نویسنده مینا معین

آبان ۱۶, ۱۳۹۹

معرفی کتاب بالا بردن سطح درک کودکان و ایجاد انگیزه در کلاس

توسط | آبان ۱۰, ۱۳۹۹ | کتاب و ادبیات

معرفی کتاب بالا بردن سطح درک کودکان و ایجاد انگیزه در کلاس

توسط | آبان ۱۰, ۱۳۹۹ | کتاب و ادبیات

نویسنده مینا معین

آبان ۱۶, ۱۳۹۹

یکی از دغدغه‌های معلمان، بالا بردن انگیزه در دانش‌آموزان و بهبود عملکرد آن‌ها در کلاس درس است. با توجه به اینکه کودکان، تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند نمی‌توان یک روش را برای همه آن‌ها به کار برد. به همین دلیل، لازم است قبل از هر چیزی، ویژگی‌های هر کودکی درک شود. هدف کتاب بالا بردن سطح درک کودکان و ایجاد انگیزه در کلاس نیز کمک به معلمان به این منظور است. در ادامه به معرفی این کتاب می‌پردازیم.

درباره کتاب بالا بردن سطح درک کودکان و ایجاد انگیزه در کلاس

کتاب بالا بردن سطح درک کودکان و ایجاد انگیزه در کلاس، یک راهنمای عملی برای ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان جوان و بزرگ‌تر است. این کتاب بررسی می‌کند که چرا انگیزه برخی از دانش‌آموزان از دیگران بیشتر است و چرا انگیزه دانش‌آموزان با بالا رفتن سنشان، کاهش می‌یابد. مک اینرنی در این کتاب، با در نظر گرفتن نیازهای دانش آموزان با پیش‌زمینه‌های مختلف، استراتژی‌هایی را مطرح می‌کند که معلمان می‌توانند در کلاس برای افزایش انگیزه دانش‌آموزان خود استفاده کنند.

در این کتاب، تصاویر و مطالعات موردی بسیار زیادی مطرح شده است. همچنین این کتاب، شامل سوالات و تمریناتی است که به معلمان کمک می‌کند تا رویکردهای پیشنهادی را در موقعیت های مختلف اعمال کنند. کتاب این نظریه را در دنیای روزمره مدرسه عملی می‌کند. از سوی دیگر، چالش‌ها و راه حل‌هایی را مطرح می‌کند که دانش‌آموزان را به یادگیری متفکرانه تشویق می‌کند.

درباره نویسنده کتاب

دنیس ام. مک اینرنی نویسنده کتاب، اخیرا استاد انستیتوی آموزش هنگ کنگ بود. پیش از این وی استاد کرسی روانشناسی تربیتی و معاون دانشیار رئیس جمهور و مدیر مشترک مرکز تحقیقات ارزیابی موسسه بود. او در حال حاضر استاد افتخاری در دانشگاه آموزش و پرورش هنگ کنگ است و مشاوره‌های تحقیقاتی خود را با طیف وسیعی از دانشگاه‌ها و افراد بین المللی ادامه می دهد.

پروفسور مک اینرنی لیسانس دانشگاه مک کواری و دکترای دانشگاه سیدنی دارد. او روانشناس، عضو همکار انجمن روانشناسی هنگ کنگ است و پیش از این نیز عضو انجمن روانشناسی استرالیا و انجمن روانشناسی آمریکا بود. او مقالات پژوهشی زیادی را در مجلات، کتاب‌ها و کنفرانس‌های معتبر بین‌المللی منتشر کرده است. همچنین، پروفسور مک اینرنی، کتاب‌های بسیاری را در زمینه روانشناسی تربیتی نوشته است که علاوه بر کتاب بالا بردن سطح درک کودکان و ایجاد انگیزه در کلاس، کتاب روانشناسی رشد و تربیتی برای معلمان: رویکردی کاربردی و روانشناسی رشد برای معلمان، برخی از کتاب‌های او هستند.

سرفصل‌های کتاب

این کتاب شامل ۸ فصل است که پس از مطرح شدن پیش‌گفتار و مقدمه به آن‌ها پرداخته می‌شوند. در آخر هر فصل نیز، منابع پیشنهادی برای مطالعه بیشتر بیان می‌شوند. سرفصل‌های این کتاب، عبارت‌اند از:

  1. انگیزه و یادگیری
  2. این چیزها به چه درد من می‌خورد؟
  3. برای چه باید این کار را بکنم؟ تو نمی‌توانی مجبورم کنی!
  4. پیش به سوی هدف!
  5. من نسبت به خودم احساس خوبی دارم!
  6. پس چرا قبول نشدم؟!
  7. ستاره و مهر صدآفرین- تنبیه یا تشویق
  8. …اما روش تدریس من حرف ندارد، این‌طور نیست؟

بخش‌هایی از کتاب

کمبود انگیزه در انجام کاری خاص خود را در حواس‌پرتی و عدم شرکت در فعالیت‌ها، عدم مقاومت، کج‌خلقی، تنبلی آشکار، سمبل کاری و بی‌میلی نشان می‌دهد. بعضی بچه‌ها عملکردی را ارائه می‌کنند که مسلما از میزان توانمندی‌شان پایین‌تر است. مشکل لزوما پایین بودن انگیزه نیست، بلکه مسئله آن است که بچه‌ها با دلایلی نامربوط به شوق می‌آیند. از میان انواع منفی انگیزه، برخی انگیزه‌ها جلو شکست را می‌گیرد، بعضی ذوق را از طریق فعالیت‌های دیگر، غیر از آن‌چه باید در مرکز توجه قرار گیرد افزایش دهند. (صفحه ۱۵)

اتکینسون دو نوع شخصیت را مطرح می‌کند: کسی که بیش از آن که از شکست ترس داشته باشد مشتاق رسیدن است و کسی که بیشتر از شکست می‌ترسد تا این که مشتاق رسیدن باشد. به دسته اول تشنه موفقیت و به دسته دوم ناموفق می‌گویند. برای افراد تشنه موفقیت، موقعیت‌های متوسط رقابتی، بیشترین انگیزه را ایجاد می‌کند اما تکالیف رقابتی متوسط برای افراد ناموفق، اضطراب‌آور است و دانش‌آموز اغلب تکالیفی را انتخاب می‌کند که بیش از حد مشکل است و بدین ترتیب، به خاطر سختی کار نتیجه‌ای جز شکست حاصل نمی‌شود یا اینکه تکالیفی را برمی‌گزیند که بسیار ساده است و بنابراین، موفقیت در آن بدیهی است. (صفحه ۷۶)

دقت کنید ببینید دانش‌آموزانتان موفقیت‌ها و شکست‌هایشان را به چه چیزهایی نسبت می‌دهند. بعد از اینکه نظراتتان را در مورد تکالیف و امتحانات خاص اعلام کردید، از دانش‌آموزان بپرسید که چرا این نمره را گرفته‌اند. این روش را برای چندین تکلیف تکرار کنید و ببینید آیا پاسخ‌ها از الگوی خاصی پیروی می‌کند یا نه. به خصوص، دانش‌آموزانی را بیشتر مورد توجه قرار دهید که زیاد به موفقیت دست می‌یابند یا از شکست اجتناب می‌کنند. اطلاعات به دست آمده را به میزان انگیزه‌ای که دانش‌آموزان در انجام تکلیفشان از خود نشان می‌دهند ارتباط دهید. آیا فکر می‌کنید لازم است به بعضی دانش‌آموزان نحوه نسبت دادن نتیجه به عوامل مختلف را یاد بدهید؟ در این مورد چه خواهید کرد؟ (صفحه ۲۲۷)

همانطور که مطالعه کردید کتاب بالا بردن سطح درک کودکان و ایجاد انگیزه در کلاس به معلمان کمک می‌کند که خصوصیات منحصر به فرد دانش‌آموزان خود را بهتر بشناسند و متناسب با این ویژگی‌ها برای افزایش انگیزه دانش‌آموزان اقدام کنند. به همین دلیل خواندن این کتاب به همه معلمانی که با مسئله کمبود انگیزه در شاگردان خود روبرو هستند توصیه می‌شود.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید