مهر ۲۶, ۱۳۹۹

کسب درآمد کودکان: ۱۲ روش امن و آموزنده

توسط | بهمن ۵, ۱۳۹۹ | کارآفرینی و کسب‌وکار

کسب درآمد برای کودکان روحیه کارآفرینی را از کودکی در آن‌ها پایه‌ریزی می‌کند. در این مقاله با راهکارهایی برای کسب درآمد کودکان که با توانایی و روحیه آن‌ها سازگار است آشنا می‌شوید.

روش‌های کسب درآمد برای کودکان

بسیاری از کودکان علاقه دارند که مانند بزرگ‌ترها کار کنند و درآمد کسب کنند. هنگامی که کودک کار کند، ارزش کار کردن را درک می‌کند. و برای هدف‌گذاری و درآمدزایی  در آینده آماده می‌شود. در نتیجه می‌توانید در محیط خانه کارهایی را برای کودک پیدا کنید و در مقابل انجام این کارها به او مبلغ کوچکی را پرداخت کنید.

۱. نگهداری از خواهر یا برادر کوچکتر

کسب درآمد برای کودکان

یک روش خوب کسب درآمد برای کودکان مراقبت از خواهر و برادرهای کوچکترشان در اوقات فراغت است. این کار علاوه بر کسب درآمد، مسئولیت‌پذیری اجتماعی را نیز در کودکان تقویت می‌کند.

توجه کنید، تنها زمانی این مسئولیت را به او واگذار کنید که فرزندتان توانایی مراقبت از بچه‌های کوچکتر را داشته باشد. در غیر این صورت، کاری متناسب با روحیه و توانایی‌های او انتخاب کنید. مثلا می‌تواند از او بخواهید فقط در زمان که شما مشغول آشپزی هستید مراقب بچه‌ها باشد.

۲. فروش کاردستی یا هر اثر هنری دیگر

اگر فرزندتان به ساخت ابزار یا وسایل هنری علاقه دارد، می‌توانید از این موقعیت استفاده کنید. او را تشویق کنید و هنگام تولید محصول و فروش آن حمایت کنید. برای فروش از دوستان و آشنایان شروع کنید.

بعد از اینکه کمی حرفه‌ای‌تر شد، می‌توانید آثار هنری او را به فروشگاه‌های صنایع دستی یا گالری‌های هنری بفروشید. آثار هنری می‌تواند شامل ساخت دستبند، گردنبند، وسایل سفالی و مانند این‌ها باشد. برای آشنایی بیشتر با سفالگری به مقاله مزایای آموزش سفالگری به کودکان مراجعه کنید.

۳. انجام بعضی از کارهای خانه

برای اینکه فرزندتان مسئولیت‌پذیرتر شود، می‌توانید از او بخواهید تا در انجام بعضی از کارهای خانه به شما کمک کند و در قبال آن مبلغی را به‌عنوان دستمزد به او بپردازید. این کار یک راه خوب کسب درآمد برای کودکان است.

هم‌چنین، باعث می‌شود کودک ارزش کار کردن، درآمدزایی و پس‌انداز کردن را بهتر درک کند و در نتیجه، سواد مالی کودک رشد پیدا کند.

۵. فروش تی‌شرت

خرید و فروش تی‌شرت یک راه کاربردی برای کسب درآمد برای کودکان هنرمند است. کودکانی که توانایی نقاشی کردن دارند، می‌توانند مطابق با سلیقه خود به نقاشی روی تی‌شرت‌ها بپردازند. می‌توانند طرح‌های جالب و خنده‌دار یا رنگارنگ و یا هر چیز دیگری را روی تی‌شرت‌ها نقاشی کنند. سپس، آن‌ها را به‌فروش برسانند.

۶. واکس زدن

کودک شما می‌تواند کفش‌های اعضای خانواده را واکس بزند و در ازای آن دستمزد دریافت کند. این روش هم به کسب درآمد برای کودکان کمک می‌کند و هم خوب کار کردن و وجدان کاری را به آن‌ها می‌آموزد. این کار او را برای ورود به دوره بزرگسالی آماده می‌کند.

۷. کاشتن نهال

فصل درختکاری‌ فرصت خوبی برای رشد مسئولیت‌پذیری اجتماعی در کودکان و دوستی آن‌ها با طبیعت است. کودکان می‌توانند با کاشتن نهال، گل یا درختان کوچک در خانه یا در صورت امکان در پارک محل درآمدزایی کنند. برای کاشت نهال می‌توانید ابتدا نحوه کاشت را به آن‌ها آموزش دهید یا در مرحل کاشتن به کودکان کمک کنید. در انتها به آن‌ها دستمزد بدهید.

۸. معلم خصوصی آنلاین

کسب درآمد برای کودکان، تدریس آنلاین

کودکان و نوجوانانی که در مدرسه بسیار خوب عمل می‌کنند، می‌توانند از دانش خود برای کسب درآمد آنلاین استفاده کنند. این راه کسب درآمد برای کودکان، هم به دیگران کمک می‌کند تا بتوانند ضعف‌های درسی‌شان را جبران کنند، هم به خودشان کمک می‌کند تا اطلاعات بیشتری در زمینه درسی خود کسب کنند. فقط کافی است در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ کنید.

۹. ترجمه یا نوشتن کتاب

اگر فرزندتان قدرت تخیلی قوی در خلق یک داستان دارد، او را تشویق کنید تا این مسیر را ادامه دهد. در نهایت، می‌توانید کتابش را چاپ کنید یا در پلتفرم‌های آنلاین به‌فروش برسانید. اگر به زبان‌های دیگر علاقه دارد، می‌تواند کتاب‌های مربوط به رده سنی خودش را با توجه به سطح زبانی که دارد ترجمه کند. سپس، آن‌ها را بفروشد و کسب درآمد کند.

۱۰. سرمایه‌گذاری کردن

سرمایه‌گذاری و پس‌انداز کردن از چند جهت راه خوبی برای کسب درآمد برای کودکان است. اول اینکه، مدیریت پول توجیبی را به او می‌آموزد. دوم اینکه، بینش او را نسبت به مسائل مالی باز می‌کند. سوم اینکه، او را برای ورود به آینده آماده می‌کند.

بنابراین، اگر فرزندتان پولی را پس‌انداز کرده است، می‌توانید برای او در بورس یا هر جایی که فکر می‌کنید مناسب است سرمایه‌گذاری کنید. چون کودکان زیر سن قانونی هستند، می‌توانند فعلا با کمک شما وارد فضای تجاری شوند تا به فردی بالغ تبدیل شوند. سپس، مدیریت آن را به عهده بگیرند.

۱۱. فروش وسایلی که در انبار خانه بی‌استفاده مانده است

ممکن است در انبار هر خانه‌ای وسایلی وجود داشته باشد که دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. می‌توانید برای کمک به کسب درآمد برای کودکان در خانه، انبار خانه را به‌همراه کودک چک کنید. وسایل مازاد را برای فروش در اختیار آن‌ها قرار دهید. کودک می‌تواند وسایل را به‌طور آنلاین در پلتفرمی چون دیوار یا به افرادی که وسایل دست دوم می‌خرند بفروشد.

این فعالیت چندین مزیت دارد. علاوه بر کسب درآمد، مهارت مدیریت پروژه را در کودک پرورش می‌دهد. فضای اضافه‌ای که در انباری توسط وسایل اضافه پر شده بود، خالی می‌شود. کار مشترکی را به‌طور خانوادگی انجام می‌دهید که این خود ارتباط بین شما و کودک را مستحکم‌تر می‌کند.

۱۲. شست‌وشوی ماشین

کسب درآمد برای کودکان، شست‌وشوی ماشین

هنگام شست‌وشوی ماشین از فرزندتان بخواهید تا به شما در این پروسه کمک کند. می‌توانید از او به‌عنوان دستیارتان استفاده کنید. به‌طور مثال، شلنگ آب یا دستگاه شوینده را برای شما بیاورد یا وسایل مورد نیاز شما را تهیه کند. سپس، بعد از اتمام کار از او تشکر کنید و به او دستمزد بدهید. این کار هم قدردانی کردن را به کودک می‌آموزد، هم یک راه برای پرورش مسئولیت‌پذیری در او است.

نتیجه‌گیری

کسب درآمد برای کودکان به معنی سو استفاده از آن‌ها نیست. کاری که سخت نباشد و مناسب با سن آن‌ها باشد شخصیت آن‌ها را می‌سازد. کودک با مهارت‌ها و قابلیت‌هایی که دارد بیشتر آشنا می‌شود که برای رشد اجتماعی و فردی او مناسب است. کودکان آینده‌ساز یک کشور هستند. بنابراین، مسئولیت‌پذیری اجتماعی و همدلی باید به بهترین نحو در آن‌ها پرورش یابد.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

کمک به نوجوان در یافتن شغل | والدین چگونه می‌توانند به نوجوان در پیدا کردن شغل کمک کنند؟

کمک به نوجوان در یافتن شغل | والدین چگونه می‌توانند به نوجوان در پیدا کردن شغل کمک کنند؟

کمک به نوجوان در یافتن شغل، اهمیت زیادی در دستیابی فرزندتان به تجربه‌های ارزشمند دارد که در این مورد لازم است چند نکته مهم را در نظر بگیرید.

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید