نویسنده مینا معین

فروردین ۱۵, ۱۴۰۰

۹ روش تقویت رابطه خواهر و برادرها و دلایل وجود تعارض میان آن‌ها

توسط | فروردین ۱۵, ۱۴۰۰ | اصول تربیتی, روانشناسی

۹ روش تقویت رابطه خواهر و برادرها و دلایل وجود تعارض میان آن‌ها

توسط | فروردین ۱۵, ۱۴۰۰ | اصول تربیتی, روانشناسی

نویسنده مینا معین

فروردین ۱۵, ۱۴۰۰

راهکارهای تقویت رابطه خواهر و برادرها چیست

آیا فرزندان شما رابطه خوبی با یکدیگر دارند؟ یا بیشتر از اینکه از بودن با هم لذت ببرند، دائما در حال دعوا هستند؟ شما به عنوان والدین می‌توانید نقشی بسیار اساسی در پرورش رابطه فرزندانتان با یکدیگر و کاهش درگیری میان آن‌ها داشته باشید. تقویت رابطه خواهر و برادرها موجب می‌شود که آن‌ها بتوانند در مسیر حل مشکلات و کمک به یکدیگر قدم بردارند.

در صورتی که رابطه خواهر و برادرها با یکدیگر خوب نباشد، کل خانواده از این مسئله آسیب می‌بیند. بنابراین، مهم است از همان سنین پایین، برای بهتر شدن رابطه‌ی فرزندانتان تلاش کنید. در ادامه با این موضوع آشنا می‌شوید که چگونه می‌توانیم رابطه خواهر و برادرها را بهبود ببخشیم. اما قبل از آن لازم است در مورد اهمیت این موضوع بدانید.

فهرست مطالب

چرا تقویت رابطه خواهر و برادرها مهم است؟

روابط میان خواهر و برادرها ستون اصلی واحد خانواده است. وقتی والدین و مراقبین برای حمایت بر یکدیگر متکی هستند، خواهر و برادرها نیز می‌توانند برای دریافت حمایت به یکدیگر تکیه کنند. بنابراین، با تقویت رابطه خواهر و برادرها مزایای آن را در سال‌های بعد خواهید دید. تحقیقات نشان می‌دهند خواهر و برادرها از جهات مختلفی می‌توانند بر یکدیگر تاثیر بگذارند که در ادامه با این موارد آشنا می‌شوید.

 • رشد: خواهر و برادرها به عنوان الگوی نقش، دوستان اجتماعی و رقبا عمل می‌کنند که همه این‌ها می‌تواند بر رشد اجتماعی، شناختی و عاطفی کودک تاثیر بگذارد.
 • دوستی: روابط خواهر و برادرها به آن‌ها فرصت می‌دهد که متوجه شوند باید برای چه ویژگی‌هایی در دیگران ارزش قائل شوند و چگونه دوستی‌ها را بهبود ببخشند.
 • حمایت: رابطه حمایت‌گرانه و نزدیک میان خواهر و برادرها می‌تواند به‌عنوان یک سیستم پشتیبانی داخلی برای تجربه‌های دشوارتر زندگی عمل کند.
 • شخصیت: آلفرد آدلر، بنیان‌گذار روانشناسی فردی، معتقد بود که پویایی خانواده و روانشناسی رابطه فرزندان با یکدیگر به‌شدت تحت تاثیر تعامل خواهر و برادرهاست و این تاثیر به شکل‌گیری شخصیت فرزندان کمک می‌کند.
 • تنظیم هیجانات: خواهر و برادرها می‌توانند به یکدیگر در یادگیری تنظیم هیجانات کمک کنند. محیط امن‌تر خانه به بچه‌ها امکان می‌دهد که قبل از اینکه با دنیای واقعی مواجه شوند یاد بگیرند چگونه خشم خود را کنترل کنند و چه واکنشی نسبت به پرخاشگری داشته باشند.
 • هویت: خواهر و برادرها تمایل دارند از رفتارها و علایق یکدیگر تقلید کنند یا آن‌ها را رد کنند. بنابراین، رابطه خواهر و برادری به شکل‌گیری هویت کودکان کمک می‌کند.
چرا تقویت رابطه خواهر و برادرها مهم است؟

آیا تعارض میان خواهر و برادرها طبیعی است؟

اگر آنقدر خوش‌شانس بوده‌اید که خواهر و برادر داشته‌اید مطمئنا از این حقیقت فراگیر آگاهی دارید: خواهر و برادرها با یکدیگر دعوا می‌کنند. در حقیقت، دعوای میان خواهر و برادرها بخشی طبیعی از رشد است. علاوه بر این، درگیری سالم میان آن‌ها حتی می‌تواند مفید هم باشد. با این حال لازم است بدانید چه تعارض‌هایی سالم و چه تعارض‌هایی ناسالم هستند. در این صورت شما می‌توانید با استفاده از راهکارهای تقویت رابطه خواهر و برادرها به فرزندتان کمک کنید که تعارض‌های سالم داشته باشند.

اگرچه هر خانواده‌ای متفاوت است اما درگیری‌های طبیعی میان خواهر و برادرها شامل تعاملاتی است که چالش‌هایی به همراه دارند اما موجب آسیب نمی‌شوند. حتی اگر در تعارض میان فرزندان، احساسات و بدن یکی از آن‌ها آسیب ببیند اما فرصت ترمیم یا بخشش وجود داشته باشد، در این صورت نیز بچه‌ها درس‌های زیادی می‌گیرند. پیشنهاد می‌کنیم در این زمینه مقاله برخورد با دعوای کودکان را نیز مطالعه کنید. برخی نشانه‌ها که به شما کمک می‌کنند تشخیص دهید تعارضات میان فرزندانتان بیش ‌از اندازه است یا نه در ادامه مطرح شده است.

 • آیا آن‌ها علاوه بر دعوا به یکدیگر عشق نیز می‌ورزند؟ اگر فرزندانتان گاهی به یکدیگر نزدیک هستند و درمواقعی دیگر با هم دعوا می‌کنند این امر نشان‌دهنده رابطه عادی میان آن‌هاست.
 • آیا دعواهای آن‌ها اوج گرفته است؟ آیا پسرتان هفته پیش به خواهرش سیلی زد و این هفته با خشونت بیشتری با او رفتار کرد؟ اگر به نظر می‌رسد سطح خشونت میان فرزندانتان در حال افزایش است لازم است به فکر تقویت رابطه خواهر و برادرها باشید.
 • علل دعوا چیست؟ آیا می‌توانید بدون دخالت کردن، دعواها را کاهش بدهید؟ آیا فرزندانتان زمان زیادی را نزدیک یکدیگر می‌گذرانند یا همیشه بر سر یک اسباب‌بازی خاص با یکدیگر دعوا می‌کنند؟ اگر به نظر می‌رسد که دلیل خوبی برای دعواهای خواهر و برادرها وجود ندارد و این دعواها هردفعه شدیدتر می‌شود این مسئله می‌تواند یک هشدار باشد.
تقویت روابط خواهر و برادرها و حل تعارض میان آن‌ها

روش‌های تقویت رابطه خواهر و برادرها

مهم نیست که چقدر بچه‌های شما با یکدیگر متفاوت هستند، رابطه خواهر و برادری اهمیت بسیار زیادی دارد. به عنوان والدین چندین راهکار وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید در تقویت رابطه خواهر و برادرها موفق شوید. در این زمینه مطالعه کتاب راهنمای بهبود روابط خواهر و برادرها هم می‌تواند برای شما مفید باشد. در ادامه با راهکارهای بهبود رابطه میان فرزندان آشنا می‌شوید.

فرزندانتان را با یکدیگر مقایسه نکنید

اولین و مهم‌ترین نکته در مورد تقویت رابطه میان خواهر و برادرها این است که فرزندانتان را با یکدیگر مقایسه نکنید و برای مثال نگویید: «چرا نمیتونی مثل برادرت به حرف گوش بدی؟» یا «خواهرت مثل تو حاضرجواب نیست.» مقایسه فرزندان خود با یکدیگر، راهی مطمئن برای برافروختن آتش رقابت میان خواهر و برادرها و ایجاد کینه در آن‌ها نسبت به یکدیگر است.

آنچه در پشت درگیری‌های فرزندانتان است را کشف کنید

آیا وقتی یکی از فرزندانتان تلاش می‌کند توجه کسی را جلب کند، میان فرزندانتان تعارض به وجود می‌آید؟ آیا آن‌ها برای جلب توجه شما با یکدیگر رقابت می‌کنند؟ آیا کودکانتان در هنگام خستگی و بی‌حوصلگی بیشتر با هم دعوا می‌کنند؟ هنگامی که الگویی را پیدا کردید که می‌توانست رفتار فرزندانتان را توضیح دهد سعی کنید به حل آن‌ها بپردازید تا دعواها میان خواهر و برادرها را به حداقل برسانید.

راه‌های تقویت رابطه خواهر و برادرها

به فرزندانتان بیاموزید که قدردان تفاوت‌های یکدیگر باشند

آیا یکی از فرزندانتان دوست دارد بنشیند و کتاب بخواند اما فرزند دیگرتان از بازی‌های پر سروصدا لذت می‌برد؟ هنگامی که خواهر و برادرها، علایق و خلقیات متفاوتی دارند طبیعتا میان آن‌ها درگیری اتفاق می‌افتد. نکته مهم برای تقویت رابطه خواهر و برادرها در این شرایط این است که به کودکانتان بیاموزید به تفاوت‌ها احترام بگذارند و چگونه به آنچه واقعا مهم است توجه کنند: دوست داشتن یکدیگر.

اگر یکی از فرزندانتان دوست دارد با یکدیگر یک فعالیت خانوادگی انجام بدهید اما کودک دیگر دوست دارد کاری کم‌سروصدا انجام دهد به آن‌ها بیاموزید که در این شرایط، نوبتی بازی کنند یا سعی کنند علایق مشترک خود را پیدا کنند و درنتیجه کاری انجام دهند که برای هر دو طرف سرگرم‌کننده باشد.

از آن‌ها بخواهید برای انجام کارهای خانه با هم همکاری کنند

یکی از راه‌های ایجاد حس کار تیمی و همکاری میان کارمندان توسط شرکت‌ها، مشارکت دادن آن‌ها در تمرینات و فعالیت‌هایی است که همکاری مشترک را تشویق می‌کنند. شما می‌توانید کار مشابهی را با فرزندانتان انجام دهید. فرزندانتان را تشویق کنید که در یک پروژه با یکدیگر همکاری کنند یا کارهای خانه را با هم انجام دهند. برای مثال می‌توانید مسئولیت رنگ کردن دیوار اتاق یا تمیز کردن حیاط را به آن‌ها بسپارید.

همچنین می‌توانید کارهایی متناسب با سن فرزندانتان به آن‌ها محول کنید. مثل جارو زدن یا کمک به تهیه شام. همچنین می‌توانید میان آن‌ها مسابقه بگذارید. از سوی دیگر، ساختن یک تیم متشکل از بچه‌ها و بزرگترها می‌تواند به کودکان کمک کند که همراه با خانواده برای یک هدف مشترک تلاش کنند.

مهارت گوش دادن را در فرزندانتان تقویت کنید

توانایی گوش دادن به سخنان دیگران، مهارت مهمی در رشد کودکان است و به آن‌ها کمک می‌کند با دیگران همدلی کنند و دیدگاه دیگران را در نظر بگیرند. بنابراین، برای تقویت رابطه خواهر و برادرها به فرزندانتان بیاموزید که به یکدیگر گوش دهند و واقعا تلاش کنند تا نظرات و افکار همدیگر را درک کنند. پیشنهاد می‌کنیم در این زمینه مقاله همدلی در کودکان را نیز مطالعه کنید.

روش‌های تقویت رابطه خواهر و برادرها

اهمیت احترام گذاشتن را به فرزندانتان بیاموزید

به فرزندانتان بیاموزید که گوش دادن یکی از راه‌های احترام گذاشتن به یکدیگر است و احترام برای ایجاد روابط خوب چه بین دوستان، خواهرو برادرها و چه بین همکارها اهمیت زیادی دارد. به آن‌ها یادآوری کنید که لازم است با دیگران همانگونه رفتار کنند که دوست دارند با خودشان رفتار شود. یعنی با مهربانی و توجه به احساسات دیگران.

احترام گذاشتن می‌تواند شامل گفتگو با یکدیگر با لحن خوب باشد، حتی در مواقع مخالفت. در نظر گرفتن عقیده خواهر یا برادر و مراقبت از وسایل و حریم شخصی او در این زمینه اهمیت زیادی دارد. برای مثال، مهم است که به فرزندانتان بیاموزید بدون اجازه به اتاق همدیگر نروند و به وسایل یکدیگر دست نزنند.

به فرزندانتان بیاموزید که چگونه همراه با احترام مخالفت کنند

این امر یک واقعیت زندگی است که افرادی که یکدیگر را دوست دارند گاهی اوقات با همدیگر اختلاف نظر دارند. با‌این‌حال، اینکه چگونه بتوانیم این اختلافات را مدیریت کنیم اهمیت زیادی دارد. به فرزندانتان بیاموزید که ممکن است همیشه با یکدیگر کاملا هم‌عقیده نباشند اما مهم است که به همدیگر برچسب نزنند و اجازه ندهند که تفاوت عقیده بر تعاملات آن‌ها تاثیر بگذارد.

بر پیوند خانوادگی تاکید کنید

برای فرزندان خود توضیح دهید و هر چندوقت به آن‌ها یادآوری کنید که خانواده و به‌ویژه خواهر و برادر می‌توانند نوعی عشق و حمایت ناگسستنی فراهم کنند که به‌راحتی شبیه آن‌ها پیدا نمی‌شود. به آن‌ها بیاموزید که اگرچه در حال حاضر، ممکن است معاشرت با دوستان خود را به خواهر و برادر خود ترجیح دهند اما هرچقدر بزرگتر شوند برای یکدیگر مهم‌تر می‌شوند.

تقویت رابطه خواهر و برادرها چگونه است

برای تفریح وقت بگذارید

خانواده‌هایی که با یکدیگر تفریح دارند کمتر با همدیگر تعارض پیدا می‌کنند. سعی کنید بازی‌ها و فعالیت‌هایی را انتخاب کنید که کل خانواده بتوانند از آن لذت ببرند، مانند دوچرخه‌سواری یا تماشای یک فیلم عالی برای بچه‌ها.

درنهایت، همانطور که مطرح شد تعارض و دعوا میان خواهر و برادرها طبیعی است اما زمانی که این اختلافات روندی افزایشی داشته باشد لازم است برای حل مسئله اقدام کنید. در این زمینه، استفاده از روش‌های تقویت رابطه خواهر و برادرها می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. استفاده از این راهکارها همچنین باعث می‌شود که در خانواده فضای مثبتی ایجاد شود.

سوالات پرتکرار

چرا تقویت رابطه خواهر و برادرها مهم است؟

اگر رابطه خواهر و برادرها سالم باشد آن‌ها می‌توانند از یکدیگر حمایت کنند. همچنین این رابطه می‌تواند بر رشد کودکان و شکل‌گیری شخصیت و هویت آن‌ها تاثیر مثبت بگذارد.

آیا تعارض میان خواهر و برادرها طبیعی است؟

همه خواهر و برادرها با یکدیگر دعوا میکنند و این امر کاملا طبیعی است. اما اگر دعوای آن‌ها روندی فزاینده داشته باشد مسئله‌ساز است و لازم است رای حل آن اقدام شود.

چگونه می‌توانم رابطه میان فرزندانم را بهبود ببخشم؟

مهم است فرزندانتان را با یکدیگر مقایسه نکنید و به آن‌ها بیاموزید که به ویژگی‌های یکدیگر احترام بگذارند. از سوی دیگر، مهم است که بر پیوند خانوادگی تاکید کنید و همچنین با هم وقت بگذرانید.

نکات کلیدی

 • اولین و مهم‌ترین نکته در مورد تقویت رابطه میان خواهر و برادرها این است که فرزندانتان را با یکدیگر مقایسه نکنید.
 • هنگامی که الگویی را پیدا کردید که می‌توانست رفتار فرزندانتان را توضیح دهد سعی کنید به حل آن‌ها بپردازید تا دعواها میان خواهر و برادرها را به حداقل برسانید.
 • به کودکانتان بیاموزید به تفاوت‌ها احترام بگذارند و چگونه به آنچه واقعا مهم است توجه کنند یعنی دوست داشتن یکدیگر.
 • برای تقویت رابطه خواهر و برادرها به فرزندانتان بیاموزید که به یکدیگر گوش دهند و واقعا تلاش کنند تا نظرات و افکار همدیگر را درک کنند.
 • هر چندوقت به آن‌ها یادآوری کنید که خانواده و به‌ویژه خواهر و برادر می‌توانند نوعی عشق و حمایت ناگسستنی فراهم کنند که به‌راحتی شبیه آن‌ها پیدا نمی‌شود.

اگر شما هم نظر یا تجربه‌ای در زمینه رابطه خواهر و برادرها و روش‌های بهبود آن دارید، آن را با ما و خوانندگان کارپازل به اشتراک بگذارید.

برچسب‌ها:

۲ دیدگاه ها

 1. ی

  چگونه با جالب بودن به کودک اموزش دهیم

  پاسخ
  • کارپازل

   سلام، ممنون از همراهیتون، به زودی مقاله رو به روز می‌کنیم و مباحثی که گفتین رو هم بهش اضافه می‌کنیم

   پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید