نویسنده عاطفه اسدزاده

فروردین ۲۷, ۱۳۹۹

۱۰ بازی مونته سوری آموزنده و جذاب برای کودکان سه ساله

توسط | آبان ۱۰, ۱۳۹۹ | بازی‌ها

۱۰ بازی مونته سوری آموزنده و جذاب برای کودکان سه ساله

توسط | آبان ۱۰, ۱۳۹۹ | بازی‌ها

نویسنده عاطفه اسدزاده

فروردین ۲۷, ۱۳۹۹

آموزش به کودکان سه ساله می‌تواند دشوار و زمانبر باشد. یکی از بهترین و ساده‌ترین متدهای آموزشی برای کودکان سه ساله، مونته سوری نام دارد. بازی های مونته سوری بر اساس یادگیری شناختی طراحی شده‌اند و به همین دلیل به تقویت استقلال، تمرکز و هماهنگی کودک شما کمک می‌کنند و در عین حال برای کودک سرگرم‌کننده هستند. در این مطلب بهترین بازی های مونته سوری برای کودکان سه ساله را معرفی می‌کنیم.

کودک سه‌ساله باید چه توانایی‎هایی داشته باشد؟

قبل از اینکه فعالیت‎ها و بازی‌های آموزشی مناسب کودکان سه‌ساله را یاد بگیرید، باید شناخت درستی از توانایی‌های یک کودک سه‌ساله داشته باشید. مهارت‌های جسمی کودکان در این سن بسیار متنوع و متعدد هستند. بنابراین ما به مهمترین و اساسی‌ترین مهارت‌ها اشاره می‌کنیم:

  • مهارت‌های حرکتی کلان مثل ایستادن روی یک پا به‌مدت ۳ ثانیه، پریدن و دویدن
  • مهارت‌های حرکتی جزئی مثل بریدن با قیچی، نخ کردن دانه‌ها و ساختن برج اسباب‌بازی

کودک سه‌ساله شما باید تمام این مهارت‌ها را داشته باشد. همه کودکان به یک اندازه در این مهارت‌های حرکتی موفق نیستند. اما تمام آن‌ها باید بتوانند این مهارت‌ها را انجام دهند.

بازی های مونته سوری برای کودکان سه‌ساله

یکی از بهترین جنبه‌های تربیت کودکان سه‌ساله این است که می‌توانند بسیاری نکات را در قالب بازی یاد بگیرند. نه از درس‎ها و تکالیف خسته‎‌کننده خبری است و نه مشاجره بر سر ساعات درس خواندن. در ادامه به بهترین بازی‌های آموزشی برای کودکان سه ساله اشاره می‌کنیم.

۱. راه برو و حرف بزن

یکی از ساده‌ترین فعالیت‌های آموزشی مناسب کودکان سه‌ساله، حرف زدن در حین پیاده‌روی روزانه است. در مسیر به اجسام مختلف اشاره کنید و نامشان را تکرار کنید. نام هر شی را در یک بستر مرتبط نقل کنید و به‌این‌ترتیب به فرزندتان کلمات جدید و ارتباط آن‌ها با یکدیگر را آموزش دهید.

۲. باغبانی

کودک در حال باغبانی - بازیهای مونته سوری

هیچ بازی و فعالیت دیگری بهتر از باغبانی برای کودکان سه‌ساله پیدا نمی‌شود. به فرزندتان کمک کنید یک باغچه گیاهان خوراکی و دارویی کوچک بسازد. آنها را تشویق کنید هرروز به باغچه‌شان رسیدگی کنند. وقتی هم که گیاهان آماده استفاده شدند، به همراه کودک از آنها برای تهیه دمنوش یا تزیین ظرف غذا استفاده کنید.

۳. احترام به محیط‌ زیست

احترام به محیط زیست از بازیهای مونته سوری

جنبه‌های آموزشی بازی‌های مونته سوری فقط به مهارت‌های حرکتی و فردی محدود نمی‌شود. شما می‌توانید مهارت‌های اجتماعی را هم در کنار آنها به کودک یاد بدهید. با یاد دادن تفکیک زباله یا تولید کود از پسماندهای خوراکی (برای باغچه خودش) مراقبت از محیط زیست را به فرزندتان یاد بدهید.

۴. تخته سیاه

کودک در حال بازی با تخته سیاه - بازیهای مونته سوری

بچه‌های سه‌ساله عاشق تخته سیاه هستند. یک تخته سیاه، گچ و تخته پاک‌کن برای کودک سه‌ساله‌تان آماده کنید تا اولین مهارت‌های نوشتن را تمرین کند. با این بازی مونته سوری هم کاغذ کمتری مصرف خواهید کرد و هم مهارت‌های حرکتی موردنیاز نوشتن را تقویت می‌کنید.

۵. ساخت قفسه و سبد

بازی‌های مونته سوری یکی از بهترین روش‌ها برای آموزش نظم و انضباط به کودکان هستند. به بچه‌ها کمک کنید با جعبه‌های کارتن بی‌استفاده برای خودشان قفسه‌ها و سبدهای رنگارنگ بسازند. اجازه بدهید خودشان انتخاب کنند در هر سبد چه چیزی نگه خواهند داشت. در نهایت به آنها نشان بدهید استفاده از این جعبه‌ها چقدر اتاق‌شان را مرتبت‌تر و منظم‌تر می‌کند.

۶. چیدن میز

کودک در حال چیدن میز - بازیهای مونته سوری

جایی امن و مناسب برای نشستن کودک سه‌ساله درنظر بگیرید و به او یاد بدهید چطور میز غذا را بچیند. این تمرین ساده به تقویت مهارت‌های تطبیقی کمک زیادی می‌کند. یک تصویر ساده از نحوه چینش وسایل در ذهن کودک بسازید و به او اجازه بدهید خودش تمرین کند.

۷. پخت نان

دو کودک در حال پخت نان - بازیهای مونته سوری

کمی خمیر نان آماده کنید. حالا اجازه بدهید فرزندتان این خمیر را رول و باز کند. سپس چند مدل کاتر شیرینی در اختیارش بگذارید تا یکی از آنها را انتخاب کند. کودکان سه ساله ممکن است هنوز به درک عمیقی از نتایج کارهای خود نرسیده باشند. این دسته از بازی‌های مونته سوری نتیجه کمک کردن به دیگران را به صورت عینی به کودک شما نشان می‎دهد.

۸. جفت کردن جوراب‌ها

کودک در حال جفتکردن جوراب- بازیهای مونته سوری

موقع مرتب کردن لباس‌های تمیز حتما از کودکتان کمک بگیرید. این یکی از ساده‌ترین فعالیت‎های آموزشی مونته سوری است و بهترین شکل آن هم جفت کردن جوراب‌هاست. همین کار ساده به تقویت مهارت‌های حرکتی ریز، پیش‌نیازهای ریاضی و هماهنگی حرکات چشم و دست کمک زیادی خواهد کرد.

۹. کیف اسرارآمیز

چندین شی با بافت‌های متفاوت و متنوع در یک کیف بریزید. از کودک سه‌ساله بخواهید دستش را داخل کیف کند و با لمس اشیا بگوید هر کدام چه بافتی دارند. با اینکار علاوه‌بر تقویت مهارت‎های شناختی، درک کودک از مفاهیمی مثل نرمی، زبری، سختی و… را افزایش می‌دهید.

۱۰. شناخت رنگ‌ها

شناخت رنگها از بازیهای مونته سوری

رنگ‌های اولیه و رنگ‌های ثانویه را به فرزندتان یاد بدهید. می‌توانید رنگ‌های انگشتی موجود در بازار را برای کودکان تهیه کنید و از او بخواهید که این رنگ‌ها را ترکیب کند. بگذارید بر اساس تجربه بفهمد بعد از ترکیب چند رنگ اولیه چه اتفاقی رخ می‌دهد. با این تمرین ساده کودک به‌تنهایی بسیاری از ارتباطات را کشف می‌کند و به درک بهتری از دنیای رنگ‌ها می‌رسد.

همین بازی‌های مونته سوری می‌توانند منبع الهام شما برای طراحی بازی‌های جدید و ورود به دنیای آموزش مونته سوری باشند. همانطور که قبلا گفتیم کودکان سه‌ساله همه چیز را از طریق بازی یاد می‌گیرند و همین فرایند آموزش آنها را متنوع می‌کند. پس خودتان را به این بازی‌ها محدود نکنید و همیشه دنبال بازی‌ها و فعالیت‌های جدید باشید.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید