خرداد ۲۰, ۱۴۰۰

۶ روش کنترل دسترسی کودکان به اینترنت

توسط | خرداد ۱۶, ۱۴۰۰ | اصول تربیتی, عمومی

۶ روش کنترل دسترسی کودکان به اینترنت

توسط | خرداد ۱۶, ۱۴۰۰ | اصول تربیتی, عمومی

خرداد ۲۰, ۱۴۰۰

کنترل دسترسی کودکان به اینترنت

ازآنجایی‌که نیاز افراد به اینترنت از کودکی تا بزرگسالی روزبه‌روز در حال افزایش است و نمی‌توان آن را از زندگی کودکان حذف کرد یا اهمیت آن را نادیده گرفت، این نگرانی برای والدین پیش می‌آید که چگونه می‌توانند فرزندشان را از محتوای نامناسب و خشونت‌آمیز در اینترنت در امان نگه دارند. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که باید تمامی جوانب آن درنظر گرفته شود تا کمترین آسیب را به کودک بزند. در این مقاله روش‌های کنترل دسترسی کودکان به اینترنت را بررسی می‌کنیم.

فهرست

با ظهور فناوری و رشد روزافزون شبکه‌های اجتماعی و فعالیت‌های آنلاین نوع سرگرمی کودکان تغییر کرده است. تاثیر شبکه های اجتماعی بر کودکان روزبه‌روز بیشتر شده و جامعه را با افق جدیدی روبرو کرده است. رویکردی که هم می‌تواند برای کودک مفید بوده و پله ترقی او شود. هم می‌تواند مضر باشد و کودک را در معرض حملات سایبری و محتوای نامناسب قرار دهد.

اما، در این هنگام چه واکنشی مناسب است؟ آیا کنترل دسترسی کودکان به اینترنت راه خوبی است یا خیر؟ آیا سخت‌گیری بیش از حد باید انجام شود یا اجازه دهیم کودک همراه با این موج جریان پیدا کند؟

البته که نوع تربیت و استراتژی افراد در تربیت فرزندانشان متفاوت است. اما، همیشه حفظ تعادل و پرهیز از افراط و تفریط و تعامل راهگشا بوده است. کنترل گری بیش از حد در کودکی و برداشته شدن آن حدود در بزرگسالی به کودک آسیب جدی وارد می‌کند و نتیجه خوبی در بر نخواهد داشت. از طرفی آزادی بیش از حد نیز کودک را به قهقرا می‌برد.

اما، در حالت کلی نظر کارشناس محترم روانشناسی کارپازل، آقای مصطفی میررمضانی در این رابطه به شرح زیر است.

 مهم‌تر از همه این والدین هستند که هم باید الگوی خوبی برای فرزندشان باشند. هم باید اساس کار خود را بر پایه تعامل و بستری سالم بگذارند. اگر چنین بستری فراهم شد، مسائلی که جذابیت‌های فراوانی برای کودک دارد و دردسر ایجاد می‌کند اولویتشان را از دست می‌دهند.

در نتیجه، بسیاری از نیازهای کودک از طریق این ارتباط سازنده در خانه برطرف می‌شود. اگر چنین بستری مهیا نباشد، اولین جذابیت خارج از خانواده او را به سمت خودش می‌کشد. با فرهنگ سازی، آگاه سازی، گفت‌وگوی سازنده می‌توان کودک را به سمت درستی هدایت کرد.

مصطفی میررمضانی، کارشناس روانشناسی

روش‌های کنترل دسترسی کودکان به اینترنت

کنترل دسترسی کودکان به اینترنت

به‌عنوان والدین این وظیفه شما است که به کودک بیاموزید که چگونه باید آگاهانه از اینترنت استفاده کند. در عین حال چگونه باید هنگام جستجو در اینترنت از محتوای نامناسب در امان باشد. در ادامه روش‌های مختلفی را بررسی خواهیم کرد.

۱. الگوی خوبی برای کودک باشید

ابتدا، الگوی خوبی برای کودک باشید. تمام مدت زمانی را که در خانه سپری می‌کنید صرف جستجو در اینترنت و کار با تلفن نکنید. زمان خود را به صحبت کردن، همدلی و وقت گذراندن با کودک صرف کنید. به او مهر بورزید و محیطی امن را برای او فراهم کنید.

۲. جایگزین مناسبی برای اینترنت پیدا کنید

به جز موارد ضروری که کودک به جستجو در اینترنت احتیاج دارد. سعی کنید جایگزین مناسبی برای اینترنت پیدا کنید. فعالیت‌هایی مانند وقت گذراندن با خانواده، مطالعه کردن، تعامل اجتماعی حضوری و فعالیت‌های بدنی که به اینترنت احتیاجی ندارند جایگزین مناسبی هستند. بازی‌های بیرون از خانه را برای کودک تدارک ببینید. متناسب با فصل کاردستی بهاری، کاردستی پاییزی یا زمستانی درست کنید.

۳. محیطی امن را برای جستجوی کودک فراهم کنید

روش‌های کنترل دسترسی کودکان به اینترنت

سعی کنید شرایطی را فراهم کنید که کودک در حضور شما به جستجو در اینترنت بپردازد. مثلا می‌توانید لپ‌تاپ را در پذیرایی قرار دهید. یا هنگام استفاده از تلفن همراه کنار او بنشینید. به این روش کودک نمی‌تواند در حضور شما محتوای ناسالمی را جستجو کند.

۴. زمان استفاده از گوشی را مدیریت کنید

زمان استفاده از اینترنت و گوشی را محدود کنید. به این روش کودک مجبور می‌شود از زمان اندکش استفاده مناسب را بکند و تنها مطالب ضروری را جستجو کند. هم اینکه برای پر کردن باقی مانده اوقات فراغتش کتاب بخواند. بیرون از خانه با دوستانش بازی کند یا بازی‌های فکری انجام دهد.

۵. با کودک صحبت کرده و او را آگاه کنید

آگاه سازی روش مناسبی در محافظت از کودک است. متناسب با سن کودک، او را از مسائلی که ممکن است به او صدمه بزنند آگاه کنید. بدون اینکه احساس کنترل شدن کند سعی کنید در مورد آنچه جستجو می‌کند، با شوخی یا گفت‌وگویی دوستانه اطلاعات کسب کنید.

محیطی امن را برای کودک فراهم کنید. او را مزاحمت‌های احتمالی اینترنتی آگاه کنید. به او آموزش دهید که نحوه رفتار افراد را تحلیل کند. به او بیاموزید که رفتار مناسب را از رفتار نامناسب تشخیص دهد. اگر احساس کرد که آن فرد رفتار نامناسبی دارد و ممکن است به او آسیب بزند از او در فضای مجازی فاصله بگیرد. از او بخواهید با هر مشکلی مواجه شد آن را با شما درمیان بگذارد. به او اطمینان خاطر دهید که از او پشتیبانی می‌کنید.

به او بگوئید که تمام آنچه دراینترنت به‌اشتراک گذاشته می‌شود واقعی نیست. ممکن است از ترفندهای ویژه در تولید آن محتوا استفاده شده باشد.

به کودک بگویید که تمام آنچه در زندگی‌اش رخ می‌دهد را بهتر است در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک نگذارد. حریم خصوصی‌اش را حفظ کند. صفحه‌اش را خصوصی کند.

۶. وب‌سایت‌های نامناسب را فیلتر کنید

Parental Control برای ios

گام دیگر استفاده از نرم‌افزارهایی مانند Net Nanny است که دسترسی کودکان به اینترنت را زمانی که شما در خانه نیستید مسدود می‌کند. یا نرم‌افزارهایی که سایت‌هایی با محتوای نامناسب را فیلتر می‌کند.

 می‌توانید گزینه سرچ امن گوگل SafeSearch را برای  مرورگر گوگل نیز فعال کنید. برای اندروید گزینه‌های متفاوتی وجود دارد. اما، می‌توانید Google’s Family Link را دانلود کنید. برای سیستم عامل IOS و IPadها نیز می‌توانید گزینه  Screen Time یا Parental Control را فعال کنید. به این وسیله می‌توانید کلیه فعالیت‌های کودک را کنترل کنید. در حالت کلی این نرم‌افزارها کاربردهای متفاوتی دارند که به شرح زیر است.

 • محتوایی که نمی‌خواهید فرزندانتان ببینند مانند محتوای مخرب و صحنه‌های خشن را فیلتر و دسترسی به آن را مسدود می‌کنند.
 • محتوای در دسترس بچه‌ها را محدود می‌کنند.  
 • مدت زمان آنلاین بودن بچه‌ها را محدود می‌کنند.
 • دسترسی کودکان به اینترنت را در طول ساعاتی از روز محدود می‌کنند.
 • نمایه‌های مختلفی را برای تک تک افراد خانواده به‌طور مجزا تنظیم می‌کنند تا هر فرد سطح دسترسی متناسب با خودش را داشته باشد.

در پایان

با توجه به اینکه اینترنت فضایی است که اطلاعات مختلف مناسب و نامناسب در آن بدون محدودیت به‌اشتراک گذاشته می‌شود. کنترل دسترسی کودکان به اینترنت موضوع بسیار حساسی است که باید به‌درستی انجام شود.

کنترل‌گری بیش از حد و در عین حال، اجازه نامحدود هر دو به یک اندازه می‌توانند به کودک آسیب بزنند. حفظ تعادل موضوعی است که باید مدنظر قرار بگیرد. بنابراین، بهتر است کنترل کودک هرچه بیشتر به‌صورت نامحسوس و در فضایی امن و دوستانه صورت بگیرد. آگاه سازی کودک می‌تواند کمک شایانی به محافظت از او کند. وضع قوانین در استفاده از اینترنت نیز می‌تواند مفید باشد.

سوال‌های پرتکرار

چگونه می‌توانم دسترسی فرزندم به اینترنت را محدود کنم؟

با پیدا کردن جایگزین مناسب برای اینترنت می‌توانید مدت زمان استفاده کودک را کاهش دهید. یا با استفاده از نرم‌افزارهای مختلفی می‌توان دسترسی کودک به اینترنت را محدود کنید.

آیا والدین باید دسترسی کودک به اینترنت را محدود کنند؟

دسترسی آسان به هر نوع محتوا در اینترنت و مزاحمت‌های اینترنتی ضرورت کنترل والدین را تایید می‌کند. تعیین محدودیت‌های استفاده از اینترنت در زمان‌های خاص راه خوبی برای محافظت از کودکان است. راهی است که کودک را از فعالیت‌های مضر دور نگه می‌دارد. او را تشویق می‌کند تا از وقتش استفاده بهینه را کند.

آیا کنترل کودک جنبه منفی هم دارد؟

کنترل‌گری متاسفانه می‌تواند حس بی‌اعتمادی والدین نسبت به کودک را در کودک ایجاد می‌کند. به همین دلیل، هرچه کنترل نامحسوس‌تر انجام شود بهتر است. در عین حال فرصت تصمیم‌گیری هوشندانه و پذیرش عواقب کارهایش را از کودک می‌گیرد.

نکات کلیدی

 • نرم‌افزارهای مختلفی برای کنترل دسترسی کودکان به اینترنت وجود دارند.
 • آموزش رفتار مناسب و نامناسب به کودک می‌تواند او را نسبت به مزاحمت‌های اینترنتی آگاه کند.
 • ایجاد محیطی امن و دوستانه و جلب اعتماد کودک می‌تواند او را به سمت خانواده جذب کند تا نسبت به عوامل نامناسب بیرونی کششی نداشته باشد.
 • تعیین قوانینی برای میزان استفاده از اینترنت، انتخاب جایگزین مناسب برای اینترنت، الگوی خوبی بودن می‌تواند راه مناسبی برای کنترل دسترسی کودک به اینترنت باشد.

برچسب‌ها:

۲ دیدگاه ها

 1. عابد مقصودي

  عالی بود ممنون از توضحات شما

  پاسخ
  • شقایق امیرحسینی

   سلام، ممنونم از همراهیتون. خوشحالم که محتوای مقاله مفید واقع شده.

   پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید