نویسنده مینا معین

تیر ۲۲, ۱۴۰۰

کودکان در کرونا چه مهارت‌هایی را می‌توانند یاد بگیرند؟ ۱۱ مهارت زندگی برای بچه‌ها

توسط | تیر ۲۰, ۱۴۰۰ | اصول تربیتی

کودکان در کرونا

با توجه به شیوع به ویروس کرونا و تغییراتی که در روال زندگی کودکان در کرونا ایجاد شده است، والدین سراسر جهان تلاش خود را می‌کنند تا بتوانند روال مدرسه را در خانه شبیه‌سازی کنند. اگر شما نیز در این شرایط قرار دارید مهم است که تنها به برنامه درسی فرزندتان اکتفا نکنید. شما می‌توانید در خانه مهارت‌هایی را به فرزندتان بیاموزید که نیاز به هیچ کتاب یا کلاس درسی‌ای ندارند. درواقع، برای اینکه بتوانید در کنار تحصیل فرزندتان، به او کمک کنید که در ابعاد دیگر زندگی موفق باشد لازم است مهارت‌های دیگری را نیز در این شرایط به او بیاموزید.

مهارت‌های زندگی‌ای که می‌توانید به کودکان در کرونا بیاموزید شامل ۱۱ مهارت می‌شوند که در این مقاله به آن‌ها خواهیم پرداخت. این مهارت‌ها را می‌توانید به‌صورت طبیعی در برنامه روزانه بگنجانید. همچنین برای آموزش آن‌ها به فرزندتان نیاز به هیچ مدرک آموزشی‌ای نیست. در ادامه با این مهارت‌ها آشنا می‌شوید.

آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان در کرونا

در این جای شکی نیست که در این مدت که ویروس کرونا شیوع پیدا کرده است کودکان روزهای سختی دارند. آن‌ها مجبور شده‌اند در خانه بمانند، سلامت روان آن‌ها آسیب دیده است و بیشتر از قبل در معرض خطر آزار و اذیت‌های اینترنتی هستند. بااین‌حال، در اوج این مشکلات، نکات مثبتی نیز وجود دارد. کودکان در کرونا درس‌هایی از زندگی را می‌آموزند که در طول یک سال تحصیلی عادی نمی‌توانستند آن‌ها را بیاموزند. از سوی دیگر، در این شرایط شما می‌توانید در خانه مهارت‌های زندگی‌ای را به کودکان بیاموزید که در همه زندگی برای آن‌ها مفید هستند. در ادامه با این مهارت‌ها آشنا می‌شوید.

کمک‌های اولیه

هنگام تهیه جعبه کمک‌های اولیه از فرزندتان بپرسید که آیا او می‌داند هر مورد برای چه کاری استفاده می‌شود و چگونه از آن استفاده کند. مغز کودکان تا ۲۵ سالگی به سرعت در حال رشد است و بچه‌ها مانند اسفنج، آماده جذب هرگونه اطلاعات و یادگیری آن‌ها هستند. تحقیقات نشان می‌دهد که وقتی والدین فعالانه درگیر اکتشاف توسط فرزندشان هستند می‌توانند آموخته‌های کودکشان را افزایش دهند. بنابراین، شما می‌توانید در این سن به‌خوبی کمک‌های اولیه را به فرزندتان بیاموزید و به او کمک کنید که در مراقبت از خود و دیگران مهارت بیشتری داشته باشد.

آموزش کمک‌های اولیه به کودکان در کرونا

بودجه‌بندی پول

یادگیری مسئولیت مالی هرگز برای کودکان زود نیست، حتی اگر کودک حساب بانکی واقعی نداشته باشد. ازآنجایی‌که اکثر نوجوانان از مادر و پدر خود پول می‌گیرند، والدین می‌توانند از فرزندان خود بخواهند که دخل و خرجشان را در یک دفترچه یادداشت کنند. بنابراین، شما می‌توانید مقدار مشخصی پول را به‌صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه به فرزندتان بدهید تا او بتواند آن را هر روز، در هفته یا در ماه خرج کند. وقتی کودکان در کرونا دقیقا مشاهده می‌کنند که چه مقدار پول دریافت می‌کنند و چه مقدار خرج می‌کنند می‌تواند به‌صورت واقعی‌تری متوجه نحوه خرج کردن پول‌هایشان می‌شوند. پیشنهاد می‌کنیم در این زمینه مقاله آموزش مدیریت پول تو جیبی به کودکان را نیز مطالعه کنید.

لباس شستن

برخی مهارت‌های خاصی که باعث استقلال می‌شوند لازم است حتما به کودکان آموزش داده شوند. برای مثال، کودکان لازم است یاد بگیرند چگونه غذا درست کنند، چگونه لباس بشویند و چگونه نظافت و مرتب کردن را انجام دهند. آموزش این مهارت‌ها به کودکان به‌شدت توسط متخصصان توصیه شده است. این آموزش به‌خصوص زمانی اهمیت دارد که ظرف‌ها و لباس‌های نشسته زیادی در خانه دارید و نیازمند کمک در این زمینه هستید. بنابراین، کمک در انجام کارهای خانه توسط کودک هم برای او و هم برای شما سودمند است.

اتو کردن

کودکان در کرونا لازم است یاد بگیرند که همیشه لباس‌ها اتوشده و مرتب نیستند و برای این کار یک فرایند وجود دارد. بنابراین، اگر فرزند شما برای یادگیری اتو کشیدن به اندازه کافی بزرگ نشده است مهم است که با مشاهده این کار، در مورد اتو کشیدن اطلاعات کسب کند. در مورد اتو کشیدن و نحوه انجام آن برای فرزندتان توضیح دهید تا او با این کار آشنا شود.

آموزش اتو کردن به کودکان در کرونا

آشپزی

آشپزی کردن با یکدیگر، فعالیتی است که افراد در هر سنی از آن لذت می‌برند. برای اینکه ارتباط نزدیک‌تری با فرزندتان داشته باشید و از سوی دیگر، آشپزی را به او یاد بدهید می‌توانید از او بخواهید که در انجام کارها به شما کمک کند. آشپزی به کودکان در کرونا کمک می‌کند که برای هدفی ملموس تلاش کنند و روند آماده شدن برای آن را تماشا کنند. از سوی دیگر، این کار به آن‌ها مسئولیت‌پذیری را نیز یاد می‌دهد. برای مثال، می‌توانید به فرزندتان بیاموزید که چگونه مواد غذایی را یخ‌زدایی کند یا چگونه مواد تشکیل‌دهنده شربت را آماده کند. این کار به او مسئولیت شخصی را می‌آموزد.

ایمنی چاقو

بچه‌های بالای پنج سال باید بتوانند پس از چند هفته تمرین، صبحانه را به‌تنهایی تهیه کنند. شما می‌توانید چاقوهای مخصوص به کودکان را برای فرزندتان تهیه کنید تا از ایمنی آن‌ها اطمینان حاصل کنید. وقتی کودکان یاد می‌گیرند که با چاقوهای مخصوص به سنشان غذاها و بافت‌ها مختلف را ببرند در واقع مهارت و ایمنی آن‌ها در استفاده از چاقو تقویت می‌شود. می‌توانید آخر هر هفته از فرزندتان بخواهید که با استفاده از این چاقوها سالاد میوه درست کند.

استفاده از کپسول آتشنشانی

برای این منظور می‌توانید از یوتیوب و انیمیشن آموزش کار با کپسول آتشنشانی در آپارات کمک بگیرید تا ضمن آموزش استفاده از کپسول آتشنشانی، یک برنامه سرگرم‌کننده و آموزنده را برای فرزندتان فراهم کنید. مهم است که در مورد خود فکر کنید و از خودتان بپرسید که وقتی در دانشگاه بودید، اولین شغل خود را پیدا کردید و زندگی مستقلی را شروع کردید آرزو داشتید چه چیزهایی را از قبل آموزش دیده بودید. این موارد را فهرست کنید و در مورد آن‌ها با فرزندتان صحبت کنید.

آموزش استفاده از کپسول آتشنشانی به کودکان در کرونا

نحوه کار ابزار

دانستن نحوه انجام تعمیرات اساسی باعث تقویت استقلال می‌شود و این امر به فرزندتان کمک می‌کند که بعدا در هنگام مواجهه با مشکل، عملکرد خوبی داشته باشد. آموزش نحوه کار ابزار نیاز به هیچ کتاب درسی‌ای ندارد و شما می‌توانید به‌راحتی این کار را انجام دهید. اگر این مهارت‌ها را به فرزندتان یاد ندهید او آن‌ها را تا زمانی که به بزرگسالی نرسد یاد نمی‌گیرد. درحالی‌که، آموزش این مهارت‌ها به کودکان در کرونا اهمیت زیادی دارد.

خیاطی

خیاطی پایه نه‌تنها آسان است بلکه کودکان کم‌سن و سال این فعالیت را بسیار دوست دارند. یادگیری خیاطی پایه مثل دوختن دکمه از این جهت اهمیت زیادی دارد که فرزندتان به ابزارهای مفیدی تجهیز می‌شود و درنتیجه، اعتمادبه‌نفس، دانش، استقلال، مسئولیت‌پذیری او تقویت می‌گردد. این امر باعث می‌شود که فرزندتان به انسان منظمی تبدیل شود و در محیط اطراف خود مشارکت داشته باشد.

شرکت در گفتگوهای کوچک

فرزندتان ممکن است در صحبت با اعضای خانواده و دوستان احساس راحتی کند اما برای گفتگو با آدم‌های جدید خجالت بکشد و با مشکل روبرو شود. چگونه می‌توانید هنر مکالمه را به کودکان در کرونا بیاموزیم؟ فرزندانمان در بزرگسالی به‌تنهایی با افراد غریبه‌ای مثل استادان، مربیان، آرایشگرها، پیشخدمت‌ها، همکاران و غیره روبرو خواهند شد و آن‌ها لازم است بدانند که در این شرایط چگونه باید با این افراد صحبت کنند و با آن‌ها ارتباط برقرار کنند. پیشنهاد می‌کنیم در این زمینه مقاله آموزش آداب معاشرت به کودکان را نیز مطالعه کنید.

آموزش شرکت در گفتگوهای کوچک به کودکان در کرونا

مدیریت زمان

نوجوانان و کودکان برای اینکه بتوانند عملکرد مناسبی داشته باشند به ساختار نیاز دارند اما از سوی دیگر، آن‌ها لازم است مدیریت زمان را نیز یاد بگیرند و آن را تمرین کنند. بسیاری از جوانان، وقتی برای اولین بار به دانشگاه یا سر کار می‌روند با مدیریت زمان آشنایی کمی دارند. آن‌ها ممکن است تکالیف خود را فراموش کنند، در کلاس‌ها شرکت کنند و ممکن است در سر کار نیز غیبت داشته باشند. مدیریت این موارد بدون تمرین قبلی می‌تواند بسیار دشوار باشد. به همین دلیل مهم است در این شرایط و به کودکان در کرونا، مدیریت زمان آموزش داده شود تا برای مسئولیت‌های بزرگسالی آمادگی بیشتری پیدا کنند.

درنهایت، ماندن کودکان در خانه به دلیل شیوع ویروس کرونا، موجب شد که روال معمول زندگی آن‌ها به‌کلی عوض شود. اگرچه این مسئله باعث شد استرس زیادی به خانواده‌ها وارد شود اما درس‌های زیادی نیز به همراه داشت. در این شرایط، شما می‌توانید به فرزندتان مهارت‌هایی را بیاموزید که قبلا فرصت آن را نداشتید و می‌توانید او را در آماده شدن برای ورود به دنیای بزرگسالی مجهزتر کنید. کودکان در کرونا می‌توانند مهارت‌های بسیار زیادی را یاد بگیرند. برای مثال آن‌ها می‌توانند با جعبه کمک‌های اولیه آشنا شوند، یاد بگیرند که نحوه استفاده از ابزار چگونه است و همچنین مدیریت زمان و نحوه مدیریت پول را بیاموزند.

سوالات پرتکرار

چه مهارت‌هایی را می‌توان به کودکان آموخت؟

شما می‌توانید در این شرایط به کودکان مهارت‌های مهمی مثل بودجه‌بندی پول، مدیریت زمان، شسشتشوی لباس، اتو کردن و غیره را بیاموزید.

چرا آموزش آشپزی به کودکان مهم است؟

آشپزی کردن با کودک نه‌تنها رابطه شما و فرزندتان را تقویت می‌کند، بلکه موجب می‌شود که بتوانید فرزند مستقل‌تری تربیت کنید و به او کمک کنید که در بزرگسالی، بتواند برای خودش غذا درست کند.

چرا آموزش مدیریت زمان به کودکان مهم است؟

آموزش این مهارت به کودکان باعث می‌شود که آن‌ها در بزرگسالی برای انجام تکالیف خود کمتر با مشکل مواجه شوند و درنتیجه عملکرد تحصیلی و شغلی آن‌ها تقویت شود.

نکات کلیدی

  • یادگیری مسئولیت مالی هرگز برای کودکان زود نیست، حتی اگر کودک حساب بانکی واقعی نداشته باشد.
  • وقتی کودکان یاد می‌گیرند که با چاقوهای مخصوص به سنشان غذاها و بافت‌ها مختلف را ببرند در واقع مهارت و ایمنی آن‌ها در استفاده از چاقو تقویت می‌شود.
  • دانستن نحوه انجام تعمیرات اساسی باعث تقویت استقلال می‌شود و این امر به فرزندتان کمک می‌کند که بعدا در هنگام مواجهه با مشکل، عملکرد خوبی داشته باشد.
  • یادگیری خیاطی پایه مثل دوختن دکمه از این جهت اهمیت زیادی دارد که فرزندتان به ابزارهای مفیدی تجهیز می‌شود و درنتیجه، اعتمادبه‌نفس، دانش، استقلال، مسئولیت‌پذیری او تقویت می‌گردد.
  • مهم است در این شرایط و به کودکان در کرونا، مدیریت زمان آموزش داده شود تا برای مسئولیت‌های بزرگسالی آمادگی بیشتری پیدا کنند.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید