تیر ۲۸, ۱۴۰۰

ظرف شستن کودک | ظرف شستن کدام ویژگی کودکان را تقویت می‌کند؟

توسط | تیر ۲۸, ۱۴۰۰ | تفریح و سرگرمی

ظرف شستن کودک

مشارکت کودک در کارهای خانه باعث می‌شود علاوه بر ایجاد مسئولیت، کودک نظم، ترتیب و همکاری کردن را بیاموزد. مهارت‌های مختلفی در او پرورش پیدا کند و برای زندگی مهیا شود. ظرف شستن کودک به ‌همراه والدینش هم‌چون آشپزی با کودک یکی از فعالیت‌هایی است که تاثیر زیادی بر او دارد. در ادامه اهمیت ظرف شستن کودکان و روش‌هایی برای تسهیل این فعالیت را بررسی خواهیم کرد.

فهرست مطالب

ظرف شستن کودک از چه لحاظی اهمیت دارد؟

شاید می‌توان گفت که ظرف شستن بخشی از وظایف روزانه بزرگسالان است. اما، قطعا برای کودک مفهوم دیگری دارد و چیزی به معنی مشارکت، همکاری، بزرگ شدن و مانند والدین رفتار کردن است.

هر لحظه که کودک تمایل به همکاری در کارهای خانه مثل آشپزی یا ظرف شستن را دارد، از این فرصت طلایی استفاده کنید. این را در نظر بگیرید که سن ملاک مناسبی برای قبول مسئولیت نیست. یعنی در هر سنی که کودک علاقه نشان داد به او اجازه دهید تا به شما کمک کند. یا بهتر است منتظر نمانید تا کودک علاقه نشان بدهد، خودتان پیش قدم شوید. بدون اینکه اجبار و اصراری در میان باشد، زمانی که احساس کردید می‌توانید از کودک بخواهید، او را در این کار شریک کنید.

ظرف شستن کودک را با مهارت‌های مختلف زندگی آشنا می‌کند. او در این پروسه، یاد می‌گیرد برای استفاده از مواد غذایی مختلف باید از ظرف‌های مختلفی استفاده کند. درمی‌یابد که مایعات ظرف‌های مخصوصی دارند، جامدات همین‌طور و هرکدام در اندازه‌های مختلف و بسیار متنوع موجود هستند. به‌این ترتیب، با حالت‌های مختلف ماده آشنا می‌شود.

او می‌بیند که ظرف‌های استفاده شده کثیف می‌شوند و باید شسته شوند. در نتیجه، فردی باید آن‌ها را بشوید. چه بسا این فرد می‌تواند خودش باشد. درنتیجه، این فعالیت کودک را مسئولیت‌پذیر بار می‌آورد و همکاری کردن و کمک به والدین را به‌طور عملی می‌آموزد.

حین ظرف شستن، با جلو و عقب رفتن به سمت ظرفشویی و قرار دادن ظرف‌ها در سبد، حرکات بدن کودک هماهنگ می‌شود. مهارت حرکتی ظریف نیز در او تقویت می‌شود.

ازآنجایی‌که، ظرف شستن تقریبا یک کار تکراری است، قدرت تمرکز کودک به این روش بهبود می‌یابد.

چگونه کودک را در شستن ظرف‌‌ها شریک کنیم؟

ظرف شستن در دوره‌های سنی مختلف، تاثیر متفاوتی بر روند رشد کودک می‌گذارد. علاوه بر تقویت مهارت‌ های حرکتی ظریف در خردسالان، فرصت یادگیری از طریق بازی با آب و حباب را نیز فراهم می‌کند. به کودکان بزرگتر نیز نظم، تمیز بودن و ترتیب را یاد می‌دهد. در ادامه شرایط شستن ظرف برای کودکان را در چند گام بررسی خواهیم کرد.

۱. شرایط مناسب برای ظرف شستن را برای کودک مهیا کنید

شرایط مناسب برای ظرف شستن کودک را مهیا کنید

برای اینکه کودک به‌راحتی بتواند ظرف بشوید، یک پله کوچک برای زیر پای او تهیه کنید. به این وسیله، کودک بر محیط ظرفشویی مسلط می‌شود، خسته نمی‌شود و دستانش به‌راحتی به ظرف‌ها می‌رسد و ایمنی کار حفظ می‌شود. 

۲. ایمنی فضای کار کودک را در نظر بگیرید

اگر فرزندتان هنوز خیلی کوچک است که نمی‌تواند ظرف‌های شکستنی یا چاقوهای تیز را بشوید اشکالی ندارد. درعوض، می‌تواند ظرف‌هایی چون لیوان، قاشق و بشقاب غیر شکستنی را بشوید و از این فعالیت لذت ببرد. اگر هم کودکتان بزرگتر بود، اجازه دهید با نظارت خودتان ظرف‌های شکستنی را نیز بشوید.

علاوه بر حفظ ایمنی کودک در برابر ظروف پرخطر، بهتر است سایر نکات ایمنی را نیز در نظر بگیرید. به‌طورمثال، مواد شوینده‌ای که مخصوص ماشین ظرفشویی است، ممکن است حاوی مواد شیمیایی خطرناک باشد که برای کودک مضر است. در این شرایط می‌توانید از مواد شوینده بی‌خطر استفاده کنید.  

۳. کودک را با تفکیک زباله آشنا کنید

به کودک بیاموزید ظرف‌ها را یکی یکی تمیز کند و سپس درون ظرفشویی قرار دهد. تمیز کردن ظرف‌ها قبل از شستن چند مزیت دارد. یکی اینکه، باعث می‌شود باقی‌مانده غذاها با مواد شوینده ترکیب نشوند و حیوانات بتوانند از آن تغذیه کنند.  دوم اینکه، به این روش ظرف شستن راحت‌تر انجام می‌شود و هم‌چنین، زباله‌ها باعث مسدود شدن مسیر آب نمی‌شوند. می‌توانید در این حین کودک را با مفهوم تفکیک زباله تر و خشک آشنا کنید.

۴. ظرف شستن کودک با چاشنی هیجان

ظرف شستن کودک

برای اینکه بچه‌ها نهایت لذت را ببرند، می‌توانید هنگام ظرف شستن موسیقی را روشن کنید. رقص، آواز خواندن و آب بازی را نیز اضافه کنید.  به‌همراه کودک حرکات موزون انجام دهید، بخوانید و خاطره خوشی را در ذهن او ثبت کنید.

 یا می‌توانید ظرف شستن را با اضافه کردن مسابقه هیجان‌انگیزتر کنید. مثلا، شرایطی رقابتی برای تمیز کردن ظرف‌ها یا شستن قاشق‌ها در نظر بگیرید. هر کسی که زودتر انجام داد برنده است. یا هر کسی که همکاری بیشتری کرد او برنده است.

۵. قدردانی کردن را فراموش نکنید

مهم‌ترین نکته بعد از اتمام ظرف‌ها این است که حتما از کودکان بابت کمک کردن و شستن ظرف‌ها تشکر و قدردانی کنید. اگر دوست داشتید می‌توانید با یک پاداش کوچک این قدردانی را هیجانی‌تر کنید.

قدردانی از کودک به او حس ارزشمند بودن می‌دهد و به او می‌آموزد که او نیز در برابر دیگران قدردان باشد. قدردانی از کسانی که به ما کمک کرده‌اند صفتی متعالی است که همبستگی را در جامعه افزایش می‌دهد. باعث می‌شود جامعه از هم نپاشد و پایدار بماند.

در پایان

ظرف شستن کودک

آموختن در دوران کودکی آناتومی مغز را تغییر می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهند (CEHD) که بچه‌هایی که از سن ۳ یا ۴ سالگی در کارهای خانه شرکت می‌کنند، در بزرگسالی افراد موفقی خواهند شد. یعنی موفقیت در کودکانی که مسئولیت‌پذیری زودهنگام را تجربه می‌کنند بیشتر است.

 بنابراین، این فرصت را برای فرزندتان فراهم کنید تا در کار آشپزخانه یا در خانه  شما را همراهی کنند. به‌طور مثال، ظرف شستن مهارت زندگی و مسئولیت‌پذیری را در کودک تقویت می‌کند. هم‌چنین، می‌تواند برای ساعتی کودک را سرگرم کند و به‌عنوان یک فعالیت تابستانی خوب برای بچه‌های بزرگتر محسوب شود.

فقط کافی است این موضوع را درنظر بگیرید که سطح توقع خود را پایین بیاورید. انتظار نداشته باشید که کودک مانند شما و بی‌نقص عمل کند و از کثیف کاری نترسید! در عین حال، صبور باشید. چرا که، ممکن است در حین شستن کثیف کار کنند. ظرفی را بشکنند یا حتی بچه‌ها باهم دعوا کنند یا کار را نیمه کاره رها کنند. همین که تصمیم گرفتند بخشی از مسیر را با شما همراهی کنند کافی است و بابت آن از کودکانتان قدردانی کنید.

سوال‌های پرتکرار

اهمیت ظرف شستن کودک چیست؟

ظرف شستن بچه‌ها را با مهارت‌های مختلف زندگی آشنا می‌کند و به آن‌ها کمک می‌کند مسئولیت‌پذیر شوند. همکاری در کارهای خانه را بیاموزند و مهارت‌های حرکتی ظریف در آن‌ها تقویت شود.

چگونه کودک را در ظرف شستن همراهی کنیم؟

ابتدا شرایط را برای او مهیا کنید تا آسیب نبیند و خسته و دل‌زده نشود. سعی کنید یک پله یا نردبان کوچک تهیه کنید که دست کودک به شیر آب و ظروف برسد. اگر فرزندتان هنوز خیلی کوچک است، ظروف شکستنی و تیز مانند چاقو و چنگال را از بین ظروف حذف کنید. محیطی شاد و به یاد ماندنی را برای کودک حین ظرف شستن فراهم کنید.

چگونه کارهای خانه علاوه بر ظرف شستن را با کودک انجام دهیم؟

آشپزی یکی دیگر از کارهای خانه است که می‌توانید با فرزندتان امتحان کنید. مدت زمانی که به‌همراه کودک در آشپزخانه آشپزی می‌کنید، اعضای خانواده را دور هم جمع می‌کنید. یعنی یک زمان کاملا اختصاصی برای جمع خانواده درست می‌کنید. در این زمان همدلی، همکاری، مسئولیت‌پذیری را در کودک پرورش می‌دهید. کودک را با مفاهیم آموزشی ریاضی به‌طور عملی آشنا می‌کنید. هم‌چنین، حواس پنج گانه کودک را درگیر کرده و حس لامسه،  بویایی و چشایی کودک را فعال می‌کنید.

نکات طلایی:

  • مهارت حرکتی کودک هنگام ظرف شستن پرورش می‌یابد.
  • ظرف شستن حس مسئولیت‌پذیری را در کودک بیدار می‌کند.
  • تمرکز کودک هنگام ظرف شستن افزایش می‌یابد.
  • هنگام شستن ظروف، کودک با حالت‌های ماده و انواع اشکال هندسی آشنا می‌شود که مهارت ریاضی پایه را در کودک تقویت می‌کند.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید