تیر ۰۶, ۱۴۰۰

انواع بازی های حسی برای کودکان چیست و چرا مهم است؟

توسط | تیر ۵, ۱۴۰۰ | بازی‌ها, عمومی

بازی های حسی برای کودکان

بازی نقش مهمی در رشد و پرورش کودک ایفا می‌کند. هر بازی ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد که می‌تواند مهارت‌های مختلف کودک را تحت تاثیر قرار دهد. به‌طور مثال، بازی برای آموزش همدلی مهارت همدلی را در کودک تقویت می‌کند. بازی برای تقویت مهارت های شناختی در کودکان، مهارت‌های شناختی را در کودک بهبود می‌بخشد. بازی‌های حسی نیز حواس پنج‌گانه کودک را تحریک کرده و او را برای زندگی آینده آماده می‌کنند و می‌توانند راه ارتباطی کودک با جهان اطراف باشند. در این مقاله به بررسی فواید و انواع بازی های حسی برای کودکان می‌پردازیم. با ادامه مقاله همراه باشید.

فهرست

فواید بازی های حسی برای کودکان چیست؟

فواید بازی های حسی برای کودکان

کودک از بدو تولد تا اوایل دوره کودکی به‌طور طبیعی از حواس پنج‌گانه خود برای کشف جهان اطرافش استفاده می‌کند. در بزرگسالی نیز این حواس در تصمیم‌گیری‌های مختلف به او کمک می‌کنند.

بازی های حسی به ایجاد ارتباطات عصبی در مغز کمک می‌کنند. فرصتی را برای کودک فراهم می‌کنند تا از نظر مغزی و حسی رشد کند. باعث بهبود مهارت‌های حرکتی و زبانی کودک می‌شوند. مهارت حل مسئله و تفکر علمی را در کودک ارتقا می‌دهند.

حس لامسه، بویایی، چشایی، بینایی و شنوایی و هرچیزی که باعث حرکت کودک شود از طریق باز‌ی‌های حسی برانگیخته می‌شود.

بازی‌های حسی علاوه بر سرگرمی، کودک را وادار به کنکاش و جستجو می‌کنند. راهی را برایش باز می‌کنند تا مانند روش‌های علمی به مشاهده، استنباط، آزمایش و نتیجه‌گیری بپردازد. این ویژگی کنجکاوی کودک را تحریک می‌کند و باعث موفقیت او در آینده خواهد شد.

علاوه بر آن، بازی‌های حسی توانایی دسته‌بندی اطلاعات را براساس اطلاعات مفید و غیر مفید به کودک می‌دهند. به‌طور مثال، هنگامی که کودک مشغول بازی با دوستانش است، ممکن است صداهای آزار دهنده اطراف تمرکز او را بر‌هم بزند. بازی‌های حسی به کودک می‌آموزند تا بتواند مانع صداهای مزاحم شده، تمرکزش را از دست نداده و به بازی ادامه دهد.

انواع بازی های حسی برای کودکان

بازی‌های حسی برای نوزادان، کودکان نوپا، پیش‌دبستانی‌ها و دبستانی‌ها مفید هستند. هنگامی که کودک از چند حواس خود برای انجام کاری استفاده می‌کند، تجربه بیشتری به‌دست می‌آورد. بنابراین، بهتر است بازی‌هایی برای او درنظر گرفته شود که حواس او را بیشتر درگیر کند. در ادامه بازی‌های حسی مختلفی را معرفی خواهیم کرد.

۱. ساخت رنگین‌کمان شنی

ساخت رنگین‌کمان شنی

شن بازی سرگرمی خوبی برای کودکان است. این سرگرمی می‌تواند ساعت‌ها کودک را به خود مشغول کرده و قوه تخیل او را تقویت کند. برای شروع بازی مقداری شن، قیف، لوله، بطری، در بطری، ماسوره، قاشق چایخوری و اسکوپ بستنی تهیه کنید.

برای ساخت رنگین‌کمان می‌توانید مقداری شن‌ رنگی تهیه کنید یا آن را با اضافه کردن رنگ به شن در خانه تهیه کنید. شن‌های رنگی را با قاشق یا اسکوپ بردارید. سپس، به کمک لوله‌های مقوایی آن‌ها را در یک راستا کنار هم بریزید تا یک رنگین کمان شنی زیبا بسازید. فواید این بازی:

 • آشنایی با رنگ‌های موجود در رنگین‌کمان
 • تقویت مهارت‌ های حرکتی و هماهنگی چشم و دست در او هنگام پیمانه کردن شن‌ها
 • ارتقا خلاقیت و قوه تخیل او هنگام نقش‌آفرینی و داستان پردازی
 • قوی‌تر شدن حس لامسه هنگام لمس شن و فرم دادن به آن

۲. خلق اثری هنری با شن

خ

در این بازی به شن، پشم یا الیاف نخی، چسب PVA، کاغذ، قاشق، قیچی و قلم‌مو احتیاج داریم. چسب PVA را به مقدار زیادی و با کمک قلم‌مو بر روی کاغذ بمالید. الیاف نخی را به‌اندازه منظره‌ای که می‌خواهید به‌تصویر بکشید برش بزنید. قطعات پشمی را بر روی کاغذ بچسبانید.

شن‌های رنگی را با نوک انگشت یا قاشق بر روی طرحی که ساخته‌اید بپاشید. هنگامی که رنگ‌ها خشک شدند، اگر هنوز چسب و شن لازم است، بر روی نقاشی بپاشید. می‌توانید عناصر دیگری چون، صدف، برگ، چمن و مانند آن را به این اثر هنری اضافه کنید. فواید این بازی:

 • افزایش خلاقیت و قوه تخیل کودک
 • درک علل و معلول
 • درک ابعاد و اندازه‌ها
 • حس غرور و کامیابی
 • کشف و شهود
 • غلبه بر مشکلات و افزایش توانایی حل مسئله
 • ارتباط با جهان و بیان عقاید و توسعه مهارت زبانی در کودک
 • تشخیص رنگ‌ها

برای آشنایی بیشتر با نحوه تشخیص رنگ‌ها می‌توانید به مقاله ۸ روش موثر برای آموزش رنگ ها به کودکان مراجعه کنید.

۳. در جستجوی گنج

در جستجوی گنج

یک جعبه مقوایی یا پلاستیکی تهیه کنید. داخل آن را با پوشال‌های بازیافتی یا خرده کاغذهای مجعد مانند تصویر پر کنید. این نوع کاغذ یک ماده بسیار عالی برای تقویت حواس کودک است. حال، چندین سکه را داخل جعبه قرار دهید و جعبه را به کودک تحویل دهید تا به‌دنبال سکه‌ها بگردد. فواید این بازی حسی:

 • تقویت مهارت‌های حرکتی مانند استفاده از انگشتان و بازوها
 • تقویت حس لامسه
 • شناخت و تمایز بافت متفاوت مواد

۴. حباب بازی

کودکان نوپا عاشق بازی کردن با حباب هستند. می‌توانید این بازی را در فضای باز برای کودک در نظر بگیرید. برای ساخت حباب کافی است کمی صابون را به آب گرم اضافه کرده، آن‌ها را باهم مخلوط کنید. اجازه دهید تا حباب تشکیل شود. می‌توانید وسایلی چون قاشق، قیف، توپ و مانند آن را به ظرف بازی او اضافه کنید تا کودک بیشتر سرگرم شود. سپس، بعد از بازی با کمک کودک محیط را تمیز کنید. فواید این بازی:

 • جذب ویتامین دی
 • تقویت مهارت های حرکتی و شناختی
 • تقویت حس لامسه و تمایز و شناخت بافت مواد

۵. شناخت گل‌ها و گیاهان

گیاهان مختلف خاصیت و بوی مختلفی دارند. به‌طور مثال، گیاهی چون نعناع به‌دلیل بافت و بویی که دارد نمونه خوبی برای تقویت حواس پنج‌گانه کودک است. با کمک کودک نعناع‌ها را از بوته جدا کنید. آن‌ها را بشویید. نعناع‌ها را در اختیار کودک قرار دهید تا آن‌ها را لمس کند. با بافت برجسته آن آشنا شود. آن را بو کند و نظراتش را درمورد آنچه تجربه کرده است با شما به اشتراک بگذارد. سپس، یک دمنوش دلچسب درست کنید و کنار هم از نوشیدن آن لذت ببرید. برای اطلاعات بیشتر در مورد گیاهان مختلف به سایت عطارک مراجعه کنید.

علاوه بر دمنوش می‌توانید یک کاردستی بهاری زیبا بسازید. یک عدد کاغذ، چسب، گل آفتابگردان و کمی نعناع تهیه کنید. می‌توانید گیاه را بر روی کاغذ بچسبانید و یک اثر هنری خلق کنید. می‌توانید گیاهان مختلف را برش بزنید تا کودک محتویات درون آن را ببیند و بیشتر با ساختار آن آشنا شود. سپس، محتویات درون گیاه را بر روی کاغذ بچسبانید. فواید شناخت گیاهان برای کودک:

 • تقویت حس لامسه، بویایی، چشایی و بینایی
 • همکاری و کار گروهی
 • آشنایی با طبیعت و خواص گیاهان

در پایان

بازی‌های حسی یکی از انواع بازی‌هایی است که می‌تواند مهارت‌های حرکتی، حواس پنج‌گانه و تمرکز کودک را تقویت کند. کار با انواع مواد مانند ماکارانی، شن، گِل، پلاستیگ، گل و گیاه و مانند آن به کودک کمک می‌کند تا بافت متفاوت مواد مختلف را لمس کند. آن را ببیند، بچشد یا بو کند و از این طریق بتواند جهان اطرافش را بیشتر درک کند.

سوال‌های پرتکرار

مهارت‌های حسی چه نوع مهارت‌هایی هستند؟

مهارت‌های حسی شامل بینایی، شنوایی، لامسه، بویایی، چشایی و اطلاعات عمومی در زمینه عضلات و مفاصل است.

چگونه بازی‌های حسی به رشد کودک کمک می‌کنند؟

بازی های حسی برای کودکان شامل فعالیت‌هایی است که می‌تواند حواس کودک را تحریک کرده و او را با محیط اطرافش پیوند بزند. درنتیجه، باعث رشد و پرورش کودک شود. بازی‌های حسی به‌طور طبیعی کودک را تشویق می‌کند تا هنگام بازی دست به خلق، کنکاش و جستجو بزند.

بازی‌های حسی شامل چه بازی‌هایی هستند؟

وسایلی که کودک می‌تواند آن‌ها را لمس کند حس لامسه کودک را تقویت می‌کند. موادی را که می‌تواند بو کند حس بویایی را در کودک تقویت می‌کند. بازی با اجسام سخت مانند مواد غذایی، مواد طبیعی، مایعات، مواد با رایحه‌های مختلف مانند بو کردن شکوفه درختان در بهار حواس کودک را تقویت می‌کند.

نکات طلایی

 • بازی‌های حسی کودک را به جهان اطرافش پیوند می‌زند.
 • حواس پنج‌گانه کودک از طریق بازی‌های حسی تقویت می‌شود.
 • بازی‌های حسی تمرکز کودک را افزایش می‌دهند.
 • شن، کف صابون، حباب، آشنایی با گل‌ها و گیاهان، بازی با ماکارونی، برنج و مانند آن همگی نمونه‌هایی از بازی های حسی برای کودکان هستند.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید