. نه گفتن‌ها را جشن بگیرید

والدین لازم است به فرزندان خود نشان دهند که نه گفتن از طرف آن‌ها اشکالی ندارد و این امر باعث نمی‌شود که فرزندشان را کمتر دوست داشته باشند. بنابراین، مهم است که والدین تا جایی که می‌توانند به نظر کودک خود احترام بگذارند. اگر یک کودک نمی‌خواهد لباس خاصی را بپوشد اشکالی ندارد. این بدین معنی نیست که والدین از ایمنی فرزندشان مراقبت نکنند. این مسئله بدین معنی است که والدین لازم است علاوه بر حفظ مرزها و ایمنی فرزندشان، با او همدلی داشته باشند و در برخی مسائل کم‌اهمیت، اجازه کنترل به کودک بدهند.

۵. مرزهای شخصی تعیین کنید

به جای اینکه والدین مانند دیکتاتورها برای فرزند خود حد و مرز بگذارند، لازم است برای خودشان حد و مرز تعیین کنند. برای مثال گفتن این جمله که: «من نمی‌خوام با وسایل آرایش من بازی کنی» بسیار موثرتر از این جمله است: «اجازه نداری با وسایل آرایش من بازی کنی». این نوع برخورد باعث ایجاد سلسله مراتب قدرت در خانواده نمی‌شود و مرزهای شخصی را نیز به کودکان می‌آموزد.

مهارت نه گفتن در کودکان

۶. الگوی مناسبی برای فرزندتان باشید

مردم معمولا به دلیل ترس از درگیری یا برای خشنود کردن دیگران از نه گفتن اجتناب می‌کنند. آن‌ها ممکن است دیگران را خوشحال کنند اما مسائل زیادی را در این میان برای خود از دست می‌دهند. برای مثال ممکن است بخواهند به جای انجام کاری خاص برای دیگری، برای خودشان وقت بگذارند و برای اهداف خود تلاش کنند. این افراد صداقت کافی در روابط خود را ندارند و کودکان نیز می‌توانند این مسئله را از والدین خود یاد بگیرند. به همین دلیل مهم است که والدین از نیازهای خود آگاه باشند و برای رضایت و ترس از کدورت از نه گفتن دوری نکنند.

در این مقاله به این موضوع پرداخته شد که چرا مهارت نه گفتن در کودکان مهم است و والدین چگونه می‌توانند آن را به فرزندان خود آموزش دهند. به طور خلاصه، لازم است والدین بیشتر تلاش کنند تا بچه‌هایی تربیت کنند که خودشان هستند. بچه‌هایی تربیت کنند که بیشتر نه بگویند تا اینکه بخواهند به خاطر خشنودی دیگری، رفتار مطلوب داشته باشند. لازم است والدین نیز بر روی مرزهای شخصی خود کار کنند تا شادتر باشند و در این زمینه نیز الگوی مناسبی برای فرزندشان محسوب شوند.

برچسب‌ها:

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید